Příběh otce, kterému zavraždili syna, smutek otce, který musí pochovat své dítě, emotivní drama otce, který si pro spravedlnost musí dojít sám. Po útoku neonacistů na partu studentů zůstane na zemi ležet mrtvý ubodaný kluk. Policie koná, pachatelé jsou dopadeni, společnost se bouří proti holohlavým náckům, ale to všechno je jenom na chvíli. Zděšená rodina brzy sleduje, jak jsou vrazi po chybném rozhodnutí soudkyně propuštění na svobodu, nikoho už to nezajímá a jednání policie připomíná chování zkorumpované instituce. Zůstává jen zlomená rodina bez jakékoliv šance na spravedlnost a viníci, kteří se jí smějí do očí. Zoufalý otec s touhou po spravedlnosti se pouští do boje se všemi. S policií bez zájmu, s podplaceným soudnictvím, s mafií, která kdesi v pozadí tahá za nitky. Dokáže tváří v tvář zavedenému prohnilému systému uspět? Dokáže zároveň překonat vlastní výčitky a odpustit sám sobě? (Bontonfilm)

Tosi

Zarputilého otce hrál Roman Luknár velmi dobře, ještě kdybych mu tak rozuměl každé slovo. Slovensky tedy umím dobře, ale on ve filmech často nesrozumitelně huhlá. Z filmu sršela jeho naprostá bezmoc dovolat se spravedlnosti, až se klasicky otvírala kudla v kapse. Tyhle filmy se musí točit, i když nebudou dokonalé. ()

bourec

Herecký výkony jsou jako jediný super.Jinak pokud si vzpomenete na film Jamese Wana Rozsudek smrti,kterej vlastně měl hodně podobnej děj a pohnutky,tak bych já dal Luknárovi jasnej návod,co udělat se skupinou špinavejch fašistickejch prasat.Takhle to má sice jasný mantinely v reálnym světě,ale velká zábava to není.50%. ()

Swannie

Celkom som sa tešila, keďže to konečne vyzeralo na lepšie hodnotený slovenský film, realita však padla hlboko pod moje očakávania a ja som v kine zdesene pozerala nie len na plátno, ale aj okolo seba, či sa to ostatným ľuďom naozaj páči a len ja som divná. Fajn, uznávam, vizuál bol relatívne podarený. Roman Luknár hral ako jediný skvelo, akurát to nebolo veľa platné, keď každú scénu usekli skôr, než stihla dostatočne vyznieť a ja som tým pádom absolútne nemala možnosť stotožniť sa s náročnou situáciou jeho postavy. Nehovoriac o tom ako pateticky a prvoplánovo mnohé scény vyznievali, miestami som mala pocit, že nám omylom pustili nejaký zo slovenských seriálov. Bolo mi vyslovene nepríjemné a trápne to sledovať a musela som sa premáhať, aby som vydržala do konca. Na scény súdu nechcem ani len spomínať, tie boli asi najväčším fiaskom vizuálne aj obsahovo. Množstvo slovenských filmov v poslednej dobe pozostáva len z informácií nahadzovaných jedna za druhou, pričom divák nedostáva čas ich spracovať. Chýba autenticita a reálne emócie. A mnohým ľuďom to už asi stačí, čo je dosť smutné. No je to každého osobný názor, ktorý im nechcem brať, len… začínam mať pocit, že sa nezvyšuje kvalita filmov ale znižujú nároky divákov. V každom prípade, Ostrým nožom za mňa veľké sklamanie. ()

jakeer

Nedokážem sa rozpamätať, prečo som na tom nebol v kine. Snažím sa totiž chodiť na všetkých päť filmov, ktoré sa na Slovensku za rok natočia. Je to už niekoľký film v poradí, ktorý hovorí o nefunkčnosti nášho štátu. V porovnaní s výpravným Únosom či Sviňou kvitujem civilnejšie poňatie. V tomto prípade to bolo nevyhnutné, keďže kľúčový je boj otca s veternými mlynmi. Luknár podal asi najlepší herecký výkon, aký som mal možnosť vidieť v slovenskom filme. Tá autentickosť mi dokonca pripomínala škandinávsku kinematografiu. Bohužiaľ, ďalší herci sa nepridali, lebo ich postavy sú aj z pohľadu scenára skôr karikatúrou. Preto aj tie mnohé výčitky k uveriteľnosti celého procesu - arogancia štátnej moci nie je ani na Slovensku taká doslovná. ()

MIG29

„Dunaj, Dunaj, čierna voda, plavé vlasy, biela róba, papierové loďky prúdom, prinášajú šťastie ľuďom...“ Snímok Ostrým nožom, inšpirovaný vraždou mladého študenta Daniela Tupého je akýmsi zárezom do justičného systému, ktorý vďaka nefunkčnosti štátnych organov, najmä vyšetrovateľsko-súdneho mechanizmu, nedokáže vyniesť spravodlivý rozsudok a znásobuje bezmocnosť, frustráciu a bolesť obyčajného jednotlivca. Aj napriek tomu, že sa snímok opiera o realitu je príbeh z väčšej časti fikcia. K vykresľovaniu skutočnosti sa však stavia oveľa citlivejšie ako obdobné snímky, drží sa pri zemi a bráni sa zbytočnému pátosu. Jeho kostru môžeme rozdeliť na dve základné línie. Prvou líniou je personálna tragédia autoritatívneho otca, ktorému sa rozpadá rodina, a zároveň si uvedomuje, že ako rodič zlyhal. Druha línia je spoločenskou sebareflexiou, ktorá vyobrazuje bezmocnosť jednotlivca v zápase s nevôľou štátu v kontraste s organizovaným zločinom a korupciou na tých najvyšších miestach. Nefunkčnosť inštitúcii a neschopnosť orgánov konať aj napriek silnej spoločenskej požiadavke, možno spozorovať v postave sudkyne Tibetskej. Obraz jej vyhorenia, nedokonalosti a bezvýchodiskovosti v priestore svojej obrovskej kancelárie môžeme považovať za predobraz celého systému. Univerzálnosť témy a pôsobivý vizuál, z ktoré na každom krokú cítiť chlad, dodávajú snímke hĺbku a úprimný výkon Romana Luknára pridáva emotivný náboj a akýsi nádych pravdivosti. Viac takýchto filmov prosím ! ()

• Na špeciálnej predpremiére filmu sa objavil aj slovenský prezident Andrej Kiska a rodina zavraždeného Daniela Tupého. (Maarty von B)
  • Dva dni pred uvedením do kín sa konala exkluzívna predpremiéra na pôde Univerzity Komenského v Bratislave, kde Daniel Tupý študoval. Pri tejto príležitosti sa naplnila aula univerzity natoľko, že študenti sa do nej nezmestili. Stáli, sedeli na zemi, zaplnili každé miesto, z ktorého bolo vidieť na plátno. Aula nebýva tak plná ani pri zahájení akademického roku. Po premietaní sa konala diskusia, ktorej sa zúčastnili tvorcovia filmu aj otec Daniela Tupého. (skrecok1581)

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci