Já snad v posledních letech neviděl slovenskej film, kterej by byl vyloženě špatnej. Silný drama o rodině, která přijde o syna, justice silně připomínající náš soudní kocourkov, dobrý herecký výkony, nad kterýma vyčnívá Luknár. Jenom Krobot mi se slovenštinou do filmu moc nepasoval, ale jinak byl ve své roli na jedničku jako vždycky. Jedna velká kanka za mě - dost často jsem nerozuměl dialogům, zvuk byl jak na houpačce, jednou slyšíte snad i trávu růst, podruhý rozumíte z věty dvě slova - 65%.(21.9.2019)

• Trevor

Na filme v kine bolo žalostne málo ľudí (traja), našťastie. Režisér nám opäť predviedol úroveň školstva na Slovensku, predovšetkým stav VŠMÚ. Policajti vezú rodičov na identifikáciu tela ihneď v noc vraždy, a nie do pitevne, kde im zamestnanci v rámci možností telo zosnulého (zabitého) príbuzného nachystajú do stavu, aby ich trauma bola možno čo najmenšia. Nehovoriac o fakte, že im správu dôjde oznámiť zmiešaná hliadka policajta v uniforme a civile (neprajem nikomu, aby zažil pocit, keď dvaja policajti v civile zazvonia pri dverách a musia oznámiť rodine smutnú správu o nehode či nedajbože vražde). Otca zavraždeného kontroluje pri vstupe do objektu súdu polícia (nie justičná stráž) a bez problémov sa dostane k sudkyni, napriek tomu že mu vrátnik (are you fucking kidding me???) oznámi, že pre verejnosť nebolo pojednávanie prístupné. Otec následne vypíše odmenu, na ktorú sa ulakomí policajt (film zatiahla európska múmia a tak korupcia a neonacizmus nesmeli chýbať). Inak otec pri prezeraní fotiek páchateľov povie neonacisti, nie skíni či skinheadi a to som sa už musel na celú prázdnu sálu smiať. Následne sudkyňa Tibenská uzná dôkaz potom, ako akási firma zaplatí pokutu a tak je nahrávka z kamery zrejme zo spätnou platnosťou uznaná za dostatočný dôkaz (prezeral som si Instagram, tak pútavo bola natočená táto časť filmu). Potom sa v jednom z páchateľov ozve pud sebazáchovy a rozhodne sa svedčiť, všetko sa však nejako obráti proti nemu. Pri vynášaní rozsudku v mene republiky sudkyňa nariadi vykonať prehliadku pozemku obvineného, ktorý mal byť hlavným svedkom (nie polícia nalieha na prokurátora aby sudca schválil domovú prehliadku). To už som chcel sálu opustiť, ale utrpenie už bolo tamer na konci tak som zostal. Svoju nespokojnosť elita z VŠMÚ s vládnou garnitúrou vyjadrila aj v momente, keď sa otec Dávida pokúša prehovoriť s členom vlády. V pozadí, akože nenápadne, je na bilboarde napísané Zlatá stredná cesta, aby to v divákovi evokovalo presne jednu politický stranu. Raketový inžinier z VŠMÚ však na zázname z kamery, na ktorom je akože útok neonacistov na chlapca, ponechá rok 2005 keď slovenská politická scéna patrila cyklopremiérovi. To si však pozorný divák, narozdiel od amatéra režiséra uvedomí. Ako inak, ľudský odpad zo školy umení za daným politikom nechá ísť iba starenky (pretože podľa tohto liberálneho fašistu zrejme ľudia, ktorý celý život pracovali nemajú právo voliť, to majú iba študenti cestujúci vlakmi zadarmo) a malú sestričku obete Dávida nechá skomoliť náboženskú modlitbu (kopnúť si do kresťanov, to je tak moderné, natoč film o Islamskom štáte). Po odchode z kina som na stanici zbadal starenku ktorá zbiera kartóny a dostala odo mňa 10 eur, kedže som si uvedomil že za vstupné na hnoj s názvom Ostrým nožom som minul 6,30...Obrovskou chybou bolo, že po filme Trhlina som si myslel, že dokáže slovenská filmová tvorba vytvoriť niečo podobné. 11 ročný rozostup medzi slovenskými filmami v kine (Báthory-Trhlina) už budem dodržiavať pravidelne, aby som bol ušetrený tak trápneho divadla. Prečo jedna hviezdička? Chalanisko v sieti SCC, ktorého so ako uvádzača videl prvýkrát,bol naozaj milý, inak bol film odpad. Tých 500 000 eur z prostriedkov európskej únie, ktoré sa do Audiovizuálneho fondu dostali cez program Kreatívna Európa mohlo podobným starenkám, ako som stretol na stanici pomôcť v domovoch sociálnych služieb, či deťom v detských domovoch. Takto si iba liberál zdvihol svoje nízke sebavedomie a naplnil vrecká, spolu s hercami (hercami???) boli pravdepodobne jedinými ľuďmi, ktorým zbytočne vyhodených pol milióna eur prinieslo úžitok.(26.2.2019)

Na slovenské pomery jeden z mála filmov, ktorých sledovanie ma “nebolelo”. Oproti tohtoročnej Trhline sa snímka vyhla logickým chybám a príjemne vysvetľuje situáciu bez zamotávania sa vo vlastnej dejovej linke. Roman Luknár má na prísneho a tvrdého otca príliš súcitné oči, vzhľadom na to mi prvá časť filmu nesedela. Chválim scenár, ktorý má veľmi svetlé momenty (a dosť často), ale zároveň by som ho miestami oslobodila o sentimentálne vetičky. Posledná sekvencia na súde bola výborná.(22.2.2019)

Roman Luknár hraje výborně zoufalého otce, který se chce za každou cenu domoci spravedlnosti, aby byl potrestán vrah jeho syna. Jeho snaha naráží na různé překážky, nejčastěji na formální nedostatky v důkazech proti pachateli. Videonahrávka nemůže být důkazem, protože kamera byla nainstalována načerno a tedy byla pořízaena nezákonně. Myslím, že na tomtéž ztroskotávala obžaloba našeho sedmimiliónového milovníka vína (nezákonné odposlechy). Vžil jsem se do situace Davidova otce a proto si myslím, že je to výborné psychologické drama a další důkaz vzestupu slovenské kinematografie. Jen mě štve ten konec. Proč to aspoň jednou nemůže skončit jak americkém filmu, tedy happyendem?(30.9.2019)

,,... V ČOM SPOČÍVALO TO VYHRÁŽANIE?" ,,NO VEĎ SEDEL U NÁS A POSIELAL NÁS DO CHORVÁTSKA." __ Viac-menej som spokojný s Luknárom prítomným okrem zopár Dávidových retrospektív v každej scéne, s Krobotom hovoriacim po slovensky (alebo bol predabovaný?), s výberom štyroch neonacistov, so zachytením chladnej atmosféry aj s celkovou dramaturgickou výstavbou. Narozdiel od značne doslovného ,,Únosu" sa ,,Ostrým nožom" skôr inšpiruje prípadom známej vraždy, hoci poznať, že sa u diváka predpokladá aká-taká znalosť daných udalostí, čo je najlepšie vidieť v trocha nedotiahnutom závere. Danými skutočnosťami nezasiahnutí (zahraniční) diváci v ňom môžu zostať tápať a preto ambície filmu nikdy neprekročia náš (česko-slovenský) región. Navodenie danej doby skrze ,,Superstar 2005" alebo využívanie starých mobilov či počítačov považujem za úplne zbytočné, keďže príbeh je pre svoju univerzálnosť stále aktuálny. Takisto za zvláštny nešvár pozorovaný aj v iných slovenských filmoch považujem zámenu známych bratislavských prostredí za iné, kedy sa z budovy SRo stane Ministerstvo spravodlivosti, z MatFyz fakulty policajné oddelenie, zo Slovenského národného archívu budova súdu, alebo z polikliniky na Tehelnej nemocnica. Bolo ozaj také ťažké nakrúcať na skutočných miestach? Aspoňže sa v 56. minúte objaví panelák v ktorom bývam. V oknách sa nesvietilo takže sme spali... alebo neboli doma... (1011. hodnotenie, 65. komentár k filmu) _ P.S. môj komentár č. 1100.(30.9.2019)

• - Tvorcovia pracovali s rozpočtom 500 000 €. (kacer4)

• - Dva dni pred uvedením do kín sa konala exkluzívna predpremiéra na pôde Univerzity Komenského v Bratislave, kde Daniel Tupý študoval. Pri tejto príležitosti sa naplnila aula univerzity natoľko, že študenti sa do nej nezmestili. Stáli, sedeli na zemi, zaplnili každé miesto, z ktorého bolo vidieť na plátno. Aula nebýva tak plná ani pri zahájení akademického roku. Po premietaní sa konala diskusia, ktorej sa zúčastnili tvorcovia filmu aj otec Daniela Tupého. (skrecok1581)

• - Hoci je dej situovaný do roku 2005, vo filme možno vidieť novšie modely áut a autobusov bratislavskej MHD. (GTS_PUNK)