Příběh otce, kterému zavraždili syna, smutek otce, který musí pochovat své dítě, emotivní drama otce, který si pro spravedlnost musí dojít sám. Po útoku neonacistů na partu studentů zůstane na zemi ležet mrtvý ubodaný kluk. Policie koná, pachatelé jsou dopadeni, společnost se bouří proti holohlavým náckům, ale to všechno je jenom na chvíli. Zděšená rodina brzy sleduje, jak jsou vrazi po chybném rozhodnutí soudkyně propuštění na svobodu, nikoho už to nezajímá a jednání policie připomíná chování zkorumpované instituce. Zůstává jen zlomená rodina bez jakékoliv šance na spravedlnost a viníci, kteří se jí smějí do očí. Zoufalý otec s touhou po spravedlnosti se pouští do boje se všemi. S policií bez zájmu, s podplaceným soudnictvím, s mafií, která kdesi v pozadí tahá za nitky. Dokáže tváří v tvář zavedenému prohnilému systému uspět? Dokáže zároveň překonat vlastní výčitky a odpustit sám sobě? (Bontonfilm)

bohemia_regent

Film tematicky navazuje na to nejlepší z tradice italských filmů 70. let o provázanosti justičního systému s mafií. Herectví, kamera, střih i zvuk (včetně práce s hudbou) do sebe dokonale zapadají a vytvářejí jednotnou stylovou atrmosféru. Drobné detaily v nápaditém řešení mizanscény, a to i ve druhém plánu, naznačují - spolu se schopností sladit všechny výše zmíněné složky -, že Teodor Kuhn by mohl být velkým příslibem slovenského filmu. ()

Defaultovna

Osobne nemám rada slovné spojenie "na pomery súčasného slovenského filmu", ale niekedy sa tomu jednoducho nedá vyhniť. Takže na pomery súčasného slovenského filmu je Ostrým nožom dosť solídny kúsok, ktorého najväčšou devízou je osviežujúca absencia dialógov, ktoré neznesiteľne šuštia papiermi. Celé to pôsobí celkom prirodzene, herci hrajú čo im sily stačia, a robia to dobre. Čo tomu však chýbalo, bola väčšia príbehová konzistentnosť a učesanejšia dramaturgia. U mňa silné 3*. ()

Radko

Vôbec nie je dôležité nakoľko film zodpovedá faktom reálnej vraždy Daniela Tupého. Nejde totiž o rekonštrukciu, ale voľnú inšpiráciu. To ale mnohí diváci nevedia pochopiť a vybíjajú sa v údajných nepresnostiach. Dôležité je, o čom film vypovedá. O štáte, kde je úradná arogancia voči ľuďom bez postavenia a moci naočkovaná mocenskej mašinérii asi priamo pri nástupe do funkcie. Arogantní a mlčiaci policajti, ktorí bez tučného všimného nepohnú prstom. Zjavne na úplatkoch založená sudkyňa, pečúca s mafiou, z ktorej jej sypú peniaze za rozsudky v súlade s právom, no popierajúce spravodlivosť. Otravný bulvár sledujúci zavádzajúce stopy, podhodené ktoviekým. Neochotní advokáti, tiež spriaznení predovšetkým s majetkovo vhodným portfóliom klientov. Prokurátorka, ochotná čosi urobiť len po zdĺhavom naliehaní (teda to čo, by malo byť jej úlohou). A na konci systému arogancie, hrubosti, zastrašovania a ne-vyšetrovania stojí rodina, ktorá stratila jedného člena. Ľudia sa sťažujú v komentároch na scenár. Azda chceli mať nejakú akčnú drámu, navyknutí na neustále striedanie obrazov  a preklikávanie. Tu však ide "len" o vydarenú komornú drámu rodiny. Ktorej otec sa sa po vražde syna snaží zabezpečiť aspoň elementárnu spravodlivosť. Systému navzdory. Navzdory prehnitému systému, kde sa pozná každý významnejší s každým. Systému loviacemu malé, bezvýznamné ryby a zatvárajúce ich za efemérne delikty na ťažké roky natvrdo do basy. Systému, až priľahko púšťajúcemu a minimálne postihujúcemu strojcov zločinu, mafie a ich nohsledov. ()

Majkak

Ta rodina fungovala docela rozumně. Otec měl sice vyhraněnou představu o synově budoucnosti a dokázal ostře zkritizovat jeho nekvalitní práci, ale nevybočoval z mezí přísného táty. Nebyl to magor a syn taky konflikty nehrotil. Vražda dítěte je drsná pecka i pro funkční rodinu, a zvláště když se objeví jedna epizodní událost. Kromě solidně fungující psychologie rodinných vztahů nabízí film i svíravou obžalobu formalizovaného soudního systému. ()

