Trhlina

Igor, nezaměstnaný vysokoškolák, se v rámci absolventské praxe dostane do pracovní čety, která vyklízí budovu bývalé psychiatrie. Zde náhodou objeví záznamy Waltera Fischera, jednoho z pacientů, který před sedmdesáti lety záhadně zmizel v pohoří Tribeč. Když se po dvou měsících stejně záhadně objevil, byl dezorientovaný, na celém těle měl nevysvětlitelná zranění a nedokázal popsat, co se mu stalo a kde poslední týdny strávil. Ač byl dlouhodobě hospitalizován, již nikdy se nezotavil. Když se Igor pustí do pátrání po podrobnostech Fischerova příběhu, zjistí, že tento případ vůbec nebyl ojedinělý. Záznamy o lidech, kteří se v Tribeči ztratili, sahají až daleko do minulosti. K mnoha z nich ale došlo relativně nedávno. Proto se Igor spolu se svou přítelkyní Miou, milovníkem konspiračních teorií Andrejem a tvrdým skeptikem Davidem vydává do tribečských lesů zjistit, jaká je pravda. Pátrání, které zpočátku působí jako nevinná zábava nesourodé skupinky, však končí tragicky… (Falcon)

FialovaMaska

Férová adaptace, která nedělá knize špatné jméno, alespoň co se týče autentičnosti. Budu mít ale výtky k tomu, nakolik se podařilo materiál převést pro dané médium tak, aby zůstal sexy. Filmaři se možná nemuseli tak moc bát experimentů a odchylek a pozměnit způsob vyprávění. Úplně bych vynechal linku s rozhovorem Igora a Jožka (Její přítomnost ve své volně zadaptované formě postrádá smysl) a první akt bych prolnul s druhým a třetím v podobě flashbacků. Pro mě jako fanouška knižní předlohy byl zážitek vidět, jak byl postavám a lokacím vdechnut život, ale chápu, že pro někoho, kdo knihou nežil jako já je celá první třetina filmu úděsně vleklá, což by mnou navrhovaná změna v narativním postupu elegantně vyřešila. ()

Merenre

Těšil jsem se a o to větší je to zklamání. Film se drží předlohy minimálně v tom, že je nudný a postavy jsou idiotské. Začátek je naprosto o ničem...prvních min. 20 minut pro vlastní dobro přeskočte. Ale ani dál se nekoná žádná hitparáda. Režisér nedokázal navodit atmosféru, kterou přitom daný náměr potenciální může mít. ()

Dafaq

Slovenske filmy zo zasady nepozeram. Teda okrem perinbaby. Moje hodnotenie je dost optimisticke aj vdaka tomu. Fakt mile prekvapenie. Nemal som ani tusenie co čakať. Hudba trocha prehnana miestami prredvidatelne scény. Ale aj tak. Celkovo farba filmu prostredie ktore poznam a pribeh ktory nebol az tak marny ma bavili. Podotýkam nemal som tusenie o co sa ide jednat. 4* su za to ze ma to bavilo. Nebudem komentovat herecke výkony ()

rigby

Ale ano, jisté okamžiky napětí a tajemna tam jsou, zejména v druhé polovině filmu. Ale jinak se jedná o nesourodý a nezáživný film. Je vidět, že rozpočet byl velmi nízký, téměř žádný. O naivním konci ani nemluvím. ()

Elisson

Klasická slovenská sračka, ale pozor, je to vždy lepšie ako kniha....ten Karika je riadne nesympatický pisálek a pchá svoje komerčné, nezaujímavé ja i do kníh pre čitateľsky nezdatné masy... :-D ()

stanyko

Premarnena sanca. Ocakaval som sice este horsi vysledok, cely film ako keby nemal nejaky minimalny standar pod ktory sa neda ist. Raz to frci dobre, buduje sa atmosfera a hned sa to cele rozpadne v trivialnom dialogu. Alebo inde Mia je v lese nastvana na frajera bez priciny, ako keby vystrihli scenu z ktorej to je patrne. A takto to ide cele dookola. Za najhorsi element vsak povazujem odflaknuty scenar, ktory je iba prepisom knihy. Ba co viac, casto prepis spisovatelovho monologu prepisany do dialogov postav bez korekcie. A tak postavy casto pouzivaju slovnik, ktory im vobec nepatri. Najokatejsie to posobilo pri robotnikovi, co opisoval sanatorium vetnymi konstrukciami ako erudovany profesor - to sa proste neda zlhtnut a rusilo ma to pocas celeho filmu. Este jedna poznamka, pri slovenskych filmoch casto hapruje zvuk. Teda herci nieco hovoria, no nedokazem rozsifrovat slova. Neviem ci ide o technicky problem alebo zle vyslovovanie hlasok hercov, no celkom pekne to ukazuje v akom upadku je nas film. Ale kedze sa to dalo pozerat a asi prvy pokus o horor, tak s oboma prizmurenymi ocami su to 2* ()

cinemafil

četl jsem knihu a tak jsem se na ten film těšil, jako malý kluk na Vánoce. Pár filmů od P. Bebjaka jsem viděl a dal se vysledovat jistý talent tvůrce... Ale napsat scénář tak, aby utáhl pozornost, nebyl hloupý a předvídatelný bylo tentokrát nad síly scénáristy. Nic nepomohl ani otevřený konec a větší prostor pro spisovatele. Na hororu je podstatné to tajemno, občas lekačky ,ale žádné zombie, jen ten pocit ve vzduchu, že něco není zcela v normě. Tentokrát se děj vlekl a trochu nudil. Herci odvedli slušný výkon. I kamera, hudba, ale není to prostě Psycho. 3* ()

fafejt001

DALO by se říci , podařený pokus o slovenskou verzi amerického filmu - Záhada Blair witch .Na slovenské , ale i naše poměry solidní film . Scénář , kamera i režie dost dobré . Sice úvod trochu nezáživný o vyklízení budovy , ale mělo to své opodstatnění . A pak se to pomalu rozjelo. Za mne tedy * * * a půl . ()

hony23

Hodně těžké hodnotit, když jsem četl knihu. Ta se mi líbila a onu mysteriózní až hororovou atmosféru vyvolat dokázala. Zda by mě film bavil i bez toho, že jsem znal souvislosti, které se do filmu nevešly, to opravdu netuším. ()

Astonko

Po dlhej dobe skvelý slovenský film, ktorý ma prekvapil po všetkých svojich stránkach, najmä vďaka svojej tiesnivej a tajomnej atmosfére. Presne takto som si predstavoval Blair Witch Project a aj keď to nie je bezchybné (herecké výkony niektorých vedľajších hercov), dávam 5 hviezdičiek 8.5/10 ()

veverysiak

Začnem tak klasicky, knihu som nečítal, a v tomto prípade dodávam, že chvalapánubohu, čoraz netrpezlivejšie čakám na koniec éry akože mysteriózno-akčných, v skutočnosti dementne-pridrbaných výplodov rýchlokvasných románopiscov, ktorí v podstate kopírujú kakalióny podobných kolegov zo všetkých kútov zemegule, ktorí v mladosti až príliš často čítali Štefana Kráľa, a to až dovtedy, kým nepodľahli sebaklamu, že veď aj oni by to dokázali tak bohovsky, len kvôli tomu, že je to také naše, a hrajú tam naši, a mocú sa po našom lesíku, ešte nepadnem na riť a nezačnem okolo toho tancovať a spievať oslavné chorály, aj keď miestami sa to začalo tváriť hororovo, len škoda, že to bol len záblesk, potom už len upachtení Traja pátrači s hlúpučkými dialógmi, ešte hlúpučkejšími reakciami, slabými hercami a značne stupídnym scenárom, takéto mindžoviny nerobme, je okolo nás dosť národných kinematografií, ktorí sa dokážu strápňovať aj za nás, takže 20%. ()

BORKLASER odpad!

toto se nedá označit ani jako Cčkový film...totalní opad...bez urážky ale pokud české filmu sou podle ostatníh meh tak toto...prosím..naprostá nuda....zajima mě kdo se na to je schopnej podívat a nepřetáčet to...-25/10 ()

brasek

(E01) Invalidný príbeh pretkaný absolútne neplodnými dialógmi. V televízii ponúkané ako mini séria a prvý diel nenavnadil na pokračovanie, prakticky nič neponúkol. (E02) Chválim hudobný doprovod, ktorý dokázal navodiť emócie a strach. Príbeh je živší, dokonca miestami zaujímavý, ale prakticky je to pomätená hlúposť ktorá skončí bez vysvetlenia. ()

