Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Pětatřicetiletý spolumajitel restaurace U veselé Mrkvičky, v Greenwich Village, jímž je klarinetista amatér Miles Monroe, se v roce 1973 musí podrobit poměrně banální operaci žaludečních vředů. Z narkózy se ale probouzí téměř o dvě stě let později, taková je výchozí situace sci-fi komedie Woodyho Allena. Hlavní postavou příběhu je opět nešikovný, nehrdinský hrdina, dostávající se vlastní nemotorností do neobvyklých situací... Režisér Woody Allen s patřičnou dávkou nadsázky karikuje společenské systémy s neomezeně vládnoucími diktátory, stejně jako zaručeně "dokonalé" politické systémy a ideologie. Příběh nezapře inspiraci futurismem, také tentokrát v ději nalezneme citace z grotesek Macka Sennetta, Bustera Keatona, Harolda Lloyda, Charlieho Chaplina, bratří Marxů, parafráze slavných filmových dialogů. Humorem shazuje některé psychologizující divadelní hry či nyní aktuální klonování lidských orgánů. Neméně důležitou součástí děje se stala hudba Woodyho Allena, jenž se tu představuje i jako její interpret na klarinet, v doprovodu vlastní dlouholeté skupiny The New Orleans Funeral Ragtime Orchestra a newyorleánské kapely The Preservation Hall Band. Není nezajímavé, že kostýmy k tomuto snímku připravil Joel Schumacher, který později více zaujal jako režisér například snímky Hráči se smrtí, Nebezpečný klient a Čas zabíjet. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (225)

Dan9K 

všechny recenze uživatele

Ne, že by se mi to úplně nelíbilo, místy jsem se bavil vcelku dobře ( 2. nejoblíbenější orgán, nos, orgasmátor atd.), celek na mě ale působil velmi nepříjemně a film byl prošpikován monology a hláškami Woodyho Allena, které zaváněly trapností a úplně jsem si u nich představoval, že je šlo vypointovat mnohem lépe a překvapivěji. Role Diane Keaton byla z počátku esencí toho, co na filmových charakterech nesnáším, což byl nepochybně účel, ale ze svého subjektivního pohledu mi tím snímek radost neudělal. Narážky na soudobé (respektive tehdejší) problémy a celebrity mi přišly příliš prvoplánové, navíc s nevyužitým potenciálem, který o 25 let potrvdil třeba Matt Groening. Zlehčování Orwella mi mnohem více sedělo v Gilliamově Brazil, Allenův Spáč občas hrozí nudou a nedivil bych se, kdyby hodně lidí film po chvíli vyplo se slovy: "Panebože, to je ale kravina". ()

Mr. Lobo 

všechny recenze uživatele

Extrémně absurdní sci-fi Allenovská komedie :) Chvíli Chaplinovská groteska(scéna s banánovou šlupkou je až nepopsatelně úžasná), chvíli "bondovka"(útěk před policií na jezeře ve vesmírném obleku), sci-fi parodie a konverzační humor, který mi byl schopný roztrhnout bránici. Od člověka co natočil Annie Hall, Hanu a její sestry atd bych něco tak ztřeštěného opravdu nečekal! ()

Reklama

classic 

všechny recenze uživatele

Skvelá ranná allenovka s Diane Keaton na princípe sci-fi,z ktorých si uťahuje(z Vesmírnej Odysey Stanleyho Kubricka je možnosť počuť hlas Hala 9000 v podaní Douglasa Raina),primiešaná politika,vidieť tam štýl Bustera Keatona a sled scénok,pri ktorých komičnosť a nadsádzka sa dostaví,a týmto činorodým mixom vzniká dielko 70 rokov na odľahčený tón,kde Woodyho všestrannosť je maximálne nápaditá,až niekedy na neuverenie.Nie je to typická výsmešná satira,ale priemerne inteligentný človek vhupne,čoby rázom do tejto nemilej budúcnosti. ()

Kulmon 

všechny recenze uživatele

Pro Woodyho Allena není scifi zrovna typický žánr. Na první pohled. Na ten druhý ovšem zjistíme, že je film zcela allenovský ve smyslu jeho narážek na sex a mentality jeho snímků. Jak hezky zní z úst Diane Keaton: "Mám doktorát z orálního sexu." Pokud zde Woody přinesl nějakou inovaci, tak to byla jeho futuristická stylizace do dob němého filmu. Jeho robotí pohyby alá Chaplin či Keaton jsou nezapomenutelné. Stejně tak hudba némě éry. ________ Všimněme si klonování, které ve filmu hraje roli. V roce 1973 to bylo skutečné scifi, které Woody umístil do roku 2173, dnes je film z tohoto hlediska vlastně překonán. Věda jde kupředu mnohem rychleji. ()

kobejn 

všechny recenze uživatele

Sem zvědavej co na tudle grotesku budou říkat v roce 2173, jestli jim to ještě taky příde vtipný, zatím v roce 2011 to pořád vtipný je. Vtipná je právě scéna, kdy rozmrazený Miles komentuje artefakty ze své doby. Je dost možné, že Spáč dopadne za sto let podobně a budou o něm říkat třeba toto: "A to byl ten chlapík, co točil takový ty pitomý filmy, tenkrát se tomu ale lidi smáli, dnes už není jasné, čemu se na tom smáli. My už se to každopádně nedozvíme, pokud teda někoho z nás nezmrazí. ()

Galerie (57)

Zajímavosti (23)

  • V jednom americkém státě byl film přejmenován na "Woody a roboti", což Allena poté vedlo k tomu, že si vymohl, aby název žádného jeho dalšího filmu nemohl být volně měněn. (Kulmon)
  • Hymna vzbouřenců je stejná jako ve Woodyho předchozím filmu Banáni (1971). (Kulmon)
  • Spáč je jedním z mála Allenových pokusů na poli sci-fi. Své nápady týkající se filmu údajně konzultoval s renomovaným mistrem žánru Isaakem Asimovem. (ClintEastwood)

Související novinky

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

21.01.2011

Čtyřicet celovečerních autorských filmů, jeden televizní a jedna spolupráce na povídkovém díle – a to všechno během jednačtyřiceti let! Americký filmař Woody Allen se za svou pracovní morálku určitě… (více)

Reklama

Reklama