Miloval násilí, sex a Beethovena. Malcolm McDowell v britském kultovním filmu. Žije jen pro tři věci: násilí, sex a Beethovena. Alex deLarge, vůdce čtyřčlenné party výtržníků, před níž si není nikdo jistý. Chodí v buřinkách a bílých kostýmech s velkými suspenzory, navštěvují mléčný bar „Korova" a pijí tamní specialitu – drogami obohacené „moloko", které je pokaždé vybudí k pořádné dávce ultranásilí. Tu brutálně zmlátí opilého tuláka kdesi v podchodu, tu se servou s konkurenčním gangem, tu přepadnou poklidný dům spořádaných občanů... Pak se však jednoho dne ono pověstné ucho utrhne a Alex skončí ve vězení. Ve vězení, z něhož je jediná cesta: stát se pokusným králíkem, nechat si v nejnovějším experimentu „vymýt mozek" tak, aby vše, pro co dosud žil, začal nejen nenávidět, ale přímo fyzicky nesnášet...
Kriminální satira s prvky sci-fi je jedním z nejprovokativnějších filmů režiséra Kubricka. V příběhu, natočeném podle románu Anthonyho Burgesse a odehrávajícím se „v Londýně nedaleké budoucnosti", se – zejména v poruštěné angličtině – projevují vlivy dnes již odeznělé studené války a překračují mnohá tabu, která do té doby v kinematografii byla. Film vzbudil samozřejmě rozporuplné ohlasy, bylo mu dokonce vytýkáno, že díky němu vzrostla kriminalita městské mládeže. O dva roky později, kdy již Kubrick pracoval na Barrym Lyndonovi, bylo násilím vyhrožováno jemu i jeho rodině. Ze všech těchto důvodů byl film – na režisérovu vlastní žádost – v tichosti stažen z kin a až do Kubrickovy smrti nebylo ve Velké Británii povoleno jeho promítání.
Rozporuplný postoj k filmu se projevil i při mezinárodních hodnoceních. Kromě Ceny Kruhu newyorských kritiků za nejlepší film a režii nezískal totiž Mechanický pomeranč nic z řady cen, na něž byl nominován. (Konkrétně na 4 Oscary, 7 cen BAFTA, 3 Zlaté glóby...). Při udílení Oscarů v r. 1972 Kubricka „porazil" William Friedkin se svou Francouzskou spojkou, nicméně při slavnostním ceremoniálu on sám vyslovil to, co si zřejmě myslelo i mnoho dalších: že nejlepším filmovým tvůrcem roku je právě Stanley Kubrick...
Film stojí a padá s výkonem Malcolma McDowella, bez něhož – jak se režisér vyjádřil – by nemohl vzniknout. V hercově filmografii je to nepochybně nejvýraznější a nejlepší role, jakou kdy odvedl, nicméně ani on se žádného oficiálního ohodnocení nedočkal. (Česká televize)

Movie Gourmet

Uživatel SaNcHeZ_cz nebude souhlasit, ale já Kubricka nemusím a po opětovném shlédnutí tohoto filmu nijak netoužím. Ovšem jedná se o velmi diskutovaný snímek, který alespoň pro široký rozhled a obecné povědomí lze proto doporučit ke skouknutí. Kdo Kubricka miluje a ctí nemůže hodnotit jinak než za 5*. Já hodnotím za 3* a 70 %. Z úcty. PS. Varování pro slabší nátury: film je silně obscénní a násilný. ()