Grázl83

Knižní předlohu jsem nečetl, ale předpokládám, že bude poutavejsi než velmi špatný a nezáživný scénář k filmu. Režie spíše podprůměrná a celkový look velmi amatérský. Škoda, podle mě z toho šlo vytěžit více. ()

falcko88

Film mal úvod, jadro ale čo sa týka záveru tak to som len krútil hlavou. Vzhľadom na to, že nie som fanúšik sci-fi a teda tu to riadne cítiť, bola údajne knižná forma omnoho lepšia. Škoda, že nemám vzťah k čítaniu, možno by ma to zaujalo viac. ()

Ace.A.T.L.

No, je to pro filmovýho fajnšmejkra. Pro náhodnýho diváka to asi nebude ono, ale pokud máte tenhle typ fimů rádi, mohlo by se líbit. Ale nemůžu honotit film jen mým pohledem. Je potřeba hodnotit tak, aby to dalo jasnej směr pro ostatní. A tady bohužel musím uznat, že se to úplně nepovedlo, jak mělo. Má to potenciál, ale neni úplně využitej a tak snaha o velkej a tajemnej horor je tak napůl splněná. Za mě 3* a s prstem nahoru(aby se dívali jen milovníci žánru) DOPORUČUJU ()

Franki69

Shlédnuto bezprostředně po dočtení literární předlohy (Jozef Karika). A jsem rád, že kniha filmu předcházela, protože bez mnoha dílčích detailů, s nimiž si literární předloha dovedně pohrála, bych mnohé z toho, co se stalo ve filmu naprosto nepochopil. Ostatně, i tvůrci filmu v různých vizuálních narážkách dávali vědět, že natáčejí film pro diváka, který Trhlinu již četl…Moc se tedy nezdržovali s vysvětlováním, celkem dost věcí vynechali a tak podobně. Takže? Samostatně film obstojí zejména u pravidelných diváků „mystery a paranormálních formátů“ komerčních televizí. Hlavně u těch, kteří někdy zabloudili v lese. Vizuelně je to sympatické slovenské „blair witch“ s dobrým hereckým obsazením. Pokud jste ale něco nepochopili, můžou za to tvůrci, kteří se snažili udělat horor z velmi obtížně zfilmovatelné látky, která je v knize zpracována precizně a ještě k tomu naprosto překroutili konec. Dávám 55%, za tu sympatickou snahu a za občasné mrazivé tajemno, vykřesané z procházky po slovenských podzimních horách. ()

Ironhead

Takový slovenský Blair Witch, který ale nedával moc smysl co se nějaké logiky příběhu a chování postav týče, nicméně atmosféra místy slušná, i když o dost hutnější byla na začátku, kdy se ještě téměř nic nedělo než na konci, kde měl být člověk asi napnutý nebo vystrašený více :_) ()

Emperor1

Slyšel jsem audioknihu a docela se mi líbila, na film jsem se tedy docela těšil, už jen proto, že jsem fanouškem žánru. Námět jako takový je docela slibný, i když nenabízel nic moc nového. Samozřejmě atmosféra hlubokého lesa, opuštěné budovy, zkazky o ztracených lidech, bloudění - co se na tom dá zkazit, tyto atributy byly několikrát celkem úspěšně zkombinovány a zužitkovány, zdálo by se, že se to nemůže omrzet. Zarytí fandové jistě odpustí jistou repetitivnost těchto prvků, podmínkou je ale, když to funguje jako celek. V tomto snímku je pár pěkných momentů, ale dohromady to moc neštymuje. Nedostatky, které lze díky vlastní představivosti odpustit knize, ve filmu vyniknou, pokud se předlohy nechopí někdo se schopností věrohodně přenést myšlenku a atmosféru příběhu do vizuální podoby. A tady se to povedlo tak napůl. Ale na druhou stranu díky Slovákům za snahu, nedokážu si představit, jak by se s touhle žánrovou kategorií poprali čeští tvůrci. ()

taibrek

Nejdem to hodnotiť ako zlý pokus natočiť takýto druh filmu na Slovensku. Námet tohto filmu-Tribeč- zmiznutia ľudí- má dobrý základ. Mohlo by to byť dobrý horor, keby to bolo kratšie, alebo skrátiť ten začiatok a dať tam viac z tých hôr... ()

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží