Psychologický príbeh o citovom dozrievaní mladého lekára, konfrontovaného s realitou štvrte chudákov. Mladý lekár Noboru Jasumoto len nedávno ukončil štúdium medicíny a nastupuje do nemocnice pre chudobných, ktorú vedie nekompromisný doktor Niide, prezývaný Červenofúz. V neľahkých podmienkach sa snaží poskytovať zdravotnú starostlivosť i útechu tým, s ktorými sa život nemaznal. Po počiatočných konfliktoch si mladý lekár uvedomí, že za tvrdou maskou Červenofúza sa skrýva hlboko ľudské a láskavé srdce, žijúce podľa tých najvznešenejších morálnych kréd. Červenofúz vie, že dôležitejšie ako moc a sláva sú v živote súcit a nezištná pomoc. Až keď toto doktor Jasumoto pochopí, otvoria sa mu oči pre skutočný zmysel jeho poslania lekára. (STV)

dejv01

Toshiro Mifune, je herec, který zahraje cokoli. Přísného doktora, jenž nesleví nic svým podřízeným ani pacientům. Ovšem je za kohokoli z nich schopen dát svůj život. Nedělá rozdíly ve společenském postavení či původu. Jistá paralela v našem zdravotnictví, ovšem tady by vás nechali bez peněz raději pojít:). Ale rozdíly nedělají - pokud máte peníze:). ()

Chladek

Příběh mladého začínajícího doktora mě zaujal již od první chvíle. Celý film je obraz neobyčejně silné osobnosti doktora zvaného Rudovous. V každém směru charakter, dobrý člověk a modrý doktor. Přerod mladého pomocníka z bohatého synka toužícího po slávě na uvědomělého lékaře, který si vybere dráhu pomáhat chudým je v té době (možná že i v dnešní) neotřelá, perfektně vyzobrazená a dojemná. Snad některé příběhy, které v halucinacích vyprávějí pacienti trochu vybočují ze směru a zbytečně prodlužují film, je to však mínus malé a rozhodně bezvýznamné. ()

Matamoroz

Moje třetí setkání s Kurosawou a Mifunem, po filmech Sedm samurajů a Tělesná stráž. Opět je zde příběh, který je ve srovnání s tím na co jsme zvyklí u současné produkce trochu rozvleklý. Ale Kurosawa dokáže vystavět příběh tak, že jsem se ani v komorních a statických pasážích nenudil. Pravda že jsem měl při prvním shlédnutí trochu problém orientovat se v tom, kdo je čí strýc a bratr, ale to mi nevadilo. Všechny tři jsou založeny na příběhu, který je silný a to je recept na každý dobrý film. Navíc prostředí Japonska, Číny a Dálného východu vůbec je mi blízké, stejně tak jako jejich styl vyprávění. Takže dávám palec nahoru. ()

DonFrolimo

Bašta. A nestydím se za těch pár slz co se mi občas dralo do očí. Umět upřímně dojímat, aniž bychom rýpali do rohovek rýčem-kýčem - to je opravdu umění. Nejlepší výkon Tošira Mifune. ()

Desmi

Popis chudého japonského lidu skrze oči mladého doktora z vyšší střední třídy je obrazem vpravdě dost tvrdým. Mladý doktor postupně otevírá oči i srdce směrem k nemocným lidem a poznává, že nejtvrdší onemocnění jsou ty psychická. Díky své povaze a znalostem se stává pravým žákem svého Mistra (Rudovouse) a učí se jeho humanistickému cítění, které postupem času začne obdivovat. Kdo by se mu ale divil..?! Rudovous je Kurosawova óda na lidskost a zároveň dílo ukazující beznadějné točení se v kruhu chudoby, která drtila tehdejší japonské obyvatelstvo. ()

brasek

Snímok má potenciál osloviť iba nadšencov histórie starého Japonska a režiséra Kurosawy. Akira Kurosawa je režisér, ktorého mám rád, ale tento snímok nemá taký silný príbeh aby bavil celú minutáž. Z celkového pohľadu patrí tento snímok medzi tie lepšie, ale osobne nemám chuť počas príbehu sa filozoficky zamýšľať takže ak by bol aj kratší tak hodnotím rovnako. ()

