Tenkrát na Západě

Once Upon a Time in the West

Vtedy na Západe

Once Upon a Time in the West

Western / Dobrodružný

Itálie / USA, 1968, 166 min (Director's cut: 175 min, Alternativní: 152 min)

Nikdy som nevedela prísť na chuť westerňákom a tvrdým chlapom v nich, s revolverom za opaskom, tečúcimi kvapkami potu či cigarou v ústach, s pekelne vážnym výrazom tváre: ,,Ja som chlap, tak sa ma stráňte, ak nie, tá guľka skončí vo vašej srdcovej komore." Faktom však zostáva, že takýto western nestvorí len tak hocikto. Že taký vibrujúci soundtrack plný emocionálnych nuansií nezloží skladateľ od vedľa. Herci sú vynikajúci, Ennio Morricone... je hudobný boh!!! a Sergio Leone tvrďas, ktorý to naložil nielen hlavným postavám, ale aj samotným divákom. A ja mu za to nekonečne ďakujem. PS: Dúfam, že po druhom pozretí sa moje hodnotenie vyšplhá na piedestál.(23.8.2009)

Možná by někomu mohl vadit fakt, že ta geniální hudba se ve filmu opakuje do zblbnutí. Možná by někomu mohlo vadit i to, že to místy není zase tak úplně přehledný a je třeba ty takřka tři hodiny pečlivě sledovat opravdu každý detail. Mně to ale nevadí, protože si rád vytvořím dočasnou obrnu očního víčka, abych za ani ty tři hodiny nespustil oči z tak geniálního díla jakým je právě tenhle western.(1.7.2014)

Co k tomu napsat, abyste jste se neopakovali? Asi nic, ale přesto to napíšu :) ... Takže tento film si ZASLOUŽÍ být zde tak vysoko.. hudba je opravdu geniální, a to nemluvím o tom, že většina se stala klasikou! Claudia je sakra pěkná ženská a dává tomu tu patřičnou šťávu. Leoneho styl je zde poznat: klidná kamera, hodně dlouhé záběry a (jak už jsem zmiňoval) geniální hudba. Určitě si tento film seženu na DVD, a rád si jej hodněkrát pustím. Je to prostě zážitek, na který se nezapomíná!(3.8.2008)

Když jsem tenhle film viděl naposledy, byl jsem malý kluk, který zbožňoval kovbojky, a klasika Sergia Leoneho mi zákonitě přišla podivná, rozvláčná, nepříliš "dramatická"... Stačilo pár let a došlo mi, že Tenkrát na Západě je mnohem víc než westernem naprosto strhující ukázkou dramatu, kde žánrové doplňky z Divokého Západu slouží pouze jako kulisy. Leone soustředil ohnisko vypravěčské perspektivy do detailu a polodetailu skvostně zkomponované kamery Tonina Delli Colliho; je skoro neuvěřitelné, že snad půlka filmu se koncentruje na tváře herců. Ta tíha, spočívající na expresi tváře, je neskutečná a stejně tak je neskutečné, s jakou grácií ji herci nesou. Až expresionistický důraz na oči zvládá Bronson i Fonda se sošnou strnulostí, která bere dech, naopak sexy kukuč Claudie Cardinale má v sobě nestárnoucí půvab – křehkost, zrádnost, svůdnost. Archetypální příběh mstitele podává Leone tak neuvěřitelně osobně, soustředěně a procítěně, že by člověk silnější film jen těžko hledal. Navíc geniální soundtrack Ennio Morriconeho zesiluje všechny emoce desetinásobně. V čem Tenkrát na Západě trumfuje nad všemi ostatními westerny? Není to příběhem, efektností přestřelek... je to něčím, co by klasický filozof nazval filmovostí filmu. Tenkrát na Západě je jeden z nejfilmovějších filmů, co znám.(19.6.2005)

Reziser Sergio Leone nenatocil vela filmov, ale tych par, ktore natocil sa stali velmi uspesnymi a moze byt vdacny nielen hercom a scenarom, ale aj "hudobnemu bohu" Enniovi Morriconemu, ktoreho tak pekne nazvala uzivatelka Madison :-) Tento western mal trosku komplikovany scenar a bol som teda nuteny premyslat o co tam komu vlastne ide, ale dlzku filmu a nekonecne pohlady kamier na nebezpecne tvare zachranila prekrasna hudba uz spominaneho Ennia Morriconeho. Dnes chapem, ze takyto film musel byt v roku 1968 obrovsky trhak a taktiez chapem, ze takyto western sa navzdy stane nezabudnutelnou filmovou klasikou. Leone natocil este 3 dalsie slavne westerny s Clintom Eastwoodom PRO HRST DOLARU (1964), PRO PAR DOLARU NAVIC (1965), HODNY, ZLY A OSKLIVY (1966), dalej westernovu komediu ME JMENO JE NIKDO (1973) s Terenceom Hillom alebo i mafiansku dramu s Robertom De Nirom TENKRAT V AMERICE (1984)... 01.09.2009 ____ Henry Fonda - (Frank) +++ Claudia Cardinale - (Jill McBain) +++ Jason Robards - (Cheyenne) +++ Charles Bronson - (Harmonika) +++ Paolo Stoppa - (Sam) +++ Gabriele Ferzetti - ((Morton) +++ Frank Wolff - (Brett McBain) +++ Lionel Stander - (Barman) +++ Hudba: Ennio Morricone +++ Namet: Bernardo Bertolucci, Sergio Leone a Dario Argento +++(29.6.2008)

• - Stejně jako další snímky Sergia Leoneho (např. Hodný, zlý a ošklivý), i film Tenkrát na Západě vznikl procesem Techniscope s poměrem stran 2.35:1. Není se čemu divit, Techniscope byl vynalezen v Itálii jako širokoúhlý systém využívající výšku políčka 35 mm filmu jen na dvě perforace oproti čtyřem většiny ostatních procesů. Nevýhodou byla ztráta kvality obrazu na distribučních kopiích, které už musely být adjustovány na 4 perforace na políčko. To přinášelo hlavně zvětšení zrna a ztrátu barevné tonality, která byla ale žádoucí pro "cool" vzhled Leoneho westernů, které jsou často uváděny jako příklad mistrovského využití Techniscope. (Trainspotter)

• - Po ukončení dolarové trilogie už nechtěl Sergio Leone točit další western a začal připravovat film Tenkrát v Americe (1984). Studia mu však nechtěla vyjít vstříc, pokud pro ně znovu nenatočí western. Tak se zrodila myšlenka další trilogie: Tenkrát na Západě (1968), Kapsy plné dynamitu (1971) a Tenkrát v Americe (1984) jako zobrazení tří období, která stmelila Ameriku. (džanik)

• - Harmonika (Charles Bronson) ve filmu používá zbraň Colt Single Action Army v provedení pěti palcové hlavně, model Artillery, stejnou zbraň používá také Cheyenne (Jason Robards). Frank (Henry Fonda) používá ve filmu zbraň Colt Single Action Army ve stříbrném provedení se sedmi a půlpalcovou hlavní, model Cavalry. Dále je ve filmu hojně používána opakovací puška Winchester Model 1892 a ve scéně, kdy farmář McBain (Frank Wolff) loví křepelky, střílí z perkusní dvouhlavňové brokovnice, kalibr 12. (Kirman)