Snímek Záměna z roku 1983 jsem viděl už několikrát, vždy s určitým časovým odstupem tak, aby mne dokázal pobavit jako když jsem na něj čučel s rozesmátou pusou poprvé nedlouho po jeho natočení. Nicméně si myslím, že i kdybych si jej doma pustil častěji, smích by se rozléhal obývacím pokojem tak jako tak. I po desítkách let totiž nabízí vysokou kvalitu nadčasového humoru s výbornými herci té doby. Slavný Eddie Murphy teprve začínal svou bohatou kariéru, uplatněnou převážně v černošských filmech, čímž se mi dokonale zprotivil. V Záměně ale exceloval a moc se mi zde líbil, jak zahrál svou roli malého podvodníčka Billy Ray Valentina. Ten se stal hračkou v rukách dvou namyšlených postarších boháčů Randolpha a Mortimera, kteří se vsadili o jeden dolar, že Valentine zvládne či nezvládne práci obchodníka na burze. Kvůli sázce si vyměnil své místo na ulici s dalším skvělým komikem té doby Danem Aykroydem, který zde hrál roli mladého a úspěšného muže Louise Winthorpa III, žijícího v luxusu s krásnou přítelkyní. O to všechno přišel díky rozmarům staříků, které zde ztvárnili Ralph Bellamy a Don Ameche a ona výměna chudoby a bohatství se stala podstatou výborné komedie. Ještě se musím zmínit o Jamie Lee Curtis, která zde hrála lehkou holku z ulice Ophelii a jenž se ujala vyhozeného Winthorpa, přičemž to bylo moje první setkání s touto vynikající herečkou. A ještě s někým jsem se poprvé ve filmovém světě seznámil - s Inge ze Švédska. Kdo čte moje komentáře ví, kde to bylo podruhé. Bylo zkrátka zábavné sledovat, jak se trojice aktérů Valentine, Wintorpe a Ophelie dali dohromady a začali spřádat pomstu nabubřelým zbohatlíkům. Takže nezbývá mi nic jiného, než za skvělou zábavu udělit filmu Záměna plný počet pěti zaměněných hvězdiček *****.(6.3.2017)

Záměna patří mezi jedny z nejlepších komedií své doby, síly spojili dva ohromní tahouni Aykroyd a Murphy a vykouzlili skoro to nejlepší v daném žánru. Pod vedením Johna Landise, který se v osmdesátých letech pral o titul krále komedie s Haroldem Ramisem je jasné že dojde k vynikajícímu výsledku. Jedna z nejlepších komedií vůbec.(8.9.2010)

O různejch záměnách jednoho člověka za druhýho bylo natočených už fakt hodně filmů. Od veseloher s Burianem až po tyhle americký komedie, kdy se bohatej běloch zamění za chudýho hodnýho černocha. Tenhle film není ničim nijak výjimečnej. Eddieho Murphyho rád nemám, ostatní herci taky nic moc. Je pravda, že třeba scény s gorilou byly fakt skvělý, ale jinak jen trochu lepší průměr. 70%(31.12.2008)

Snobské prostředí, které se střetávalo s prostředím ulice byl dobrý nápad. Námět filmu se velice podobal Higinsově a Pickeringově sázce v muzikálu My Fair Lady (1964). Eddie Murphy se nám ukázal v druhé polovině filmu takřka jako normální chlap, ještě jsem neviděl film ve kterém by nehrál komedianta nebo zarmouceného chlápka až v tomto filmu, a docela se to k němu hodilo. Aykroyda sem vlastně také pořádně neviděl jen v Krotitelých duchů, a tak se mi nemůžete divit, že dávám 4*, když sem na to nebyl připravenej, a tak sem překvapenej.(6.1.2007)

Záměnu jsem měl hrozně rád už od mala, nejen tedy pro tu záplavu nahých prsou (v pozdějších devadesátých a nultých letech v podobně laděné komedii už na něco podobného prostě nenarazíte). Nikdy předtím mi ale nepřišlo, že je tak procentuálně půlku ten film hrozně nudný. Trochu se to rozjede nástupem výborné Jamie Lee a to nejzábavnější se odehraje až v závěrečné půlhodince ve vlaku. Možná škoda, ale některé film věkem (svým nebo diváků) prostě ztrácejí. Tohle je jeden z nich. Musím ale uznat, že jako sociální kritika (byť idealistická) je to fajn a z těch namyšlených šulinů, včetně Arkroyda, se mi fakt zvedal kufr.(27.2.2015)

• - První volbou na roli Mortimera Duka byl Ray Milland. (don corleone)

• - Randolph Duke má na své straně pracovny obraz Ronalda Reagana, zatímco Mortimer obraz Richarda Nixona. (Kulmon)

• - Don Ameche je silně věřící a víra mu nedovoluje mluvit sprostě. Měl velký problém se scénou na konci filmu, kdy má zařvat "Fuck him!", proto se scéna musela natočit na jeden záběr. Ten byl ochotný postoupit. (don corleone)