parallelka

Nemocniční prostředí je obecně místem, kde se odehrávají silné příběhy a tady tomu není jinak. Zajímavá byla vzpomínková scéna jednoho z pacientů, který je před smrtí odnesen do svého domu. Dojde k zemětřešení, jehož důsledkem je v zemi objevena lidská kostra. V následující chvíli nám umírající pacient odhaluje své tajemství. Celý výjev končí vzlykotem poslouchajících pacientů. Celkově herecké výkony vedlejších postav-pacientů, nemocničních zaměstnanců,.. působili dost emocionálně a občas i dost přehnaně. Nemůžu však říct, že by mi to nějak vadilo. Spíše naopak. Z laického pohledu musím pochválit i práci s kamerou - časté záběry lidských stínů. Líbil se mi postupný vývoj ve vztahu mezi Rudovousem a mladým lékařem, který v podstatě vyvrcholil vzájemným uznáním. Při některých scénách se mi však docela zvedal žaludek, jako třeba u operace dívky, která byla přivázaná za nohy, aby se příliš nehýbala. Při Rudovousově suché poznámce, že jí vylézají střeva a při zákroku pomáhajícího doktora, jsem sebou docela cukla. V druhé půli filmu na mě silně působil příběh malého zlodějíčka, který vedl z mého pohledu docela netypické řeči, ale aspoň to ozvláštnilo jeho postavu. Jeho boj o život byl dojemný a dost smutný. ()

carnacv

Těžko vybírat z Mistrova díla jeden kousek na první místo. No když jsem zvažoval, který z jeho opusů dát do své top 10, padla po zralé úvaze volba právě na Rudovousa (byť nejsem schopen přezkoumat, zda měl doopravdy rudý vous). Nejenže zde byl příběh obzvláště silný, ale hlavně jsem zde velmi silně nabyl dojmu, že film není hraný, nýbrž, že se nacházím přímo uprostřed živého přenosu. No a tak po shlédnutí tohoto snímku opětovně utírám slzu v oku, boť takovéto umění v novodobé kinematografii na stříbrném plátnu postrádám. ()

babka

Tento film byl uveden ve Filmovém klubu Alfa Sokolov v sezoně 1981/82. Viděla jsme dvakrát v rozmezí generace, ale ani za mlada, ani za stara mně tento film nenadchl. Toširo Mifune ovšem skvělý, takže 3 hvězdy. ()

Ferguson

Nádherný snímek, jehož "jednoduchost hraniční s genialitou (Cinema - legenda Kurosawa)". Škoda, že je tento skvost neustále opomíjen ve všech možných anketách. ()

josiah

Dnes by z takoveho filmu byly dva nebo rovnou trilogie. Pribehy pacientu a mezi nimi prochazi vyvojem hlavni postavy. Charismaticky Toshiro Mifune vyborne doplneny dalsimi postavami. Pro me nejlepsi film od Kurosawy. Asi nejsilneji na me zapusobila scena podavani leku vydesene divce. ()

chemo

niekoľko podarených vypätých scén, ale celkovo som sa nudil a mal som problém film dopozerať. Z dnešného pohľadu je vyznenie filmu otrepané. V interiérových scénach ma občas rušilo neprirodzené nasvietenie (jedna sviečka v strede miestnosti a postavy sú nasvietené vždy z inej strany, podľa toho odkiaľ ich sníma kamera...) ()

vincbenet

Tak moje první seznámení s Kurosawou. A dopadlo výborně.Jedná se skutečně o hodně dobrý film.Film o něčem a s poselstvím a tak to má být. Vynikající výkon předvedl především Toshiro Mifune v roli Rudovouse.To byl Pan Herec.V druhé části jsem byl i chvílemi na měkko, kdy se do příběhu dostane mladá dívka o kterou se má starat mladý doktor Jasumuto.Krásné jsou i scénky na konci s malým zlodějíčkem.Možná mohl být snímek o něco krátší , ale i tak mimořádný film. ()

Molerat

Nemůžu popadnout dech, podívaná jež si zaslouží právem titul jednoho z nejlepších filmů.Tříhodinová stopáž je sice poměrně hodně,ale i díky tomu se mi vryl Rudovous do mysli.Přímo vpil, postavy jsou dokonale ztvárněné, a starosti lidí div netrhají srdce.Sžil jsem se s dvěma hlavními postavami a jen velice těžko se mi loučilo.Rudovous si nezaslouží 90%, ani 95% ale plných 99%, protože nevěřím tomu, že naleznu film, který by mě silněji připoutal. ()

Sofius

Filosofické a hluboce lidské vyprávění o snaze naplnit své poslání (Rudovous), které je ale potřeba nejprve najít (mladý nastupující lékař). To je hlavní, ale ne jediná, myšlenka filmu, který přes svoje tragické prvky, dokáže velice příjemně "zahřát". Pro mne osobně je Rudovous nejlepší Kurosawův film a i přes zasazení do historického Japonska a dobu svého vzniku, je jeho sdělení velice aktuální i dnes. ()