smetyl

Mechanický pomeranč je filmová satyra na zhoubnou chorobu společnosti. Tedy násilí ale ne jen tak nějaké. Násilí konané v partičkách a bez jediného pochopitelného důvodu. Prostě jen tak z nudy snad. Vše začíná v Mléčném baru Korova kde partička dragounů drinká syňágy a od první minuty je jasné, že tohle nebude jen tak nějaký film. Řeč složená z anglismů a rusismů je strašně zajímavá a mě to prostě bavilo. Stejně tak jako to prostředí, kde ženy mají zelené vlasy a domy jsou v interiéru uzpůsobeny futuristicky. Kde parta mladíků nosí na poklopci ohromně vyboulený (suspenzor?) a páchají nějaké to násilí a znásilňování. Scéna kde Alex DeLarge kope do ležícího muže a zpívá k tomu I´m singing in the rain, přičemž poráží knihovnu mě odrovnala svojí syrovostí a surovostí! Z celého filmu čpí právě tyto pocity. Pocit bezmoci před násilím a neuvěřitelná, všudypřítomná kontroverze a cynismus. Když se pak ke konci snímku snaží Alexe změnit v hodného hocha, působí jejich metoda skvěle. Ale ještě skvělejší je závěr, který dopadl tak jak měl a přesvědčil mě o geniálním duchu Pana Stanleyho Kubricka, který vlastně odstřihl poslední kapitolu knihy. A nechal vše skončit tak jak to skončit mělo ! Násilník, vrah a buřič bude stejným vždy a nic ho nezmění... http://www.youtube.com/watch?v=YABw-ksikLA ()

