Tenkrát na Západě

• Itálie C'era una volta il West (více)

MadCaddy

'Do you know anything about a guy going around playing the harmonica? He's someone you'd remember. Instead of talking, he plays. And when he better play, he talks.' ()

vojta1

Rád bych zdůraznil, že kouzlení se zvukem v podobě hudby je samozřejmě geniální, ale dalším velmi důležitým prvkem jsou zvuky samotné. V první scéně velmi patrné - Vrzající vrtule, bzučící moucha, cvrkající cvrčci. Ruchařina tohoto filmu není něco vedlejšího, co se musí udělat dobře kvůli realistickému vyznění celého díla, ale stává se funkčním prvkem. Na pozadí mnoha scén je často jeden takový výrazný zvuk, který dokresluje atmosféru, nejčastěji tu napínavou. Zvuk se dokonce stává i součástí děje, když Ir zaslechne cvrčky, kteří vyrušeni narušitelem ztichnou. I divák, který zvuky tolik nevnímá, znejistí spolu s postavou, protože přechod od hlučného cvrkajícího ticha k tichu podezřele tichému je velmi výrazný. 90% ()

john.h

Nestárnoucí dokonalost se skvělým scénářem, parádní kamerou, jedinečnou atmosférou a nezapomenutelnou hudbou. ()

xenopus

To se táááhne jak dehet. Hudba je notoricky známá, i scénu s podpíráním věšeného bratra si vybavuji, že jsem ji někdy zahlédl, ale nikdy jsem neviděl film v kuse a de facto jsem ani nevěděl, o čem je. Až dnes jsem ho viděl v kuse, ale stále nevím, o čem je. Děj? Nula... Chápu, proč je hodnocen tak pozitivně, ale až tolik uchcáváníhodné mi to nepřišlo. Například některé motivy chování postav se racionálně nedají vysvětlit - snad jen "once upon a time...", tedy pohádkovým bylo nebylo... Na západě, jak si ho vysnili tvůrci, bylo možné toto, ale popravdě, je mi to jedno... Takovou nudu jsem nezažil už dlouho... asi po dvou hodinách jsem jaksi přistoupil na tempo filmu a hned se to sledovalo příjemněji - jenže na úkor pozornosti, kterou nic nenutilo být absolutně na vrcholu. Hudba: je profláklá, bez filmu nedává takový smysl, avšak pan Morricone má smůlu, že jsem několik hodin před tím, než jsem si film v klidu pustil, poslouchal Mahlerovu druhou symfonii - ve světle tohoto zážitku se "génius Ennio" jeví jako břídil. Žánr westernu nemusím a i když jsem jich neviděl tolik, vím, že tenhle není nejlepší. Bylo nebylo, na západě to tenkrát byla docela zívačka. P.S.: Poblil jsem tu nedotknutelnou modlu? A možná jich bude ještě víc, protože s filmy to vzdát nehodlám, novotene. Jo a sorry, že jsem si s projekcí počkal až do svých 23, kdy už můžu s klidem prohlásit, že už mám něco zkouknuto a viděl jsem tucty lepších filmů a hlavně že nejsem ovlivněn vzpomínkami jak jsem na tohle koukal za mlada. Oblíbené komentáře: všechny s hodnocením 3 a méně, které se zároveň za něco se vší vážností neomlouvají (to moje "sorry" výše byl sarkasmus). Takových je pomálu. Přitom proč? Pokud je vám u toho na usnutí, tak je vám u toho na usnutí! ()

Rodin

Kdo neviděl, jako by nebyl :-). Nevím věru, co vyzvednout dříve, ale za všechno jedinou dokonalou scénu, ze které mě stále ještě mrazí. Claudia Cardinale na nádraží marně vyhlíží odvoz, do toho se jemně zapojí Morriconeho hudba, Claudia se blíží ke vstupu do nádražní budovy, hudba začíná gradovat, Claudia vstupuje do baráku, kamera se zvedá směrem ke střeše, hudební motiv sílí, kamera švenkuje po střešních taškách, blíží se k hřebenu střechy a - monumentální záběr přes střechu na ruch před nádražím a Morricone řádí přesně v okamžiku přechodu kamery přes hřeben střechy... Už jen za tuto scénu by si s Leonem zasloužili nesmrtelnost. ()

Ewík

Napínavá zápletka, skvěle vykreslené postavy a dechberoucí hudba. Nejsem velký fanda westernů, ale tohle je klasika. ()

Žažulienka

Šest reproduktorů v místnosti mi hodně silně umocnilo zážitek z tohoto filmu - geniálně úderná hudba u postavy "Harmonica" vyvolávala silné mrazení. Překvapily mne krátké dialogy, nicméně vůbec nesnížili kvalitu filmu. Perfektní klasika, která dokazuje, že když někdo umí, tak prostě umí:) ()

Leksland

Nejlepší western všech dob, který již snad nemůže být ani překonán. Nádherná hudba, nádherná režie, nádherné herecké výkony prostě tenhle film je jeden z nejlepších co se kdy natočily a co se týče westernu určitě nejlepší. ()

Shredder

Slabych 5*. Opat skvela rezia Leoneho a vynikajuca praca s kamerou, ale nepresvedcil som sa o tom ze Vtedy na Zapade je lepsi western ako Dobry,zly a skaredy. Film je prilis rozvlacny a ubieha pomalsie, ma vsak epickejsi zaver a najvysperkovanejsiu hudbu od Morriconeho. Claudia Cardinale berie dych, skoda ze dnes by uz mohla byt mojou babickou. PS: Chybal mi tam Eastwood, bohuzial jeho charizme sa Bronson, Robards a ani Fonda nemozu rovnat. ()

Adrai

Filmová klasika která mi opravdu dlouhou dobu unikala ... asi proto že nejsem zrovna nadšencem do westernů. Po shlédnutí se musím bít do hlavy. Opravdový skvost mistra Leoneho, výborní herci, prostředí, hudba, střihy, detaily i příběh ... ty tři hodiny (SE) uběhly jak voda a přitom jsem si vychutnal každou minutu. Opravdu moc se mi líbí jak si Leone na všechny důležitý částí nechal čas a diváka napíná ... žádný hej pif paf a konec ... ()

Dantte..

Sergio Leone je velký režisér. S delší odmlkou jsem zhlédl další s jeho nezapomenutelných filmů - Tenkrát na Západě a musím říct, že film jsi mě dostal svými krásnými a dlouhými scénami jako je to u Leoneho zvykem, výbornými herci ( až na Charlese Bronsona, nevim proč, ale po celou dobu filmu se mi zdál, že nehraje člověka, ale spletl jsi roli a zhlédl v budoucnosti Arnoldova Terminátora, ano párkrát tam ukáže, že je člověk, ale pak zas nahodí tu sbou roli robota, já chápu, že má být drsný, ale co je moc, to je moc ) a geniální hudbou. Sílu filmu dokazuje i to , že má spoustu nezapomenutelných scén, které po skončení filmu jsi pustíte znovu, znovu a znovu. A závěrečná scéna v doprovodu nádherné melodie je opravdu přízračná pro divoky západ, jako celý tenhle film. Škoda, že se nenajde režisér, který by v dnešní době natočil něco podobného, protože tohle je skutečně jiný filmový zážitek, než filmy, které se točí dnes. Jasně 3D a takový ten dnešní "velkolepější a dražší" filmový způsob točení je taky skvělí, ale bylo by fajn vidět v kině i něco, co se natočí podobným způsobem jako Once Upon a Time in the West nebo např. The God, the bad a the Ugly. 100 % ()

Jamajdzan

Přesto, že jsem dítětem sametové revoluce zhýčkané modernímy hollywoodskými efekty a jen tak nějaký film pro pamětníky (kam zařazuji filmy natočené před rokem 70) mě jen tak nerozhází, tak Tenkát na západě absolutně zbořilo všechny mé představy o skvěle udělaném westernu. Naprosto uchvatná atmosféra opepřená, kamenými pohledy nejtvrdších chlapů divokého západu a oním tajemným mužem, jež hraje když má mluvit a mluví když má hrát nemá ve svém žánru obdoby. Stejně tak jako bych nikomu nepřál, aby ho oddělal chlap co neumí střílet, ani bych tomuto uměleckému scénaři nepřál, aby ho zpracoval tvůrce co neumí režírovat, naštestí Sergio Leone je skutečným mistrem oboru k tomu přidejte ještě legendární Enniovu hudbu..lahůdka! A toto snad ještě víc umělecké dílo, než film je na světě. ()

Mictian

Nádhera! Ta hudba, to ticho před výstřelem, ten pohled očí a pak prásk, tělo padá dolů. Tohle je prostě nádhera. Tak elegantní pomstu jsem snad v životě neviděl. Je zde taky ukázáno jak peníze mohou všechno změnit. Tento film mě chytl za srdce. Moc neholduji westernu, ale tohle mělo svoji šťávu. Taky bych chtěl pochválit úžasnou kameru. ()

zzuba

Tenkrát na západě jsem zbožňoval už v dětství. Kreslil jsem si dokonce Frankův kolt. Hráli jsme si na to pořád. Scénář jsem znal nazpaměť i s intonací. Hudba mě okouzlila. A pak jsem film viděl v dospělosti a teprve pak pochopil, o čem vlastně je. Jak stačí jen náznaky, gesta, pohledy a hudba šitá na míru každé z postav udělat dohromady parádní film, který nestárne. ()

dwyane

Asi netřeba nic dodávat. Western westernů, který je třeba vidět, než o něm jen číst! Takhle nějak věřím, že to mohlo tenkrát vypadat... ()

hero_bk odpad!

Před spuštěním filmu jsem přemýšlel o tom, jak moc velký pozérství by bylo dát nejoblíbenějšímu golfistovu filmu odpad! Rozhodl jsem se, že by to byla až moc velká provokace a že film zhodnotím přesně tak, jak se mi bude líbit, tedy tak, jak to dělám vždycky (narozdíl od golfisty). Ale nakonec sem ten odpad dát musím, protože něco tak příšernýho se jen tak nevidí. A abych popřel teorii, že se jedná o pozérství, přikládám několik argumentů, proč ten odpad dávám. Všechny postavy jsou totálně plytké, a za první hodinu a půl (sorry, ale dýl jsem to nevydržel) jsem se nedozvěděl o žádné skoro nic. Všichni jsou strašně oškliví, špinaví, zarostlí, a jenom po sobě hází rádobydrsňácké pohledy (Borec přijde do baru, nic neřekne, zírá, ticho, a pak drsným hlasem: "Gin."). Postavy jsou všechny mentálně postižené (imbecilní harmonikář, co umí jenom jednu melodii, ženská (mimochodem s otřesným dabingem), která se v pohodě baví s vrahem svého manžela, a ještě ho vyzývá, aby ji znásilnil), krajina je otřesná, dialogy jsou debilní a v podstatě nesouvisející s dějem. Když se to tak vezme, tak se nabízí srovnání se Satanským tangem (dlouhý film, dlouhé záběry, tiché scény), ale Satanské tango bylo proti Tenkrát na západě subjektivně dvakrát kratší, protože kamera nemá "cit" ani nápad, všichni jenom zírají, nic s ničím nesouvisí a všechny myšlenky můžou oslovit tak možná Američany z amerického západu, kteří mají průměrné IQ 80, a lidi, které baví dlouhé nicneříkající drsňácké pohledy a silácké řečičky. Kdybych to měl nějak shrnout, tak Sergio Leone vlastně dokázal nemožné - natočit příšerně neakční akční film - střílí se tam, běhá, ale většinu času se tam vůbec nic neděje. Nejvýše položený odpad v TOP300 CSFD. ()

Zemřel Ennio Morricone

Zemřel Ennio Morricone