Přes kosti mrtvých

• Polsko Pokot (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Polsko / Německo / Česko / Švédsko / Slovensko, 2017, 128 min (Alternativní 124 min)

Skrze energickou a značně excentrickou postavu Janiny Dušejkové, učitelky angličtiny v důchodovém věku, sledujeme  vzrůstající hrůzu malé osady na polsko-českém pohraničí, ve kterém se v rychlém sledu stane několik záhadných vražd bez jasně vysvětlitelné logiky nebo motivu. Hrůza a zděšení z vražd kontrastují s obecným nezájmem, který doprovází masové vybíjení divoké zvěře v právě probíhající lovecké sezóně. Dušejková je nejen milovnicí zvířat, ale také ochránkyní všech divných a 'jiných' obyvatel Kłodzké kotliny, kde se příběh odehrává. Skrze Dušejkovou začínáme v příběhu postupně odhalovat, kdo stojí za prapodivnými vraždami a jak souvisí s vyvražďováním zvěře. (CinemArt)

KidCZ

Hodinu a půl jsem se nudil, pak se za půl hodiny všechno vysvětlilo a šlo se domů. Zajímavé téma, nedobře zpracované, divný výkon v hlavní roli. 3 hvězdy trochu i z lítosti. ()

Gregor_Samsa

Zajímavý biják plný (stylových) zvratů. Nemůžu říct, že by se mi to nelíbilo, ale přišlo mi škoda, že se ta mlhavá sychravá atmosféra, která opanovala film na začátku a která pak přešla do ještě více ponuřejší zimy, nakonec vytratila v části vysvětlování a dějových i stylistických zvratů. Držet se (stylové) linie by asi bylo lepší, ale i takhle to mělo své kouzlo – kamera parádní! [70%; 2017-04-27 Bio OKO] ()

Fajolo

Každý z nás pozná ten pocit, že by niekomu mimoriadne odpornému dal s chuťou cez hubu. Kvôli obave z možných následkov sa to však takmer nikdy nestane. Ale čo keby sa náhodou stalo, že by sme sa žiadnych následkov nemuseli obávať? Ostalo by len pri tom daní po hube? Odolali by ste pokušeniu vyriešiť problém raz a navždy? ()

black8

V rámci kinematografie veľmi zaujímavo spracovaná a opomínaná téma beztrestného vraždenia a týrania zvierat ľuďmi. A ak ste niekedy čítali niečo od Oľgy Tokarczuk a páčilo sa vám to, tak sa určite potešíte tomu rozprávkovému/mystickému nádychu. Film s mnohými presahmi, cez eko (až eko-terorizmus), feminizmus, kritiku cirkvi a ľudskej sebeckosti. A k tomu tá nádherná poľština. Agnieszka Holland, ďakujem. ()

cinemafil

Film zůstal za mým očekáváním. Závěr je naprostý kýč. A. Holland je spoluautorka scénáře a o to víc mě to překvapilo. Prostě úlet. Není každý den posvícení. Příště lépe. ()

podoustev

Co to sakra mělo bejt?! Začátek se rozjížděl dost slibně v duchu severskejch detektivek, kamera senzační, lokace senzační... ale postupem času jsem nabyla dojmu, že ten scénář psal militantní ekoterorista v drogovym rauši. Téma je patetický, postavy jednají nelogicky, jejich profily jsou od začátku do konce černobílé aneb Zlí zkorumpovaní policisté proti hodným vesnickým bioženám. Do toho kriminální linka jako z béčkovýho hororu a happyend jako z telenovely. ()

hony23

Knížka je prý skvělá, k tomu renomovaná režisérka a jako bonus mistr Krobot v jedné z hlavních rolí - to vše byly důvody, pro které jsem se na tento film těšil. A teď skutečnost. Po většinu času nezáživná kokotina o bábě, které přeskočilo a Krobot se tam párkrát objeví jen v 2.půlce filmu. Tudíž mě Agnieszka řádně vojebala a dokud nenatočí nějaký další Hořící keř, uvaluji na ni fatvu. Jedna hvězdička je za dobrou kameru a druhá za ztvárnění mysliveckého zmrdstva ve světle, se kterým se ztotožňuji. ()

david666

Určitě zajímavý film, místy dobrá atmosféra, místy však až moc excentrické vyjadřovaní hlavní postavy, které mě nesedělo. ()

Ironhead

Hrozně divnej film, na který člověk musí mít náladu, protože nejpovedenější je asi konec... krásná kamera i příroda, potěšil i Krobot... chvilkama jsem z toho byl popravdě rozpačitý, ale je dobře, že jsem to dokoukal... aneb za mě to nebylo vůbec špatné. ()

brasek

Agnieszka Holland je jeden nezaujímavý režisér, nechcem ju uraziť a ani jej fanúšikov. Tento film je absolútne nudný, postavený na hlavu, prakticky pre mňa bez príbehu. ()

Sunwheel

Z celkom zaujímavého námetu a prostredia sa dalo určite urobiť viac. Zo strelenej stareny, česko-poľského pohraničia plného podivínov, ale aj lovcov, čo tak trošku ignorovali zákony. Takto to vyznelo ako nútená agitka zrejme veľmi ekofašisticky cítiacej tvorkyne, ktorá bola ale gýčovo jednostranná a celkový dojem nezachránil ani ten hipisácky koniec. A to tie zvieratá mám aj ja rád! ()

Astonko

Film je mi tématicky veľmi blízky, od poľovačiek až po kožušinové farmy. A preto mu pravdepodobne nadržiavam viac než by si zaslúžil a aj sa mi preto páčil viac ako ostatným. Z technického hľadiska tomu však podľa mňa nič nechýba (kamera je skvelá), len scenár je príliš skratkovitý a až na koniec (ktorý ja sám považujem za najväčšiu chybu filmu) nijako prekvapivý. Rád sa k filmu ešte niekedy vrátim 7/10 ()

PTuranyi

Dôchodkyňa Dušejková žije na samote pri lese sama so svojimi psami. Je to čudáčka so silným vzťahom k zvieratám a amatérska astrologička. V okolí však žije niekoľko zbohatlíkov, ktorí poľujú v okolitých lesoch. Ich nevyberané spôsoby privádzajú Dušejková do zúfalstva tak, že sa rozhodne situáciu riešiť po svojom. Má zopár priateľov, ktorí sú jej oporou aj potom ako im odhalí čo urobila. Herci hrajú svoje role veľmi prirodzene. Dej plynie pohodovo, ale má aj svoje dramatické chvíle. ()

Meniha

Probůh, co to bylo? Zbytečný čas strávený před obrazovnkou:-( Ty dvě hvězdy jsou za Krobota a za snahu.... ()

ssarka

A heleme se,jak se bába vyvrbila,jsem se hrabe třeba jiná důchodkyně slepice Flatcherova...film mě nenudil ani minutu,kamera nádherná a herecké výkony výborné... ohledně obsahu,naprosto souhlasím s vrahy, takže tak... hodně lidí tady píše, že slátanina žánru a dějových linek, které nikam nevedou...tak nevím nevím, dívali jsme se na stejný film?? Ja jsem tedy viděla jednu linku a to jsou vraždy myslivců a co se okolo nich událo...a ohledně žánrů,nechcete být lidi chvilku méně cool a prostě se na žánr vy..ať...je mi jedno, jakej to byl žánr,film výbornej,tak to nepitvat a neskatulkovat ()

robbez

Je to vlastně taková ekologicko-feministická pohádka, kterak dobro zvítězí nad zlem i za cenu vraždění, protože ti odporní maskulinní myslivci si nic jiného než smrt nezaslouží. Film se mi ale celkově líbil: originální námět, zajímavé postavy a zvláštní atmosféra. ()

sherudan

Vydržel jsem to asi půl hodiny a pak jsem pochopil, že nebude lépe, a vzdal to. Chaos, mizerné herecké výkony, logika pláče kdesi v koutě. Po Hořícím keři těžké zklamání. ()

Jarda68

Zklamání. Režisérka formátu Hollandové by měla točit víc než nudný,předvídatelný a nenapínavý snímek,který je sice krásně nasnímaný,ale jinak sotva průměrný..60% ()

Radous04

Já myslim verbale, žes to vcelku vystih. Aspoň to o těch vychcanejch lesůpánech. Knížku sem nečet, tak to neumim srovnat, ale jinak mě to vcelku ba a chytil jsem z toho naprosto přesně ten dojem co píšeš. Jinak hysterická bába je vcelku rozporuplná postavička celýho dramatu. Váhám nad 4 hvězdama, zatím 3kousky, možná přidám (nebo uberu) až to uvidím znovu. 2 hvězdy minimálně kvůli epizodě mistra Krobota si to nezaslouží... hehe. ()

19. Kino na hranici = kino pro mě

19. Kino na hranici = kino pro mě