Psychologický príbeh o citovom dozrievaní mladého lekára, konfrontovaného s realitou štvrte chudákov. Mladý lekár Noboru Jasumoto len nedávno ukončil štúdium medicíny a nastupuje do nemocnice pre chudobných, ktorú vedie nekompromisný doktor Niide, prezývaný Červenofúz. V neľahkých podmienkach sa snaží poskytovať zdravotnú starostlivosť i útechu tým, s ktorými sa život nemaznal. Po počiatočných konfliktoch si mladý lekár uvedomí, že za tvrdou maskou Červenofúza sa skrýva hlboko ľudské a láskavé srdce, žijúce podľa tých najvznešenejších morálnych kréd. Červenofúz vie, že dôležitejšie ako moc a sláva sú v živote súcit a nezištná pomoc. Až keď toto doktor Jasumoto pochopí, otvoria sa mu oči pre skutočný zmysel jeho poslania lekára. (STV)

hans500

Výborné japonské drama. Toshirô Mifune jako rudovous i Yuzo Kayama jako dr. Yasumoto jsou vynikající a i ostatní hrají vysoce nadprůměrně. Výborný scénář bez chyb a Kurosawova režie je ideální. Akční scéna je velice realisticky natočena. Dobrý byl i hudební doprovod a kamera. Film ani nemusí být kratší, protože nenudí ani na chvíli. ()

eye candy

Není nad film u kterého se stačíte navečeřet nasnídat a mezitím dohnat spánkový deficit aniž byste přišli o něco podstatného. Rudovous postrádá atmosféru jiných Kurosawových snímků a hlavně spád. Kurosawa do hlavní dějové linie vkládá další postavy a příběhy jak v nějakém seriálu, ty nejsou ani zajímavé ani filmu jako celku extra neprospívají. Jak jde u této (na tři hodiny mimichodem docela triviální rozprávky) vydržet až do konce? První hodinu a půl se dá ještě přežít a poctivě držet z úcty k režisérovi. Zbytek už se překousává fakt těžko, asi bych to nedal kdybych si neříkal, že nerodrazím-li Rudovouse napoprvé tak už nejspíš nikdy. V momentě kdy se rozehrála další třicetiminutová retrospektiva o mileneckém páru jsem chtěl hodit po televizi papuči, pač už bylo jasný že to Kurosawa myslí smrtelně vážně a bude jednoduchou storku natahovat podobnýma berličkama dokud diváka neuspí a přestože konec je naprosto předvídatelnej už jen dopracovat se k němu je tak krásnej pocit, že nějaká závěrečná katarze Shawshanku je nedovařenej mrzáček ()

LeoH

Rozmáchlá pohádka o hodných doktorech, co léčí tělo i duši smradlavých žebráků i půvabných dívek a v případě potřeby dokážou taky zlomit pár kostí darebákům. Nemocnice na kraji města opásaná samurajským mečem a narvaná do tříhodinové stopáže. Ze všech dosud viděných Kurosawů mě tento oslovil nejmíň, ale pořád ještě dost líbilo. ()

senor

Vynikající Kurosawa. Opět pomalé tempo, ale také dojemný a humánní příběh. Navíc opět zajímavý pohled na realitu Japonska v 19. století. ()

SG_ever

Kdybych to sledoval v pohodlnějším prostředí než ve škole, bez přestávky tři hodiny, tak bych možná hodnotil výše. Každopádně plno dobrých scén, technické provedení a celková atmosféra snímku na jedničku. Příběh se snažil popisovat cesty k určitým ctnostem, duševní čistotě a hledání (svým způsobem) spravedlnosti, kterou ztělesnuje titulní postava . Rudovous je vše, co by měl "japonský doktoro-samuraj" být, ale i přesto (nebo snad proto) mě to nedokázalo oslovit na tolik abych mu tleskal. (70%) ()

DaUr

Ohromný kus filmařského řemesla, ale pro moderního diváka zároveň běh na dlouhou trať. Extrémně dlouhou stopáž podbarvuje velice pomalý střih, střídající statické záběry se... statickými záběry a s minimem hudby, místo níž se častěji objevuje prostý zvuk vanoucího větru. Ale přes to všechno se je na co dívat a vůbec by nevadilo, kdyby to mělo ještě o hodinu navíc. Pokud totiž divák ví, do čeho jde, a nečeká "japonskou akční řež" (akční scéně se podobá pouze jedna, navíc dosti krátká), dočká se nádherného pohledu do tamější kultury a velmi silného příběhu o lásce, smrti, utrpení a bolesti. Vzhledem k vysokému počtu postav, ve filmu se vyskytujících, dostane každý tento prvek svůj prostor a díky krásně přirozenému vývoji postav můžeme sledovat i vývoj těchto emocí samotných. V dnešní době, plné epileptického střihu, tedy Rudovous působí jako pohlazení po duši. ()

TO

I přesto, že některá vyprávění pacientů v první polovině byla dosti utahaná, můžu dát s čistým svědomím absolutní hodnocení, jelikož druhá polovina s dvanáctiletou prostitutkou Otojo byla absolutně úchvatná. ()

progression

Jedna z mých absolutních srdcovek. Poprvé jsem viděl ve filmovém klubu někdy v sedmdesátých letech a dojem byl tak silný, že jsem si musel brzy dát repete. Od té doby jsem se k tomuto filmu občas rád vracel a dojem a hodnocení tohoto filmu jsem nikdy nezměnil, což u jiných starších filmů u mne zdaleka neplatí. Jde o poslední černobílý film Akira Kurosawy a také o poslední vzájemnou spolupráci Toširó Mifuneho s tímto režisérem. Zdánlivě obyčejný příběh staršího zkušeného lékaře z nemocnice pro chudé (Toširó Mifune zde exceluje) a mladého ambiciózního lékaře je spojen s pestrobarevnou mozaikou mnoha lidských příběhů a osudů, které se navzájem různě prolínají i protínají. Počáteční úvod do děje a jednotlivých osudů je pomalejší, ale postupem času film diváka vtáhne do děje a přesto, že trvá tři hodiny, uteče jak voda a obzvláště druhá polovina je strhující. Je to (nejenom) film o životě a smrti, mozaika jednotlivých osudů skýtá mnoho námětů k zamyšlení. Kromě postavy Rudovouse se do mé paměti hluboko zaryla postava malé dívky, která prochází skoro celým filmem, vývoj jejího životního osudu je velice silný a její představitelka se role zhostila na výbornou. Je to také film o životních hodnotách, osobních a morálních vlastnostech a postojích a připadá mi v poslední době, že většina těchto lidských vlastností se tiše a nenápadně vytrácí ... Před nějakou dobou mne napadlo, že (kdybych měl tu moc) by nebylo tak úplně od věci promítnutí tohoto filmu dát do osnov pro mediky. A možná nejenom pro ně ... ()

dANo

Aj napriek tomu, že je to dosť dlhý film, tak jeho sledovanie je veľmi príjemné a samotný príbeh nie je vôbec nejako rozťahaný. V podstate ide o viaceré poviedky z lekárskeho prostredia, konkrétne z malej kliniky na vidieku, ktorej šéfuje Dr. Niide nazývaný tiež Červenobradáč a kde prichádza mladý talentovaný študent medicíny Yasumoto. Film je samozrejme o vývoji vzťahu medzi týmito dvoma postavami, ale okrem toho v ňom môžeme vidieť niekoľko zaujímavých ľudských príbehov, ktoré pomáhajú Yasumotovi nájsť si cestu k zvláštnym lekárskym, ale aj bežným praktikám Červenobradáča. Očarujúca je tiež technická stránka filmu. ()

Compadre

Uf, těžká volba. Když jsem si Rudovouse sehnal, tak jsem na jednu stranu čekal film, který mě ohromí svou dokonalostí (viz momentálních 91%) nebo nechá chladným z hlediska nejistoty v důsledku dosud nepoznaného stylu Akiry Kurosawy, ktrý mi až do této doby zdárně unikal. Nestalo se však ani jedno - Rudovous je zcela jistě zajímavý film, ketrý je i velmi dobře natočený po všech stránkách, ale je tak strašně zdlouhavý, že se člověk neubrání pocitu nudy v některých pasážích a to by se podle mě u pětihvězdičkového filmu stát nemělo. Rudovous je opravdu hodně dobře zmáknutý film, který by zasloužil krapet prostříhat. Jinak by to možná bylo klidně za 5. Rozhodně ale stojí za zkouknutí! ()

Brain-D

Naprosto nezapomenutelný snímek a to hlavně díky Rudovousovi samotném. Toshirô Mifune stvárnil postavu, kterou bych zařadil s nad mezi jednu z nejlepších psychologicko-fyzických postav filmu vůbec. Ta moudrost, vyrovnanost a vnitřní klid. Kdybych chtěl být doktor, tak bych si ho rozhodně přál mít za učitele. Skvělé psychologické drama i přes stopáž nenudilo. Naopak díky délce film nabídl spoustu lidských osudů. ()

fefee

Obyčajný,dlhý a miestami nudný...na druhú stranu občas dojemný, pekný a jednoduchý film o ľudskosti. 3,5* ()

VanTom

Prostřednictvím (zpočátku) nadutého mladíka přímo ze školy poznáváme náročnou praxi přísného, samorostlého lidumila vedoucího chudinskou nemocnici. Komorní, krásně nasnímané dílo nestaví na dramatickém ději, ten tu víceméně absentuje, namísto toho s námi pacienti ze dna společnosti sdílejí své srdceryvné osudy – bohužel až nefilmově v předlouhých, na hranici snesitelnosti natažených vyprávěních. Po přestávce se (při léčení mladé dívky) Kurosawa více zaměří na každodenní chod a téměř rodinnou pospolitost instituce, což vlévá do žil (i divákových) novou, optimistickou krev. Základní humanistické myšlenky (kariérismus fuj, pouze pokornou prací s prostým lidem dojdeš naplnění) a angažovaný sociální komentář však předříkává velmi polopatě a ještě opakuje. Po 2. projekci po letech už nekritický nejsem [napoprvé 5*]. ()

Meijin

Zatím můj nejsilnější filmový zážitek od mistra Kurosawy. Ředitel nemocnice Rudovous (Toširo Mifune) je skromný, empatický, charismatický a autoritativní člověk, který dává pacientům a lékařům i v bezútěšném nemocničním prostředí smysl života. ()

horacko

Jeden z mojich najoblubenejsich filmov od Kurosawy. Krasne zivotne pribehy pacientov leziacich na klinike svojrazneho doktora. "Je to tu tazke." Naozaj zivot bol tazky, a tento film ponukol velmi dobry pohlad na tento tazky zivot. Kto ma rad japonsku kinematografiu, tak prave tento film je podla mojho nazoru jedno s tych najlepsich filmovych diel v japonskej filmovej tvorbe. ()

Eoin

Je len málo skutočne ľudských filmov, toto je jeden z nich. Kurosawa točí akoby maľoval, majstrovské dielo vo všetkých ohľadoch. ()

Autogram

Lekár, čo lieči trpezlivosťou a láskavosťou, pričom ju vyžaduje aj od ostatných, a ak ju nemajú, objaví ju u každého. Pritom vie aj lámať ruky, ak ho niekto nahnevá, a ukáže to. Viac ako na fyzických chorobách si dáva záležať na tých psychických, rieši skoro všetky ľudské neduhy a zachádza až do celospoločenských problémov ako prostitúcia, zneužívanie detí, chudoba a samovraždy. Kurosawa tak stvoril doktora pre spoločnosť. Film mal silno našliapnuté na moju prvú päťhviezdu pre režiséra, keď mi nevadila ani pomalosť ani dĺžka. Ale prišla epizóda so ženou, čo pri zemetrasení zavrhla milého, aby sa podriadila osudu a vôli rodičov, a to prerozprávanie zabralo neuveriteľné množstvo času. Preglgol som to, vydržal, a zvyšok filmu ma naplnil nadšením. –––– Všetkým by im bolo lepšie mŕtvym. –––– Prečo ma potom poslali sem? Ibaže... Niekde sa stala chyba? –––– Aj zlé jedlo viac chutí, ak sa dobre požuje. Rovnako práca, ak sa do nej pustíte naplno. –––– Poznáme len príznaky a priebeh. A snažíme sa pomôcť. Nič viac nevieme. – Nič nie je také dôstojné, ako posledné chvíle človeka. Pozorne sa dívajte. –––– Na svete existujú aj láskaví ľudia. Ešte si takých nestretla. ()

Pecival

Meditace na téma "dospívání a hledání pravých hodnot v životě" je sice zajímavá, ale sama těžko utáhne tří hodinovou stopáž. Takže místo více konzistentního děje sledujeme spíše epizodické příběhy jednotlivých postav s na pozadí měnícími se prioritami hlavního hrdiny. Občas je to trochu uspávající a faktem je, že tempo zrovna překotné není. Naštěstí to zachraňuje Toshiro Mifune, jehož Rudovous vyzařuje neuvěřitelnou autoritou. ()