Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V létě roku 1977 bylo v New Yorku mimořádné horko a v jeho okrajových čtvrtích řádil sériový vrah, který si říkal Samův syn a v noci zabíjel mladé ženy a jejich případné společníky. Známý černošský režisér Spike Lee (nar. 1957) se nechal inspirovat tímto mediálně proslulým případem a natočil drama Krvavé léto (1999), složené z prolínajících se osudů několika obyvatel Bronxu – mladého kadeřníka Vinnyho (John Leguizamo), jeho ženy Dionny (Mira Sorvinoová), punkového hudebníka Ritchieho (Adrien Brody), jeho dívky Ruby (Jennifer Espositoová), místního mafiána Luigiho (Ben Gazzara) a dalších barvitých postaviček. Snímek svým pojetím připomíná Leeovo nejlepší dílo Jednej správně (1989), i když tady není ani jedna hlavní černošská postava (poprvé v jeho díle). Lee dokazuje, že je perfektním řemeslníkem a vnímavým pozorovatelem obyčejného života s citem pro detail. Přesvědčivě zachytil paranoidní nervozitu lidí, jež ze strachu před vraždícím monstrem obracejí svou nenávist ke všem, kteří se nějak odlišují, ať oblékáním, barvou pleti nebo vyznáním. Snímek s četnými polodokumentárními sekvencemi a řadou dobových skladeb věrohodně vystihuje 70. léta, za nezanedbatelného přispění rozsáhlého hereckého souboru. Na začátku a na konci filmu se jako vypravěč objevuje známý novinář Jimmy Breslin, jemuž Samův syn (ve skutečnosti David Berkowitz, který stále ještě sedí ve vězení, kde si odpykává šest doživotních trestů) adresoval své pomatené dopisy, citované ve filmu slovo od slova. Spike Lee svůj snímek vyrobil ve vlastní společnosti Forty Acres and a Mule Filmworks, jejíž název odkazuje k výnosu americké vlády z 19. století zaručující bývalým otrokům čtyřicet akrů půdy a jednoho mezka. Podílel se rovněž na scénáři a vytvořil vedlejší postavu televizního novináře Jeffriese. Vzhledem k tomu, že ve Spojených státech bylo Krvavé léto distribuováno společností Walta Disneyho, musel Lee zkracovat kontroverzní scénu orgie v klubu, aby se vyhnul obávanému certifikátu přístupnosti NC-17, který prakticky vylučuje masové nasazení filmu v kinech. (Česká televize)

(více)

Recenze (201)

KevSpa 

všechny recenze uživatele

Další z newyorských příběhů Spikea Leeho. Příběh několika obyvatel Bronxu zasadil do jednoho léta 70. let, kdy zde řádil masový vrah. Ovšem tato kriminální zápletka tvoří pouze rámec příběhu, který je určitou sondou do života americké společnosti. Lee se obešel bez většího moralizování a tentokrát si (až na jednu krátkou scénu) odpustil i nastiňování "černošské problematiky". Zajímavému filmu s výtečnou retro atmosférou vévodí vynikající herecké výkony, zejména skvělého Adriena Brodyho a Johna Leguizama. ()

kleopatra 

všechny recenze uživatele

Hustý film a nejen pro atmosféru dusného léta ve městě, kde se spousta lidiček ve zprvu nesouvisejích dějích postupně proplete a zapadne do toho správného místa v mozaice, ale i stran role Adriena Brodyho, který se mi vryl do paměti výstavním čírem a rolí kluka s trochu jinými "koníčky", než je obecná norma, a právě proto, jakkoli je jinak bezelstný a neškodný, je trnem v oku těch "normálních". ()

Reklama

J*A*S*M 

všechny recenze uživatele

Nevyrovnaný psychologický thriller/drama, který časem nevyhnutelně začne nudit, protože je neskutečně snadno čitelný. Snaha o větší hloubku vyznívá naprázdno, a to možná i kvůli tomu, že si v hlavě jednoduše nedokážu připustit, že by většina hlavních postav (=diskantů) vůbec byla nějakých hlubších interakcí schopna. A taky že není... :-P 70% ()

Tsunami_X 

všechny recenze uživatele

Spajku Spajku, žhavé a špinavé ulice New Yorku se vykreslují trochu jinak a nepotřebuješ k tomu herce kopírující Harveyho Keitela či lacinou variaci na kmotra. Rozdrobený a značně časově přetáhnutý děj nezvládá epizodní postavy ani hlavní „plot“ a divák se začíná v brzké době zabývat spíše zajímavými detaily v architektuře či kostýmech než nějakým hlubším studováním postav. Navíc je celá ta linie s masovým vrahem zbytečně a hloupě vykreslená, respektive to byl spíše pokus o vykreslení, a šla zatlačit do pozadí tak aby neotravovala. Dělej to raději zase správně a Jointa na to...... ()

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Scénáristicky je Krvavé léto velmi podmanivou záležitostí a Spike Lee jako režisér umí vtáhnout do děje velmi jednoduše a přitom působivě. Jenomže mozaika postav, která se zde pohybuje sice obsahuje nádherné kousky, avšak ve výsledném efektu jednotného celku působí poněkud strnule. Lee si nechtěně podrazil nohy tím, že mnoha lidem napsal až příliš rozmanité charaktery, které se následně ztrácejí mezi sebou samými, neboť nedostávají potřebnou délku prostoru pro své plné vyjádření. V tu chvíli pak záleží na hereckých výkonech, které pozvednou svůj part nad ty ostatní. Adrien Brody, punkový rebel odstartovaný Woodstockem, je tím, jenž si diváka podmaní svou úchvatnou kreací. Ať už ježkovité bodliny a kytara v ruce, či vystoupení v gay baru, to vše Brody zvládá s přehledem. Leeova dvouhodinová „studie lidského já“ na pozadí brutálních mordů však po skončení vyvolá „ohňostrojový efekt“ – všechno to nádherně vypadá, rychle uletí, ale co z toho? Dobrý pocit? I ten překvapivě někdy nestačí. ()

Galerie (27)

Zajímavosti (13)

  • Podle scénáře měl být vůdčím charakterem Richie a postava Vinnyho měla mít spíše vedlejší roli. (Chatterer)
  • David Berkowitz nebol odsúdený na 6 krát 25 rokov ako prezentuje film, ale na 365 rokov. (Sociopath)

Reklama

Reklama