GreatestFan

POZOR SPOILERY!!! Tomuto snímku s velkým ''S'', který by se neměl nazývat slovem ''film'' není možné nic vytýkat. Herecký výkon McDowella: WTF!? Při koukání jsem pochyboval, jestli to opravdu hraje (a to s přiznáním moc herecké výkony cenit neumím), Scénář, Řežie, a Vůbec, vše bombovní a celý děj je na můj vkus dost rychlý (žádné stupidní protáhlé nudné scény) a děj je tak prostý: Perverzák má bandu lumpů ke kterým se chová hnusně, ti mu to oplatí, že ho přenechají poldům, půjde do vězení, aby se rychle dostal dom, zapíše se na experimentální kůru, kterou podcení a změní k nepoznání, venku je jak beránek, kde ho čekají jen odplaty jeho obětí, u jedné z níchž se ubytuje, při mučení ho se pokusí o sebevraždu, ale přežije, později se ukáže, že se vrátil do starých kolejí a dostane od ministra nabídku pracovat pro vládu, aby se postavil proti té jeho kůře a souhlasí. A konec zvonec. Že McDowell nebyl nominován na oscara je největší filmová urážka, všech dob. Štve mě tak nízké hodnocení, měl by být ááááááááážžžžž ve filmovém nebi s tisícem procent. LÍBOST SAMA!!!!!!!!!!!!!!!!! // ZAJÍMAVOSTI // Chyba ve filmu: Když napraveného Alexe (Malcolm McDowell) jeho bývalí droozi topili v korytě, je slyšet jeho běžný hlas. // Chyba ve filmu: Při zpíváni ''Singing in the Rain'' se Alexova (Malcolm McDowell) ústa při naklonění přes Franka (Patrick Magee) nehýbou. // Chyba ve filmu: V novinách ve filmu je Alexovo (Malcolm Mcdowell) přijímení uvedeno jako Burgess, Přestože se jmenuje ''DeLarge''. // Jedno z témat filmu je rozpuštěná monarchie, přesto se vězení jmenuje ''HM prison Parkmoor''. HM je kratka pro ''Her/His Majesty'', v překladu "Její/jeho veličenstvo". // Chyba ve filmu: Při zpomalené scéně útoku Alexe (Malcolm McDowell) se jednomu členovi na kalhotech objeví a zmizí černá náplast. // Chyba ve filmu: Když Alex (Malcolm McDowell) bojuje s paní Weathersovou, v místnosti je plno koček, které ale záhadně zmizí a zase objevují. // Chyba ve filmu: Při léčení technikou Ludovico Alex (Malcolm McDowell) říká, že nemůže hýbat očima, ikdyž s nimi později hýbe. // Chyba ve filmu: Když Alex (Malcolm McDowell) žádá o rozhovor s kaplanem věznice (Godfrey Quigley) o samotě, je vidět, že kaplan mu dává ruku na rameno a v dalším záběru se na to teprv připravuje. // Chyba ve filmu: Když Alex (Malcom McDowell) ují trochu špaget, později je vidět, že jich má naopak o trochu víc. // Chyba ve filmu: V obchodě s hudebními nosiči je v zrcadle vidět odraz kamery. // Chyba ve filmu: Když se Alex (Malcolm McDowell) bije s paní Weathersovou, je na nich chvílemi vidět stín kamery. // Chyba ve filmu: Když Alexe (Malcolm McDowell) navštíví pan Deltoid (Aubrey Morris), je vidět v ložnici Alexových rodičů sklenice s falešnými zuby, přestože oba rodiče odešli. // Chyba ve filmu: Když Alexe (Malcolm McDowell) jeho bývalí droozi topí ve žlabu, je vidět, že ze žlabu jde pára, což dokazuje, že voda je zahřatá štábem, protože jinak by být neměla. // Spoiler, chyba ve filmu: Když na začátku Alex (Malcolm McDowell) napadne bezdomovce (Paul Farell), Alexovi se páří z pusy jistě kvůli zimě, bezdomovci však vůbec. // Chyba ve filmu: Při velmi vysoké jízdě ve sporťáku je vidět, že jízda je falešná, protože Georgie (James Marcus) si při jízdě nedrží klobouk, který by jinak odletěl. // Chyba ve filmu: Když Alex (Malcolm McDowell) olizuje muži botu, má být špinavá, je ale viditelně čistá. // Chyba ve filmu: Když je Alex (Malcolm McDowell) v nemocnici, vypadá to, že má na sobě plavky, a ne obvaz. // Ve filmu je spoustu chyb v kontinuitě, v souvislosti s čímž Stanley Kubrick uvedl, že to dělal i schválně, aby divákovi docílil pocit dezorientace. // Existovala pověst, že se při natáčení scény, kdy je Alex (Malcolm McDowell) pod vodou topen, se Malcolm McDowell málem utopil, když selhalo dýchací zařízení. Není to však pravda. // Alex (Malcolm McDowell) ve filmu někdy mluví fiktivním jazykem vymyšleným autorem předlohy Anthonym Burgessem zvaným Nadsat, který je směsí angličtiny, ruštiny a normálního slangu. // Futuristický gramofon je hydraulický referenční gramofon transcriptions, který Kubrick objevil při návštěvě společnosti Borehamwood company JA Michell Engineering, která na jeho dalším filmu 2001: Vesmírná Odysea (1968) dělala na vesmírných modelech. // Slovo ''korova'' z baru korova znamená rusky ''kráva'', slovo ''moloko'' na dveřích baru je ''mléko''. // Wendy Carlos, skladatel hudby, zesyntetizoval hudbu vůbec prvním použitím vocoderu. // Americký Filmový Institut zvolil film 70. nejlepším filmem všech dob. // Americký Filmový Institut zvolil snímek 4. nejlepším sci-fi filmem. // Závěrečná scéna se točila 74krát. // Malcolm McDowell se při hraní inspiroval komikem Ericem Morecambem. // Lékař, který Alexovi (Malcolm McDowell) kapal kapky do očí, byl skutečný lékař. // Stanley Kubrick uvedl, že za nejsympatičtější postavu považuje vězeňského kaplana (Godfrey Quigley). // Z jedenácti adaptací, které Kubrick natočil, je tato prý nejméně upravovaná. // Jména droogů Alexander (Malcolm McDowell), Peter (Michael Tarn, a Dim (Warren Clarke), což by měla být zkratka Dimitrij, byla jména tří ruských carů z let 1462 až 1917 a Gyorgi (Georgie) byl jejich patronem. // Skladatel hudby Walter Carlos rok po uvedení podstoupil změnu pohlaví. // V roce 1973 se v Holandsku 2 mladíci inspirovali filmem a v kostýmu podobnému Alexovi (Malcolm McDowell) znásilnili dívku, zmlátili jejího chlapce a zpívali přitom píseň ''Singing in the Rain''. // Ve Velké Británii bylo mezi lety 1973-2000 zakázáno promítání filmu. Zákaz byl ukončen až rok po Kubrickově smrti. // Spoiler: V románu Alex (Malcolm McDowell) po vyléčení nesnáší všechnu hudbu, ve filmu je to ale jen 9. Beethovenova symfonie. // viděno jednou, poprvé 22. Září. 2013 () (méně) (více)

