Louis Winthorpe je velmi bohatý mladý muž. Je to úspěšný obchodník, který pracuje pro firmu, kterou vlastní bratři Mortimer a Randolph. Když jednou vychází z klubu, omylem do něj narazí neznámý muž. Chce mu podat kufr, ale Louis si myslí, že ho chce okrást. Začne volat o pomoc kolemjdoucí policisty, muž proto zpanikaří a začne s kufrem utíkat. Policisté nakonec muže doženou a zatknou ho. Mortimer si myslí, že je to zloděj, ale Randolph je toho názoru, že kdyby dostal šanci, byl by schopný vést firmu jako Louis. Bratři se proto dohodnou, že se postarají, aby se Louis ocitl v roli muže, který ho měl údajně okrást a muž v roli Louise. Bratři zjistí, že muž se jmenuje Billy Ray Valentine. Zaplatí za něj kauci a Billyho tak pustí z vazby. Pozvou ho do auta a řeknou mu, že mu chtějí pořídit dům, auto, konto a místo ve firmě. Billy tomu nejdříve nevěří, ale nakonec se rozhodne s nimi zůstat v autě. Dovezou ho až do jeho nového domu, má i sluhu, Colemana. Když se Billy vykoupe, bratři mu oznámí, že dům a vše, co v něm je, je jeho. Poté nařídí, aby jeden z členů klubu dal Louisovi do kapsy peníze. Když se koná setkání klubu, jsou všichni vyzváni, aby vyndali vše, co mají v kapsách. Je všem oznámeno, že někdo údajně ukradl bankovky, které jsou označeny písmenem X ze šatny. Všichni zjistí, že Louis je měl v kapse, proto je na něj zavolána policie. Policie u něj následně najde i v sáčku bílý prášek. Louis netuší, co se děje, drogy ani peníze nikdy neviděl. Billy mezitím v baru utrácí své peníze. Domu si pak pozve lidi na zábavu. Když však zjistí, že mu ničí věci, rozhodne se všechny poslat domů. Louis je na jeden den zavřený do vazby. Seberou mu šaty a zbijí ho. Když se konečně dostane z vazby ven, jeho přítelkyně Penelope mu oznámí, že firma na něj chce podat žalobu. Společník bratrů však zaplatí kolemjdoucí prostituce, která najednou přijde za Louisem a začne ho líbat. Následně ho poprosí o drogy. Penelopa se rozčílí a řekne Louisovi, že už ho nechce nikdy vidět. Prostitutka Ophelia se pak přizná, že jí někdo zaplatil, aby to udělala. Louis s ní dojede až domů, aby jí ještě zaplatil a Coleman ji pak odvezl, ale nesedí mu v zámku klíč. Coleman najednou otevře dveře a začne a tvrdit, že není Coleman a dělá, že Louise nezná, nemá tak kde bydlet. Když si chce Louis vybrat peníze, je mu v bance oznámeno, že má zmrazené všechny účty. Odeberou mu také platební karty. Louis proto skončí na ulici. Ophelia chce od něj nejdříve odjet, ale pak mu nabídne, aby jel s ní. Když jedou taxíkem, minou Colemana, který veze Billyho první den do práce. Bratři mu začnou vysvětlovat, jak s jakými zemědělskými výrobky a pracují, patří mezi ně džus či slanina. Ophelia mezitím ubytuje Louise ve svém bytě, ale řekne mu, že bude muset přispívat penězi... (TV Prima)

Trailer

Nathalie

Běžní smrtelníci mají na hraní všemožné hlodavce, rozmarným boháčům Randolphu a Mortimerovi poslouží jako laboratorní myšky pro výzkum dva chlapíci- těžkotonážní poctivec z dobré rodiny a notorický flákač z ulice, kterým prohodí role, domy a životy. Váží více genetika, nebo prostředí? Odvěké dilema sice Záměna nerozsoudí, ale zato tu je neodolatelný Ralph Bellamy, který s přehledem přehraje Eddieho Murphyho, krotitele Ackroyda i děsivou Jamie Lee Curtis. ()

tron

„Volá sa to litera krvi... to preto, že keď to niekomu urobíš, stratí liter krvi.“ Vyrastal som na amerických filmoch 80. rokov 20. storočia, ale nie som žiadny extra fanúšik Eddieho Murphyho, Dana Aykroyda, Jamie Lee Curtisovej či Johna Landisa. Rešpektujem ich však ako výrazné komediálne (v prípade Curtisovej i hororovej) osobnosti toho desaťročia. Snímka trvá takmer dve hodiny, ale nestíha nudiť. Naopak, šikovný scenár nestíha nudiť: len čo sa nabažíme Louisovho života na vysokej nohe, rýchlo prejdeme k Billymu Rayovi a jeho životu na ulici. Len čo to začne nudiť, strany sa drasticky vymenia a zrazu ani nevieme ako a sedíme vo vlaku s jednou skutočnou a jednou maskovanou (James Belushi!) gorilou, Curtisová je prezlečená za Rakúšanku (v skutočnosti je ale samozrejme Švédka) a zábavný komorník Denholm Elliott pije tvrdú írsku whisky. Prepracovaný scenár, plný zvratov, ponúka tiež prekvapivo prepracované postavy (netvrdím, že je to sociálna dráma, ale tým postavám sa dá veriť), výrazne tomu pomáhajú i originálne podporné figúrky, Santa Claus s rezňami v špinavých vreckách, dobre sa dopĺňajúce duo Aykroyd/Murphy („Zrejme je to nejaký primitívny spôsob zdiskreditovať ma...“) a kultové prsia Jamie Lee. ()

Hellboy

Výborná variace na Prince a Chuďase Marka Twaina, kde si hlavní dvojici střihnuli Dan Aykroyd a vycházející hvězda Eddie Murphy. Navíc ta zápletka má něco do sebe, lehce vede k zamyšlení, ačkoliv je to samozřejmě jen komedie, kterou je třeba brát s nadsázkou. A komických situací, které to umožňují, je tu dost a jsou povedené. ()

Jara.Cimrman.jr

"Jistěže je na něm něco špatného. Je to černoch. Asi krade od narození." Mám slabost pro snoby. Zejména pro ty, kteří se cítí být nadřazeni ostatním jenom proto, že nakupují a prodávají akcie. Těm bych v rámci terapie popřál strávit alespoň jednou do roka noc na ulici přikrytej kartonem. Možná by jim pak něco došlo, ale spíš ne. Oni jsou prostě dokonalí a slovo lakomec je pro ně lichotka. Ale zpět ke klasice. Tou Záměna rozhodně je a poráží byznysmeny jejich vlastními zbraněmi. Vždycky mi to dělalo radost, takže mám podezření, že jsem komunista. Nechám se vyšetřit. V podstatě mě to baví skoro celý ... tedy s výjimkou tý taškařice ve vlaku. Ta se nepovedla, ale dala mi poučení o tom, jak je nebezpečný provokovat goriláka. Naštěstí jsem to nikdy nedělal, takže teď už s tím určitě nezačnu. ()

Gemini

Mám hned několik mnohem oblíbenějších filmů Johna Landise, které navíc nedisponují příběhem fungujícím z větší části díky "idiot plot" a skoro až ideologickému karikování retardovanosti snobských pracháčů. Zkrátka tady jsem nějak tu "úžasnou komiku" nezaznamenal a podruhé bych se nepodíval ani kvůli Jamie Lee. ()

• Časopis Premiere zařadil tento film mezi 50 nejlepších komedií všech dob v roce 2006. (don corleone)
  • Don Ameche je silně věřící a víra mu nedovoluje mluvit sprostě. Měl velký problém se scénou na konci filmu, kdy má zařvat "Fuck him!", proto se scéna musela natočit na jeden záběr. Ten byl ochotný postoupit. (don corleone)
  • Budoucí švagr Jamie Lee Curtis Nicholas Guest se ve filmu objeví jako Harry. (Kulmon)