Já, Tonya

• Austrálie

• Irsko

Životopisný / Sportovní / Komedie / Drama

USA, 2017, 120 min

Podílela se nebo nepodílela na napadení rivalky před olympiádou v Lillehammeru? O hromádce neštěstí Tonye Harding asi leckdo slyšel. Patřila k největším talentům ženského krasobruslení ve Spojených státech, víc ovšem proslula coby uječená a věčně nespokojená závodnice, často žádala rozhodčí o možnost opakování své jízdy, ráda se vymlouvala. Poté, co musela skončit s bruslením, neměla často peníze, řídila pod vlivem alkoholu, několikrát se poprala, měnila zaměstnání. Nebudu pronášet, že rutinér Craig Gillespie vypustil do světa kus, který hravě strčí do kapsy libovolný životopis nějakého legendárního sportovce. Určitě na to šel zajímavě a poměrně svěže, Margot Robbie už několikrát dokázala, že s ní musíme počítat, Allison Janney je stejně milým překvapením jako J.K. Simmons v opěvovaném Whiplash. Sic to byla úplně jiná postava, ovšem taky neustále kleje, kritizuje, uráží, hází předměty. I když se na plátně děje něco nemilého, Gillespie to překlápí do černohumorného hávu. Jenže někde měl humor jednoduše vypustit, protože daná scéna si zasloužila něco krapet jiného. Ve výsledku to přesto není ani dostatečně komediální, ani dostatečně dramatické. Druhá polovina mi už úplně nesedla.(5.1.2018)

4* tak tohle byla teda jízda ;-). Není divu jaké psychouše mají v Americe (ale je pravda, že to se může stát kdekoliv), bez nich by to nebyla taková švanda ;-). Kdo ví kolik je z toho pravdy, ale vůbec bych se tomu nedivil. Takové pojetí sportovního filmu mi vůbec nevadilo a bavilo. Herecké i sportovní výkony věrohodné a provedení slušné. Chápu, že pro někoho může být film drsný a hrubý, ale ukazuje podstatu povah lidí, kteří se tak běžně chovají. Myslím, že autoři z tohoto skandálu, o kterém jsem pravděpodobně nikdy neslyšel, vyždímali maximum. Doporučuji. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 3 (3*MAX) ](12.3.2018)

Ryze pocitově vzato, Robbie za tuhle divokou přehlídku domácího násilí, devadesátkových hadrů, šílených ofin, buranského rodinného zázemí a krasobruslení měla dostat Oscara, protože za minulý rok zřejmě jen těžko existuje postava, která by měla tak široký záběr a tak dobře reflektovala společnost a zároveň hodnoty vůle, dřiny, životních vítězství, proher a realizování svého snu, ať je sebeatypičtější. Některé scény, například tu u soudu na konci, si vyložene krade pro sebe a zastiňuje nejen ostatní herce, ale i jinak skvělý technický ansámbl. I Tonya je totiž v jedně věci na stejné úrovni jako Titanic, nebo Pán Prstenů. Vizuální efekty tu slouží jako podpůrný prostředek při vypravování příběhu, nikoliv jako samoúčelná pastva pro oči. Zároveň nejsou skoro vůbec vidět a scény bruslařských představení jsou nasnímané fantasticky, přesto neokázale, takže se toho ne každý všimne. Není to bůhví jak velký film, ale po delší době příběh vzestupu a pádu člověka v antipatetickém podání s velmi svérázným, drsným humorem.(13.5.2018)

Vskutku originálne spracovanie životného príbehu T. Harding. Krasokorčuľovanie síce nie je moja parketa a nikdy som k nemu ani neinklinoval, no práve vďaka forme snímku a poňatím obsahovej stránky som sa ani nenudil. Užil som si i muziku a hlavne oceňujem i napriek vážnej téme aj humorný prístup. V tomto smere vynikol najmä ten výstredný Shawn, teda, to bol blbec na pohľadanie. Nad tým sa človek jednoducho musí pousmiať. Slabší nadpriemer. 70/100(17.5.2018)

Filmy zo športového prostredia idú s výnimkou bojovým filmov mimo mňa, pričom krasokorčuľovanie ma naozaj nezaujíma. O to menej ma lákalo dať I, Tonya šancu, no pravdou je, že som sa snímke vyhýbal zbytočne. Viac než zo športu ťaží zo svojho dramatického a čiernohumorného žánru, ktorý jej naozaj pasuje. P.S. Dúfam už nikto nepovie, že je Margot Robbie len pekná tvárička / herecké drevo. Hlúposť na entú.(10.11.2018)

• - Sarah Kawahara vytvářela choreografie pro bruslařku Nancy Kerrigan, a také pomohla herečce Margot Robbie s přípravou na svou roli. (Streeper)

• - Po skutečném útoku na Nancy Kerrigan (Caitlin Carver) byl hledán vysoký muž v kožené bundě, ve filmu však útočník nijak zvlášť vysoký není a bundu nemá koženou, ale džínovou. (Kejf.)

• - Allison Janney (LaVona Golden) sa počas celého filmu usmeje len raz a aj to za úsmevom nasleduje sarkastická poznámka. (Jumar)