Sanjuro

• Česko Sandžúró (více)

Bezmenný samuraj sa vracia vo voľnom pokračovaní filmu JODŽIMBO a opäť vyťahuje svoj dôvtip a meč. Tentokrát sa predstavuje ako Sandžuro (tridsiatnik) Cubaki (kamélia). Sandžuro prespáva v opustenom dome a vypočuje si rozhovor deviatich mladých mužov o korupcii v ich klane. Neskúsení mladíci posudzujú členov klanu podľa toho ako vystupujú navonok, samuraj však už z ich slov spoznáva skorumpovanosť superintendanta menom Kikue, čo sa aj o chvíľu potvrdí, keď sa družinu pokúsi zatknúť. Skorumpovaní členovia klanu uväznia strýka jedného z mládencov a Sandžuro sa rozhodne im pomôcť ho oslobodiť. Od začiatku sa správa ako vodca skupiny, čo sa niektorým mladíkom nepáči, časom však zisťujú, že svojou naivitou a neskúsenosťou mu spôsobujú len viac problémov. Mení sa aj zmýšľanie samotného ronina (samuraja bez pána). Potom ako musel zabíjať, mu staršia žena vysvetlí, že sám vyzerá ako obnažený meč - ostrý a dobre seká. "Ale dobrý meč zostáva v pošve." Preto sa rozhodne zabíjať len vtedy, keď musí. Vďaka mladíckej nerozvážnosti svojich spolubojovníkov je však nútený používať svoju katanu častejšie ako by sa mu páčilo.

Ďalší zo samurajskej línie Kurosawových filmov bol natočený podľa románu Šugoro Jamamota "Hibi heian". K zaujímavostiam patrí, že na vystreknutie krvi v dueli bol použitý čokoládový sirup zmiešaný so sódovkou pod tlakom. (Turiec)

Amaranta

Jé, to byla legrace, už Yojimbo zaváněl lehkou sebeironií a Sanjuro tomu nasadil korunu! Děj plitší, Mifune více neotesaný a skvělé detaily v příběhu i poetice. ()

lepo

Presne ako vo http://www.csfd.cz/film/5446-telesna-straz/, si nemôžem pomôcť , ale mne pripadajú isté pasáže filmu neskutočne komické. Je to pravdepodobne japonskou filozofiou a jej typickou filmovou rétorikou, takže naozaj som sa skutočne pár krát zarehotal - napr. prirovnanie správcu v závere filmu ku konskej hlave, resp. " dámska debata " o podobe signálu v podobe kamélií.....atď. Určite ale všetka česť patrí mr. Kurosawovi a roninovi Sanjurovi, v podobe vždy skvelého Toshirô Mifuneho. ()

gezper

Kvalitní Kurosawa, tenktokráte trochu jinak, s více okatým komediálním nádechem. V postavě "Sanjura" - hraje jak jinak než Toshiro Mifune - je až čistý cynismus, k tomu ale zároveň i chytrost a správné taktické načasování. Příběh tedy není pravda moc přivětivě podán, divák se hodí do vody, ale okolnosti se mu vysvětlit nikdo již moc neráčí, takže linie sklouzne do jednoduché šablony (popoběhnout, zjistit, polechtat pod žebry katanou, zachránit, popoběhnout, ..), netřeba se moc zaobírat okolím, stejně to nemá smysl. Ač je to z větší části o intrikách, přesunech a ukrývačkách, tak dojde i na pár "soubojů", bohužel pro mě (až na závěrečný) nebyly moc zajímavé - rychlé, dopředu jednoznačné a i s častou těžko uvěřitelnou převahou. Ovšem ten závěrečný kill, to už je taková třesnička pro labužníky .. Celkově spokojenost. [80%] ()

Desmi

Lehce nadprůměrný příběh doplňuje černobílá kamera, příšerné audio efekty a dobře hrající Mifune, s kterým roste a padá celý snímek. Ke štěstí mě ale tahle japonská hovadina určitě nepřivedla. Plátno mám rád barevné, zvukový doprovod, při podobných filmech, epický a na výkony herců, pokud to není skutečné peklo, kašlu. Pro všechny, kteří jsou udělaní do samurajů, jejich přehnaných reakcí, debilně vyholených hlav a sukýnek je tohle asi dobrá zábava. Pro mě však ne. ()

gizi

Buď jsem nebyl ve správném rozpoložení nebo mi prostě tento film příliš nesednul, ale nepřišel mi nijak výjimečný, spíš průměrný, takže jsem se vůbec nezlobil, že trval jen 96 minut. 60%. ()

katakomb

Dlouho jsem si neužil film stoprocentně naplno od začátku do konce - byla to absolutní radost se dívat na tenhle majstrštyk! ()

Vinczent

Volné pokračování Yojimba je pojato v trochu akčnějším duchu. Film celkem slušně odsýpá a na Mifuneho v roli občas (jen na oko) zevláckýho samuraje je radost koukat. Klidně by stačilo kdyby celej film jenom seděl, tlachal a pil saké. Hlavně mi utkvěla v paměti úvodní hudba,která byla už i v yojimbovi. No prostě pecka akční film. ()

mendieta

Úžasná podívaná. Ani na chvíli jsem se nenudil, lepší než už tak vynikající yojimbo....každopádně jeden z nejlepších Kurosawů vůbec..... ()

JoudaCZ

Po westernovém ladění předchozího Sandžurova dobrodružství ani památky, tentokrát jsme pevně na domácí půdě, a to prostředím, chováním postav i tématem (Kurosawovo časté téma korupce veřejné správy). Příběh samotný je celkem naivní a lehce překombinovaný, zpracovaný až parodicky. Vedle Mifuneho nosné postavy se tu vyskytují komické figury - nesnesitelná baba, chlap pravidelně vyskakující ze skříně a vlastně i ta banda pitomců, kterým Samuraj pomáhá... Film má velmi příjemnou délku (Kurosawa pod 100 minut, to tu nebylo snad od Rašomona!!!) a působivý závěrečný souboj, takže celkové vyznění filmu je dost pozitivní, byť ho beru spíš jako režisérovu hříčku. ()

Jester_X

Sanjuro chce oplývat moudrostí dálného východu. A ono se mu to skutečně daří, jelikož promluvy Sanjura jsou založeny na parodoxech a odhalují skutečnost z nečekané strany. V tomto ohledu je Sanjuro zpracován výborně. Problém je, že ani sebevětší moudrosti nevystačí na hodinu a půl pokud nejsou nějak zajímavě rozvedeny a to schéma "Sanjurova teze odporující chovaní většiny následně dokázana hrdinským činem" nenabízí. Chyby zde větší rozvrstvení dialogů do všech výrazových prostředků, které médium filmu poskytuje. Žánrově dobře odvedená práce, která si zaslouží zamyšlení a uznání, ale na nejvyšší mety nestačí. ()

Von Kempelen

Pro mě o fous horší než Yojimbo, přišlo mi, že chvílema už ty komediální prvky přerůstaly ve frašku. Každopádně film opět stojí a padá s Mifunem, bez něj by to bylo opravdu o ničem. Takhle za pět*. ()

Indio

Sanjuro Třicetiletý ale táhne mu na čtyřicet. Nechce zabijet ale dycky je okolnostma donucenej. První hrdina sveho druhu. ()

cRocco9

Po všech stránkách velmi povedený film. Komické a dramatické prvky jsou v perfektní rovnováze a Mifune se předvádí ve vrcholné formě. Za pět. ()

marhi

Volné pokračování Jojimba. No možná. Mifune perfektní. Ale jinak, mě ten příběh, až zas tak nevtháhl. Co bych vyzdvihl je poslední duel. Někdy si říkám kdo od koho opisoval. Kurosawa od Leoneho? Anebo to bylo naopak.? Za mě od Jojimba dost ubylo humoru. A to je to co mám od Kurosawy rád. Ten šibeniční humor až do konce. Ale i tak kvalitní podívaná. ()