Tenkrát na Západě

C'era una volta il West

Once Upon a Time in the West

Vtedy na Západe

Western / Dobrodružný

Itálie / USA, 1968, 166 min (Director's cut: 175 min)

Il Buono, il brutto, il cattivo bol film, ktorý som zhliadol len z jedného dôvod a to, aby som mal neskôr odpozeraných prvých 300 najlepších a prvých 300 najobľúbenejších filmov. Once Upon a Time in the West som pozeral z úplne rovnakého dôvodu a osobne mi to pripadalo, ako klasický western v ktorom sa niekto niekomu mstí, nič viac nič menej.(6.4.2012)

Jeden z těch filmových skvostů, na které se nedá zapomenout nejen pro příběh samotný, kdy jsem chtěla být na místě Claudie, ale i díky nezapomenutelné melodii, kdy se mně pokaždé, kdykoliv jí slyším, ježí chloupky na celém těle......úžasné........western Tenkrát na západě v mých očích zatím nikdo nepřekonal.(29.8.2014)

Po dlouhých letech mohu konečně ulevit svému svědomí a nahlas říct, že jsem souvisle a bez přerušení zhlédl Leonovo veledílo. Je docela zvláštní o takovém filmu přemýšlet - v podstatě všichni o něm slyšeli, většina ho viděla, velká spousta ho po právu uznává či adoruje; každá scéna či (ikonický) záběr, každý užitý (dnes už naprosto zklasičtělý) hudební motiv byly zanalyzovány snad ze všech stran a úhlů. Stojí tedy před Vámi zcela obnažené autorské dílo a vy máte pocit, že ho jakoukoli myšlenkou znásilňujete, byť jen abstraktně. Zmiňovat cokoli dalšího bych v tuto chvíli vnímal jako neúctu a hlavně je to po přečtení Douglasova analytického textu na jeho blogu celkem zbytečné.(4.11.2014)

Nezapomenutelná, věčná hudba Ennia Morriconeho. To je hlavní důvod, proč je Tenkrát Na Západě nejen v mém srdci uchováván jako ten nejlepší western. Proč? Protože Morricone dokáže svojí hudbou vytvořit nenapodobitelnou atmosféru, protože Harmonika, protože CC, protože Henry Fonda, protože těch protože je příšerně dlouhá řada..... Hudební Finale vám vžene slzy do očí...(26.3.2003)

95% - Již začátek (nejdelší titulková sekvence v historii filmu) dává tušit, že teď nás čeká něco extra. Zesílené zvuky, záběry na detail v kombinaci s panoramatem, pak Harmonika, hláška o nesouhlasícím počtu koní, PIF PAF PIF…PAF!!! A jedééém! Tenkrát na západě je po všech stránkách vybroušeným klenotem. Nejslavnější opus skladatele Morriconeho… Je zde vidět, že hudba byla hotová dřív, než se film začal točit. Každá ze čtyř hlavních postav má vlastní hudební motiv, který herci znali, a výrazově se mu přiblížili. Na hudbu také dokonale reaguje kamera, což je nejmarkantnější při příjezdu Jill, kdy záběr při nástupu smyčců přechází na panorama krásného westernového města. Však nejen hudbou živ jest člověk, ticho zde má také co říci. A to moc! Dost by mě zajímala ta původní nekonečně dlouhá verze (z níž nám zbyla jen záhadná čerstvá jizva na Harmonikově tváři), kterou Leonemu nedovolili. Film je sice dlouhý, má pomalý styl vyprávění, ale ona statická energie, kterou se autorům povedlo vytvořit vám při troše štěstí (jak chcete…) dává zapomenout na čas. Once Upon A Time In The West je hypnotický tanec se smrtí v zábavné, dech beroucí podobě, který si můžete vychutnat znovu a znovu!(14.11.2006)