Rozum a cit

• USA Sense and Sensibility (více)

Anglie Jane Austenové, Anglie konce 18. století, Anglie se svými tradicemi, společenskými třídami a neporušitelnými pravidly. Dívky z dobrých rodin měly před sebou jasně narýsovanou budoucnost: dobře se vdát a být svým manželům tichou a věrnou oporou. Pokud ovšem to dobré jméno bylo jejich jediným majetkem, jediným věnem, nebyla ta budoucnost ani zdaleka tak jistá a přímočará. Což mají brzy poznat i Elinor i Marianna, které musí – i se svou matkou a nejmladší Margaret – po otcově smrti opustit rodinné sídlo, jež podle zákona připadne prvorozenému synovi z prvního manželství. Elinor a Marianna se od sebe liší tak, jak se vůbec dvě dcery jedné matky lišit mohou. Rozumové, společenské a disciplinované Elinor schází vášnivá citovost, mladší Marianna má naopak dost upřímných citů, ale nedokáže se ubránit prudkým výlevům vášní. Obě však musí dozrát, obě musí pro svůj další život najít rovnováhu mezi rozumem a citem… Román Jane Austenové "Elinor a Marianne" byl (v první osobě a v dopisech) napsán v r. 1795 poté, co se Austenová zamilovala do Thomase Lefroye, irského právníka, který byl v rodině na návštěvě. (Vztah – jak typické pro tehdejší dobu! – přerušili rodiče, protože živobytí mladého muže záviselo na dobré vůli příbuzných). Později jej autorka přepracovala na vyprávění ve třetí osobě a s dialogy, publikován byl ale až v r. 1811 pod názvem "Rozum a cit". Scénář je autorským debutem herečky Emmy Thompsonové, která za něj získala Oscara, Zlatý glóbus i Cenu newyorských a losangelských filmových kritiků. Režie byla svěřenu tchajwanskému režisérovi Ang Leeovi, který za film získal Zlatého medvěda na Berlínském filmovém festivalu. Kromě toho získal film i jednotliví jeho tvůrci řadu dalších mezinárodních ocenění. (Česká televize)

venison

Velmi pěkně výpravně i herecky zpracovaný klasický román.. Úžasná jsou zejmnéna obě hlavní představitelky vdavekchtivých slečen - Emma Thompson a Kate Winslet. Hugh Grant je jako vždy správně prkenný anglán :-) ()

Thommie

Je to první Austenové kniha, takže není tak komplexní jako třeba Pýcha a předsudek, ale ujde. Nelíbili se mi moc vybraní herci, ani způsob jejich hraní. Celkově průměr, na kterém nemá co nadchnout. ()

Moogwi

Předchůdce pýchy a předsudku, kdybych je měl porovnat, rozum a cit je možná o krapánek lepší... Kate Winslet se mi tady sice moc nezamlouvala, soundtrack byl v pýše taky lepší, ale o nějaké to procentíčko vyhrál Rozum a Cit.. aspoň tedy u mně .. ()

hroubek

Jane Austenová mě dostala už, když jsem si přečetl Pýchu a předsudek. Bohužel jsem nečetl předlohu pro tento film. I tak je mé nadšení z filmu velké. Na rozdíl od nové adaptace Jane Eyrové, která byla realistická, se tady dává přednost romantickému vyznění. Postavy spolu hodně konverzují a jejich emoce pomáhají k vytvoření vztahu k divákovi. K tomu ještě máme skvěle obsazené postavy, kde herci stačí i menší prostor aby vynikl, jako se to povedlo Hugh Lauriemu. Nádherně zrežírovaná adaptace, která určitě nadchne i člověka co nikdy neslyšel o Jane Austenové. ()

