Mandy - Kult pomsty

• Česko Mandy (festivalový název) (více)

Píše se rok 1983. Red Miller (Nicolas CageGhost Rider, Drive Angry) a Mandy Bloom (Andrea RiseboroughBirdman, Souboj pohlaví) jsou dva outsideři, kteří spolu žijí láskyplným a poklidným životem na americkém severozápadu. Když ale jejich útočiště obklopené borovicovými lesy zničí náboženská sekta, v jejímž čele stojí sadistický Jeremiah Sand (Linus Roache – Vikingové, Ve jménu vlasti), Red se vydává na fantasmagorickou cestu lemovanou ohněm a potřísněnou krví. (Bontonfilm)

ConanVJ

Mě to přišlo takové hodně divně natočené a nebavil mě ani ten krvavý masakr. Cageho mám rád, ale toto je šílené i na něj. 20% :( ()

Tryskomyš

Již od začátku je film nezáživný, Asi tak poslední 30 minut mě sice trochu víc přesvědčilo. Ale stejně hodnotím 49 %. Nicolas Cage je pro mě většinou zárukou kvality. Tohle je zatím nejhorší film, co jsem s ním viděla. ()

curunir

,,ČO TEDA LOVÍŠ?" ,,JEŽIŠOVÝCH MAGOROV." ,,NEVEDEL SOM, ŽE JE ICH SEZÓNA." __ Úvodnou titulkovou sekvenciou a celým vizuálom obrazu film ozaj vyzerá ako z roku 1983, čím budí dojem, že vzdáva poctu béčkovému žánru tohto obdobia. To však netrvá dlho a zakrátko sa preladí na gro svojho stvárnenia, ktorého sa drží v drvivej väčšine svojho deja až tých zopár ,,klasicky" podaných momentov práve naopak pôsobí ako z iného sveta. Modro fialové kamerové filtre, experimentovanie so zvukom a priam psychedelická hudba Jóhanna Jóhannssona (odporúčam samostatne si vypočuť najlepší z jeho posledných soundtrackov) - pamiatke ktorého je film venovaný - tvoria ojedinelú halucinogénne pohlcujúcu atmosféru dokonale prebíjajúcu inak prostoduchý dej, ktorý by v konvenčnom podaní vyznel nezaujímavo a banálne. Rozporuplné hodnotenie a komentáre iných užívateľov dokazuje, že ,,Mandy" nie je filmom pre každého, prípadne sa na jej sledovanie treba patrične ,,naladiť" (ja som popri sledovaní stiahol dve pivá). Ťažko odporučiť kedy film sledovať v spoločnosti a kedy samostatne. Počiatočné hypnoticky pomalé tempo sa vo filme viacej krát zopakuje ma vďaka podmanivej formálne stránke nikdy nenudilo, ale je istotne lepšie pozrieť si ,,Mandy" na jeden záťah, inak môže hroziť, že sa v niektorej z častí deja už nemusíte naladiť na tú správnu vlnu. Dvojhodinová stopáž sa môže zdať premrštená, Cosmatos ju však svojou réžijnou invenciou drží celý čas prakticky v jednej konzistentnej podobe. Po správnosti by ,,Mandy" mala byť hodnotená skôr 4*, svojou originalitou budiacou dojem áčkových ambícií si vyššie uznanie zaslúži. Každopádne však zostáva zbytočné domnievať sa, že by mohla nejakým spôsobom reštartovať Cageovu mŕtvu hereckú kariéru. (1833. hodnotenie, 237. komentár k filmu) ()

