Tenkrát na Západě

Once Upon a Time in the West

• slovenský

Vtedy na Západe

Western / Dobrodružný

Itálie / USA, 1968, 166 min (Director's cut: 175 min)

Quentin Tarantino onehdy v dokumentu o filmové muzice řekl, že tenhle film - byť geniální- o několik úrovní ještě povýšila hudba, jak ho od prvního kon-taktu vzala za srdce a jak napříště ovlivnila jeho ostražitost vůči filmové hudbě a nakládání s hudbou ve filmech vlastních. To nelze než podepsat - geniální film s nejlepší hudbou.(18.6.2005)

• dobytek

velký očekávání - velký zklamání... Tento film mi jen potvrdil, že westerny zkrátka nejsou nic pro mě. Chápu, že příznivci westernů si to asi užili líp. Přesto mě dost udivuje, že Tenkrát na západě má tady neuvěřitelnejch 94%. Mě to stálo dost přemáhání, abych se vůbec na tenhle téměř 3-hodinovej western dokoukal až do konce. Občas nějaká trochu lepší scéna a mezi tim plno nudy. Možná by to chtělo tak o hodinu zkrátit a pak bych třeba neměl pocit, že u toho každou chvíli usnu. Na celym filmu mě asi nejvíc zaujala hudba. Dokonce jednu melodii důvěrně znám z výběru Clubland X-Treme Hardcore 2 [DJ Hixxy & Dario G - All My Life (Dream To Me)].(3.8.2008)

Přiznávám, že mi nikdy nebylo na Západě tak dobře, jako v tomto na prvním pohled loudavém westernu. Kaubojové, pokud netasí, tak nikam nespěchají, jejich motivace se odhaluje s očividnou leností, jejich hlášky, s ďábelskou frekvencí jedna za hodinu, suše skřípou mezi zuby a napětí by se v každém okamžiku dalo krájet dle libosti na kostičky, hranolky či jehlánky. Největší silou snímku je však hudba Ennia Morriconeho, který troufale překonal sám sebe a vytvořil tak hutnou atmosféru, že se k ní žádný jiný western nikdy ani nepřiblížil.(21.7.2011)

Už jako malej kluk jsem při prvním shlédnutí zíral s otevřenými ústy nad dechberoucím příběhem okořeněným geniální hudbou Ennia Morriconeho s těmi nejtypověji obsazenými herci, kteří šli vybrat. Všichni zde podali nejlepší výkony svých kariér a ukazují nám snad to nejbravurnější herectví, jaké může být na filmovém plátně předvedeno. Claudia Cardinalová v roli bývalé prostitutky Jill je krásná, silná a odvážná, dokáže překlenout všechny kopance, které jí život uštědří. Frank Henryho Fondy je lotr k pohledání, Cheyenne Jasona Robardse má skvělé hlášky a Charles Bronson alias Harmonika je jednou z nejtajemnějších postav filmové historie. Sergio Leone stvořil více než western. Stvořil nejnádhernější memento na zašlou slávu divokého amerického západu a příběh hluboký a do slova a do písmene skvostný. P.S.: "Tenkrát na Západě" bude navždycky mým nejmilejším filmem. 101%.(6.2.2005)

Film mého srdce. A to doslova. Žádný jiný western mu nesahá ani po kotníky a 99,99999% ostatních filmů taktéž. Nenapodobitelná atmosféra, úžasní herci a nadčasová hudba Ennia Morriconeho. Scéna závěrečného účtování nemá svojí působivostí v celičkých dějinách kinematografie obdoby.....vlastně tak jako zbytek. Dlouho jsem hledal svůj nejlepší film. A v "Tenkrát na Západě" jsem ho snad už našel.(18.8.2003)