Děsivé dědictví

• USA Hereditary (více)

PetrPan

Trapná pointa zabíjí jinak velmi slušný horor s na sílu propagovanou depresivní atmosférou. Tři, ale za Toni Collette a posledních deset minut před vyústěním o jednu víc. ()

Ratemus

Začátek úmorně pomalý a táhnoucí se ale nějak jsem to přežil, prostě i přes to to mělo nějakou atmosféru a postupně se budovali a rostlo napětí...ovšem samotný konec byl fraška mamutích rozměrů, to jsem fakt nečekal. Poslední čtvrt hodiny byla trapnost k posrání...co ovšem stojí za pochvalu je výkon Toni Collete, ta zahraje snad každou emoci, opravdu neuvěřitelný výkon...ovšem to je vše a to se o tom mluvilo jako horor roku ()

Slarque

Psychologický horor s pozvolna houstnoucí atmosférou a neustálým utahováním šroubů, až bude napětí málem hmatatelné a fyzicky nepříjemné. Scenáristicky velmi slušné, ale hlavně suverénně a promyšleně natočené – všechny ty kamerové jízdy, divné úhly pohledu, prostřihy na nenápadné detaily, podprahově minimalistická hudba a další zvuky (ke konci hlavně bzučení much) dávají vědět, že režisér přesně věděl, co dělá. A všichni čtyři hlavní herci (tedy představitelé filmové rodiny) jsou výborní. Nejspíš to budu muset vidět ještě aspoň jednou – zatím 90%. ()

SeBig

Po opětovném shlédnutí musím napařit pět, protože takhle nepříjemný (v dobrém slova smyslu) a zároven zábavný zážitek jsem snad ještě neviděl. Originální, napínavý a neustále husí kůže. Aster si prostě získal mé srdce. ()

Chrustyn

Film, který bude pro jedny nesnesitelnou a nepochopitelnou nudou a pro druhé atmosferickou peckou roku, která do diváka šije po celou dvouhodinovou stopáž. Na debut neskutečně propracovaný snímek, který má pár ale, přesto nabízí zážitek, který se jen tak nevidí. Práce s hudbou je neuvěřitelná. ()

classic

Desivý PSYCHO-thriller, ktorý je napríklad mixom dvoch horrorových filmov-V zajatí démonov a Čarodejnice, pričom funguje parádne v obidvoch rovinách, keď z úvodného-strašidelného, duchárskeho príbehu sa zaujímavo zvrtne až k samotným bránam pekelným, že málokedy dokážete vôbec predvídať, či odhadnúť, ako sa to bude ďalej odvíjať ? Sledoval som istú americkú famíliu Grahamovcov, ktorá je čoraz viac postihovaná úmrtiami v rodine, najprv zomrela starká Ellen, keď onedlho na to zahynie i vnučka Charlie, keď vnuk Peter v šialenej rýchlosti šoféroval auto pod vplyvom drog, kde sa stala jedna nepríjemná udalosť, a tú naschvál nespomeniem. Dcéra Annie sa na sedeniach zoznámi s pani Joan, ktorá ju zasvätí do vyvolávania duchov-mŕtvych, a to je hlavný spúšťač-reťazec epizód, ktoré ani zať Steve neovplyvní... _ Režisérovi Asterovi sa podarilo nakrútiť obdivuhodný film, ktorý má vynikajúcich hercov v hlavných úlohách-všetci štyria, t.j. - Wolff, Byrne, Collette a Shapiro sú strhujúci + miska váh sa obráti k postave, ktorá najviac trpí, že s blížiacim sa záverom, som bol strašne šokovaný, aj s predchádzajúcimi surovými sekvenciami, sa jedná o podarený vstup do tohto žánru, pri ktorom musí mať divák zakaždým poriadne našponované nervy ! ()

korbitch22

110 minut námrdové atmosféry spláchnuté do hajzlu posledním desetiminutovým mindfuckem aneb jak zabít skvělý horor naprosto debilní pointou jak z laciného braku ze sedmdesátých let a s hereckým projevem, vizuálem a maskou jak z amatérského školního představení. Jakoby prvních 100 minut režíroval James Wan v depresi a posledních 10 minut Uwe Boll na speedu. Tím jsem asi řekl všechno. Film začíná výborně, znepokojivá atmosféra by se dala krájet, herecký výkony maximální a finální twist snad tři mrtvice z těch brutálních lekaček a potom přijde výše zmíněná mindfuck pointa s tragickým hereckým projevem, střihem a režijním selháním. Škoda, tohle mohlo být někde jinde.60%. ()

