Sanjuro

• Česko Sandžúró (více)

Bezmenný samuraj sa vracia vo voľnom pokračovaní filmu JODŽIMBO a opäť vyťahuje svoj dôvtip a meč. Tentokrát sa predstavuje ako Sandžuro (tridsiatnik) Cubaki (kamélia). Sandžuro prespáva v opustenom dome a vypočuje si rozhovor deviatich mladých mužov o korupcii v ich klane. Neskúsení mladíci posudzujú členov klanu podľa toho ako vystupujú navonok, samuraj však už z ich slov spoznáva skorumpovanosť superintendanta menom Kikue, čo sa aj o chvíľu potvrdí, keď sa družinu pokúsi zatknúť. Skorumpovaní členovia klanu uväznia strýka jedného z mládencov a Sandžuro sa rozhodne im pomôcť ho oslobodiť. Od začiatku sa správa ako vodca skupiny, čo sa niektorým mladíkom nepáči, časom však zisťujú, že svojou naivitou a neskúsenosťou mu spôsobujú len viac problémov. Mení sa aj zmýšľanie samotného ronina (samuraja bez pána). Potom ako musel zabíjať, mu staršia žena vysvetlí, že sám vyzerá ako obnažený meč - ostrý a dobre seká. "Ale dobrý meč zostáva v pošve." Preto sa rozhodne zabíjať len vtedy, keď musí. Vďaka mladíckej nerozvážnosti svojich spolubojovníkov je však nútený používať svoju katanu častejšie ako by sa mu páčilo.

Ďalší zo samurajskej línie Kurosawových filmov bol natočený podľa románu Šugoro Jamamota "Hibi heian". K zaujímavostiam patrí, že na vystreknutie krvi v dueli bol použitý čokoládový sirup zmiešaný so sódovkou pod tlakom. (Turiec)

Meijin

Potulný nájemný samuraj Sandžúró se doslova ujme skupiny nezkušených mladých samurajů, aby jim pomohl osvobodit jejich pána ze zajetí. Sandžúró nedává najevo své city, je přímý, drsný a chladně uvažující, navíc mečem vládne jako žádný jiný. ()

Molir

Toshiro Mifune tu hraje IMO naprosto uzasne zivotem otriskaneho cynika, ktery se nad horlivym mladim tak maximalne usklibne a pomysli si neco o inteligenci onech horlivcu. Odlehcenejsi nez Yojimbo, ale mrtvol je porad vic nez dost :-) ()

Almásy

nebudem skryvat sklamanie. ano je to velmi priemerny film, na rezisera kurosawovho formatu mozno az podpriemerny. na mifuneho krive slovo nemozem povedat, ale skratka mi tento film mi nesadol. a striekajuce finale? kde bola krv cely film? je to velmi priemerny film a to je v akirovom pripade sakramentsak skoda. ()

Richard_Ba

Sequel bezmenného samuraja, sa Kurosawovi podaril (podľa mňa) viac ako prvý snímok (Yojimbo). Tentokrát si bezmenný samuraj vybral meno Tsubaki Sanjuro. Namiesto dlhších pomaly sa rozvíjajúcich sa záberov sa Kurosawa rozhodol pre akčnejšiu réžiu (akčnejšiu v porovnaní s Yojimbo) , kde sa viac orientoval na dialógy, na psychiku neznámeho samuraja, ktorého geniálne stvárnil Toshirô Mifune. Film celkovo veĺmi slušne dejovo graduje, postavy sa stále rozvíjajú. Z chladného zabijaka sa stal samuraj zo silnou osobnosťou, ktorý si získal publikum viac. Za tento snímok hovorím maestrovi Akirovi Domo arigato. ()

ethos

Sajuro bol snad este lepsi ako Yojimbo. Aj ked akcne sceny nie su naturalne ani trochu, ale su velmi akcne a maju isty naboj. Ako je uz u kurosawu zvykom malo to tu typicku samurajsku atmosferu. Este k tomu kratka minutaz. Co viac si od filmu priat. ()

ArdathBay

Ronin Sanjuro se vrátil a opět se postavil na stranu pravdy a spravedlnosti. Tentokráte pomáhá devíti mladíkům, kteří jsou do akce celí hrrr a nepoužívají mozek. Světem protřelý, věčně hladový a neméně žíznivý (saké) Mifune sarkasticky komentuje činy svých nových kumpánů a přítomných žen. Mistrovská práce s a za kamerou, NAPROSTÉ využitý širokoúhlého formátu, libové "katanování".. et cetera. Jemný humor naštěstí neabsentuje (člověk v nábytku) a naopak odlehčuje drama způsobem, kterým se mi tak zamlouvá, že nemohu a ani nechci jinak, než full rate. U závěrečného souboje musel Tarantino chrochtat blahem a hlavně se jím opět (u něho jak jinak) nechat inspirovat. ()

Maynard.

Černobílý film z japonské produkce od samotného Akira Kurosawi… Co dodávat? Samuraj, který vždy s naprostým klidem zvládne jakoukoli situaci. Nádherný filmový zážitek, zajímavá kamera, např. když je celá „devítka“ v jednom záběru s hlavním hrdinou, tak jsou pokaždé vidět všichni. To se častokrát opakuje a film tím dostává velmi zajímavý nádech. Závěrečný souboj byl pro mě také velkým překvapením, žádné zbytečné šermování, 5 litrů krve a šmitec. ()

Hopper

Možno o čosi slabšie ako Yojimbo, ale stále slušný nadpriemer. Mifune je správne cynický, 9 spiklencov prisprostastých a nepriatelia sa správajú tak trochu ako to vyhovuje z hľadiska scenára. Akcie tu veľa nevidieť aj keď dojde aj na samurajské meče, ale napriek tomu nuda absentuje. ()

Revolver

Pokračování skvělého Yojimba opět přináší spoustu akce a tentokrát i spoustu humorných složek. Toshiro Mifune (opět) dokazuje, že v Asii neměl mezi herci konkurenci a Kurosawa (opět) předvádí dokonale zvládnuté řemeslo. ()

Bafo

Je to slusnej eastern, plyne tak rychle, ze to clovek nestiha ani vnimat, je plne vtazen do deje a deni na platne. Presto ale nepresahuje hranice sveho zanru, az na nezpochybnitelne filmarske a herecke umeni nema zadny presah. Neni to tedy film, ktery se musi videt, ale ktery docela ptesi kdyz se uvidi. EDIT: menim, davam pet. Videl sem vsechny tri Bourny po sobe a slysel sem o nich spoustuspostu veci, jenze den predtim sem taky videl Sanjura a to dost ovlivnilo muj pohled, proste nebyli za pet, protoze Sanjuro byl za ctyri. Jenze on je lepsi, on je vlastne skvelej! Jen mi to muselo dojit. ()

Neotom

Spíše průměrný Kurosawův kousek s tradičně excelujícím Toshirem Mifunem a také překvapivě otřesnou hudbou. Závěrečný proud čokoládového sirupu se sodovkou patří bezesporu mezi nejpamátnější momenty tohoto jinak poněkud zapomenutelného snímku. 60% ()

angloumene

Odvážní mužové mi ze všeho nejvíc připomínají takovou pohádku pro dospělé. Tajemný samuraj zmobilizuje partičku dobrosrdečných, ale ne zrovna nejbystřejších bojovníků a společně vyráží bojovat za dobrou věc. Jednoduché, krátké, oddechové. Celkově 72 %. ()

Rozjimatel

[4,5*]     "Hlúpy priateľ je nebezpečnejší ako nepriateľ."     Toto Maestrove dielo je v podstate skvelá komédia, ktorá je iba maskovaná do samurajskej akčnej drámy. Ohromne ma bavili tie skvelé dialógy, plné iskrivého humoru ("Takto sa pohybovať nemôžeme! Vyzeráme ako stonožka!"). A neskutočne ma bavilo aj herectvo Tošira Mifuneho, ktorého sarkastický hrdina "Kaméliový Tridsiatnik" (ktorý má už vlastne 40) je hlavným zdrojom tohto humoru (Mifune sa dokáže nádherne ošívať!). Ďalším výdatným zdrojom je potom veľmi vydarená dvojica matka s dcérou ("Vkladám do teba svoju dôveru. Ale prosím, nepoužívaj nadmerné násilie."). Scenár filmu je rafinovanejší, ako u jeho predchodcu Yojimba (1961). Obe znepriatelené strany spriadajú svoje ľstivé plány a snažia sa tej druhej strane prejsť cez rozum. A samozrejme, nemôže chýbať ani parádna akcia, a to poriadne krvavá, hoci sa to hlavnému hrdinovi Sandžurovi príliš nepáči.     "Pani má pravdu: naozaj dobrý meč zostáva v pošve." ()

lukasd

Líbilo se mi to víc než Yojimbo. Mifune ve své roli samuraje Sanjura naprosto exceluje a vůbec je celý film akčnější,vtipnější a má zajímavější příběh. Souboje jsou jako obvykle trochu směšné,ale na to už jsem si u starých japonských snímků zvykl. ()

Mouzon

Dlužno podotknout, že Kurosawa mi daleko více vyhovuje tehdy, když vychází vstříc obyčejné divácké vděčnosti. Jeho akčnější a "hollywoodštější" poloha je pro mne snesitelnější než sondy do života jeho současnosti. Vtipné, napínavé a ironické úskoky, pasti, bojové strategie a prosté, leč příběhově nosné zápletky navíc výtečně vzdávají hold samurajské epoše, kterou rovněž s nezbytným nadhledem skrze postavu bezejmenného ronina bezchybně revidují. ()

Mikino00

Již nedosahuje kvalit svého předchůdce, ale originalita, vtip a skvělý Mifune tomu nechybí. Kdyby ho mladí poslouchali, tak by bylo po půl hodině odbyto, takže je dobře že, je to postaveno i na chybách druhých. ()

Nethar

Toširó Mifune se opět vrací jako mazaný vtipálkosamuraj. Film není nijak šíleně dlouhý, takže hezky ubíhá. Opět klasické "souboje", napětí a trocha vtipu. Devět mladých Japonců se pohybuje neustále jako jeden muž, což občas vypadá velmi komicky, hlavně vzhledem k tomu, že neustále s vytřeštěnýma očima vstávají a sedají si. Tenhle film je další skvělý kousek od Kurosawy, na Yojimbo to v mých očích ale nestačí, tohle na mě působí o dost jednodušeji. Mifune je ale fakt sympaťák. ()

Pawlisman

Veliké překvapení. Od Kurosawy bych takovýto snímek, který má tak rychlý a poutavý spád od začázku až do konce nečekal. Možná by to šlo udělat u dalších jeho filmů - a jeho dvouhodinové stopáže zkrátit na naplněných 90 min. Zpřístupnilo by to jeho geniaální kinematografii i širší veřejnosti. 8,5/10 ()

tomisaburo

Vyloženě akční Kurosawa. Stopáž snesitelná snad pro každého, vynikající řežby a hvězdné obsazení. Pro mě je to zřetelně zábavnější než první díl Yojimbo, srovnatelný posun jako u filmu Pro pár dolarů navíc s Clintem. Mmch. kouzelná je fotka z natáčení, na které si Mifune s Nakadaiem zapalují cígo. ()