„Myslím, teda som. Počul som, že sú to slová starovekého filozofa.“ Cogito ergo sum povedal René Descartes, čo bol francúzsky predstaviteľ filozofie v dobe baroka, žiadny starovek. Každopádne. Medaka Box + X-Men + Angel Beats = Charlotte? Keď som zistil, že Charlotte napísal Jun Maeda, ktorý má na svedomí počiny ako Angel Beats či Clannad, nemohol som odolať ani na sekundu. Nešiel som ale pre bezpečnosť zážitku ani so zbytočne veľkými očakávaniami. Rukopis v humore aj vlastnostiach postáv naozaj badať. Asi najväčšie zakopnutie Charlotte je v rozpoložení deja. Prvá polovica vypadá ako žánre supernatural/slice of life, a je to naivné. Až na niekoľko momentov absolútne absentuje na budovanie toho, čo má prísť. Potom sa to v pólke zvrtne na vážnejšiu záležitosť, ale nanešťastie všetko ide z rýchlika. Trpia tým hlavne postavy, ktorých psychológia je strašne unáhlená a neprecítená. Chce to viac, viac pritlačiť na pílu. Navyše, niektoré veci ani neboli vysvetlené (prečo Nao bola šikanovaná spolužiačkami?). Záverečné „konečné riešenie“ prehnané, niečo také by bolo, ako sa hovorí: na draka!(28.8.2017)

Pfff, no tohle anime vyvolává docela zvláštní pocit, co vám budu povídat. Upřímně jsem poměrně zmaten. Jakoby ani tvůrci nevěděli, co vlastně dělají a tak se žánr anime mění v podstatě každé tři epizody. Ze začátku komedie, pak se přimíchá sci-fi, pak komedie úplně odejde a následuje tvrdé drama, pak ještě více sci-fi a superschopností (aby se neřeklo) a zakončí se to opět špetkou (velkou) dramatu.... Tato strategie někdy může fungovat, ale ne vždycky. Právě u Charlotte mi přišlo, že by jí více ucelený děj a větší zaměření jen na daný žánr sedl více. Čímž jsem se přes oslí most dostal k největšímu problému Charlotte, a to je ten, že zkrátka zklamává v těch nejdůležitějších momentech, tedy tam, kde je drama na nejvyšším bodě. Většinou se v takových momentech vyžívám, ale Charlotte prostě něco chybělo. Nějaká ta špetka emocí. Některé věci byly moc urychlené, některé zase mohli být svižnější. V podstatě celou dobu se mi zdálo, že Charlotte hledá nějakou vyrovnanost v tom, co přináší. A proto je mé hodnocení "jen" tři. Pokud jste poměrně nový, tak bych místo tohoto doporučil Angel Beats, zaručeně lepší podívána ve všech směrech. Pokud jste už AB viděli.. no, tak tohle možná můžete zkusit, záleží přece jenom na vás.(3.8.2017)

No prosím, takže po všech těch, anime seriálech, sem skončil u tohohle ? No to ne, nemůže skonči u tohohle seriálu, to prostě ne. Jako tvůrci asi nevěděli, jaké to vlastně dělají anime, komediální, fantasy, drama od každého trošku. Což o to tahle kombinace by nebyla špatná, ale v seriálu se míchá deprese a úzkost, s komediálními momenty (které nejsou tedy moc vtipné) a s rodinným dramatem. Po čase se začne i cestovat časem, kradou se schopnosti, něco se stane znova se cestuje časem a aby to byl fakt guláš, tak hlavní hrdina v sobě střídá emoce že už sem ztratil přehled, v jaké že to náladě je a jestli je hodnej, zlej nebo co vlastně je. Jako ono né že by se na to špatně koukalo, to né, i ty díly svým způsobem nenudí, ale s každým dílem se to celé víc a víc zamotává. A hlavní hrdina, do toho všeho je zatlačen tak nějak násilně, a ono mi tohle tak nějak vadilo, nejde jen o školní radu, ale celkově do všeho je tlačen násilím, takže si nejsme ani jist, jestli to fakt chce udělat on sám z vlastní vůle, nebo je tomu prostě přinucen. Byť to tedy nenudí a dokoukat se to dá, k nikomu zvlášť sem nepřilnu, akce v polovině docela dobrá a to finále bylo......zase násilně uděláno.(3.8.2016)

Studio P.A. Works nemá mnoho titulů, který by se výrazněji zapsaly do podvědomí fanoušků, nicméně jeden z nich vyčnívá jasněji jak kometa na obloze: Angel Beats! (který nemohu nedoporučit). Seznali, že to bylo dílo natolik povedené, že ho po několika letech zreplikují a zabalí tentokrát do světa živých. Postavy, jejich nadnesenější přístup vůči životu, dílčí mise, druh humoru, práce s nadlidskými schopnostmi (sympaticky každá má svůj drobný neblahý vedlější účinek) a emotivnější doslov; jak v AB!, tak i zde tento recept zafungoval a patří k prvkům seriálu, kterým se nedá mnoho vytknout. Překvapivě pro mě se ale v jistém ohledu tvůrci vůbec nepoučili. Naneštěstí si Charlotte od AB! převzal i strukturu děje, stejným způsobem jej rozdělil a bohužel naprosto totožným způsobem neblaze usprintoval jinak zajímavě gradující závěr. Nechci tím svádět vinu na první poloviny, které se vezou na té usměvavější stránce, protože tyto části jsou velmi svéží a postavy jsou dostatečně chytré (postava Nao je silný nosník), aby neměly potřebu se snižovat k trapně nenáročným gagům. Sám nevím, jak bych s tím naložil, krom přidáním pár dílů navíc, ale aktuálně tento neduh požitek trochu kazí. Víc není třeba ani říkat, takže ve zkatce: Pokud se vám AB! líbily, tak Charlotte zaboduje podobným způsobem. Je to napěchovaný odkazováním/detaily na již mnohokrát zmíněného předchůdce typu koncerty, postava Kumagamiho vypadá a má stejné inicály jako TK anebo moment, kdy Yuu kouká na televizi, jak Kanade jde dělat ze stínů fašírku. Charlotte víceméně zaostává v hloubce látky, o něco slabším humorem a emotivním úderem. Nicméně onen přístup platí obzvlášt reverzně: Pokud se Vám Charlotte zalíbil, tak Angel Beats! by měla být vaše příští destinace. 4* jak vyšité.(29.8.2017)

Začátek byl vcelku zajímavý, občas i docela vtipný, místy i roztomilý a vypadalo to, že to bude občas i smutné. Zkrátka to vypadalo na komplexní podívanou, která nabízí širokou škálu emocí a rozhodně nebude nudit. Druhá polovina se však rozjela opravdu nevídaným stylem a ke konci je to opravdu velmi zajímavé, vtip se kamsi vytratil, roztomilost už se také tolik neobjevuje a je to opravdu poměrně slušně emotivní a místy velmi smutné. Rozhodně tedy nelze říct, že by Charlotte nudila a sledování je pro mě zážitkem poměrně intenzivním. Příběh je velmi dobře zpracován a má čím překvapit. Co se charakterů týká, docela jsem si některé oblíbil, takže i v tomto ohledu spokojenost... Animace je pěkná a třeba využití CGI při prvním představení místnosti, kde se schází studentská rada, mě překvapilo a přišlo mi i jako vcelku povedené, hudba je také docela dobře zvolená. Když to shrnu, tak Charlotte je určitě nadprůměr, autoři ukazují, že dokáží zaujmout a že umí vzbuzovat emoce. Konec je také velmi povedený a příjemný. Když to shrnu toto anime mě velmi potěšilo a vlastně nemám ani co vytknout a proto zasloužených 9/10, protože jak píše kolega: " zas takovej overkill to nebyl", prostě stále to mohlo být o 10% víc "cool"...(11.7.2015)