IdentityS73

Krásný film a vůbec nevadí, že je všechno tak předvídatelné...koneckonců všechna díla od Jane Austen jsou "na jedno brdo", ale to mě vůbec neodrazuje. Film je podle mě výborně zpracovaný, ale pořád mám radši Pýchu a předsudek a to jak ve filmové, tak v knižní tvorbě...Viděla jsem 3 filmy podle předlohy od Jane Austen a Pýcha a předsudek stojí na 1.místě, následuje Rozum a cit a na 3. místě je u mě Emma, která není ani tak horší dějem, ale zpracováním. Hudba určitě hezká byla (jako podklad), ale film jsem dokoukala asi před 10 minutami a už si ji nepamatuji, takže určitě nebude patřit mezi mé oblíbené filmové soundtracky, které si pouštím pořád dokola...Ale film celkově hodnotím pozitivně, pro mě je to tak 75%. ()

Mishqo

Dve sestry, obe zamilované, no každá sa so svojím údelom vyrovnáva po svojom. Krásny príbeh, krásne prostredie, krásna hudba, vynikajúce herecké výkony (predovšetkým Emma, Kate a Alan). 80-85% ()

JohnSmith

Dvouhodinová námluvnická nuda, ale s několika lepšími momenty, které z filmu dělali o něco lepší zážitek než třeba Pýcha a předsudek. ()

Brain-D

Scénář je opravdu skvělý. Z Plejády herců musím vyzdvihnout Alana Rickamana, který byl pro mě záchytný bod a snad jediná sympatická mužská postava. U žen to celé táhla na bedrech jak z hlavní rolí, tak s již zmíněným skvělým scénářem Emma Thompson. Nevýhodou snímku v téhle povedené spletité romanci je rychlost snímku, kde se na vás valí jedna postava za druhou, ale ke konci se zatáhne brzda a vše, co jste u postav nestačili vstřebat, tak se vše dovysvětlí. Možná je obrovská nevýhoda, že jsem pár dní zpět shlédl mistrovského BARRY LYNDONA a tak mám standarty kvalit velmi vysoko. ()

fabecc1222

Jsou prostě filmy, kde se to všechno sejde, a funguje na výbornou. Rozum a cit je právě jeden z těchto případů. Vezmeme to od začátku, a to samotnou předlohou, kterou neznám, ale díky adaptaci si dovedu představit, jak výborně vystihuje tehdejší poměry a atmosféru. Díky filmovému scénáři se k tomu pak přidává i obrazové propojení. Herecké obsazení se pak skládá v podstatě ze samých hereckých hvězd, od dam počínaje, pokračujíc přes Hugha Granta a konče Alanem Rickmanem, a bez vyjímek jsou zde všichni výborní. Těžko vlastně vybírat, co nebo kdo je na tomto filmu nejlepší, když už vlastně samotné postavy jsou tak bezchyně napsány, že si k nim dokážete najít vztah i bez toho, aniž by je hráli známí herci. Příběh paní Dashwoodové a jejich tří dcer je tak jedním ze zlatým počinů klasických dobových vztahovek, ne-li vlastně ten nejlepší. ()

VanTom

Láska posuzovaná více rozumem (Emma Thompson) nebo citem (Kate Winslet) nakonec dovede nemajetné sestry Dashwoodovy k podobným zklamáním i radostem. Výtečný scénář a přesná režie jejich charaktery vykreslují v živých barvách (méně už objekty jejich zájmu), stejně jako (romanticky) upjatou aristokratickou Anglii konce 18. století. Určitě se jedná o jednu z nejzdařilejších austenovských adaptací – a vynikající dobovou romanci vůbec. ()

mandlova

Nejlepší zpracování Jane Austenové, hlavně i díky skvělému obsazení - Alan Rickman jako plukovník...ach :-) . Viděla jsem film již několikrát a pokaždé mne rozpláče...skvělé milostné drama 10/10 ()

Musak

Pro milovníky žánru romantická komedie nejspíš povinnost, ale pro mě už jenom ten žánr sám o sobě je špatný znamení, celé to zasazeno do 18 stol. a provar je na světě. Poslouchat celej film o tom jak tehdejší ženský drbou o chlapech a jak to strašně prožívají, to neé. Druhou hvězdičku získává film díky Hugh Laurieovi (Dr. House), jehož role mě jediná mile potěšila ()

blackJag

Nejlepší austenovská adaptace (novější PÝCHA A PŘEDSUDEK je taky dobrá, ale ne lepší ) se skvěle obsazenými rolemi, výborně sepsaným scénářem a přesnou režií. Jeden z mých oblíbených kostýmně-romantických filmů, na který se vždy rád znovu podívám. 100% ()

D28

Krásny film o vzťahoch rôznej intenzity,medzi rôznymi typmi postáv.A vynikajúcimi hercami stvárnené ich pestré charaktery.Láska je láska,nuž a platonická zvlášť vie "spríjemniť" človeku život,z tohto filmu však pre mňa vždy bude najdojímavejšia scéna "sesterská".Potvrdzujem,že človek vydrží takmer všetko,ale stratu sestry,či niekoho blízkeho je prežiť najťažšie.Všetci tu boli skvelí a Emma si Oscara za scenár určite zaslúžila. ()

FrajerTom

Herecký koncert celé hlavní čtyřky v krásném romantickém příběhu, který plyne velmi pomalu ale jistě k předpokládanému konci. Ang Lee vykouzlil úžasnou atmosféru, ale i tak musím přiznat, že Pýcha a předsudek mě strhla daleko víc.. ()

strelenaL

Nejlepší zpracování knižní předlohy od Jane Austen. Knihy od J. Austen byli několikrát zpracované ať už britské televize BBC tak i několika známými režiséry. Ne vždy se jednalo o úctyhodné a dobré přepracování knihy na film. Nechci srovnávat zdali je kniha lepší než film. Což se opravdu nedá. Ale u takových to románu, které zná velká populace lidí je znát každá chyby a každý chybný krok, když filmové zpracování obstojí je to veliký úspěch. Pro mě je Film Rozum a cit jeden z nejlépe natočených filmu od J. Austen. Obsazení filmu v podobě geniálního Alana Rickmana, Kate Winslet, Hugha Granta a Emmy Thompson je naprostá bomba. Nejenom název filmu ale i velice obstojní herci zaručuji od první minuty famózní podívanou. Při sledování tohoto filmu zapomenete na všední dobu, protože se během chvilky navrátíte do doby staré dobré Anglie a jejích mravů. Pro ty kteří toto období mají rádi, to bude velmi snadná záležitost a pro ostatní film zaznamená jisté nadšení. Nemohu hodnotit jinak než 5*. ()

PollyJean

jak romantický komedie nemusím, tak se na tuhle klidně podívám i poněkolikátý. Atmosféra staré Anglie včetně hudby a kostýmů je tak věrohodně vykreslena, že duše staromilcova jen zaplesá. Všechny party jsou skvěle zahrané, včetně vedlejších postav jako je vychytralá Lucy, nesnesitelná dohazovačka paní Jenningsová nebo prohnaná novopečená paní Dashwoodová. Snad jen jediný úsměvný detail - od Emmy T. to chtělo pořádnou odvahu obsadit se do role Ellinor, podle knihy měla totiž coby "odkvetlá" dívka mít 22 let, Edward byl tuším stejně starý a "starému revmatickému" plukovníkovi bylo stěží 35. ()

mkubalikova

Emma Thompson se překonala! Nemyslím teď její herecký výkon (taktéž skvělý mimochodem), ale přepis krásného románu Austenové. A ty gatě Grantovi a Rickmanovi fakt sednou :-D 100% ()

KarKulA

Po dlouhé době jsem si konečně užila solidní filmový zážitek s velmi kvalitním hereckým obsazením, nádhernými kostými a především úžasnou dobovou atmosférou která člověka vtáhne a nepustí až do konce. Opravdu bravůrně a poutavě natočené ... ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson