Miloval násilí, sex a Beethovena. Malcolm McDowell v britském kultovním filmu. Žije jen pro tři věci: násilí, sex a Beethovena. Alex deLarge, vůdce čtyřčlenné party výtržníků, před níž si není nikdo jistý. Chodí v buřinkách a bílých kostýmech s velkými suspenzory, navštěvují mléčný bar „Korova" a pijí tamní specialitu – drogami obohacené „moloko", které je pokaždé vybudí k pořádné dávce ultranásilí. Tu brutálně zmlátí opilého tuláka kdesi v podchodu, tu se servou s konkurenčním gangem, tu přepadnou poklidný dům spořádaných občanů... Pak se však jednoho dne ono pověstné ucho utrhne a Alex skončí ve vězení. Ve vězení, z něhož je jediná cesta: stát se pokusným králíkem, nechat si v nejnovějším experimentu „vymýt mozek" tak, aby vše, pro co dosud žil, začal nejen nenávidět, ale přímo fyzicky nesnášet...
Kriminální satira s prvky sci-fi je jedním z nejprovokativnějších filmů režiséra Kubricka. V příběhu, natočeném podle románu Anthonyho Burgesse a odehrávajícím se „v Londýně nedaleké budoucnosti", se – zejména v poruštěné angličtině – projevují vlivy dnes již odeznělé studené války a překračují mnohá tabu, která do té doby v kinematografii byla. Film vzbudil samozřejmě rozporuplné ohlasy, bylo mu dokonce vytýkáno, že díky němu vzrostla kriminalita městské mládeže. O dva roky později, kdy již Kubrick pracoval na Barrym Lyndonovi, bylo násilím vyhrožováno jemu i jeho rodině. Ze všech těchto důvodů byl film – na režisérovu vlastní žádost – v tichosti stažen z kin a až do Kubrickovy smrti nebylo ve Velké Británii povoleno jeho promítání.
Rozporuplný postoj k filmu se projevil i při mezinárodních hodnoceních. Kromě Ceny Kruhu newyorských kritiků za nejlepší film a režii nezískal totiž Mechanický pomeranč nic z řady cen, na něž byl nominován. (Konkrétně na 4 Oscary, 7 cen BAFTA, 3 Zlaté glóby...). Při udílení Oscarů v r. 1972 Kubricka „porazil" William Friedkin se svou Francouzskou spojkou, nicméně při slavnostním ceremoniálu on sám vyslovil to, co si zřejmě myslelo i mnoho dalších: že nejlepším filmovým tvůrcem roku je právě Stanley Kubrick...
Film stojí a padá s výkonem Malcolma McDowella, bez něhož – jak se režisér vyjádřil – by nemohl vzniknout. V hercově filmografii je to nepochybně nejvýraznější a nejlepší role, jakou kdy odvedl, nicméně ani on se žádného oficiálního ohodnocení nedočkal. (Česká televize)

Epco

Vidieť ten film v dobe kedy som čítal knihu tak by som nezaváhal a vpálil tam 5*. Teraz však už cítim únavu materiálu ( a materiálom myslím seba ) a už to ide mimo mňa. ()

Nakamura san

Kniha,se vší úctou ke Kubrickovi,je mnohem lepší,hlavně svým slangem a koncem. Nikdo by nevěřil,že Anthony Burges byl univerzitní profesor. ()

Kivis

V rámci filmařských možností precizně zpracovaná knížka. Škoda, že se ve filmu nedá tolik pracovat s originálním jazykem týnů. Zato ale film může oproti knížce pracovat s hudbou a to dělá Kubrick, potažmo Carlos, fenomenálně. Obzvlášť zrychlená postelová scéna je dokonalá, byť vyvolává úplně jiné pocity než v knížce (ve filmu totiž Alex spí s holkama v ideálním věku, zatímco v knížce je jim deset let). ()

waclaf

Když jsem poprvé viděl film, bylo mi asi osmnáct a byl jsem docela v šoku. Po pár letech jsem prolistoval knížku a bolel mě z ní gulliver, jak jsem nerozuměl každýmu třetímu slovu. Ještěže v ní je vložený slovníček jakéhosi newspeaku, abyste se tím mohli prokousat. Čte se to jak po másle. Znovu jsem se vrátil k filmu a vracím se k němu po delších odmlkách znovu a rád. Kubrickovy filmu jsou vizuálně fascinující, stejně jako zvukově. Malcolm McDowell hraje skvěle, yééééz, pro role tohoto typu se hold narodil, yééz. Provokativní a kontroverzní film. Co teda jako bude he? ()

Alchemilla

Málokterý hrdina ve mně vyvolává tak ambivaletní pocity jako McDowellův Alex. Odpor, lítost i zmar. Vizuálně podmanivý film, nad kterým se dá hodiny a hodiny diskutovat. Neotřele použitá hudba. Pro mne další film do sbírky - viděno jednou a dost. :-) . ()

stepma

Klasika, která mě obloukem obešla, ale možná je třeba k Mechanickému pomeranči jen dospět. To se mi zatím bohužel nepovedlo. 3* jen z úcty ke Kubrickovi. ()

Elleva

Surrealistická dystopie 70. let která, přestože se snaží diskutovat filosofická a morální témata jako násilí, cena svobody a odstranění možnosti volby, je jedním z nejdekadentnějích filmů, které jsem kdy viděla. Dávám tři* za zajímavé jazykové ztvárnění s použitím „amerických rusismů,“ neobvyklý způsob formalizování násilí pomocí editace, choreografie a hudby a využití popkulturních kostýmů a scény pro symbolické účely. ()

bishi1

film, kdy se vám občas stahuje žaludek hnusem a přesto tlačítko stop na ovladači nezmáčknete ... nejsem příznivec Kubricka, ale tohle mě docela dostalo ()

mlock odpad!