Trevor

Na filme v kine bolo žalostne málo ľudí (traja), našťastie. Režisér nám opäť predviedol úroveň školstva na Slovensku, predovšetkým stav VŠMÚ. Policajti vezú rodičov na identifikáciu tela ihneď v noc vraždy, a nie do pitevne, kde im zamestnanci v rámci možností telo zosnulého (zabitého) príbuzného nachystajú do stavu, aby ich trauma bola možno čo najmenšia. Nehovoriac o fakte, že im správu dôjde oznámiť zmiešaná hliadka policajta v uniforme a civile (neprajem nikomu, aby zažil pocit, keď dvaja policajti v civile zazvonia pri dverách a musia oznámiť rodine smutnú správu o nehode či nedajbože vražde). Otca zavraždeného kontroluje pri vstupe do objektu súdu polícia (nie justičná stráž) a bez problémov sa dostane k sudkyni, napriek tomu že mu vrátnik (are you fucking kidding me???) oznámi, že pre verejnosť nebolo pojednávanie prístupné. Otec následne vypíše odmenu, na ktorú sa ulakomí policajt (film zatiahla európska múmia a tak korupcia a neonacizmus nesmeli chýbať). Inak otec pri prezeraní fotiek páchateľov povie neonacisti, nie skíni či skinheadi a to som sa už musel na celú prázdnu sálu smiať. Následne sudkyňa Tibenská uzná dôkaz potom, ako akási firma zaplatí pokutu a tak je nahrávka z kamery zrejme zo spätnou platnosťou uznaná za dostatočný dôkaz (prezeral som si Instagram, tak pútavo bola natočená táto časť filmu). Potom sa v jednom z páchateľov ozve pud sebazáchovy a rozhodne sa svedčiť, všetko sa však nejako obráti proti nemu. Pri vynášaní rozsudku v mene republiky sudkyňa nariadi vykonať prehliadku pozemku obvineného, ktorý mal byť hlavným svedkom (nie polícia nalieha na prokurátora aby sudca schválil domovú prehliadku). To už som chcel sálu opustiť, ale utrpenie už bolo tamer na konci tak som zostal. Svoju nespokojnosť elita z VŠMÚ s vládnou garnitúrou vyjadrila aj v momente, keď sa otec Dávida pokúša prehovoriť s členom vlády. V pozadí, akože nenápadne, je na bilboarde napísané Zlatá stredná cesta, aby to v divákovi evokovalo presne jednu politický stranu. Raketový inžinier z VŠMÚ však na zázname z kamery, na ktorom je akože útok neonacistov na chlapca, ponechá rok 2005 keď slovenská politická scéna patrila cyklopremiérovi. To si však pozorný divák, narozdiel od amatéra režiséra uvedomí. Ako inak, ľudský odpad zo školy umení za daným politikom nechá ísť iba starenky (pretože podľa tohto liberálneho fašistu zrejme ľudia, ktorý celý život pracovali nemajú právo voliť, to majú iba študenti cestujúci vlakmi zadarmo) a malú sestričku obete Dávida nechá skomoliť náboženskú modlitbu (kopnúť si do kresťanov, to je tak moderné, natoč film o Islamskom štáte). Po odchode z kina som na stanici zbadal starenku ktorá zbiera kartóny a dostala odo mňa 10 eur, kedže som si uvedomil že za vstupné na hnoj s názvom Ostrým nožom som minul 6,30...Obrovskou chybou bolo, že po filme Trhlina som si myslel, že dokáže slovenská filmová tvorba vytvoriť niečo podobné. 11 ročný rozostup medzi slovenskými filmami v kine (Báthory-Trhlina) už budem dodržiavať pravidelne, aby som bol ušetrený tak trápneho divadla. Prečo jedna hviezdička? Chalanisko v sieti SCC, ktorého so ako uvádzača videl prvýkrát,bol naozaj milý, inak bol film odpad. Tých 500 000 eur z prostriedkov európskej únie, ktoré sa do Audiovizuálneho fondu dostali cez program Kreatívna Európa mohlo podobným starenkám, ako som stretol na stanici pomôcť v domovoch sociálnych služieb, či deťom v detských domovoch. Takto si iba liberál zdvihol svoje nízke sebavedomie a naplnil vrecká, spolu s hercami (hercami???) boli pravdepodobne jedinými ľuďmi, ktorým zbytočne vyhodených pol milióna eur prinieslo úžitok. () (méně) (více)

• Tvorcovia pracovali s rozpočtom 500 000 €. (kacer4)
  • Na špeciálnej predpremiére filmu sa objavil aj slovenský prezident Andrej Kiska a rodina zavraždeného Daniela Tupého. (Maarty von B)
  • Herec Dávid Hartl (Daniel Tupý), podobne ako vo filme Únos (2017), kde si zahral Róberta Remiáša, opäť zomrel násilnou smrťou. Obe jeho roly vo filmoch boli inšpirované skutočnými udalosťami. (Maarty von B)

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci