Tenkrát na Západě

C'era una volta il West

Vtedy na Západe

• Nový Zéland

Western / Dobrodružný

Itálie / USA, 1968, 166 min (Director's cut: 175 min, Alternativní: 152 min)

Bzukot hmyzu. Vietor. Harmonika. Monotónne vŕzganie. Očakavánie diktované zvukmi. Železničný kraj. Oči. Bez ohľadu na kostrbatosť zápletky toto je skutočná psychedélia ľudského kontaktu. Odohrávajúceho sa a oddanému nenávisti, hre, smrti a láske. V krajine. Nie analytickej racionalite, áno čistým zmyslom a podvedomým pocitom. Nie vyhladenej učesanosti, prísne sledovanej logike príbehu, áno zaprášenej všímavosti každej otravnej muche, každému zvláštnemu zakvákaniu žaby, každému dennému sneniu.(31.12.2013)

Tenkrát na Západě jsem viděla tenkrát, když jsem byla ještě mladá a krásná :D Už si ani nepamatuji, jestli se mi to líbilo, nebo ne. V dnešní době mě zase odrazovala délka filmu, ale pro krásné modré oči Charlesa Bronsna, jsem se hecla. Překvapilo mi, že film utekl jako voda, i když ve finále se tam toho zase tolik nedělo. Ale charisma hlavních představitelů bylo natolik silné, že jsem nedokázala odrthnout zrak. Ústřední melodie natolik dokonalé, že je znáte, aniž byste film viděli. A závěrečné rozuzlení skvělá tečka v celém příběhu :o)(13.11.2019)

Quentin Tarantino onehdy v dokumentu o filmové muzice řekl, že tenhle film - byť geniální- o několik úrovní ještě povýšila hudba, jak ho od prvního kon-taktu vzala za srdce a jak napříště ovlivnila jeho ostražitost vůči filmové hudbě a nakládání s hudbou ve filmech vlastních. To nelze než podepsat - geniální film s nejlepší hudbou.(18.6.2005)

O tomto historickém velkofilmu Sergia Leoneho z roku 1968 se nejčastěji hovoří jako o „nejlepším westernu všech dob“. To ale nepovažuji za nejšťastnější označení. Ne snad proto, že bych snad o jeho estetické relevanci pochyboval. Právě naopak, žánrové prvky totiž Tenkrát na Západě využívá především coby nástroje k ozvláštňování tradic hollywoodského filmu, posilování funkcí kontinuálního neviditelného stylu a rozrušování dominance klasicky vyprávěného příběhu. Spíše než příčinně seřazený řetězec ze sebe vyplývajících událostí totiž buduje Tenkrát na Západě členitý fikční svět postupující historické změny. Detailněji se jeho analýze věnuji ve čtvrté kapitole svého Rozboru filmu (s. 45-55).(6.4.2013)

"Měl´s je jen vystrašit." - "Nejvystrašenější jsou, když umírají." Pokoušet se o prvním filmu Leoneho "Once Upon a Time" trilogie cokoli napsat se musí nutně zvrhnout v dlouhou řadu superlativů bez jediného negativa. Nejlepší western a jeden z nejlepších filmů (o pomstě) všech dob, samozřejmě nejlepší Leoneho film, nejlepší Bronsonova role, jeden z nejlepších filmových záporáků... Nádherná kamera, nádherná Claudia Cardinale, nádherná Morriconeho hudba... a bylo by toho ještě hodně, např. tradičně přesně typově vybraní herci i do těch nejmenších rolí, úchvatná výprava, úderné dialogy... Film, který nesledujete, ale kterým se kocháte.(21.1.2008)

• - Stejně jako další snímky Sergia Leoneho (např. Hodný, zlý a ošklivý), i film Tenkrát na Západě vznikl procesem Techniscope s poměrem stran 2.35:1. Není se čemu divit, Techniscope byl vynalezen v Itálii jako širokoúhlý systém využívající výšku políčka 35 mm filmu jen na dvě perforace oproti čtyřem většiny ostatních procesů. Nevýhodou byla ztráta kvality obrazu na distribučních kopiích, které už musely být adjustovány na 4 perforace na políčko. To přinášelo hlavně zvětšení zrna a ztrátu barevné tonality, která byla ale žádoucí pro "cool" vzhled Leoneho westernů, které jsou často uváděny jako příklad mistrovského využití Techniscope. (Trainspotter)

• - Spoiler: V úvodní přestřelce na nádraží je Harmonika (Charles Bronson) zasažen pistolníkem Stonym (Woody Strode), který střílí z upilované winchestrovky, model 1892, pákové opakovací pušky ráže .44-40., tedy 10,8 mm, upravená jako pistolová verze a nošená v pouzdře na noze. Takto upravené opakovačce se přezdívá "Mare's Leg" a v seriálu Wanted: Dead or Alive (od r. 1958) ji používal Steve McQueen (Josh Randall). (Kirman)

• - Film bol zaradený medzi "1001 filmov, ktoré musíte vidieť skôr než zomriete" podľa Stevena Schneidera. (WalterIK7)