Tenkrát na Západě

Once Upon a Time in the West

Vtedy na Západe

Once Upon a Time in the West

Western / Dobrodružný

Itálie / USA, 1968, 166 min (Director's cut: 175 min, Alternativní: 152 min)

Reziser Sergio Leone nenatocil vela filmov, ale tych par, ktore natocil sa stali velmi uspesnymi a moze byt vdacny nielen hercom a scenarom, ale aj "hudobnemu bohu" Enniovi Morriconemu, ktoreho tak pekne nazvala uzivatelka Madison :-) Tento western mal trosku komplikovany scenar a bol som teda nuteny premyslat o co tam komu vlastne ide, ale dlzku filmu a nekonecne pohlady kamier na nebezpecne tvare zachranila prekrasna hudba uz spominaneho Ennia Morriconeho. Dnes chapem, ze takyto film musel byt v roku 1968 obrovsky trhak a taktiez chapem, ze takyto western sa navzdy stane nezabudnutelnou filmovou klasikou. Leone natocil este 3 dalsie slavne westerny s Clintom Eastwoodom PRO HRST DOLARU (1964), PRO PAR DOLARU NAVIC (1965), HODNY, ZLY A OSKLIVY (1966), dalej westernovu komediu ME JMENO JE NIKDO (1973) s Terenceom Hillom alebo i mafiansku dramu s Robertom De Nirom TENKRAT V AMERICE (1984)... 01.09.2009 ____ Henry Fonda - (Frank) +++ Claudia Cardinale - (Jill McBain) +++ Jason Robards - (Cheyenne) +++ Charles Bronson - (Harmonika) +++ Paolo Stoppa - (Sam) +++ Gabriele Ferzetti - ((Morton) +++ Frank Wolff - (Brett McBain) +++ Lionel Stander - (Barman) +++ Hudba: Ennio Morricone +++ Namet: Bernardo Bertolucci, Sergio Leone a Dario Argento +++(29.6.2008)

Po dlouhých letech mohu konečně ulevit svému svědomí a nahlas říct, že jsem souvisle a bez přerušení zhlédl Leonovo veledílo. Je docela zvláštní o takovém filmu přemýšlet - v podstatě všichni o něm slyšeli, většina ho viděla, velká spousta ho po právu uznává či adoruje; každá scéna či (ikonický) záběr, každý užitý (dnes už naprosto zklasičtělý) hudební motiv byly zanalyzovány snad ze všech stran a úhlů. Stojí tedy před Vámi zcela obnažené autorské dílo a vy máte pocit, že ho jakoukoli myšlenkou znásilňujete, byť jen abstraktně. Zmiňovat cokoli dalšího bych v tuto chvíli vnímal jako neúctu a hlavně je to po přečtení Douglasova analytického textu na jeho blogu celkem zbytečné.(4.11.2014)

Sergio Leone natočil jeden z nejlepších, nejkultovnějších a nejlegendárnějších westernů. Kovbojové jsou přesně takový jací mají být špinaví, neoholení, drsní a charismatičtí. Nejnezapomenutelnější je pro mě určitě Harmonika alias Charles Bronson. Pro Henryho Fondu je to myslím jediná role, kde hrál záporáka. Claudia Cardinale byl opravdu přenádherná. Nechápu jaktože nebyl Sergio Leone nominován na Oscara za režie, protože tak precizně zvládnuté dílo se jen tak nevidí. Hudba, kterou k filmu zplodil génius Ennio Morriconi je něco naprosto ojedinělého a je opravdu jen málo filmů, kde hudba dokáže takhle povznést film o třídu výš. Kdo neviděl nemá ani představu o co přišel......(2.12.2007)

O tomto historickém velkofilmu Sergia Leoneho z roku 1968 se nejčastěji hovoří jako o „nejlepším westernu všech dob“. To ale nepovažuji za nejšťastnější označení. Ne snad proto, že bych snad o jeho estetické relevanci pochyboval. Právě naopak, žánrové prvky totiž Tenkrát na Západě využívá především coby nástroje k ozvláštňování tradic hollywoodského filmu, posilování funkcí kontinuálního neviditelného stylu a rozrušování dominance klasicky vyprávěného příběhu. Spíše než příčinně seřazený řetězec ze sebe vyplývajících událostí totiž buduje Tenkrát na Západě členitý fikční svět postupující historické změny.(6.4.2013)

Pravému milovníkovi filmů a hudby v nich musí ukápnout nejedna slza po skončení tohoto DÍLA. Natočená a nahraná fantazie, která se vryje do mysli diváka a už ji nepustí. Podmanivá, nádherná, přesně trefená hudba pro spageti western. Vidět herce jako Henry Fonda a Charles Bronson v tomto skvostu je něco úžasného. Geniální trio scénáristů Dario Argento, Bernardo Bertolucci a Sergio Leone vytvořili skvost, který nikdy nezemře a svou krásou předčí životy všech tří legend. Krásná Claudia Cardinale jen dokresluje dokonalou atmosféru a svět Sergia Leoneho, mistra špageti ěesternu a italského režijního guru. I přesto, že má přítelkyně při tomto filmu usla a nakonci se divila co se mi na tom líbí , nejde než dát 5*. Závěrečná scéna s opět dokonalou hudbou a zjištěním "Kdo sakra jsi?"je jedna z nejlépe gradovaných scén, díky které je film o mnoho působivější a tajemnější. Nejlepší western všech dob...a já smekám mistře Leone a mistře Morricone.(20.6.2005)

• - Po ukončení dolarové trilogie Sergio Leone už nechtěl točit další western a začal připravovat film Tenkrát v Americe (1984). Studia mu však nechtěla vyjít vstříc, pokud pro ně znovu nenatočí western. Tak se zrodila myšlenka další trilogie: Tenkrát na Západě (1968), Kapsy plné dynamitu (1971) a Tenkrát v Americe (1984) jako zobrazení tří období, která stmelila Ameriku.  (džanik)

• - Natáčelo se ve Španělsku, Arizoně, Mexiku, Utahu a Itálii. (Varan)

• - Hlavnou témou celého filmu je harmonika. Avšak vo filme sa hrá na tzv. “bluesovku“. Ústredný hudobný motív je však hraný na úplne iný typ harmoniky - na tzv. “chromatiku“ (s poltónovým prehadzovadlom). Na “bluesovku“ by to nezahral nikto. (Raccoon.city)