Já, Tonya

• Austrálie

• Irsko

Životopisný / Sportovní / Komedie / Drama

USA, 2017, 120 min

Dokázal bych vést polemiku s obsahem distributora, že jde o černočernou komedii. Z mého pohledu jde tak akorát o černočerné drama, z něhož mi je smutno na duši a nejlíp to vystihl komentující novinář - "vše způsobili dva největší kreténi v příběhu, kde jsou všichni kreténi". Celý příběh je od začátku depresivní, nevíme přesně a asi se už nikdy nedozvíme, jak se to vlastně všechno odehrálo, kdo vše zavinil, nicméně, pokud Tonya Hardingová prožila dětství, dospívání a vztah s manželem alespoň z poloviny tak, jak je ve filmu vykreslen, tak se nelze divit (nikoli však omluvit), pokud byla do útoku na Nancy Kerriganovou aktivně zapojena. Po zhlédnutí snímku jsem si pustil krátké video, které novináři natočili krátce po útoku a sevřelo se mi srdce, bolest, bezmoc a zoufalství, které z Kerriganové čiší, jsou nesnesitelné a zdrcující. Herecky vynikající Margot Robbie, jež má skvěle našlápnuto, protože dostává rozmanité herecké příležitosti. No, a pokud budeme a rozhodně můžeme vést polemiky o oscarových hereckých nominacích, v případě vedlejší ženské role žádné polemiky nepřichází v úvahu - Allison Janney je odporně skvělá a skvěle odporná - na její vítězství na Oscarech bych vsadil klidně i deset tisíc korun - myslím ale, že kurz bude natolik malý, že to ani nemá cenu.(24.2.2018)

Čekal jsem, že to bude fajn, dost se nasměju a Allison Janney si film ukradne pro sebe. Jenže ono to bylo boží, dost jsem se nasmál a ještě k tomu jsem dostal kritickou dávku syrového domácího násilí prokládaného až děsivě dojemnou udobřovací romantikou. Jo a Allison Janney si ten film ukradla pro sebe. Ale měla to těžký, protože Margotka, Sebastian i Tonyin vypatlanej bodyguard v podání prakticky neznámého Paual Waltera Hausera si to těžce dávali s ní. Proměna Australské kočky ve vidlačku tělem, duší i přízvukem byla dokonalá. Jen pořád nemám ponětí o tom, co se tehdy přesně vlastně stalo a kdo v tom měl prsty. A pokud se Tonya nepřizná, nebo ji její ex nezprostí viny, nikdy se to asi nedozvíme.(3.3.2018)

Životopisná charakterová štúdia s kvalitne rozpracovanými postavami, zaujímavá kontrastom buranskej povahy hlavnej predstaviteľky s uhladeným svetom krasobruslenia, ktorý je pre ňu všetkým. Svet, z ktorého pochádza a partia v ktorej sa pohybuje (a ktorú si sama vybrala), plodí napínavú drámu ako z žánrovky. Aniž by v nej išlo o život. Výborní herci, pútavo nakrútené športové vystúpenia.(4.3.2018)

M. Robbie predviedla úžasný výkon, ale jej mama v podaní A. Janney bola ešte lepšia a oscara si určite zaslúžila. Dobrá mrcha, kto by chcel takú mater?? Nie som si istý či rozoberanie nasledujúceho deja alebo rozhovory na kameru filmu pomohly, ale klasickou cestou by to možno bolo lepšie. Mal som pocit, že to film zbytočne trieštilo. M. Robbie určite musela niečo na korčuliach nacvičiť, ale šikovné triky alebo kvalitný strih z nej urobili skutočnú ľadovú hviezdu. Dobrý film zo športového prostredia mi vždy urobí radosť a keď je podľa skutočnej udalosti, tak je to pre mňa povinnosť. 80%.(15.4.2018)

Krasobruslení se mi vždycky líbilo: v několikaminutové jízdě předvede koncentraci emocí, energie, odvahy a ladnosti. A Tonya ještě přidala zuřivost a buranství. Souboj zmalované holky ze spodiny a elegantní krásky z lepších poměrů je skutečně na ostří. Sportovní drama soustředěné na Tonyu nepostrádá vtip, i když popisuje příšerné rodinné zázemí, ze kterého vyšla. A které ji zformovalo. Síla filmu je v tom, že využil reálné rozhovory s protagonisty jednoho z největších sportovních skandálů a už jen to mu stačilo, aby načrtl výstižný portrét netypické krasobruslařky, to, co ji formovalo a zachoval neuvěřitelnou syrovost a absurditu jejího života i celé situace. S tím, v čem vyrůstala, měla být spíš zápasnicí. Jenomže ona radši bruslila…(13.2.2018)

• - Film je postaven na rozhovorech s žijícími aktéry celé aféry, tvůrci i zdánlivě autentické záběry Tonyi, její matky či Jeffa natočili s herci. (Stoka)

• - Díky vytrénované postavě Margot Robbie, která navíc měří 168 cm, působila její Tonya Harding mnohem souměrněji, než tomu bylo ve skutečnosti. Skutečná Tonya Harding totiž měří pouze 155cm, přičemž měla oproti ostatním krasobruslařkám té doby solidní svalovou hmotu, kterou následně využila v boxu. (Martrix)

• - Krasobruslařka Nancy Kerrigan řekla, že se na film nepodívá, jelikož už si tím jednou prošla a nechce si to připomínat. (Streeper)