Kdyby ulice Beale mohla mluvit

• USA If Beale Street Could Talk (více)

Kdyby ulice Beale mohla mluvit, intenzivní milostný příběh o nerozbitném poutu zamilovaného páru, který musí za své štěstí tvrdě bojovat, se odehrává na počátku sedmdesátých let v černošském Harlemu. Jeho vypravěčkou je devatenáctiletá Tish Riversová. Tato dcera a budoucí manželka zde živě vzpomíná na vášeň, respekt a důvěru, která ji spojovala s jejím umělecky nadaným snoubence Alonzem Huntem, jemuž se přezdívá Fonny. Tish a Fonny se spolu přátelí od dětství. Sny o společné budoucnosti se ale rozplynou ve chvíli, kdy je Fonny zatčen a křivě obviněn ze zločinu, který nespáchal. (Cinemax)

Vxxx

Po nedokoukaném a nudném Moonlight jsem od tohoto filmu čekala něco podobného. Ale film překvapil. Srdcervoucí film, ve kterém rodina znamená vše a a naděje nikdy neumírá. Skvělé herecké výkony a nádherný hudební podklad. 4* ()

kobejn

Je těžký dát něčemu, co se strašně vleče a je nudný a navíc je tam všechno ve tmě, víc jak dvě hvězdičky. ()

Laxik

Po všech ohledech herecký luxus. Příběhově už je to slabší, i když člověk přistoupí na hru o utlačovaném černém a zlém bílém muži. ()

salalala

Je dobře, že If Beale Street Could Talk se nedostalo do tuzemských kin, protože pro Evropana jde o typicky klišovitou podívanou o tom, jak to mají černoši v USA těžké a víc prakticky nenabízí. Barry Jenkins od počátku nikam nespěchá a v extrémně pomalém tempu vypráví příběh, který je bohužel schematický, předvídatelný a de facto extrémně nezáživný. Všichni černoši jsou v něm za ty dobré, i když nedělají úplně legální věci, všichni běloši naopak ti zlí, případně kariérističtí, což bohužel přispívá k tomu, že se otázka rasismu moc neposune. Naštěstí si Jenkins dokázal film výborně obsadit, protože všichni zúčastnění jsou bez výjimky perfektní, KiKi Layne a Stephen James jsou výborní, oscarová Regina King výrazná a jako jediná pracuje se skrytými emocemi, které dává skvěle najevo a to, že většina herců je pro našince neznámá, naopak pomáhá, protože to vytváří určitý pocit autenticity. Stejně tak funguje i dobová atmosféra, dost příjemná je i hudba a taktéž kamera je výborná a některé scény vskutku vypadají fantasticky. O to větší je škoda, že příběh je takový, jaký je a nedává moc odpovědí (divák se v podstatě nedozví, co se vším má společného ona ulice Beale, značně nejasný je konec, v němž není řečeno, co se vlastně změnilo a ani samotný čim není nijak objasněn) a objeví se v něm spousta postav, které nemají jakýkoli vývoj, hned zmizí a slouží spíš jako figurky na šachovnici. If Beale Street Could Talk je ve výsledku film, který je uzavřen do země vzniku, které možná připomíná temnější období historie, mimo její hranice je ale zoufale schematický, k zásadní společenské otázce nepřináší nic nového a pro někoho může působit lehce směšně. 60 % ()

kajas

Po sociálně angažovaném (černoši + drogy + homosexualita) "Moonlightu", který svého času získal Oscara v kategorii Nejlepší film (a od té doby po něm neštěkl ani pes, to je ale jiný příběh), přichází scenárista a režisér Barry Jenkins s dalším dramatem. Jeho nový snímek je podle mého názoru divácky přívětivější, vypráví totiž příběh Tish a Fonnyho, dvou mladých zamilovaných lidí, které rozdělí nepravdivé obvinění ze znásilnění a následné Fonnyho odsouzení. Jejich láska je ale tak silná, že překoná všechny překážky. Ano, zápletka není nijak složitá a působí až příliš pohádkově, ale na film se moc hezky dívá, herci podávají přirozené výkony a ústřednímu páru prostě musíte fandit. Jedno zhlédnutí přesto postačí. ()

Aleee89

Lepší tři hvězdy. A proč? Protože mě ten s melancholií vyprávěný příběh bavil, asi jsem zrovna byla ve správném rozpoložení a navíc s čerstvou čtenářskou zkušeností s Velkými maličkostmi. A dost možná k tomu přispěla i sympatičnost hlavních hrdinů. ()

vydumnica

Velmi slusne herecke vykony, medzi mladymi snubencami funguje neskutocna chemia a uplne im tu zamilovanost verim! Film by som ohodnotila ako taky lepsi priemer, chybalo mi tam nejake vyvrcholenie, vacsia gradacia pribehu. Tiez co sa tyka Reginy King, cely cas som cakala, co take oscarove predvedie, ale nic extra som v tom nenasla. Pochvalit chcem hudbu, zaujimava bola tiez kamera a pacili sa mi aj kostymy. 68%. ()

M.i.k.e

oproti Moonlight je tohle pro Jenkinse rozhodně krok kupředu.Minimálně už jen v tom,že z Beale streets nečiší hlad po cenách na kilometr a i když je to film o černoších,rasismu a primárně pro černochy,neměl jsem z něj pocit,že by mi to někdo tlačil na sílu.Beale streets je ve své podstatě příjemný film,který i přes poměrně řídký děj uteče a hlavně se na něj díky kameře a celkovému vizuálu sakra dobře kouká.Nemůžu sice jít na čtyři,protože mě to zase nevtáhlo natolik abych chtěl někdy vidět znova...moc už ale nechybělo...70% ()

Streeper

Jedna hvězdička za herecké výkony, druhá hvězdička za hudební soundtrack, který je naprosto dokonalý a na filmu asi ta nejlepší věc. Bohužel příběh není tak poutavý a zajímavý, aby si udržel mojí pozornost celé dvě hodiny. Bylo hezké sledovat opravdovou lásku a sílu rodiny, která bojuje proti křivému obvinění, ale kdyby alespoň ta zápletka nějak gradovala a byla něčím zajímavá! U takových herců a příběhu je to škoda, mohlo to být napsáno a natočeno daleko lépe. ()

campix

S Barry Jenkinsem mám vážný problém už od neprávem oscarového Moonlightu a If Beale Street Could Talk je ten stejný případ. Další černošská agitky těžící z momentální mánie černých Oscarů. Slzavé údolí, které na rozdíl od Moonlightu má i co nabídnout po řemeslné stránce a hereckých výkonech, ale bože tohle mě prostě absolutně míjí. Od prvních minut ta účelovost. Vůbec nevím proč jsem na to koukal. Příštího Jenkinse už vynechám, protože tohle fakt není pro mě. ()

chelseaman22

Po zhlédnutí si přeji, aby Beale Street už nikdy nemluvila. Tak rutinní pseudorasistický příběh diváka musel spolehlivě omrzet. Z filmu samotného musím zmínit dvě věci - Regina King si zasloužila Oscara asi jako já jmenování do dozorčí rady ČEZu a KiKi Layne má hlas jako namrd*** kachna. 39% Celosvětový příjem k 5. 3. 2019: $17,200,000, což je 1,43 násobek rozpočtu ()

Johnny.ARN odpad!

Pozeral som to bez tituliek, takže úprimne netuším o čom to bolo. Veľa černoty a dlhých dialogov. Regina je vraj veľka favoritka na vedľajšiu ženskú, ale začo? A nie, nepozriem si to druhý krat. Dúfam, že bez sošky. ODPAD! ()

elanius

(47/2019) Dokonalá filmová pasca na latentných rasistov. Barry Jenkins ma už druhý krát rozsekal. Tento film s kľudným svedomím označím ako vhodný len pre naozaj tých najnáročnejších divákov. Len pri maximálnom sústredení zážitok funguje.V porovnaní s Moonlight, vizuálne, herecky a atmosférou o dosť poetickejšie, možno tomu ale chýbal kus tej reality, aspoň raz za čas. Po dlhej dobe film (Roma), pri ktorom človek stratí pojem o čase. (9/10) ()

VanTom

Prchavě přirozený, intimní cit dvou krásných zamilovaných lidí retrospektivně přerušoval sprostě černobílou linii velké nespravedlnosti – uvěznění nevinného kvůli barvě pleti. Zatímco tedy komorní love story a rodinné melodrama snad až omamovaly (silný úvod oznámení těhotenství) nejen formálně vytříbenou filmařinou, obžaloba rasové diskriminace se už angažovala zcela prvoplánově (karikatura policisty). ()

blackJag

"AŤ UŽ JE VE MNĚ COKOLIV, JÁ TO TAM NEDAL. A ROZHODNĚ TO NEMŮŽU DÁT PRYČ." Film považuji za vydařený, snad mírně tendenční, ale přesto vydařený. Ono natočit antitirasistický materiál a zároveň zůstat objektivní (a příčetný) nebude jednoduché - tady se to spíš daří. Protkané jazzem, který souzní i ve stylu vyprávění. 75% ()

sedm.1

Co skutečně nemohu tomuto snímku upřít, je velice pečlivě vykreslená upřímná láska mezi dvěma mladými lidmi, jelikož je to provedeno vážně jemně, citlivě a přesvědčivě. O to, že ona láska nebude mít ale na růžích ustláno, se tu postará nepříznivá doba a prostředí, ve kterém se onen ústřední pár seznámí a následně se snaží svou lásku přetavit v trvalý vztah, zvlášť když pak jejich barva pleti není navíc bílá. Bohužel, ovšem ono veškeré dění, co se odehrává právě kolem zamilovaného páru, ale už tak přesvědčivé není, respektive mě tam nesedlo už prakticky vůbec nic, celá ta zápletka, odehrávající se ve dvou časových rovinách, je nevýrazná, zbavena jakýchkoliv funkčních dramatických scén, a co se týče ostatních postav, ty se tam jen lavinovitě objevují, aby vzápětí zmizely a už se neobjevili, a jen tak mimochodem v tomto ohledu ani absolutně nechápu, za co že to byla oceněna Regina King? No, radši to nechám být, svůj názor mám. Jinak tomu ale chybí i spád, napětí, emoce, a především i nějaký opravdu výrazné, silnější momenty, ten film prostě nenabízí nic, co by dokázalo divák chytnout a skutečně vtáhnout do onoho příběhu lásky. V tomto dramatu zkrátka krom přesvědčivě zpracované ústřední romance už nic jiného nepůsobí tak, aby ten film stál za vidění, a popravdě, já tedy nechci příliš sahat tvůrcům a producentům do svědomí, ale za mě se pozornost kolem tohoto snímku svezla jen na současném trendu protlačování všeho afroamerického do popředí, a to i na úkor skutečné kvality. ()

valasek.m

Nemůžu říct, že to bylo úplně špatné, ale prostě tomu něco chybělo, chvílemi byl film velice uloudaný, chtělo by to možná více rozvitou zápletku a méně tzv. uměleckých scén. ()

woodsman

taketo veci sa vtedy dialy bezne aj dnes ale menej ale aj tak masaker sedet za nieco co by som neurobyl by ma jeblo asi kvalitna hudba top scena ked manzel jebnul svojej zene za tie reci este dobre skoncila bosorka ()

Randyz

Chápu, že tvůrci asi chtěli zachytit bezvýchodnost a beznaděj a nekonečné čekání na spravedlnost, ale film pro mě byl neskutečně utahaný a měl jsem problém ho vydržet dokoukat. ()

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

19.03.2019

Studio United Artists znovu ožívá

Studio United Artists znovu ožívá

06.02.2019

Sto let poté, co legendární tvůrci D. W. Griffith, Mary Pickford, Charlie Chaplin a Douglas Fairbanks založili první distribuční a produkční společnost na podporu nezávislých filmových umělců, studio… (více)

Ceny LA kritiků vyhlášeny

Ceny LA kritiků vyhlášeny

10.12.2018

Oscarový závod je v plném proudu a nebýt toho, že je nový snímek režiséra Alfonso Cuaróna cizojazyčný, byla by Roma definitivním adeptem na sošku za nejlepší film. Potvrdily to teď čerstvě rozdané… (více)

Nominace na 76. Zlaté glóby

Nominace na 76. Zlaté glóby

06.12.2018

Nominace na 76. ročník Zlatých glóbů byly čerstvě oznámeny a vy po nich teď nejspíš budete mít ještě více otázek, něž kolik jste měli před nimi. Mezi pěticí nejlepších dramat se totiž objevily filmy… (více)