Santino7

Nemal som v pláne písať samé superlatívy, vážne nie. Lenže slová chvály a uznania sú to jediné, čo vo mne tento snímok evokuje. Neuveriteľná harmónia všetkých subjektov (od hudobného sprievodu, cez neuveriteľne vyšperkovaný a nadčasový vizuál, neskutočnú atmosféru, až po napríklad skvelú obsahovú stránku), vďaka ktorej celok pôsobí ako majstrovské dielo (a to ani nijak nepreháňam) - presne ako Beethovenova Deviata symfónia, ktorá tu bola mimochodom využitá vskutku geniálne. Moloko, Ludwig van, množstvo násilia / ultra-násilia, Singing in the Rain, charašjo, či napríklad až "znepokojujúco" reálne pôsobiace sci-fi prvky... Snímka, ktorou Stanley Kubrick takpovediac šokoval svet. A fascinoval! Rozhodne odporúčam zohnať v pôvodnom znení (And the first thing that flashed into my gulliver was that I'd like to have her right down there on the floor with the old in-out, real savage.), titulky bohate stačia - nakoľko dabing takémuto niečomu skôr uškodí a to ani trochu nepreháňam. Dokonalý filmový zážitok v pravom zmysle slova, klobúk dole. It had been a wonderful evening and what I needed now to give it the perfect ending was a bit of the old Ludwig van. 100% ()

kritiklon

Tohle má prostě svůj nezaměnitelný styl! Navíc nejde jen o bezhlavou ukázku násilí a zvrhlostí ale má to v sobě i myšlenku která něco vyjadřuje o lidech a naší společnosti. Ostatně to i kniha, kterou považuji za přibližně stejně kvalitní dílko. A Malcolm? Ten je tak k sežrání až je na pěst :D....ty gesta a prupovídky - ano! scénář je také silnou stránkou tohoto filmu! Svým způsobem to v sobě skrývá i nadčasové myšlenky které Burgess i Kubrick pojali tak, že jim zcela rozumím a hltám každý okamžik tohoto ( pro mě!!! ) stěžejního díla. V té době to musela být MEGApecka....dnes je to "jen" pecka :D. 5* za 91% ()

kamigava

Vždycky jsem si říkal, o řem sakra tenhle film vůbec je. :-) Konečně jsem se na něj podíval a myslím, že jsem se skvěle bavil. Od Kubricka jsem viděl zatím jen Osvícení. Mechanický pomeranč je úžasné drama s prvky humoru, fantazie a Beethovena. Hlavní hrdina Alex působí velmi vyšinutým až neskutečně úchylným dojmem, což se mu hodně povedlo. Většího šílence můžeme najít maximálně u Ledgerova Jokera v TDK. Kubrick se pouští i do nahotinek a naturalistického násilí, které mu nevadí, že bude šokovat publikum a způsobí pozdější zakázání promítání. Na tu dobu to musel být pro lidi asi šok, ale i pro mě a to žiju v době, kdy díky globalizačnímu internetu víme o všemožných zvrácenostech a máloco nás překvapí. Přesto mě tenhle film velmi překvapil. Krásně zobrazuje manipulaci s bezbranným Alexem, kterého společnost stejně odmítá, i když se údajně napravil. Když už chodí mezi lidmi, tak stejně nemá možnost svobodné volby a to společnosti také nevyhovuje a pobuřuje ji. Alespoň toho Beethovena mu nemuseli znechucovat, chudák Alex. I když je fakt, že na začátku byl opravdu násilný zmetek, který zasluhoval jen kriminál. Docela by mě zajímalo, jak se Alex ve vězení rozhodl ihned napravit svoje hříchy. To mu do duše promluvil ten kněz? Byl ochoten podstoupit tak rizikový experiment, jen aby byl opět vzorným člověkem? Vždyť před chvílí to byl sadistickej parchant a najednou je z něj beránek. Čekal jsem, že po zatčení bude prahnout jen po pomstě, ale ejhle. Milé překvapení. Asi si přečtu předlohu. PS: Líbila se mi hodně ta hudba od Beethovena, která tomu dala trochu komediální nádech a spád. Divák už vím, co přijde, jakmile slyší devátou symfonii... ()

Sochorisko

ze začátku mi trochu nebylo jasné, jaký motiv ti kluci vlastně mají, později vyplynulo, že v podstatě žádný, pouze jsou to ti, kteří nepatří do společnosti svobodných. Však tento film na to take poukazuje, nesnaží se zastírat pravdu, hezky všechno upřímně a natvrdo. 2. fáze filmu, kdy se Alex dostává do fáze "vyléčeného" je poněkud zajímavější a jasnější a na diváka působí ohromná kulisa manipulace ze strany léčících "doktorů" . Pro mě trochu zazděný konec tohoto filmu.. Nicméně, takhle by měl vypadat moderní horror pro ameriku, žádné scifi o mimozemšťanech.. ()

simply

Pro mě nejpřistupnější Kubrickův film z těch, co sem zatím viděla. Malcolmův výkon byl úžasný a i po těch letech film neztratil nic ze svého kouzla. ()

Rufete

"Excuse me, Mrs. Can you please help? There's been a terrible accident! My friend's in the middle of the road bleeding to death! Can I please use your telephone for an ambulance?" Komentář může obsahovat spoilery. Nějakou dobu trvalo, než jsem se přizpůsobil filmovému tempu a provedení, protože je to šíleně zpracované (scény, hlasy, posloupnost, no prostě všechno). Proto asi bude lepší, když se k Mechanickému pomeranči ještě někdy vrátím. Tenhle film je hodně kontroverzní, což dokazuje zakázání promítání na mnoho let a spousta scén (zejména v první půlhodině). S odstupem si uvědomuji, jak je to geniální, ale stále mám jisté mezery v chápání celku. Nejsem si jist, zda Alexe onen spisovatel na konci poznal, zda Alex vyléčení předstíral, zda to má na vůbec něco upozornit. Ale fascinovaly mě dialogy a to tyto: dialog mezi Alexem a nějakým mluvčím s mládeží u Alexe doma, dialog mezi Alexem a policistou při Alexově přijímání do věznice a úplně závěrečný dialog mezi Alexem a ministrem. Geniálně zahráno a zvýšené hlasy a přízvuk tomu dodaly korunu. Singin' in the Rain už mi nikdy nebude znít vánočně a pěkně, vždycky si představím scénu ve spisovatelově domě, kdy je spisovatel mlácen a jeho žena znásilňována. Úžasná scéna, větší šílenost těžko pohledat. Pana Kubricka jsem zatím nedocenil (taky jsem toho od něj moc neviděl), ale věřím, že to přijde. Prozatím můžu jen vychválit do nebes hlavního herce, který předvedl výjimečný projev. A teď si jdu pustit Ludwiga vana, protože já můžu. ()

Renfield

Vizuálně často šílený, hudebně skvostný film o násilí, který ve výsledku o násilí vůbec není... přesto je právě první část, kde je ho zdánlivě až příliš, tou svým způsobem nejdůležitější a taktéž z mnoha důvodů nejsilnější. Stačí vzpomenout na scénu v "Domově" a Singin in the Rain, která tímto dostala další rozměr. Taktéž již závěrečný návrat "Domů" třeba neopomenout, těžko po celkovém dění uvěřit, ale právě zde se z filmu stává opravdové psycho s očekáváním, jak "náš milý vypravěč" vlastně dopadne. Tímto výčtem silných scén rozhodně nechci říci, že by se v mezidobí ve filmu nedělo nic zásadního, tak tomu rozhodně není. Ale pocit, že po úvodní téměř hodinové části děj na nějakou dobu poleví, ten zůstává. Mechanický pomeranč samozřejmě je nejlepším filmem Malcolma McDowella, ale z mého pohledu rozhodně ne Stanleyho Kubricka. Ovšem hudba a její spojení s kamerou vůbec, interiéry, kostýmy a samozřejmě jazyk, to vše je tu dotaženo k dokonalosti. 75% ()

H4ku11

Tak to bola vážne zvláštne. Ale dobré na zamýšľanie sa, či ste do celé vôbec pochopili. Malcom exceluje. ()

cesky_hrac

Příběh vypráví o Alexi deLargeovi , který poněkuď nezákonou cestou si užívá život se svou partou. Při jednou vloupaní a nehodě s nějakou paní a obrovským uměleckým dílem ve tvaru mužského přirození ho ta parta zradila. Praštili ho jakousi lahví.. Poté nastoupil do vězení a pak experiment... Nejsem tady přece abych převyprávěl příběh! Jsem tady abych film zhodnotil.! Takže co bych řekl k tomu jak se mi film líbil: Ze začátku do konce mě film nehorázně bavil. Co vím potřebuju?! Nic. Náramě jsem si tento film užil a rád si ho užiji i po druhé , potřetí... Dávám 98%!! ()

ArthasKarfa

Podobně jako léčba provedená na Alexovi, stejně tak působil celý film i na mě a bylo mi z něj v podstatě fyzicky velmi špatně. Nedovedu si představit, že bych se na něj podíval znovu a neměl stejný pocit v břiše jako při první příležitosti. ()

dan4815

Řekl jsem si, že bych měl s komentářem počkat nějakou dobu, abych se stihl z filmu vzpamatovat. Uběhlo několik let, a já po několika psychoterapeutických sezeních mohu s klidem napsat, bez doprovodu pocitů méněcennosti, že film je skoro až odpad. Při pohledu na ostatní hodnocení nechápu, co špatného se mě, nebo jim muselo v dětství stát, aby se jim tento film zalíbil. Možná v něm našli nějaké pochopení. On Kubrick občas točil více náročné filmy, které vynikaly svou zvláštností. Mechanický pomeranč je něco, co jsem asi vůbec nepochopil. Nebo pochopil a přišlo mi to naprosto stupidní. Absolutně nezábavné a až příliš zvláštní na to, aby se mi to mohlo líbit. Filmy mají být umění, ale pomeranč v sobě ukrývá přílišný abstrakt, který v celku nefunguje. A Malcolm McDowell? Nemůžu si pomoci, ale je mi nesympatický. ()

Oralfabet

Plný počet už jen za zpívání v dešti... Jinak, jde o dokonalý mix násilí (chci říct ultranásilí), sexu a klasické hudby (nejlépe v geniální elektronické úpravě). S kapkou mléka a trochou těch filozofických otázek o svobodné vůli a tak vůbec... ()

Sygauras odpad!

Kubrik byl vážně divnej týpek. Nerozuměla jsem tomu. Asi budu "jiná" než ostatní. Hlavní je se z toho neposrat. ()

MacGyver

Mechanický pomaranč je jedným z najpozoruhodnejších filmov kinematografie. Vyjazdené koľaje umeleckých zákonitostí sú mu na míle vzdialené, dej sa vinie svojou vlastnou zvláštnou cestou, každý krok je sprevádzaný inou do extrému zachádzajúcou emóciou. Je to schizoidný existenciálny traktát o spoločnosti presýtenej násilím, o nás ľuďoch, ktorí už nevedia čo je dobré a čo zlé? O nás ľuďoch, ktorí už viac nerozoznávajú základné morálne hodnoty? Má to byť odkaz, že dobro sa nachádza v každom z nás ako v indivíduu a že skôr spoločnosť ako celok je tým chorým a zhnitým, čo jednotlivca mení na svoj obraz? Alebo je to úplne naopak? Nadčasovú hodnotu Mechanického pomaranča stonásobne zvyšuje rok jeho vzniku (1971) - Kubrick musel mať popri nespochybniteľnom autorskom sebavedomí aj obrovskú osobnú odvahu... Tak či onak, žiadny divák na toto dielo tak skoro nezabudne... A možno naň nezabudne nikdy... ()

Tomyš

Herecký výkon Malcolma McDowella mě nutil neodtrhnout oči a i přes pokročilý věk filmu i v dnešní době udělá dojem svou 'krutostí'. Hodně zajímavý styl vyprávění. ()

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse