Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Obyčejné lidské štěstí může mít mnoho podob. Někdy jasných, někdy nečekaných. Kde ho hledat a co mu obětovat? Film režisérky Olgy Dabrowské Cena za štěstí ukazuje příběhy lidí, kteří cestu ke svému štěstí někde ztratili a pokoušejí se jí znovu najít. Vztah, láska, moc, útěk a vlastní děti, které mohou přinášet naději a radost, ale mnohem častěji nakonec pykají za naše chyby. Film Cena za štěstí odvíjí samostatné osudy několika hrdinů, aby se jejich cesty začaly postupně křížit a mohly nakonec složit dohromady jeden velký příběh života. Propletenec rodičů, které můžete potkat každý den, jejich dětí a partnerů. Své štěstí najdou často nečekaně, ale to je přeci jedno! Milenecký a životní pár (Vanda Hybnerová a Ivana Chýlková) vychovává dvě děti, když do jejich harmonického soužití vstoupí muž z minulosti (Tomáš Hanák). Násilnický psychopat (Jaroslav Plesl) se domáhá dcery z rozvedeného manželství, zatímco jeho bývalá žena (Klára Pollertová-Trojanová) s dětmi trpí jeho terorem. Dva teenageři od svých rodin prostě a jednoduše utečou. Oddaný muž (Pavel Řezníček) nemá sílu, aby ochránil svou lásku. (Bontonfilm)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (116)

silentname odpad!

všechny recenze uživatele

Tak toto bola jedna nefalšovaná silná depresia. "Cena Za Štěstí" je podľa mňa film, ku ktorému je veľmi ťažko si vytvoriť nejaký vzťah. V prvom rade sú všetky postavy filmu (s výnimkou dvoch malých detí) absolútne nesympatické, ich rozhodnutia sú ujeté. Jednotlivé scénky ma vysoko deprimovali a vôbec nemyslím v dobrom. Práve naopak. Celý film pôsobil skôr ako 90 minút trvajúca telenovela so všetkým čo k tomu patrí. Pomaly si hovorím, že už ma niektoré problémy tohto desaťročia začínajú vrcholovo iritovať. V prvom rade sú to konflikty, ktoré rozvracajú vzťahy, a v posledných týždňoch akosi aj začínajú definovať, na ktorej strane ste. Slniečkari? Alebo fašisti? A prečo potrebujeme takéto veci riešiť ešte aj v tomto filme? Má to nejaký hlbší význam? Alebo len proste chce ukázať, aký nespravodlivý môže byť svet a ako málo stačí na to, aby sa všetko mohlo rozsypať. A vlastne na všetko má dosah jedna sudkyňa (pravdepodobne bývalá eštebáčka), ktorá pre dobro malých detí urobí absolútne minimum. Ale tvári sa, že všetko. Okrem toho je ten film aj neskutočne otravný a plný momentiek, kde človek dáva k rozhodnutiam a konaniu jednotlivých postáv veľkú dávku otáznikov. Vzťahy sú tu veľmi komplikované a často mám pocit, že az zbytočne moc. A potom je tu ešte aj Jaroslav Plesl, ktorý by najradšej na mol balil všetky ženské vonku, lebo si myslí, že je to jeho exmanželka. Neviem čo som si mal z tohto filmu odniesť. Podľa mňa tu nemá žiadnu skutočnú hlavnú myšlienku. Je to len pokus o vytvorenie ilúzie, že celý život nestojí za nič... dostávame veľké množstvo prekážok a nebudeme ich schopní zvládnuť, lebo niekto iný má navrch. A niekto môže pokojne niekomu zobrať (ako tu bolo povedané) syna, ženu aj domov a vyjsť z toho ako čistý hrdina. A už vôbec nechápem ako môžu žiť spolu dve ženy spolu, keď potom jedna tej druhej otvorene povie, že nie je lesba. Ledva zvládam formovať svoje myšlienky a nejako ich dať do komentu. Ako som povedal, tento film je jedna obrovská depresia. A efektívne dokázal deprimovať aj mňa. Potlesk. Už dávno som nemal takto mizerný filmový zážitok. A za to si zasluhuje skutočne "veľkú odmenu" Hodnotenie: F ()

