Lesní rituál

• Velká Británie The Ritual

Po tragické události, při které zemře jejich kamarád, se parta čtyř kamarádů vydává do švédské přírody uctít jeho památku a zároveň upevnit narušená přátelství. Po úrazu jednoho z nich a nepřízni počasí se zpátky do civilizace vydávají "zkratkou". Jak řekne jeden z nich - kdyby zkratka byla cesta, dávno by se jí říkalo cesta. A má pravdu - na co skupina v lese narazí, neexistuje příliš racionální vysvětlení a všichni musí bojovat s démony - ať už s těmi, na které nyní narazí, tak s těmi, které mají hluboko uvnitř po smrti kamaráda... (kery-)

Havaj8

Tak jsme se dočkali po nějaký době výbornýho tajemnýho atmosferickýho hororu. Už ta první scénka byla přehnaná na psychiku a tak nějak se to v tom duchu neslo i po zbytek filmu. Partička borců, kteří sice občas byli taky ukřičení jak ty teenageři, ale snažili se řešit ty situace jakž takž logicky, víceméně jako dospělí lidi. Švédský lesy jsou ve tmě stejně temný jako všechny ostatní, ale ten strach z neznáma tu v nich pracoval na výbornou. Je opravdu velká škoda, že nám na konci ukázali v celý svý kráse, co že to bylo zač. Kdyby se tak nestalo a viděli bychom to jenom ve stínech jako po celej film, bylo by to mnohem lepší. Někdy je prostě lepší si vyhodnotit, co divák má vidět a vědět a co ne. Ta mátoha na konci to lehce degradovala, ale jinak ta atmosféra byla výtečná. ()

Lischai

Blair Witch s dospělýma chlapama. Na tom filmu je skvělé, že kromě hutné atmosféry má i hezkou, decentní pointu. Není to jen biják o divné příšeře co honí lidi v lese, ale i pěkňučká, minimalistická metafora. Lekaček tam není moc, a i pokud nemáte rádi horory, tohle vás může bavit. Má to hodně podobný styl jako výborná (a také nepochopitelně nedoceněná) The Witch. 0/10 would go hiking in Sweden ever again. ()

bourec

To že je Bruckner podepsanej pod Neznámym signálem je důvod,proč se mu atmosféra filmu tak nádherně rozsypala pod rukama.Schopnost udržet tu úroveň ze začátku totiž nemá.Fakt těch prvních třicet,čtyřicet minutek je sice bez krve,ale hutná,nepříjemná atmosféra,doslova krájitelná,navíc bezvýchodná,neutěšená situace tý party kamarádů tomu na klidu nepřidá.jenže pak se asi Bruckner koukal na jeden film vod Bousmana(Barrens),a celý to šlo do prdele.Škoda,tohle zase mohlo bejt hodně vyšroubovaný až do hnusně krvavýho finále.Ale neni.40%. ()

Nach

Horor, který musel být úžasně levný, ale má skvělý scénář, excelentní děsivou severskou atmosféru, kvalitní hudbu a napětí, které by se dalo krájet. Výborně je zde pracováno s postavami, které konečně nejednají jako dementi, ale jako normální lidi v nenormální situaci. Hororové monstrum je zde přítomno hlavně v náznacích a ukázkách, které jen podporují onu tísnivost severských lesů. Až v samotném závěru se vše naplno odmaskuje, což zde nevidím jako negativum, ale naopak jako přirozený vývoj děje k získání odpovědí na některé otázky. To pro někoho může být negativum, já osobně však byl rád. Takže za tento levný příspěvek do hororového žánru dávám velký palec nahoru a snad nás tento filmařský tým i do budoucna překvapí i něčím dalším. Ideálně opět stejně tak severským, protože obdobných hororů tolik není. 80% ()

Attta

Horory moc nesleduju, ale byla na to nálada a při projíždění netflixu padl výběr na tohle. Začátek byl pomalý a docela se dlouho rozjížděl. Prostřední část přešla na nějaký ten hororový bushcraft, semtam nějaká lekačka, pěkná příroda - nic co by mě urazilo. Když už nic tak člověk nemusel sledovat okoukané přehnané americké emoce, přímočaré americky bezmyšlenkovité zdrhání před nepřítelem a podobné nesmysly. Konec trošku zvláštní a asi mám i trošku slabost na britské věci- dávám 3 hvězdy. ()

