Já, Tonya

• Nový Zéland

• Austrálie

Životopisný / Sportovní / Komedie / Drama

USA, 2017, 120 min

Hlavně díky hodně zajímavým postavám se jedná o spíše nadprůměrný kousek, u kterého jsem dal podstatně přednost nechat se bavit postavami jako jsou Tonyina matka nebo její bodyguard. Určitě tady máme další biografii o člověku, který toho zase až tolik nedokázal, ale díky svému zajímavému příběhu jsem rád že spatřil film o něm plátna kin. 70%(23.3.2018)

„America. They want someone to love, they want someone to hate..“ Jeden z největších skandálů zámořské sportovní historie zpracován jako černohumorná komedie s občasným „probořením čtvrté stěny“ a prvky mockumentary. Soutěžní jízdy jsou poutavě nasnímané, Sebastian Stan je nový Michael Biehn a despotická matka, vyžraný bodyguard s konexemi na tajné služby či všudypřítomná white trash demence občas vyloudí mrazivý úsměv, nicméně chtělo by to lehce prostříhat, méně tlačit Toničku do role oběti a možná na konci v rámci zatraktivnění spojit Margot s ledově ostrým Willem Ferrellem..(24.5.2018)

Skvelý príbeh, ktorému by sa skôr hodil formát dokumentu alebo lepší scenárista. Ten spôsob vyrozprávania pomocou rozhovorov po rokoch a meta-vsuvky, kedy hlavné postavy komentujú, čo sa deje, je strašne unavujúci. A to najmä tie rozhovory na kameru, ktoré hrozne spomaľujú dej. No casting je bohovský a skvelo zrkadlí svoje predlohy.(10.2.2019)

V období incidentu som krasokorčuľovanie sledovala celkom intenzívne. Jasné, že mi bola Tonya nesympatická, ale ako prvá skočila trojitého axela, a to sa cení. Spracovanie jej životného príbehu poňal Gillespie vskutku originálne, ja som sa kráľovsky bavila ... a podľa všetkého to ani Tonye extra nevadilo. Muzika tiež výborná a herci detto. Kto ale na seba strhol úplne moju pozornosť bol bodyguard a medzinárodný expert v boji proti terorizmu Shawn v podaní P. W. Hausera ... to teda bol zákuštek.(2.1.2018)

Herecké obsadenie je asi tou najsilnejšou stránkou filmu. Práve ansámbel vedený Margot Robbie čoby ústredná hrdinka, robí zo snímky tak unikátne predstavenie. Robbie, ktorá je známa predovšetkým ako Harley Quinn, konečne dostala príležitosť naplno využiť svoj herecký potenciál a predviesť sa ako kvalitná a veľmi talentovaná herečka. Do svojho výkonu vložila všetko ako po emocionálnej stránke, tak aj po tej komediálnej. Navyše verne stvárnila tú správnu južanskú náturu, ktorou Harding oplývala. Dohromady tak Robbie predviedla veľmi presvedčivý výkon. Spolu tvorí Ja, Tonya zaujímavú a zábavnú prehliadku, u ktorej sa divák nebude nudiť. Aj keď chvíľami sa príbeh trochu vlečie, tak to doháňa energetickými a svižnými momentmi. Je to snímka, v ktorom sa krížia viac než len dobré herecké výkony, originálne kostýmy a masky a nadupaný soundtrack. A navyše je to film inšpirovaný skutočnými udalosťami, ktoré sa skoro až zdajú neuveriteľné. Ja, Tonya v sebe kríži viac žánrov, je to biografia a čierna komédia s prvkami drámy, odohrávajúca sa v športovom svete.(11.9.2019)

• - Margot Robbie je o 12 centrimetrov vyššia ako skutočná Tonya Harding. (belinko)

• - Na konci filmu je možné postřehnout v televizi počátek kauzy bývalého hráče amerického fotbalu a herce O. J. Simpsona. Ten byl právě v roce 1994 obviněn z vraždy dvou lidí (včetně své manželky). Následný soudní proces dostal mimořádnou mediální publicitu. (dickens)

• - Tonya Harding pracovala jako konzultant filmu. (griph)