Příběh otce, kterému zavraždili syna, smutek otce, který musí pochovat své dítě, emotivní drama otce, který si pro spravedlnost musí dojít sám. Po útoku neonacistů na partu studentů zůstane na zemi ležet mrtvý ubodaný kluk. Policie koná, pachatelé jsou dopadeni, společnost se bouří proti holohlavým náckům, ale to všechno je jenom na chvíli. Zděšená rodina brzy sleduje, jak jsou vrazi po chybném rozhodnutí soudkyně propuštění na svobodu, nikoho už to nezajímá a jednání policie připomíná chování zkorumpované instituce. Zůstává jen zlomená rodina bez jakékoliv šance na spravedlnost a viníci, kteří se jí smějí do očí. Zoufalý otec s touhou po spravedlnosti se pouští do boje se všemi. S policií bez zájmu, s podplaceným soudnictvím, s mafií, která kdesi v pozadí tahá za nitky. Dokáže tváří v tvář zavedenému prohnilému systému uspět? Dokáže zároveň překonat vlastní výčitky a odpustit sám sobě? (Bontonfilm)

Trailer 2

Swannie

Celkom som sa tešila, keďže to konečne vyzeralo na lepšie hodnotený slovenský film, realita však padla hlboko pod moje očakávania a ja som v kine zdesene pozerala nie len na plátno, ale aj okolo seba, či sa to ostatným ľuďom naozaj páči a len ja som divná. Fajn, uznávam, vizuál bol relatívne podarený. Roman Luknár hral ako jediný skvelo, akurát to nebolo veľa platné, keď každú scénu usekli skôr, než stihla dostatočne vyznieť a ja som tým pádom absolútne nemala možnosť stotožniť sa s náročnou situáciou jeho postavy. Nehovoriac o tom ako pateticky a prvoplánovo mnohé scény vyznievali, miestami som mala pocit, že nám omylom pustili nejaký zo slovenských seriálov. Bolo mi vyslovene nepríjemné a trápne to sledovať a musela som sa premáhať, aby som vydržala do konca. Na scény súdu nechcem ani len spomínať, tie boli asi najväčším fiaskom vizuálne aj obsahovo. Množstvo slovenských filmov v poslednej dobe pozostáva len z informácií nahadzovaných jedna za druhou, pričom divák nedostáva čas ich spracovať. Chýba autenticita a reálne emócie. A mnohým ľuďom to už asi stačí, čo je dosť smutné. No je to každého osobný názor, ktorý im nechcem brať, len… začínam mať pocit, že sa nezvyšuje kvalita filmov ale znižujú nároky divákov. V každom prípade, Ostrým nožom za mňa veľké sklamanie. ()

T2

Rozpočet EUR500,000 ($0,6milióna)Tržby Celosvetovo ▐ Videl som ukážku, navnadila a po Trhline som myslel, že príde ďalší slušne natočený Slovenský film. Nuž nakoniec to ostalo len v priemerných vodách. Skôr to vyznie ako na rýchlo upečený kalkul k určitým "krutým" udalostiam čo sa u nás odohrali o ktorých sa stále diskutuje v médiach. Veru škoda, mohlo to byť celistvejšie. Príbeh nám ponúkne len také drobky, je to skratkovité. Luknár sa aj snaží, aj ostatný herci v celku ujdu ale trpí to na nezručnosti tvorcov predať to lepšie, pútavejšie. /videl v kine: 60%/ ()

bourec

Herecký výkony jsou jako jediný super.Jinak pokud si vzpomenete na film Jamese Wana Rozsudek smrti,kterej vlastně měl hodně podobnej děj a pohnutky,tak bych já dal Luknárovi jasnej návod,co udělat se skupinou špinavejch fašistickejch prasat.Takhle to má sice jasný mantinely v reálnym světě,ale velká zábava to není.50%. ()

Trevor

Na filme v kine bolo žalostne málo ľudí (traja), našťastie. Režisér nám opäť predviedol úroveň školstva na Slovensku, predovšetkým stav VŠMÚ. Policajti vezú rodičov na identifikáciu tela ihneď v noc vraždy, a nie do pitevne, kde im zamestnanci v rámci možností telo zosnulého (zabitého) príbuzného nachystajú do stavu, aby ich trauma bola možno čo najmenšia. Nehovoriac o fakte, že im správu dôjde oznámiť zmiešaná hliadka policajta v uniforme a civile (neprajem nikomu, aby zažil pocit, keď dvaja policajti v civile zazvonia pri dverách a musia oznámiť rodine smutnú správu o nehode či nedajbože vražde). Otca zavraždeného kontroluje pri vstupe do objektu súdu polícia (nie justičná stráž) a bez problémov sa dostane k sudkyni, napriek tomu že mu vrátnik (are you fucking kidding me???) oznámi, že pre verejnosť nebolo pojednávanie prístupné. Otec následne vypíše odmenu, na ktorú sa ulakomí policajt (film zatiahla európska múmia a tak korupcia a neonacizmus nesmeli chýbať). Inak otec pri prezeraní fotiek páchateľov povie neonacisti, nie skíni či skinheadi a to som sa už musel na celú prázdnu sálu smiať. Následne sudkyňa Tibenská uzná dôkaz potom, ako akási firma zaplatí pokutu a tak je nahrávka z kamery zrejme zo spätnou platnosťou uznaná za dostatočný dôkaz (prezeral som si Instagram, tak pútavo bola natočená táto časť filmu). Potom sa v jednom z páchateľov ozve pud sebazáchovy a rozhodne sa svedčiť, všetko sa však nejako obráti proti nemu. Pri vynášaní rozsudku v mene republiky sudkyňa nariadi vykonať prehliadku pozemku obvineného, ktorý mal byť hlavným svedkom (nie polícia nalieha na prokurátora aby sudca schválil domovú prehliadku). To už som chcel sálu opustiť, ale utrpenie už bolo tamer na konci tak som zostal. Svoju nespokojnosť elita z VŠMÚ s vládnou garnitúrou vyjadrila aj v momente, keď sa otec Dávida pokúša prehovoriť s členom vlády. V pozadí, akože nenápadne, je na bilboarde napísané Zlatá stredná cesta, aby to v divákovi evokovalo presne jednu politický stranu. Raketový inžinier z VŠMÚ však na zázname z kamery, na ktorom je akože útok neonacistov na chlapca, ponechá rok 2005 keď slovenská politická scéna patrila cyklopremiérovi. To si však pozorný divák, narozdiel od amatéra režiséra uvedomí. Ako inak, ľudský odpad zo školy umení za daným politikom nechá ísť iba starenky (pretože podľa tohto liberálneho fašistu zrejme ľudia, ktorý celý život pracovali nemajú právo voliť, to majú iba študenti cestujúci vlakmi zadarmo) a malú sestričku obete Dávida nechá skomoliť náboženskú modlitbu (kopnúť si do kresťanov, to je tak moderné, natoč film o Islamskom štáte). Po odchode z kina som na stanici zbadal starenku ktorá zbiera kartóny a dostala odo mňa 10 eur, kedže som si uvedomil že za vstupné na hnoj s názvom Ostrým nožom som minul 6,30...Obrovskou chybou bolo, že po filme Trhlina som si myslel, že dokáže slovenská filmová tvorba vytvoriť niečo podobné. 11 ročný rozostup medzi slovenskými filmami v kine (Báthory-Trhlina) už budem dodržiavať pravidelne, aby som bol ušetrený tak trápneho divadla. Prečo jedna hviezdička? Chalanisko v sieti SCC, ktorého so ako uvádzača videl prvýkrát,bol naozaj milý, inak bol film odpad. Tých 500 000 eur z prostriedkov európskej únie, ktoré sa do Audiovizuálneho fondu dostali cez program Kreatívna Európa mohlo podobným starenkám, ako som stretol na stanici pomôcť v domovoch sociálnych služieb, či deťom v detských domovoch. Takto si iba liberál zdvihol svoje nízke sebavedomie a naplnil vrecká, spolu s hercami (hercami???) boli pravdepodobne jedinými ľuďmi, ktorým zbytočne vyhodených pol milióna eur prinieslo úžitok. () (méně) (více)

David.Darco

Myslím že základný kameň úrazu je prílišné zameranie sa na osobu otca. Rozvíjajú sa v podstate 3 roviny, Neonáckovia a mafia, otcova snaha a neochotu úradov. Avšak nie každej z nich je venovaný dostatočný priestor. Ďalším kameňom úrazu je obsiahnutie atmosféry. Bratislava a neonacizmus to nie je pár záberov na vyholené hlavy a ich fotky a pár záberov na Dunaj, most SNP a UFO. S týmto napríklad omnoho lepšie pracoval Bebjakov Čistič. Škoda, večná škoda. No napriek tomu to vnímam sčasti pozitívne, je treba robiť chyby, aby sme sa na nich učili a je dobré, že aj takéto projekty mladých autorov dokážu nájsť podporu v dotáciách a dostanú sa aj do komerčnejších kín. Síce jemný podpriemer, ale ďakujem a zaokrúhľujem hore. 2,5* ()

• Hoci je dej situovaný do roku 2005, vo filme možno vidieť novšie modely áut a autobusov bratislavskej MHD. (GTS_PUNK)
  • Tvorcovia spolupracovali s rodičmi zavraždeného Daniela Tupého. (cingi.t)
  • Herec Dávid Hartl (Daniel Tupý), podobne ako vo filme Únos (2017), kde si zahral Róberta Remiáša, opäť zomrel násilnou smrťou. Obe jeho roly vo filmoch boli inšpirované skutočnými udalosťami. (Maarty von B)

Související novinky

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci

17.08.2019

7. ročník unikátní přehlídky klasik, ale i pozapomenutých klenotů z bohaté pokladnice filmu noir představí snímky tematizující loupež, výběrovou retrospektivu noirových děl Fritze Langa, rozmanitou… (více)