ledzepfan

Pindy o tom, že se Cosmatos veze na vlně osmdesátkového retra zpopularizovaného Stranger Things, budu dělat jako, že jsem neslyšel, protože 1) Cosmatos netlačí osmdesátkový look skrz nostalgii, rekvizity atd 2) Cosmatos se přirozeně usadil v téhle retroformě dávno před tím než někoho vůbec napadlo udělat z toho hype záležitost... No nic, zpět k jádru věci.. Jestli jsem u Beyond the black rainbow tenkrát silně uvažoval nad plnou palbou, tak tentokrát musím uznat, že jsme někde cca o level níže. Cosmatos se sice pořád ukazuje jako bystrý psycholog, který přesně ví jaké barvy, zvuky a frekvence stroboskopů, ruku v ruce s metronomickou dynamikou děje, tlačí diváka do toho či onoho pocitu.. Neztratil ten specifický smysl pro humor, který tenkrát na konci Black Rainbow zanechal nejednoho diváka tápat titulkama v naprostém zmatení.. Neztratil odvahu točit si film čistě pro sebe.... Všechno je tak nějak na svém místě, ale bohužel to nepůsobí tak silně jako minule.. Na vině je asi ta revenge druhá polovina (první je naprosto brillantní psychedelická romance s náznaky blížící se temnoty) která z filmu jaksi vyfoukne napětí tím, že při postupu zespodu na vrchol zlolajné pyramidy jsou protivníci vlastně čím dál tím slabší. Sice asi chápu poetiku tohodle postupu, ale v praxi to nefunguje. Osobně jsem se po "motorkářích" začal vlastně nudit a věřím, že v tom nejsem sám.... Nakonec teda asi budu muset objektivně hodnotit třema rudýma přestože čistě subjektivně to pro mě byl po delší době hodně intenzivní filmový zážitek který si rád zopakuju.... PS: Cage se zde drží (navzdory ujetému scénáři) poměrně na uzdě. Třeba jen v nedávném Mom and Dad si střihnul výrazně vyšinutější polohu. EDIT: Tak se mi to přes noc ještě rozleželo a nakonec tam asi přecejenom ještě tu čtvrtou rudou dokopnu, protože ono to v konečném důsledku skutečně jaksi záhadně funguje.. Je to fakt divný, teď to neumím popsat, ale v hlavě to časem jakoby dozraje... EDIT-2.. No, nedá se nic dělat.. Po několika měsících zvyšuju na plných 5 rudých, protože i když objektivně vnímám, že to není perfektní (a Beyond The Black Rainbow mě tenkrát strhla mnohem nekompromisněji), pořád mi to v hlavě rezonuje, vracím se k tomu jako k čemusi magickému.. Je v tom vize, postoj, nadšení, vtip, snovost a skýtá to prostor pro vlastní interpretace.. Do Mandy jsem se prostě zakoukal. ()

SaNcHeZ_cz

Absurdní, přepálené a úplně mimo, ale také s nadsázkou jasně jdoucí za svým cílem. Mandy - Kult pomsty je jeden velký drogový rauš na motivy akčních videobéček let dávno minulých, satanismu a šíleného Nicolase Cage v projednou zase perfektně vybraných rolích. Tohle je zkrátka ve své podstatě artová béčková řezničina, která vas buď na první pohled zaujme a nepustí až do závěrečných titulků, nebo s nechápavým výrazem vás nechá ledově chladnými. ()

filmsim

Nicholas Cage řádí v novém hypnotickém béčku. První polovina je bohužel díky absenci akce a zajímavých dialogů úmorným úvodem do děje. Díky tomu ani závěrečná řízná krvavá vyvražďovačka s nespočtem přemrštěných hlášek tento typický půlnoční nářez nevynáší do závratných výšin. Cage se musel zbláznit.. 5.5/10 ()

Makky

Béčko s podivnými filtrami, nasvietením a intenzívnou divnou hudbou. Doslova každý jeden nezvyčajný aspekt tohto snímku mi nesadol a s prepálenou stopážou to bolo ešte horšie. Nezabavil som sa... vôbec. Cage bol ok. ()

kaylin

Jsem si jistý, že koprodukční snímek „Mandy – Kult pomsty“ s hlavní roli s Nicolasem Cagem, kterému herecky ale skvěle sekunduje Linus Roache, nesedne každému. Popravdě je to ale jeden z nejlepších filmu s Cagem za poslední dobu. Je prostě skvělý tím, jak je jiný, jak jde na dřeň, jak je skvěle provedený. Doslova jsem zíral na každou vteřinu filmu, který mě uhranul. ()