Abes

Jo, starý dobrý les. Musím uznat, že cokoli se odehrávalo v noci bylo děsivé jako prase, ale Philovy vize to napětí vždy úplně shodily, škoda že měly tak jasný vizuál. Chválím scénu v chatce a razantní rozednění, podobný střih použili v Děsivém dědictví. Znepokojivé. ()

dubinak

Po dlouhé době zase silně atmosferický britský kousek s postavami, se kterými lze soucítit. Hustota rumunských lesů prostě vybízí k tomuto tématu. Děj navíc není možné vůbec předvídat, protože se scénář tak trochu vymyká klasickým hororovým konvencím. Pointa sice může připomínat pár starších snímků na podobné téma, nicméně závěr je docela slušný mindfuck, který srší kreativitou a explicitností. Sami si posuďte, jestli je to na škodu či ne. Já dávám čtyři, protože chvíli tam něco chybělo, potom zase přebývalo. ()

Azrael515

Trve cvlt deep norwegian forest slasher! Jedna hviezda dole za to, ze near-to-definetly-could-at-least-alegoric-suicidal hero na zaver nedekoruje zrub svojim mozgom, ale mysantropnymi domorodcami. Par okultnych roztomilostiek tiez potesi. Nameless one sice slubi svojim followerom vecny zivot, no to ze zahnijes v prednom rade na nekonecnej omsi, v pravej Loki-ovskej tradicii uz nespomina.. :D Hrdina tiez nieje dement a ocividne cita Gaimana, teda pozna prvy zakon okultizmu a sice ze sila entity je priamo umerna poctu jeho followerov, teda i zaverecny fight s povodne overpowered demonom neposobi, s kapkou interpretacneho stretchu, uplne dementne. Sice tuna, jak by sa na poriadne blackened work of pagan art patrilo, nezhori ziadny kostol, no aspon zhori svatyna, co nam tak trochu obracia historiu norskej blackened sceny naruby (Nahoda? Mozno, no nemyslim si). Za mna 665! The neighbour of the beast. Byt zaver pod taktovkou Mayhem a nie Eye of the Tiger, mohla to byt plna Panzer Division Marduk palba! ()

Lenka.Vilka

Za mě skvělý atmosferický horor, který je tak dobrý, až jsem byla poměrně zklamaná úplným koncem. První polovina je strašně fajn a já tam s postavama byla. Za mě ta sámoška byla skvěle zpracovaná. A dokonce jsem se I místy vážně bála. Jenže jak přišlo na lámání chleba, začalo to trochu drhnout. A konec byl vyloženě...kdybych nečetla předlohu, tak se cítím ochuzena o informace. Asi doporučuji přečíst knihu, potom kouknout na film a zprůměrovat si to pro skvělý zážitek  :) ()

PavelVanekArt

Do půlky filmu fajn atmosféra witchcraftingu, pak sešup dolů skrze ,,Lokiho bastarda” a finále mohlo být in tak před dvaceti lety. Slyšel jsem na The Ritual chválu. Bohužel nic extra, potenciál tam ale byl. 3* a.k.a 45% ()

PROCESOR

Jo tohle byla pro mě parádička, hluboký švédský lesy a „něco“ po nich jde. I když závěr je slabší. Nemyslím, že bylo nutný to „něco“ odhalovat. ()

Martrix

Relativně nedávno, jsem v režii D. Brucknera viděl velmi slušný Temný dům. A před týdnem Nikdo nevyvázne živý, podle knihy A. Nevilla. Z tohoto mixu zkušeností mohu konstatovat, že kvalita jde především za režisérem. Příběh sám o sobě je žánrové klišé, které nenabízí nic nového. Subžánr folk horroru mě moc nebere, ale jednou za čas se navnadit nechám. Naposledy to bylo Paroží/Antlers. A v tomto pomyslném srovnání, vychází The Rituál o dost lépe. A to přesto, že mi byl osud skupinky britských prudičů dost ukradený. Bruckner totiž velmi zručně budoval atmosféru, kamera i střih fungovaly taky dobře, takže zpracování nelze moc co vyčíst. Dynamika taky fajn, pořád to odsýpalo. Nicméně scénář mi tak úplně nevoněl. I když narozdíl od třeba zmiňovaného Paroží, aspoň dodal divákovi vše, co sliboval trailer. Závěrečná pasáž, byla totiž trochu odfláknutá. Minispoilery: Najednou se ve švédské divočině objeví anglicky mluvící postava, aby vysvětlila s kým má divák tu čest? A ohledně té divočiny...že by bylo centrum toho velmi mystického dění hned na kraji lesa? Ty žgryndy o manželce? Odvlečená postava, spousta řevu, jako by ho žrali za živa a pak ho přivedou zpět jen s modřinou? No, ale to jsou spíš výhrady ve stylu...když už někdo udělá tolik dobré práce, proč nedbá i na detaily? Ani po The Rituál neberu tyhle lesní naháněčky a pohanské rituály na milost, ale uznávám, že to nebylo špatné. Hodnocení 66% považuji za dost výstižné. Sám váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Dám čtyři, ale s cípy ultralosem ožužlané. ()

fugazi

Nejlepší čarodějnický strašení od dob původního Blair Witch zabalený do neskutečně zábavný a originální formy. Režisér perfektně dávkuje napětí, lekačky a gradaci, díky čemuž diváka nechává zaraženýho do sedačky až do nabušenýho over the top finále. Je sice teprve únor, ale dost možná tu už máme horor roku, kterej dokáže přivodit slzy fanouškovskýho nadšení … 9/10 ()

okkac

Zpočátku opravdu minimalistický horor a toulání se serverskou divočenou přes louky a pak les. Co může vyznívat nudně, ale napětí je gradované postupně a záběry přírody pěkné. Postupně se z naznačování tajemna dostaneme až do finále, kde je odhaleno úplně. Přiznám se, že jsem nečekal že to půjde až tak do nadpřirozena, ale potvora/bůh je celkem děsivá. 7/10 P.S. Je to podle knihy z roku 2011. U nás česky ještě nevyšla, ale je v edičním plánu na rok 2018. Tak asi si pak přečtu. ()

LasT_Olt

Škoda, že na konci ukázali jak ten bubák vypadá (jako nasraný koňojelen s rukama, spoiler alert). Kdyby to neudělali, a já si to mohl v klidu sám domyslet a představit, tak by ten film byl více než důstojným následovníkem Blair Witch Projectu. Takhle tu skvělou první hodinu splachuje klasický plot s nějakou pitomou sektou. Trochu mě to štve, fakt si to vybudovalo skvělou atmosféru, přičemž posledních dvacet minutek je jak výstřižek z těch horších filmů od del Tora. ()

HorrFi

Asi každej si při tomhle vzpomněl na Blair Witch Project, ale tady je to pojatý trošku jinak a fungovalo to zatraceně dobře.. tahle pánská jízda se nějak zvrtla.. rozjelo se to celkem brzy, což je u hororů dost důležitý.. skvělá atmosféra, děsivá hudba, chlapský dialogy to je od Britů závan naděje, že se letos možná hororům bude dařit.. ()

Deyw

Mno..pribeh, atmoska skvela..bes vypadal teda dost dobre ( zeby inspirace zaklinac ?:D ) scenky v lese skvely.. nevim moc co napsat protoze tomu lze vytknout uplne skoro vse (proc se to kurva delo to co se delo, proc byl oznacenej prave on, kvuli tomu ze se schoval kdyz mu vrazdili kamarada - nebo dusledek ze se pak na nej kazdej dival skrz prsty ? nevim vubec.. konec prekvapil, protoze sem cekal rambo kde je vsechny a vsechno vyrube..ale vzalo to dobrej spad a bylo to proste jiny..jenom sem to nejak nedal..musim to dat jeste jednou..po rozboru dila a pochopeni davam 4* ()

maxxxim

Štyri kusy za tie hnusy v izbe podkrovnej, ale aj príroda bola fajn a miestami aj atmosféra, čo je pri horore obzvlášť dôležité. ()