Hádej, kdo přijde na večeři

• USA Guess Who's Coming to Dinner (více)

Spencer Tracy a Katharine Hepburnová se nemohou smířit s nečekaným partnerem své dcery. Přitažlivá, sympatická intelektuálka Joey Draytonová jednoho dne oznámí svým liberálně uvažujícím rodičům, že má poměr s lékařem Johnem Prenticem, černochem, za něhož se také hodlá provdat. Je to pro ně pořádný šok, který ustupuje pouze velmi pomalu, i když charakter a vědecká erudice nápadníka jim imponují... (oficiální text distributora)

major.warren

Salónní konverzace, přesto tematicky vděčná. Stanley Kramer velmi přesně pojmenovává věci, o kterých se současní filmaři buďto bojí nebo neumějí vyprávět. Pod kapotou příběhu o nečekané lásce se totiž skrývají závažné otázky, především co se týče pokrytectví, přetvářky a tolerance. Ne, že by snad Hádej, kdo přijde na večeři byl nějak zvlášť zásadní film, přesto však vedle něj většina novodobých snímků na rasové téma (Zelená kniha) bude působit fádně, směšně. Pokud Kramerovu filmu něco skutečně dominuje, je to originální zápletka a silné herecké výkony, z nichž vyniká především (jako vždy) úchvatný a charismatický Sidney Poitier a také Spencer Tracy (ve své poslední filmové roli). Je to příjemný film, dobře natočený i zahraný, chvílemi až příliš výmluvný a snadno sklouzávající k moralizování, a byť se občas nevyhne okamžikům kýčovitosti, s humorem i vážností stále vypráví silný příběh. 4/5. ()

Skip

Ve své době velmi aktuální film. Dnes skvělý konverzační film, v němž můžeme obdivovat na malém prostoru velké herecké umění. ()

Dont

Pátou hvězdu stálo film nešťastné obsazení Katharine Houghton do role partnerky Sidneyho Poitiera. Její herecké polohy byly nanejvýš dvě - buď nasadila americký úsměv, anebo šeredně přehrávala. Nepomohl jí ani scénář, který jí sem tam vložil do úst docela perlu („John je velmi významný muž.“ – „Až si ho vezmu, budu taky důležitá“ – nevím, jestli bych tohle rád slyšel od své nastávající). Vynikající byl naopak Spencer Tracy, jeho závěrečný otevřený monolog neměl chybu. Celkem vzato se jedná o zajímavou a kvalitně zpracovanou studii názorů a pohledů obou zastoupených etnických skupin na v tehdejší době skandální manželství černocha a bělošky, navíc z různých společenských vrstev. ()

*Elfík*

Úžasně předvídavý film, který stojí především na excelentních výkonech všech přítomných herců, ale hlavně Katherine Hepburn, jejíž slzy jsou více než skutečné. Nechápu, proč snímek není v žebříčku, jistě by obstál proti konkurentům, jež jsou někteří tak nesmyslně vysoko. Někdo by měl zdejší tolik chválený žebřík probrat a trochu se zamyslet... ()

kagemush

Možná jen obyčejná moralitka o černobílých předsudcích,ale z roku 1967!!!!! Tleskám.-Jo a taky je to velmi zdařilý film. ()

easaque

pro mně tuctová americká komedie, kde se má každý dobře a řeší jediný problém. Svým tématem vyjímečná asi ve své době, ale můj názor nezměním. I přes dobré herecké obsazení mi to jednou stačilo. Na dnešní dobu už hodně moralizující [ PŘÍBĚH: 1 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

BoredSeal

Dávám hvězdičku navíc za to, že ten film přežil do současnosti v ucházející kondici a na rovinu vypálené věty typu "Můj partner si myslí, že budete mít problém s tím, že je černoch" působí ve srovnání s dnešní opatrnou dobou přímostí a upřímností občas odvážně. Funguje to dobře i díky tomu, že snímek řeší vysloveně reakce samotné rodiny a lidí kolem, než aby okatě hlásal poselství, i závěrečný proslov je víc o pohledu rodičů na lásku svých dětí skrz sebe. Dnes by se tohle téma nedalo zřejmě natočit tak, aby to někomu nesmrdělo "propagandou" a je zajímavé vidět, jak se to dělalo dřív (a kde možná čerpal Tarantino inspiraci pro svého černošského sluhu v Djangovi). Představitelé rodičů jsou dobře sehraný pár. ()

Martin741

Dalsi ultimativny zarez od rezisera Stanley Kramera a herca Sidney Poitier, ktory si v roku 1967 zahral aj vo filme In the Heat of the Night s Rodom Steigerom. Biele dievca si privezie domov cierneho zenicha, a vsetko sa toci okolo tohto. Herecke vykony, dialogy, dej, scenar, no a samozrejme rezia. Filmuchtivy divak si plnym priehrstim uzije herecke vykony, genialne dialogy, vybornu reziu a dojimavy zaver na koniec. Sidney Poitier potvrdil, ze je herecka legenda a skoda, ze sa uz taketo filmy netocia. 100 % ()

kaposlav

Neviem čo je na tom také extra, ale chovanie postáv mi neprišlo moc reálne. Slúžka sa chovala ako keby je paní domu a to naťahovanie o súhlas o sobáš bolo ako z rozprávky o princeznej. V USA roku 1967 sú všetci rasovo vysoko tolerantný (pekná blbosť). 3* je maximum pre tento obyčajný film. ()

MrPierc

Jsou mladí a zamilovaní. Jejich fotka je trochu zvláštní, něco tam nesedí ... Aha, každý má jinou barvu pleti. Pro většinu lidí to je problém, protože dají na vzhled a odlišnost. Jsou i lidé velmi tolerantní, kteří ale nečekají, že právě jejich dcera či syn přivedou domů jinou rasu, než doma viděli. Co na to řeknou lidi, sousedi nebo jen přátelé? Znemožnění společensky. Jak nám to ten náš syn či dcera mohla udělat? Právě díky těmto odvážným zamilovaným se svět stal alespoň trochu lepším. Dnes se berou odlišné rasy již zcela normálně. Sice to je stále neobvyklé, ale lidi si na to zvykli a jednou to snad bude zcela normální. Katharine Hepburn je tak krásná i v tak pozdním věku. A i když se jí klepe hlava, dodává jí to zranitelnosti ale i na kráse. Je to kráska, ať si o mě klidně říkají, že jsem gerontofil. Odvážný film, silné téma, dobří herci a dvě rozdílné barvy pleti. ()

joker.george

Kéž bych se naučil všechny věty, které zde zazní, nazpaměť. Jsou totiž nadčasové a měly by se vytesat do kamene (minimálně většina z nich). Příběh může být poměrně jednoduchý, mít zbytečné odbočky a ke konci si možná nasadí až příliš růžové brýle, ale to je nic oproti celkovému vyznění a závěrečnému proslovu Spencera Tracyho. ()

Fleinka

Natočené ožehavé téma, v době kdy ML King bojoval za občanskou svobodu černochů. Ale mě to napětí té doby chybělo. Nejspíš snímek neočekával,že jednou přijde doba, která se na smíšené partnerství bude koukat naprosto přirozeně. Proto vcelku obyčejný film, který měl ke konci spoustu silných momentů a závěrečném rčení: Lásce na barvě kůže nezáleží, završil celkovou scenérii pro mě vcelku naivních lidí. Aneb Romeo a Julie trošku jinak. ()

C0r0ner

Kramer se s Američany vážně nesere a servíruje jim jednu kontroverzi za druhou, tentokrát živenou odvěkou rasovou nenávistí. Konverzace to byla veskrze zajímavá a inteligentní, takže celá stopáž utekla jako nic. Spencer Tracy těsně nad hrobem stejně skvělý jako obvykle, takže dohromady spokojenost. 90% ()

dubinak

Zas jeden úkol do školy a naštěstí splněn bez úhony. Solidní dobová konverzačka, která zkoumá sociokulturní konvence tehdejší americké společnosti, která je v jádru romanticky naivní, takže dnešní divák by nejednou mohl zakroutit hlavou. Režijně a herecky je to ale téměř špička v sondování lidských morálních přesvědčení, takže vyloženě dobrý materiál k poznání americké mentality po období segregace. ()

zette

Prvni pule je spise komicka a i kdyz se zde resi problem rasismu, usmival jsem se po celou dobu.Od druhe pule ( od navstevy Johnovych rodicu ) se zacina dej dramatizovat, dava vsem zucastnenym dost prostoru k vyjadreni se ke snatku. Dnes by z logickych duvodu tento film nemohl byt natocen ( urcite ne tedy v USA ), o to vetsi ma vsak hodnotu a ve sve dobe byl tak dostatecne ocenen. Filmem prochazi neskutecna atmosfera, okorenena genialnimi hereckymi vykony vsech zucastnenych a optimismem v zaveru a nadeji do budoucnosti pro smisene pary... Ted uz jen koupit ostruzinovou zmrzlinu a podivat se jeste jednou! ()

danecek24

25. Zlatý Glóbus za rok 1967 - nominace (7) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herečka (drama) - Katharine Hepburn, Nejlepší herec (drama) - Spencer Tracy, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Beah Richards, Nejlepší režie - Stanley Kramer, Nejlepší scénář - William Rose, Objev roku (herečka) - Katharine Houghton ()

Zemřel herec Sidney Poitier

Zemřel herec Sidney Poitier