Stručně: Na tuto úchylárnu se nedalo koukat. A kdyby lidi nevěděli že to natočil Kubrick, dostalo by to 5% ()

Tess92

Myslím, že většina lidí, která film komentuje, si neuvědomuje, že film je natočený na motivy knihy. Knížku jsem četla, a byla skvělá (co se násilí týče, tak ve filmu je podáno mnohem idealističtěji, než jak to bylo v knize), zvlášť vypracovaný byl Burgessův slovník, který jsem nemohla tolik docenit, když jsem se dívala v originále (ale bůč je jedno ze slov, které se mi zarylo pod kůži). Od Kubricka jsem zatím viděla snad jen Doktora Divnolásku, ale ten mě ani zdaleka nenadchnul tak, jako mechanický pomeranč. Výprava byla skvělá, hudební podklad taky a na Malcolma McDowell se skvěle koukalo. Akorát mě taky zaráží, proč Kubrick vynechal závěr, který je dost důležitý a celé poselství filmu by tím vyznělo, jak má. ()

ragtime

Kontroverzný? Áno. Násilný a zvrátený? Určite. Ale čo je to proti spoločnosti, ktorá je skazená od základu a navonok sa tvári mierumilovne. Britká satira o nefunkčnosti a zneužívaní politickej moci, v ktorej sa nájde ktorýkoľvek vyspelý štát dnešného sveta. Nesmrteľný film nesmrteľného režiséra. ()

adako

Kubrick je majster dokonalých záberov, po stránke estetiky, atmosféry aj symboliky. Niektoré z nich by sa rovno dali vystrihnúť, vytlačiť, zarámovať a zavesiť na stenu. Postavy sú tu komplexné esencie samých seba (nie však karikatúry). Keby ste skombinovali všetkých väzenských dozorcov, a vznikol by vám len jeden super-väzenský-dozorca, vyzeral by presne ako ten v Mechanickom Pomaranči. (Alebo inak, ak by väzenský dozorcovia rástli na Slovensku na stromoch, niekto by ich určite pooberal a vypálil, dostal by 80% väzenskú dozorcovicu, a to by bol presne Kubrickov dozorca). Interiéry sú rovnako skvelé, film je miestami trochu ako prechádzka galériou futurizmu. Svet ktorý si tu Kubrick vytvoril je silne sugestívny a komplexný. Geniálne pasujúca hudba. Výborný príbeh a scenár, divák ho prežíva. Páni a dámy, toto je masterpiece, po režijnej, hereckej (Malcolm McDowell), a hudobnej stránke dokonalý. Ako vravel autor predlohy, trochu menej násilia by neuškodilo, aby viac vynikol príbeh, ale aj tak je to mimoriadne silný zážitok. ()

Werrona

Když mi bylo čerstvých osmnáct vzali mě na tenhle film mí tehdy "velcí" kamarádi do Aera a musím říct, že mě to bavilo od začátku do konce. Ten film je dokonalý... i takhle po letech, když se na něj podívám. Někoho může odradit ten brutální začátek, jiného naopak přiková k obrazovce. Z hlediska barevnosti či hudby je to též umělecký zážitek a alex je prostě boží :), co se týče Kubricka, tak pro něj mám prostě slabost... ()

Jincom

O Mechanickém pomeranči jsem toho dost četl, viděl pár ukázek a slyšel nadšené komentáře lidí z okolí, takže jsem se na něj dost těšil, i když mi bylo jasné, že nepůjde o jednoduchý snímek. S úctou ke Kubrickovi coby režisérské ikoně a přirozeně s velkým očekáváním jsem Pomeranč zkouknul, ale mé dojmy nejsou zdaleka tak kladné, jak jsem čekal. Připouštím, že na svou dobu to byl nejspíš docela ojedinělý počin, ale v dnešní době působí spíš komicky. Pokud jsem správně pochopil, co chtěl Kubrick tímhle snímkem světu sdělit, pak dost dobře nechápu, proč volil právě tuhle cestu. Zkrátka z dnešního pohledu jsou šišlající borci s bílými suspenzory a obecně směšným vzezřením zasazení do odosobnělých kulis přihlouplého rádoby sci-fi prostředí divácky téměř nepřijatelní, ale to je samozřejmě jen můj osobní dojem. Je jasné, že se jedná o klasiku, která si nejspíš i dnes najde řadu příznivců. Můj divácký vkus ale tenhle snímek minul... ()

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse