Sanjuro

• Česko Sandžúró (více)

Bezmenný samuraj sa vracia vo voľnom pokračovaní filmu JODŽIMBO a opäť vyťahuje svoj dôvtip a meč. Tentokrát sa predstavuje ako Sandžuro (tridsiatnik) Cubaki (kamélia). Sandžuro prespáva v opustenom dome a vypočuje si rozhovor deviatich mladých mužov o korupcii v ich klane. Neskúsení mladíci posudzujú členov klanu podľa toho ako vystupujú navonok, samuraj však už z ich slov spoznáva skorumpovanosť superintendanta menom Kikue, čo sa aj o chvíľu potvrdí, keď sa družinu pokúsi zatknúť. Skorumpovaní členovia klanu uväznia strýka jedného z mládencov a Sandžuro sa rozhodne im pomôcť ho oslobodiť. Od začiatku sa správa ako vodca skupiny, čo sa niektorým mladíkom nepáči, časom však zisťujú, že svojou naivitou a neskúsenosťou mu spôsobujú len viac problémov. Mení sa aj zmýšľanie samotného ronina (samuraja bez pána). Potom ako musel zabíjať, mu staršia žena vysvetlí, že sám vyzerá ako obnažený meč - ostrý a dobre seká. "Ale dobrý meč zostáva v pošve." Preto sa rozhodne zabíjať len vtedy, keď musí. Vďaka mladíckej nerozvážnosti svojich spolubojovníkov je však nútený používať svoju katanu častejšie ako by sa mu páčilo.

Ďalší zo samurajskej línie Kurosawových filmov bol natočený podľa románu Šugoro Jamamota "Hibi heian". K zaujímavostiam patrí, že na vystreknutie krvi v dueli bol použitý čokoládový sirup zmiešaný so sódovkou pod tlakom. (Turiec)

Atheas

Opravdu hodně komorní film, ale hodně dobrý. Narozdíl od Yojimba, zde táhne celý film pouze hlavní postava. Každopádně to zvládá s přehledem a vůbec mi nevadilo, že celý film hodili na jeho bedra, protože jeho charisma je tak krásné a velkolepé, že to v pohodě zvládl. Příběh byl opět jednoduchý. V posledním souboji Sanjura na konci filmu mi srdce tlouklo, jako kdyby jsem stál na kolejích a čelil přijíždějícímu vlaku. Výborné zakončení filmu. Abayo :) ()

pend

Nebýt to Kurosawa, asi bych ještě hvězdičku ubral. Film zachraňuje Mifune v hlavní roli, který si ji viditelně užívá, a řemeslná stránka filmu. Vesničané jsou ovšem líčeni jako dost velcí hlupáci. A film je dost upovídaný. ()

Lapacka

Sanjuro (1962) patří do žánru samurajských filmů, avšak přes všechny bojové scény především mimořádně vtipný. Divácky „lehčí“ oddechovka. Potulný samuraj působí současně jako amatérský filosof a pedagog, vychovává ke klidu deset zbrklých mladíků, kteří v touze po spravedlnosti těsně před jeho příchodem vydali dobrého člověka do rukou gangsterů. Děj se zamotává... Zajatý nepřítel udílí dobré rady, které nadšení mladíci horlivě ignorují. Manželka zajatého správce je přes svoji vypjatou osobní situaci v naprostém klidu a obdivuje se kráse zahrady v domě, kde se i se svojí dcerou skrývá... Právě tato důvěra v přirozený řád věcí je hlavní předností tohoto filmu. ()

vojo

Neviem, ktorý s Kurosawových filmov vypichnúť najviac. Oceňovaného Rašomóna, či inšpiratívnych Sedem statočných? Napodiv ma oslovilo "voľné" pokračovanie Yojimba. Kde vynikajúci Mifune dal hádam najviac vyznieť svojskému humoru, ktorý šperkuje všetky Kurosawove filmy. ()

kkarx

Jestli se dá Yojimbo srovnat s Leonovým Pro hrst dolarů, pak Sanjuro je Kurosawovým Pro pár dolarů navíc. Celkově zábavnější a propracovanější. Mifune opět jako sympatický přemýšlivý ronin tentokrát pomáhá mladým samurajům zachránit strýce jednoho z nich. Nakadai zase v jedné ze svých bezlítostných rolí se s Mifunem utká v krátkém, ale zato v zapamatovatelném krvavém duelu. Jedna z nejlepších scén samurajských filmů. Neuvěřitelné, na co si už v roce '62 Kurosawa troufl. ()

Stíba

Film o vyzrálosti, chytrosti a lidském chování obecně, se zatím nejlepšími souboji jaké jsem u Kurosawy viděl. Mifune vyměnil kabát šaška za zkušeného chytrého samuraje a byl v něm stejně tak dobrý. Po shlédnutí třetího filmu s ním se navíc definitivně stal mým oblíbencem. ()

crackonosh

Pro mě lepší a propracovanější než předcházející Yojimbo, lépe zvládnutá dynamika děje a výrazně povedenější a věrohodnější souboje. ()

waska

Stačí jen, že tam hraje Mifune a režíruje Kurosawa. Nevím, jestli tohle spojení bude někdy překonáno, podle mě ne. Jednoduchý a zároveň nádherný příběh. ()

Arequipa

Budete-li se první půlku filmu kousat nudou jako já, doporučuji vydržet. Teprve potom dostane film spád a naplno se rozvine Sandžurův důvtip a lstivost, což bylo žel jediné, co mě zaujalo. Akční film? IMHO, ani náhodou! Těch několik akčních scén působí divným dojmem, většinou je to bohapusté hromadné a rychlé vyvražďování samurajem, který je o několik levelů výš než ostatní. Vrcholem je pak dle mého trapný finální souboj (možná to byl takhle záměr). Dobrodružný film? S tím na mě taky nechoďte. Dobrodružství jsou pro mě mimo jiné exteriéry - rozmanité, velkolepé prostory. U Sanjuro jsem měl pocit, že sleduji skoro přepis divadelní hry., tak jednotvárné je prostředí. Takže snad jen ten vtípek na konci mě potěšil a rozesmál: "... a uviděl koně, jehož hlava byla kratší než hlava jezdce".:-) ()

junxi91

Druhé volné pokračování dobrodružství sympatického samuraje. Tentokrát se nám dokonce představí jako Sanjuro, tedy jako třicetiletý, ačkoliv je mu už skoro 40. Na začátku filmu sledujeme debatu jisté devítičlenné "rady", která se zabývá problémy s korupcí a tím, že správce a strýček jednoho z nich o tom nechtěl slyšet, zatímco komisař byl ochotný. Všemu z úkrytu naslouchá náš Sanjuro a postupně jim vysvětlí, že se pletou a že sami mohou být komisařem zatčeni. To by se také stalo, nebýt Sanjurova rychlého meče. Stane se tak jejich spojencem a opět to bude chvíli hrát na druhou stranu a opět se mu to skoro vymstí, jako v prvním díle jménem Yojimbo. První díl mě bavil o něco více, ale i tady se intrikařilo, pletichařilo, bojovalo a zaznělo pár mouder. Sanjuro by se měl jmenovat ostrý meč a neměl by tolik zabíjet lidi, jak říkala paní správcová. On je dobrý člověk a proto se tím také snažil řídit, ale ti pitomci z "rady" mu to kazili a tak musel zabíjet více, než bylo potřeba. Závěrečný duel s vystříknutím krve rozhodnul a nás hrdina opět odešel neznámo kam. Také je sympatická jeho zdánlivá lenivost, polehávání a chuť na jídlo a také na saké v kontrastu s inteligencí a prozíravostí a především bezchybným bojem. Opět další sonda do staré japonské kultury, zprostředkována skvělým Kurosawou. ()

GudMen

Výrazně kompaktnější jak předchůdce, až by se mohlo zdát, že absencí byť jediného záběru by se celá ta nekompromisně protiválečná groteska rozsypala jak pytlík zelené senči. Neomylná režie, bez nadsázky impozantní kamera, zablešené psisko Mifune a brutálně krvavý gejzír jako nesmazatelná tečka. ()

RigorMortis

Môj prvý Kurosawa,. Som spokojný, no chvíľu mi trvalo, kým som sa naladil na jeho vlnovú dĺžku. Atmosféra feudálneho Japonska, charizmatický hlavný hrdina a svojský humor však spôsobili, že som sa od filmu už neodtrhol. Hor sa napozerať si zvyšnú Kurosawovu tvorbu. ()

darthvader77

Druhé Sanjurovo dobrodružství má ještě větší spád než to první s příjemnou délkou. Toshiro Mifune hraje skvěle a celý charatker Sanjura na jedničku(především jak se ksichtil, když musel dělat stoličku :D), strašně se mi líbilo jaký je Sanjuro skvělý taktik a prognosti(odhalení léčky dopředu) a je stejně mazaný, ne li mazanější než v prvním díle. Při závěrečným souboji jsem byl napnutý k prasnkutí. A léčka s kaméliemi skvělá. Kurosawova režie byla opět výborná, stejně jako ty kostýmy. Určitě tohle není poslení film, který jsem od Kurosawi viděl. ()

malamia

Opravdu mě tento film potěšil, Toshiro Mifune opět nezklamal, i když to byla první role, kterou jsem viděla, ve které se pořád jen nechechtal. Znovu oceňuji skvělou kameru a hudbu (jako i jinde u Kurosawy). A musím se přiznat, že napětí a hlavně humoru bylo v tomto spíše dramatu dostatek. Každým filmem si mě Kurosawa a i Toshiro Mifune získává víc a víc. ()