Já, Tonya

• Austrálie

• Irsko

Životopisný / Sportovní / Komedie / Drama

USA, 2017, 120 min

Příběh americké krasobruslařky Tonya Harding a především okolnosti před olympiádou v Lillehameru v roce 1994 jsou často známé i lidem, kterým je krasobruslení naprosto ukradené. Nestává se často, že by se sportovkyně nebo její tým rozhodl zmrzačit svojí soupeřku. Natož pak v tak křehkém sportovním odvětví jako je krasobruslení. Margot Robbie v hlavní roli je naprosto super a to samé se dá říci i o Allison Janney ve vedlejší roli. Obě si své nominace na Oscara zaslouží. Povedla se i současně zajímavá redneck stylizace a samozřejmě síla a zajímavost samotných událostí, které inspirovaly tento film. Za mě palec nahoru.(30.1.2018)

Krasobruslení se mi vždycky líbilo: v několikaminutové jízdě předvede koncentraci emocí, energie, odvahy a ladnosti. A Tonya ještě přidala zuřivost a buranství. Souboj zmalované holky ze spodiny a elegantní krásky z lepších poměrů je skutečně na ostří. Sportovní drama soustředěné na Tonyu nepostrádá vtip, i když popisuje příšerné rodinné zázemí, ze kterého vyšla. A které ji zformovalo. Síla filmu je v tom, že využil reálné rozhovory s protagonisty jednoho z největších sportovních skandálů a už jen to mu stačilo, aby načrtl výstižný portrét netypické krasobruslařky, to, co ji formovalo a zachoval neuvěřitelnou syrovost a absurditu jejího života i celé situace. S tím, v čem vyrůstala, měla být spíš zápasnicí. Jenomže ona radši bruslila…(13.2.2018)

Místy brutálně zábavná krimi-sportovní komedie. Příběh i pár nablblých postav je téměř jak dělaný pro další ročník FX FARGO, má to emoce, šmrnc, buranský fuckyou kouzlo, parádní retro a skvěle zpracovaný krasobruslařský scény (k jedný navíc hraje ZZ Top 💯). Margot exceluje na post mojí oblíbený současný herečky, i je tu několik silných vedlejšek (tlouštík Hauser TOP). Jen si tiše zoufám, že to někdo nezkrátil o slabší půl hodiny. A že mi takhle nesednul LOGAN LUCKY.(2.3.2018)

Filmů o neobvyklých olympionicích bylo natočeno celkem dost (pro mnohé kultovní "Kokosy na sněhu" nebo předloňský "Orel Eddie"), ovšem asi žádný nevyprávěl tak tragikomický příběh. Margot Robbie byla jako Tonya Hardingová výtečná, ale v některých momentech ji přece jenom zastiňovala Allison Janney v roli její sarkastické matky. Druhá polovina snímku už v tempu trochu polevuje, ale pokud si chcete užít Margot v další bezva roli, určitě neváhejte.(12.2.2018)

Rok co rok nevěříte, že se na přelomu osmdesátých a devadesátých let objevil nějaký další olympijský příběh, který byste neznali, a tvůrci stejně pokaždé něco vyhrabou. Krasobruslařka Tonya Harding ale neměla zrovna životní příběh, kterým by se kde kdo chlubil. Na druhou stranu je tak neuvěřitelný, že by byla škoda, abychom se o něm nedozvěděli něco víc. Příběh měl ale štěstí na tvůrce, protože jej natočili opravdu věrohodně. Třeba Margot Robbie tu byla naprosto k nepoznání. Z hezké herečky se stala americká maloměstská čůza, která má ráda krasobruslení a všecko ostatní ji obtěžuje. To, že jí manžel sem tam ztříská ji přece nezastaví od toho, aby jednou byla slavná, že? Lidská hloupost ale nejspíš jo a já musím říct, že zajímavější příběh olympijské sportovkyně bych si asi nedokázal ani vymyslet. Druhá půlka filmu byla pro mě až neuvěřitelná. Nedýchal jsem a jen pozoroval, kam až člověk může zajít.(21.1.2018)

• - Sarah Kawahara vytvářela choreografie pro bruslařku Nancy Kerrigan, a také pomohla herečce Margot Robbie s přípravou na svou roli. (Streeper)

• - Margot Robbie, ako predstaviteľka Tonya Harding, sa vo filme objavuje prevažne v rozpätí rokov 1986 až 1994, kedy mala Tonya 16 až 24 rokov. Herečka mala v čase nakrúcania 27 rokov. (Bobek15)

• - Herečka Allison Janney jako mladá trénovala, aby se stala profesionální krasobruslařkou. Když jí bylo 17 let, vážně si poranila koleno, když propadla skleněnými dveřmi. Hrozila jí amputace, naštěstí se uzdravila, ale s bruslením musela přestat. (Streeper)