topi

Syn slavného rejži George P. Cosmatose (Rambo II, Cobra, Cassandra crossing, Leviathan) natočil psychopaticky halucinogenní šílenou barevnou vizuální jízdu napříč různými žánry, která překvapivě celkově drží pohromadě a svojským originálním stylem jen hýří. Takhle skloubit dohromady revenge, fanatismus, okultismus, drama, romantiku, horor, akci, komiks a já nevím co vše dalšího, do takového krásně stylizovaného bizarního hávu, se jen tak nevidí. Působí to, jakoby se vše odehrávalo v nějakém snu pod látkou LSD :). Je poznat, že je Panos velkým milovníkem béčkových filmů, ve scéně, kdy se Red s Mandy dívají na film, tak jim běží tromácká brakovina Nightbeast. V jedné scéně se zase objeví kultař akčním filmů Bill Duke, známý asi nejvíce z Commanda nebo Predátora. Příběh sám o sobě je o dvojici, která žije na okraji společnosti na samotě ve svém domě, on je dřevorubec, ona prodavačka a jednoho dne se dostanou do spárů fanatické křesťanské skupiny, které šéfuje magor Jeremiah. Jenže Cage (tahle role mu bezvadně sedla) když se nasere, tak nezná bratra a se členy sekty se vypořádá po svém. Vyrobí si sekeru ve tvaru písmene F (jakoby vypadlo z loga kultovní švýcarské metalové kapely Celtic frost) a krvavá odplata může začít. Cosmatos bude určitě fanouškem metalové hudby, Mandy nosí trika s kapelami Black sabbath nebo Motley Crue a samotné logo Mandy, které se v závěru objeví, je jakoby vypadlo z názvu nějaké black nebo death metalové skupiny, trochu mě připomíná logo české bandy Kandar :). Samotná hudební stránka filmu je ovšem parááááádní, temný a okultní ambient a spolu s vizuální stylizací rozšiřuje další obzor. Úvodní vál obstarávají King Crimson. Budu se těšit na další, a věřím, že opět osobitý Cosmatosův výplod. ()

movieband

"I am now your God." LSD výlet v čele nasraným dřevorubcem, kterému podivínští hipíci upálí jeho milou. Pokud člověk přistoupí na režisérovu hru světel a psychedelických výjevů, jistojistě se z toho pro daného diváka stává opravu kult, protože to, co Cosmatos s Cagem ve filmu předvádí, je za hranicí jasného vidění filmu. Mandy se vymyká jakémukoliv současnému filmu a jede si svou bizardní krvavou cestou, která však působí uceleně a dává i smysl. O to víc je film zábavnější, že pohnutky postav jsou logické. Jde jen o to strávení obalu, ve kterém se film odvíjí. Když pominu tu LSD výpravu, tak by tomu slušela kratší stopáž, místy film člověka uspával. Jinak se jedná o povedenou psychedelickou řezničinu s nasraným dřevorubcem v čele. P.S. Věřím tomu, že scéna s odléváním sekyry se stane kultovní pasáží z celého filmu. A souboj, kde hlavní úlohu hráli motorovky, bych vyzdvihl z celého filmu nejvíc. ()

ben666

Mandy je jednoznačně jedna velká psycho jízda, která do sebe kombinuje prvky z filmů jako Evil Dead, Hellriser, Old Boy nebo jeden z Grindhousů. Rozhodně to není snímek pro každého. Je to divný, je to pomalý, je to nenápadně vtipný, plus v určitý moment dost krvavý. Ale nedá mi to. Bylo to zatraceně okouzlující. Ona vizuální stránka, která je přesycená samými filtry, plus tomu dopomáhá i velice slušná hudba, tvoří naprosto senzační temnou a pitoreskní atmosféru, jež sledování snímku mění v jeden velký bizár, zato ale podivně podmanivý. Ty dvě hoďky utekly jako voda, navíc je sakra fajn zase Nicolase Cage vidět v nějakým slušným snímku. I když poslední třetina je poněkud uspěchaná a ne příliš povedená, stejně musím říct, že Mandy je fakt povedená jízda. ()

JohnMiller

Panos Cosmatos je po dlhých ôsmich rokoch späť a opäť nám prináša prapodivný audiovizuálny zážitok. Jeho predošlí film Beyond the Black Rainbow je ako záznam z iného sveta, z inej dimenzie či alternatívnej reality, je v podstate jedno ako to nazveme. Nič podobné som nevidel pred tým ani potom. Tentoraz sa však vracia aj s jednoduchším 80´s príbehom a na pomoc si povoláva Nicolasa Cagea. Zápletka je jednoduchá, drevorubačovi s temnou milosťou zabijú ženu. Sekta a lá Charles Manson ju za živa rituálne podpáli. Jeremiah, vodca sekty si na pomoc si privolá motorkársky gang Aby spacifikovali Cagea Členovia tohto gangu "nemajú všetkých päť pohromade". Psychickú ujmu im spôsobilo zle pripravené LSD. Náš hrdina však stret s nimi prežije a vydá sa za krvavou pomstou. Jeden by neveril ale Nicolas Cage,tu podáva svoj životný výkon. Pomsta je mäsitá plná mŕtvol, no stále je to v tom psycho futurewave štýle na aký sme od Cosatosa zvyknutý. Mandy je neskutočne šialený film ktorý si buď zamilujete alebo ho začnete nenávidieť, stredná cesta neexistuje. ()

