Snímek Paterno se zaměřuje na Joea Paterna z Pensylvánské státní univerzity po vypuknutí sexuálního skandálu, v rámci něhož byl Jerry Sandusky obviněn ze zneužívání studentů. Poté, co se Paterno stal nejvýznačnějším trenérem v dějinách vysokoškolského fotbalu, je jeho odkaz zpochybněn a on sám je nucen čelit otázkám institucionálního selhání ve vztahu k obětem. Titulní roli ztvárňuje oscarový Al Pacino. Paterno je již třetím společným dílem Al Pacina a oceňovaného režiséra Barryho Levinsona, které natočili pro HBO. Ve filmu se představuje také Riley Keoughová v roli třiadvacetileté novinářky Sáry Ganimové, která jako první informovala o Sanduskyho případu v novinách Patriot News; Kathy Bakerová v roli Joeovy manželky Sue Paternové; Greg Grunberg a Larry Mitchell jako Joeovi synové Scott a Jay Paternovi; a Annie Parisseová coby Joevova dcera Mary Kay Paternová. (HBO Europe)

vyfuk

[KVIFF] Velice mě zasáhlo jakým způsobem je tento film ohodnocen. Dle mého šlo o docela sofistikovaný a příjemně udělaný snímek, který dle mého objektivně a konstruktivně sleduje skutečné události, které byly skoro až zapomenuté. Film se hlavně zaměřuje na postavu, která ani s tím neměla tolik společného, ale lid z něho udělal někoho, kdo s tím musel mít společného všechno. Dle mého se to právě asi zbytečně soustředí na postavu, která s tím ani moc neměla co společného, ale o to je to zajímavější. Opět film, který ukazuje lidskou hloupost, zmanipulovatelnost a fanatičnost. Prostě nádherně. No, co více říci. Za mě osobně dobrý film, který snad někdo v průběhu let někdo více docení. ()

keoma26

V podstatě se jedná o dokonalý portrét fachidiota, hodně lidí irituje výkon Al Pacina, který ale tady předvedl jeden ze svých nejlepších výkonů, protože totálně vystoupil ze své šablony (on hraje tak dobře, že se nikdy nedá mluvit o manýře, i když ztvárňuje stejné typy) a jako by popřel všechny ty svoje vášnivé, rťutovité postavy minulosti. On je tak odevzdaný a zasvěcený svoji práci, až to bolí nejen jeho rodinu, ale i diváka. Nezajímá se o o nic jiného, než o samotnou hru, je jejím ztělesněním a po 50 letech na jednom místě a na jedné pozici nedokáže reagovat ani na jednoduché otázky svých blízkých... Nebyla to jen rakovina, která ho nakonec zabila, bylo to i vědomí toho, co a hlavně koho všechno obětoval své práci. ()

borec999

Po Doktorovi Smrť ďalší televízny film podľa skutočnej udalosti v produkcii HBO, v ktorom si hlavnú úlohu strihol Al Pacino. Nie je to až taká pecka ako minulý príbeh o eutanázii. Za menší zážitok z filmu môže jednak prostredie amerického futbalu, ktoré nám európanom veľa nehovorí a aj dĺžka 105 min., pri ktorej sa film nevyhol pár hluchým miestam. Al Pacino hrá klasicky dobre (no nie výborne) a ani zvyšok osadenstva nezaostáva. Tempo rozprávania je však pomerne vlažné a málo momentov dokáže vzbudiť výraznejšiu pozornosť alebo strhnúť. Hlavný dôvod, prečo som však bol nakoniec s filmom spokojný, je spracovanie. Páčilo sa mi, ako sa tvorcovia popasovali s celou kauzou a vyobrazili ju spôsobom, kde podobne ako v realite nie je jednoznačne povedané, kto je vinný a kto nevinný. Preto sa názory(podobne ako v reálnom prípade) na to, kto mal na kauze najväčší podiel viny budú po dopozeraní možno líšiť a každý si nájde svoju "pravdu". Čo je podľa mňa dobre. Aj napriek viacerým negatívam ma teda Paterno v konečnom dôsledku zaujal a hlavne, donútil ma počas sledovania filmu a aj po ňom premýšľať. Čo je dnes u filmov skoro zriedkavý jav. Niekde na pomedzí 3* a 4*. 70% ()

kolemjdouc

filmy, kde se pořádá hon na člověka bez evidentního provinění a jen z doměnkami a patlá se v tom scénář skoro dvě hodiny,mě nebaví.Tečka.Jo - Al Pacino je jednička! ()

F.W.Colqhoun

Victim two, ten years, anal intercourse. Al Pacino se pro role mužů s tajemstvím narodil. Jeho pojetí čtyřiaosmdesátiletého trenéra, jehož dlouholetý kolega prcá ve sprchách mladé fotbalisty z nuzných poměrů do zadku, je koukavé. Stejně vítaná je možnost zamyslet se o mlhavých hranicích profesní a občanské odpovědnosti, polodokumentární nahlédnutí univerzitních institucí instituce v mediální defenzivě a kladení nepříjemné otázky, kolik zla je nutno přehlédnout, když chcete spáchat velké dobro. Na druhou stranu mě fotbal, i ten americký, zajímá dost málo na to, abych mohl nějak intenzivněji prožít hrozbu, že nějaký trenér možná pověsí krátce před pětaosmdesátými narozkami (a smrtí) job na hřebík. Že je Pacino kmotr víme od dvaasedmdesátého. Nebo sedmdesátého devátého? ()

Brylin

Neznalý amerických reálií, nebudu komentovat zametání i tak závažných afér, jako je zneužívání dětí, pod koberec, a ani hon na čarodějnice, když aféra přece jenom vybublá na povrch. Ostatně, jádro Levinsonova filmu spočívá v zachycení dopadu aféry bývalého spolupracovníka na život a pověst nejúspěšnějšího fotbalového univerzitního trénera americké historie. Zde odvedl režisér skvělou práci a dokonale rozpitval pomalé zhroucení života v té době již více než osmdesátiletého Paterna. Al Pacino, který kouče ztvárnil, je jako vždy vynikající. Tady zastavím pozitiva: snímek by zasloužil setříhat, druhá třetina postrádá spád a některé dlouhé sekvence nudí. A upřímně, neustálé žonglování s výrazy jako „morální povinnost“ mě nudilo také. Díky Al Pacinovi nakonec tři hvězdičky. ()

BOURQUE

Film z dielne HBO sa zaoberá s tematikou, ktorá nenechá pasívnym ani jedného človeka (hlavne toho, kto má deti). Al Pacino dobrý, ale réžia by mala byť lepšia. Tú vážnosť príbehu pán Levinson by mal rozhodne lepšie zachytiť. Osobné hodnotenie: 73% (***) ()

Dm1tr1j

Otravné zvuky a strih mi vadili takže režisera vyfackať pozauši...škoda, že alpačino je už starý dedo, takuto posrane vycucanú rolu si nezaslužil, vyzeral, že každu chviľu dodýcha nie, že chce ešte trénovať... ()

bono22vox

HBO silná témata umí a nebojí se ani kritiky. Proto dost zamrzí, že zde se snímku nepovedlo vtisknout tu silnou podstatu příběhu. Filmové zpracování pokulhává. Za to Mistr Al Pacino je vždy dokonalým. Opět jedna z výborně nastudovanych postav v jeho podání. A právě jemu patří ta čtvrtá hvězda... ()

solisoli

Emotívny natočený príbeh rozoberajúci ožehavý problém s ústrednou hereckou legendou napovedalo, že bude na čo pozerať. Al Pacino dal tomu správny vietor, ale réžia nič moc. Trmácalo sa to vždy v niečom čo diváka donucovalo domýšľať si čo a ako. Príliš celé premotivované s aspektom, akoby zmiasť podstatu závažnosti o skutočnom príbehu. ()

Elessar.

O futbale neviem nič, šport ide mimo mňa a moc ma ani nezaujíma. V rámci ubúdajúcej možnosti pozerať Alove filmy (už som videla takmer všetko), tak som siahla po tomto Levinsonovom kúsku. Prečo nie. Naštastie tam toho futbalu nie je príliš veľa a skôr sa sústredí na škandály okolo. Skôr o tom ako ľudia zatvárajú oči pred skutočnosťou. Alovo podanie Patersona v pozícii je mi to fuk je topové. ()

Hankomet

Miluju filmy podle skutečný události a miluju americkej fotbal. A tohle je naprostá špička. Po shlídnutí dokumentu (https://www.csfd.cz/film/362358-happy-valley/prehled/) Happy Walley, kterej je mimochodem naprosto vynikající, jsem se na tohle dílo těšil neuvěřitelně. A povedlo se, ale sakra povedlo. Naprosto famózní casting, většina záběrů a kostýmů odpovídá skutečnosti. Atmosféra je dechberoucí. Soundtrack kulervoucí a TEN Al Pacino!!!!!! Tohle si pustím v životě ještě hodněkrát. Rozhodně doporučuju předtím pustit víše zmíněný dokument. Zážitek je pak o to mocnější. ()

rigby

Kvalitní film dle zavedených standardů televize HBO. Bohužel nic nového ani fantastického nepřináší. Na celovečerní film je toho hodně málo, takže divák je odsouzen k nudnému sledování. Vzít to za trochu jiný konec, mohl to být vydařenější film, takhle se jedná o šedivý podprůměr. ()

bonovox

Ďalší zaujímavý film z dielne HBO opäť so skvelým Al Pacinom. Téma zneužívania detí je vždy závažná a potvrdzuje to aj tento snímok. Škoda len slabšieho spracovania ()