Crocuta

Při sledování "Hereditary" jsem si několikrát vzpomněl na "Rosemary má děťátko" i na pár dalších titulů, ale osobitost tomuto snímku určitě nechybí. Nepochybně se najde nemálo lepších hororů, ale tenhle je specifický v tom, že je hlavně o hlavách (stejně, jako "oštěp je hlavně o hlavě" jak překrásně zvukomalebnou češtinou tuhle pravila jedna naše sportovní celebrita). Jednak o hlavě holubí, ustřižené nůžkami, dále o jedné olezlé mravenci uražené o kandelábr a v neposlední řadě o vlastnoručně pracně upižlané z vlastního krku. A navíc je tu bezchybný herecký výkon, který podává můj oblíbenec Gabriel Byrne, jenž pro svoji roli doslova plane! ()

Marze

Jeho základem je totiž pomalé a depresivní psychologické drama o truchlení, zoufalství a disfunkčních rodinných vztazích, které je ovšem jako horor natáčeno – a vypůjčuje si z tohoto žánru mnohé atributy, které se do filmu s postupujícím časem pozvolna vkrádají čím dál tím intenzivněji. Děsivé dědictví se totiž snaží budovat napětí hlavně skrz atmosféru a psychické rozpoložení postav a spíš než o strašení a bafání na diváka. Všichni členové rodiny patrně trpí nějakými potlačovanými psychickými újmami, což Annie utápí ve své práci (vyrábění miniatur), syn v marihuaně, manžel v rezignované lhostejnosti a dcera v bizarních koníčcích (mimo jiné sbírání hlaviček uhynulých zvířátek). Vidíme postupné prohlubování bezradnosti všech hlavních postav. A mistrné dávkování informací. Vadou jsou některé nejasnosti . Proč se někomu zjevuje ve snu pes, když rodina žádného psa nemá? Co to leží na konci filmu před domem a není to náhodou ta samá věc, co ležela předtím v jiné scéně na silnici? ()

Stanislaus

Děsivé dědictví je vskutku netradiční žánrová směsice, která diváka nenechá chladným. Rodinným dramatem prostupuje všudypřítomná a velice znepokojující atmosféra, která připravuje živnou půdu pro mysteriózní horor. V tomto případě však nejde tolik o lekačky a děsivé scény jako spíše o budování krajně nepříjemného a mrazivého pocitu u diváka. Herci byli vybráni skvěle a svých rolí se zhostili obstojně - vesměs každý z nich přispěl nejednou nezapomenutelnou scénou. Na výsledné podobě filmu mi snad vadil jen poněkud divoce pojatý závěr, který mi přišel scenáristicky už přes čáru. ()

Flego

Každému je hneď jasné, že s touto rodinou nie je niečo v poriadku. Romantické sídlo na samote skrýva temné tajomstvo, podnetom sa stalo úmrtie nenávidenej a milovanej babičky. Niekedy sa zdajú rodinné pomery neprehľadné, ich schopnosť zmysluplne komunikovať naráža na problémy, všade panuje horkosť a pocit viny. Treba uznať, že spracovanie filmu je perfektné. Deprimujúca zvuko-hudba, pomalé tempo a vynikajúca kamera, ktorá dáva dôvody myslieť si, že z každého kúta vyskočí bubák sú len čerešničkou na torte. Tou je poctivo vystavaný príbeh rozkladu rodiny a hoci tvorcovia nezabudli na žánrové atribúty, tento plnokrvný snímok je ozdobou tohto leta v našich kinách. ()