kajas 

všechny recenze uživatele

Jak si matně vzpomínám, byl tento film částečně prezentován jako "volné pokračování Samotářů", což samozřejmě není vůbec žádná pravda. Jedná se o velmi komplikované vztahové drama, jehož komplikovanost vyplývá ze zvoleného způsobu vyprávění (někdy až nesmyslné a nenavazující střihy doplněné o titulky "ten rok") a z velkého množství postav a jejich mikropříběhů (mimochodem dost nerealistických příběhů). Režisérka a scenáristka v jedné osobě bohužel nedokázala svoje dílo ukočírovat a opírat se tak může jenom o slušné herce, zejména Plesl si svého násilnického hajzla hodně užívá. ()

Reklama

IvcaSammet 

všechny recenze uživatele

Cena za štěstí má vynikající námět, který je ale bohužel docela nešťastně natočený. Hned na úvod vypíchnu neustálé zdůrazňování pojmu "NORMÁLNÍ RODINA". Takže dvě ženy, které spolu vychovávají děti dle tvůrců prostě normální nejsou? Trochu zaujatý postoj proti LGBT komunitě, řekla bych. Pokud se tvůrci rozhodli točit na toto téma, jeho shození mi nepřijede jako ta nejlepší volba. Kdyby to byl ale jediný problém, na který jsem ve filmu narazila, asi bych neváhala a pět hvězdiček filmu přece jen dala. Co mi na filmu vadilo nejvíc byla jeho nelogičnost. Šestnáctiletá holka uteče od rodičů, policie to více méně vůbec neřeší, a když se pak domů ohlásí po Skypu, jediné, na co se rodiče zmůžou, je věta "A nechceš se vrátit domů?" Celkově mi dějová linka s "kouzelným" squatem (který je tak tajný, aby o něm nevěděla policie, ale všichni ostatní ano, a který se zázračně financuje úplně sám od sebe) vůbec neseděla, byla nudná a vcelku stupidně natočená. Herecké výkony "dospělých" herců mě ale naopak až vyrazily dech. Ivana Chýlková byla absolutně geniální a Jarda Plesl zde taky opravdu dokonale zazářil. Asi budu sama psychopat, když mi ho ve finále bylo strašně líto. Chyb bych mohla vyjmenovat ještě řadu, nakonec ale právě proto, jak silné téma Cena za štěstí má a jaká pointa z něj na konci filmu zůstala viset ve vzduchu, věřím tomu, že si čtyři hvězdičky opravdu zaslouží. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Jednotlivé motívky budiž. Ale pravděpodobnost tohoto propletence a jednání některých postav (soudkyně) jsou donebe volající drzost na divákovi. Olga to trochu přepískla, protože chvílemi z toho vykukovala celkem příjemná záležitost s hodně velkým nakouslým soustem. Josef Trojan - držení míče 60 % Klára, 40 % Ivan! Vanda má něco společného s Halinou P? ()

Fifer 

všechny recenze uživatele

Mám Olgu Dabrowskou moc rád. Když nepočítáme Samotáře (kde odvedli velký kus práce Zelenka s Ondříčkem), tak mě bavily zejména její Kuličky. Bohužel, tohle je o poznání slabší. Méně uvěřitelné, méně poutavé. Herci jsou skvělí, ale jsou stavěni do prkenných situací. Místy to připomíná až parodii na telenovelu. Hlavně scéna, kdy se všichni dovídají, kdo je čí o otec. Ke konci se mi zvraty líbily, takže je dobré vydržet až do konce, kdy se zápletka o dost zlepší. ()

Galerie (123)

Zajímavosti (8)

  • Pracovní název filmu byl „Děti samotářů“. Má velmi volně navazovat na kultovní snímek Samotáři z roku 2000, ale podle produkce není jeho pokračováním. [Zdroj: jihlava.idnes.cz] (rakovnik)
  • Olga Wdowiaková při natáčení filmu vykouřila přibližně dvacet cigaret denně, ačkoliv jí bylo teprve šestnáct let. Podle režisérky Olgy Dabrowské to bylo způsobeno napětím a nervozitou a také kouřením na kameru. (JoranProvenzano)

Reklama

Reklama