Já, Tonya

• Austrálie

• Irsko

Životopisný / Sportovní / Komedie / Drama

USA, 2017, 120 min

"They want someone to love, but they want someone to hate, and the haters always say: “Tonya, tell the truth!” There's no such thing as truth." Životní příběh, který je tak absurdní, až se to musí brát s humorným nadhledem a přesně to se tomuhle filmu podařilo. Dobrý scénář, kterému pomáhají skvělý herci (bodyguard a mezinárodní expert v boji proti terorismu naprosto neměl chybu). Film mi utekl jako voda a vůbec jsem se nenudila, škoda, že dějová linka Allison Janney se v druhé půlce vytratila, protože v té první absolutně dominovala. No a Margot je skvělá jako obvykle. 4*(24.1.2018)

Já, Tonya je zvláštně uchopený film. Dobře zpracováno jako reálné story, které se stalo. Režisér vykresli příběh věrohodně. Kdo trochu sleduje krasobruslení, chápe nemilosrdné zákulisí toho sportu.Těšil jsem se na film, i když jsem o Tonye v životě neslyšel vúbec nic, tak jsem byl hodně zvědavý, jak to filmaři pojmou. No...pojali to celkem zajímavým způsobem. Formou vyprávění. Margot hraje výborně, ale postrádám ve filmu nějaký ucelenější děj a tak u mě film moc neuspěl. Skvělá byla taky její matka v podání Allison Janney(4.9.2018)

Málokdy se stane, že by byl natočen film, jehož úplně všechny postavy jsou více, či méně nesympatické. I, je ovšem takový případ, protože postavy zde vystupující jsou hlupáci, idioti, zlé nebo zakomplexované, někdy také všechno dohromady. To se pak divákovi těžko identifikuje s kteroukoli z nich, Gillespie to naštěstí věděl, proto snímek pojal jako jakýsi pseudodokument, kdy výpovědi hlavních aktérů střídal s rekonstrukcí událostí, čímž dosáhl netradičního a ryze černohumorného zážitku. Filmu nechybí temná atmosféra, která je ale výborně nakombinovaná se zmíněným černým humorem, takže kdyby vše nebylo dle skutečných událostí, šlo by vlastně o absurdní gangsterku. Vzhledem k tomu, že se vše stalo, je výsledek trochu mrazivou historkou o tom, co všechno je duchem prostá sportovkyně udělat pro celosvětový úspěch. Devízami filmu jsou mimo zvolený pseudodkumentární způsob a hodně slušné krasobruslařské scény především dvě herečky, jejichž výkony jsou fantastické. Margot Robbie dává do role úplně všechno, je naprosto famózní a dokázala i to, že divákovi je Tonyi chvílemi líto, protože byla pod vlivem několika špatných lidí, Allison Janney je snad ještě o pár úrovní výš, protože její despotická a tyranská matka s absencí jakéhokoli mateřského citu je děsivá a odpudivá a bohužel asi vystihuje mnoho rodičů, kteří svou malost kompenzují na snaze o úspěch vlastních dětí, Oscar naprosto zasloužený. Ani ony výkony ale nezakryjí to, že film hlavně ze začátku nemá tempo, občas dost drhne a nebýt klíčového incidentu, vlastně by neměl co nabídnout, protože těsně před ním se točí v kruhu a začíná se hodně opakovat. Kdyby to celé bylo o něco kratší, asi by se také nic zásadního nestalo. I, je ale rozhodně netradiční biografie, která je smutná i hořce úsměvná zároveň a ukazuje, že lidská touha po úspěchu nezná hranic. 70 % PS: Je sice fajn, že se tvůrci snažili krásnou Margot Robbie zošklivit, ale oproti skutečné Harding je pořád fešanda i přes tuctové oblečení a vizuální nevýraznost.(15.4.2018)

Ryze pocitově vzato, Robbie za tuhle divokou přehlídku domácího násilí, devadesátkových hadrů, šílených ofin, buranského rodinného zázemí a krasobruslení měla dostat Oscara, protože za minulý rok zřejmě jen těžko existuje postava, která by měla tak široký záběr a tak dobře reflektovala společnost a zároveň hodnoty vůle, dřiny, životních vítězství, proher a realizování svého snu, ať je sebeatypičtější. Některé scény, například tu u soudu na konci, si vyložene krade pro sebe a zastiňuje nejen ostatní herce, ale i jinak skvělý technický ansámbl. I Tonya je totiž v jedně věci na stejné úrovni jako Titanic, nebo Pán Prstenů. Vizuální efekty tu slouží jako podpůrný prostředek při vypravování příběhu, nikoliv jako samoúčelná pastva pro oči. Zároveň nejsou skoro vůbec vidět a scény bruslařských představení jsou nasnímané fantasticky, přesto neokázale, takže se toho ne každý všimne. Není to bůhví jak velký film, ale po delší době příběh vzestupu a pádu člověka v antipatetickém podání s velmi svérázným, drsným humorem.(13.5.2018)

Krasobruslení se mi vždycky líbilo: v několikaminutové jízdě předvede koncentraci emocí, energie, odvahy a ladnosti. A Tonya ještě přidala zuřivost a buranství. Souboj zmalované holky ze spodiny a elegantní krásky z lepších poměrů je skutečně na ostří. Sportovní drama soustředěné na Tonyu nepostrádá vtip, i když popisuje příšerné rodinné zázemí, ze kterého vyšla. A které ji zformovalo. Síla filmu je v tom, že využil reálné rozhovory s protagonisty jednoho z největších sportovních skandálů a už jen to mu stačilo, aby načrtl výstižný portrét netypické krasobruslařky, to, co ji formovalo a zachoval neuvěřitelnou syrovost a absurditu jejího života i celé situace. S tím, v čem vyrůstala, měla být spíš zápasnicí. Jenomže ona radši bruslila…(13.2.2018)

• - Krasobruslařka Nancy Kerrigan řekla, že se na film nepodívá, jelikož už si tím jednou prošla a nechce si to připomínat. (Streeper)

• - Pouze na okamžik zmíněná ukrajinská krasobruslařka Oksana Bajulová vyhrála v roce 1993 světový šampionát krasobruslení v Praze a na Zimních olympijských hrách v Lillehammeru byla zlatá. Nancy Kerriganová své druhé místo težce nesla a v zákulisí si neodpustila rýpavé komentáře na adresu Oksany Bajulové, která své vítězství těžce emočně prožívala. (dickens)

• - Po skutečném útoku na Nancy Kerrigan (Caitlin Carver) byl hledán vysoký muž v kožené bundě, ve filmu však útočník nijak zvlášť vysoký není a bundu nemá koženou, ale džínovou. (Kejf.)