TheEvilTwin

Ze začátku musím zmínit excelentní kameru a hudbu. Po většinu času jsem se cítil strašně nepříjemně, a to právě díky hudbě a asi od třetiny filmu až do konce mi bylo špatně a tak nějak divně, právě kvůli samotnému filmu a hereckým výkonům. Hereditary je film podobný The witch, matce nebo Nepřitel od Villenueva. Absolutní masterpiece, rozdělující diváky do 2 kategorií - hodnocení odpad a hodnocení 5 hvězd. Ten, kdo jde do kina s tím, že čeká laciný horor s jump scares a podobnýma věcma, ten na to ani nemá chodit. Celková budovaná atmosfére spolu s výkony Collete a jejího syna jsou excelentní a ke konci, byť je trochu absurdní až nesmyslný, se člověk bojí a čeká, kdy ta hrůza skončí. Ještě dlouho po odchodu z kina mi bylo nepříjemně. Doporučuji skvělé Hereditary Explained na youtubu, které vám zaplní poslední chybějící kousky skládačky a pak to divák celé pochopí. Jednoznačně nejlepší a nejznepokojující film ever. ()

Jinny

Horůrek s pomalu budovanou atmosférou, kde Vás nejdrsnější scény ne až tak vyděsí... spíš znechutí syrovostí. Film se dlouho tváří jako duchařský horor a divák až při finišování zjistí, že se jedná o jiný subžánr a že drobné zmínky a vizuální detaily ze začátku příběhu vůbec nebyly náhodné. Suma sumárum solidní práce, kterou ke čtyřem hvězdám donese tísnivá atmosféra. ()

hansel97

Chytře vystavěný horor nesnižující se k levným lekačkám, naopak plně se opírající do ponuré a zmatené atmosféry podtržené výbornými výkony hlavně od Toni Colette a neskutečně děsivé Milly Shapiro. Od začátku do konce výborná jízda, která vám zamotá hlavu. ()

Othello

Když tak procházím mnohé reakce, tak si říkám, že autoři hororů si nemohou snad ani přát nic víc, než pohoršené komentáře k tomu, že diváci na konci zjistili, že vlastně sledují okultní horor. Po třetím shlédnutí půjdu na pět, slibuju. Je to opravdu jen o utažení pár málo šroubů a snaze naučit Alexe Wolffa brečet, abychom tomu měli budoucí hororovou klasiku. Na Slunovrat těším jak malej. ()

Janek

Parádně zlý film, šílenou depresi vyvažuje žánr hororu. Budované napětí za jedna. Herecky prvotřídní. Ari Aster je masterclass temného filmu. ()

ARI50

Pošahana rodina až moc ale dokázala viděsit jednou k smrti, viď babi,hudba totiž hrála největší roli. Celkový příběh byl zvláštní a jeho délka zbytečna, nepřijemný pocit byl ale někdy sem se nudil dost nečekaně což byla škoda přesto ale tenhle horor dokázal splnit děsivou podstatu. Příště pokračovat v tom nejlepším a nepovolovat konec to trochu zachránil, s Charlie šel strach od pohledu a její brácha byl debil co se tam vůbec nehodil, otec normál a matka měla své nepřijemné momenty celkové dost dobrý horor. ()

JASON_X

Jsou filmy, které mají pomalý, nenápadný, zdánlivě všední rozjezd, ale postupně gradují až do bombastického finále. Tady je to ovšem naopak. Od prvních záběrů, vlastně skoro celý film nás drtí zneklidňující, megahustá, místy až hystericky vyšinutá atmosféra, ovšem její účinky pak poněkud vyšumí v tuctovém, okultně duchařském závěru. Takže z mojí strany nepatrné zklamání, po náznacích a reakcích ze svého okolí jsem si od zápletky sliboval víc metafyzického děsu. Ale i tak je Hereditary nadprůměrný psychologicko-horrorový zážitek, už jen tlamajzna té holky je zážitek, chuděrka malá... Ne že bych já byl zrovna nějaký krasavec, ale nosit takovýhle obličej je prokletí, vážně obdivuju ošklivé lidi, kteří se nechají maskéry ještě víc zošklivět, aby pak hráli ještě ošklivější lidi, než jakými ve skutečnosti jsou, tomu říkám zatracená odvaha. Ovšem bezkonkurenční prim hraje Toni Collette, která se mi vždycky líbila, ale po tomhle filmu už si tím nejsem tak jistý, její obličej zkřivený vztekem a šílenstvím je naprosto odpudivý... Dokonalá herecká kreace! // Po druhé projekci (leden 2022) nekompromisně přihazuju pátou hvězdu. Ano, samotný závěr není příliš působivý, ale celý předchozí děj je ta nejhustoatmosféričtější psychoduchařina, jakou si může divák přát! ()

Indie Doctor Strange je hit

Indie Doctor Strange je hit