Jedna z nejvíce originálních komedií osmdesátých let. Věčná škoda, že ji místy tak devalvuje star power Eddieho Murphyho, který zbytečně rozmělňuje tempo a vkus svými uječenými cameo rolemi. Jinak velmi kvalitní zábava, která ústřední téma "bohatý snílek hledá lásku v chudinském prostředí" vytěžuje na maximum. Asi nikomu jsem nikdy nezáviděl jeho život tak jako zde Murphymu, čištění pohlavního údu po ránu prsatou štíhlou služebnou mám odteď v čele seznamu "stihnout před smrtí". 75%(9.4.2019)

• nascendi

Cesta do Ameriky mi nepripadala vôbec zábavná. Nečudo, keď námet poskytol a produkciu zaistil samotný Eddie Murphy. Založiť film iba na kontraste medzi tým, čo mám a tým, po čom túžim si vyžaduje množstvo nápadov, ktoré mi vo filme chýbali. Takže u mňa tento rasovo segregovaný film prepadol. Nestačí mi, ak jediným kladom filmu je sympaťák stvárňujúci hlavnú postavu.(24.10.2020)

• Dever

Soundtrack Nile Rodgers: 1. Pride And Joy – Marvin Gaye ,2. Ooo Baby Baby – Smokey Robinson & The Miracles ,3. Mbube (Wimoweh) – Ladysmith Black Mambazo ,4. Livin' The Good Life – Sister Sledge ,5. I Like It Like That – Michael Rodgers ,6. I Got It – Eddie Murphy ,7. That's The Way It Is – Mel & Kim ,8. Comin' Correct – J.J. Fad ,9. Come Into My Life – Laura Branigan & Joe Esposito ,10. Better Late Than Never – The Cover Girls ,11. Transparent – Nona Hendryx ,12. Addicted To Love – Levert ,13. Coming To America – The System ,14. The Greatest Love Of All – Randy Watson & Sexual Chocolate ,15. To Be Loved – Jackie Wilson ,16. You're A Wonderful One – Marvin Gaye ,17. All Dressed Up (Ready To Hit The Town) – Chico DeBarge,(9.5.2011)

Perfektní komedie. Jedna z mých nejoblíbenějších, při které naplno vynikne talent Eddie Murphyho i Arsenio Halla, který byl svého času jedním z nejoblíbenějších komiků v USA. Myslím, že kdo tento film neviděl v originále, je o dost ochuzen. Murphyho geniální měnění přízvuku v různých rolích je totiž skutečně vynikající.(1.3.2005)

Jedna z těch komedií, u kterých jsem se opravdu zasmál. Co se týče dabingu, tak si myslím, že tady se celkem povedl. A James Earl Jones v roli krále Zamundy je opravdu skvělý. A má oblíbená scéna, ve které Newyorkčan nižší třídy osahává královu lví kůži, kterou má na sobě: "A co je tohle.... samet?!"(3.4.2005)

• - Eddie Murphy je ve filmu nazván Kunta Kinte - postava ze seriálu Kořeny. John Amos, který v tomto filmu hraje otce Lisy, hrál starého Kuntu Kinte. Madge Sinclair (královna Aoleon) hrála jeho ženu. James Earl Jones (král) hrál Alexe Haley mladšího v pokračování Kořenů. (Kulmon)

• - Většina tanečních kreací, které předvádí královští tanečníci na počest budoucí královny, jsou zrychlenými sestavami z videa "Thriller" Michaela Jacksona, jež také režíroval John Landis. (don corleone)

• - Dva bezdomovce, kterým dá Eddie Murphy peníze, představují stejní herci jako boháče z filmu Záměna (1983), kteří v tomto filmu přijdou o všechny své peníze právě díky postavě Eddie Murphyho. (don corleone)