Hamaradža

Nie že by šlo o priemerný zážitok (tak sa film, v ktorom vidíme Nicholasa Cagea v takýchto polohách určite nazvať nedá), skôr mi len obrovské množstvo motívov a estetík prišlo trochu nesúdržné, netvoriace adekvátny celok s hutným príbehom. 3,5* ()

Stanislav_H

Viděno opět a jednoznačně za pět hvězdiček. Asi je třeba napsat Cosmatosovi nějaký hluboký liebesbrief, aby ty svoje tripy točil častěji. A mimochodem, kdo z vás umí chlastat tak, jako Nicolas Cage? ()

salalala

Přesně kvůli takovým filmům vzniklo video a později VOD. V kinech by samozřejmě tento počin díru do světa neudělal a uchytil by se pouze na půlnočních projekcích a festivalech otrlého diváka, na domácí projekci je ale naprosto ideální. Panos Cosmatos neřeší vůbec nic a vrací se někam do přelomu osmdesátých a devadesátých let, kdy byly podobné filmy v módě a béčková zábava byla na vrcholu. Naprosto standardní příběh o pomstě ozvláštňuje extrémně hutnou a nervózní atmosférou, která obklopí od první minuty a typickou hudbou Jóhanna Jóhannsona, která je spíš sledem různých zvuků. Hlavní devízou je ale vizuální stránka, která připomíná LSD trip, obličeje přechází jeden v druhý a celé je to natočeno v hodně bizarních a záměrně přestřelených barvách. První polovina tedy drhne a rozjezd je dost pomalý, nic moc se v ní neděje a jen sledujeme obyčejný život dvou lidí, kteří bydlí na odlehlém místě. S příjezdem náboženského kultu, jehož členové vypadají potřebně děsivě, bizarně a jako aktéři zvráceného SM porna, se ale všechno mění a film rázem získává spád. Cosmatos si nebere servítky a spoléhá na extrémně krvavou, brutální a násilnou podívanou, která se stále stupňuje, až skončí v typicky béčkovém finále, kde se rozbíjejí lebky. Všemu pomáhá další z přehnaných a typicky maniakálních výkonů Nicolase Cage, který se sem úplně přesně hodí a nepůsobí směšně, navíc ten film není o něm, ale o různých způsobech zabíjení, motorových pilách a podomácku ukutých mečích. Mandy není film pro každého a je potřeba být na něho alespoň trochu naladěn, milovníci podobně zvrácených béček, která si na nic nehrají, ho ale nepochybně ocení, a když se jim navíc podaří vidět film v noci, dojem bude o to intenzivnější. 70 % ()

kajas

Kdekdo se asi těšil na Cageův masakr (nejen) motorovou pilou, ten ale přijde až po více než polovině snímku. Zdlouhavá expozice tedy zájemce spíš odradí (z očekávané půlnoční projekce neodešlo zrovna málo lidí). Přiznám se, že mě taky nebavilo sledovat popis idylického života jistého dřevorubce se ženou, která vypadá jako starší verze Samary a má zálibu ve čtení přinejmenším podivných knih. Pak ale přichází zlom a Cage začne předvádět naprosto šílené kreace zahrnující všechno od hysterického pláče, chlastání, šňupání a samozřejmě zábavného kosení všech, kteří ho připravili o lásku jeho života. Jenom díky němu tedy přihodím tu třetí hvězdičku. ()

Eldrick

Trochu tý snový poetiky z DRIVE se tu potkává s revenge porno grindhousem v nádherně stylizovaných barvách. Mizanscéna fachá, Nicolas Cage je zpátky ve hře a Cosmatosův synátor má nakročeno do první ligy. O tom nepochybuju, geny nezklamaly. Překvapení roku. Vizuální žrádlo. Rochnil jsem u toho víc než u Grindhouseu od Rodrigueze a Tarantina, protože tohle mělo i nějakou tu dobře předstíranou tarkovského existenciální hloubku. ()

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Soundtrack k Solovi diskvalifikován z Oscarů

Soundtrack k Solovi diskvalifikován z Oscarů

11.12.2018

Tady si někdo zadělal na pěkný průšvih. První kolo oscarového hlasování pro nejlepší písně a původní hudbu bylo podle všeho odstartováno a hned čtyři významné soundtracky byly diskvalifikovány.… (více)

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson