Tenkrát na Západě

• Itálie C'era una volta il West (více)

Feri0

Najlepší spaghetti western a zároveň vrchol Leoneho tvorby v podobe dnes už kultového snímku. Najväčším triumfom tohto filmu je perfektná a podmanivá hudba Ennia Morriconeho z ktorej sa stala legenda. Tu mal prísť jasný oscar za Best original score, ostatne ako vo viacerých kategóriách. Na niektoré ignorácie filmovej akadémie naozaj nemám pochopenie. Okrem hudby sa film môže pýšiť aj výbornou kamerou, skvelými hercami na čele s okúzľujúcou Claudiou Cardinale a v neposlednom rade aj krásnym prostredím amerického západu. Film, ktorý zadefinoval pojem "western". ()

prochy95

V tomto filmu byla zajímavá zápletka a celkem příjemné postavy. Dále film vylepšila skvělá hudba a výstižné hlášky postav. Avšak jedna věc dělá tento film vyjimečný. Tím je naprosto úžasné nastínění onoho westernového prostředí. Například hned prvních patnáct minut, kdy tři lidi čekají na vlak, nemluví u toho, dokonce nevykonávají ani nějaký velký pohyb. Stejně ale jsem od toho nedokázal odtrhnout zrak. Něco takového se filmařům povede opravdu málokdy. ()

Stanmi

Takže si to shrňme, na železniční stanici nějakého zapadákova přijiždí chlápek jménem Harmonika (Charles Bronson), který v tomto kraji hledá pistolníka a zabíjáka Franka (Henry Fonda), do města však přijíždí také Jill (Claudia Cardinale) za svým novomanželem, místním farmářem McBainem. Ten je však zabit Frankem, protože nechtěl prodat svůj pozemek železniční společnosti. Harmonika se společně s desterátem Cheyennem (Jason Robards) rozhodnou pomoci osamocené vdově a přitom si také vyřídit účty s Frankem...Tenkrát na Západě je docela propletenec co se týče jednotlivých postav, ale po čase (a času je dost, skoro tři hodiny) se v něm člověk dokáže v pohodě zorientovat. Sergio Leone točit westerny zkrátka uměl, to je skoro zbytečné zmiňovat, stejně jako charakteristickou hudbu Ennia Morriconeho. Leone v příběhu využívá klasických témat jako je pomsta, chamtivost, ale taky nezdolnost a pomoc bližnímu svému. Navíc si dovolil obsadit jednoho z nejklasičtějších klaďásů Henryho Fondu do role bezcitného zabíjáka, zde se opravdu hodí napsat: klobou dolů. Film tak má své nesporné kvality, avšak myslím si, že úplně dokonalý není, díky své délce má hluchá místa a samotný příběh je sice slušný, ale ne dechberoucí, klasika svého žánru to však bezesporu je. ()

DR.SZ

Tak bezvadně a originálně propracovaná tradiční westernová zápletka si i můj vděk zaslouží. Musím se přiznat, že jsem na počátku váhal, zda-li pak není snímek moc zdlouhavý a pak, jak se promísily všechny příběhy jsem pochopil, že takhle riskem vyjadřuje emoce a atmosféru na západě. Stejný prostor má zde brilantní hudba a procítěný scénář. Nejlepší western, co jsem kdy viděl, obzvlášť když tu jsou nejednoznačné hlavní postavy - Jill, Harmonika, Čejen, Morton i Frank; někdy vyplave na povrch a zakončí dějství jejich dobrá strana. jindy špatná ...97% ()

salamun30

Tento western nikdy nezostarne, nádherne dlhé zábery, každý pohyb vyzerá, akoby unudený, výborný herci, skvelé krátke dialogy, chlapské postoje, ked fandíte aj tomu zlému a v neposlednom rade kúzelná Cllaudia Cardinále. ()

CuddlePoodle

Veliká čest i štěstí vidět tohle veledílo na velkém plátně i po téměř 50 letech od vzniku. Žádný western už nemůže být lepší a žádná herečka více sexy než Claudia. ()

Nikitoss95

Dávám 5 hvězd hlavně za hudbu a místy napínavou a krásnou westernovskou atmosféru,samotný děj tohoto westernu se mi zdá býti průměrným,a hned na začátku mě šokovala bezcitná vražda McBanea a jeho dětí; ()

CHILLYcze

Tenkrát na západě....ani nevím jak jsem se k tomuto filmu dostal ale tento film mne fascinuje, a to doslova. Hudba,režie,herecké obsazení,rafinovaný příběh, ale také dokonalá kamera, plná detailních záběrů.....to je třeba věc o které se moc nemluví a přitom je geniální. Někomu možná přijde že TnZ je zbytečně zdlouhavý...to není pravda, tohle je hlavní síla filmu. Tenkrát na západě nenápadně graduje k tomu nejlepšímu co snad může divák v kinematografii vidět a upřímně lituji lidi co s tímhle filmem neměly trpělivost a přišly o tento skvost. 100% ()

Karlos8

Jen těžko lze hodnotit tento výstavní snímek jinak než pěti hvězdičkami. Přestože Sergio Leone, mistr ve svém oboru, natočil spoustu westernů, tento se řadí mezi vůbec ty nejlepší. Důvod je jednoduchý. Hudba. Dovolím si říct, že lepší hudba pro western nikdy nevznikla a pravděpodobně možná ani nevznikne. Zde je jasný úkaz toho, že skvělý film se nedá točit každý den, natož každý rok. Když porovnám předchozí westerny, zde je úplně něco jiného. Jsem velmi rád, že do hlavní role byl nakonec dosazen méně známý Henry Fonda a ne Clint Eastwood se svým typickým doutníkem v puse. ()

BJ4

Vyníkající, klasika co si zaslouží býti nesmrtelnou. Skvěle napsané a zahrané postavy. Samozřejmě legendární hudba a typicky skvělá režie Segia Leoneho....já chci Bluray!!!! :-) ()

Frca

Mezi fanoušky westernu neustále zní jedna otázka. Jestli je lepší Tenkrát na západě či "dolarová trilogie" No, dolarová trilogie byla skvělá, ale jakmile se podíváte na Tenkrát na Západě a hned v první scéně slyšíte hrát tu úžasnou hudbu pana Morriconeho, hned víte, že tenhle film je trhák. Kdo by neznal (podle mého názoru) nejslavnější westernovou hudbu všech dob, kterou hraje v úvodní scéně Charles Bronsen a okamžitě, jakmile harmonika dohraje, doslova cítíte v kostech. že tady se prostě něco stane, protože napětí je tak husté, že se ani nedá ani tak krájet, jako spíš řezat laserem. ()

AndrewNewman

Pre mňa nič moc. Klasické westerny skrátka nemusím, nemá to pre mňa grády, aj keď oceňujem herecké kreácie a skvelú hudbu. Čo sa Leoneho týka, na jeho tvorbu nemám názor. Vtedy v Amerike je pre mňa veľmi dobrý film to áno, ale toto je skôr veľké sklamanie. Musím priznať, že som sa nudil. ()

sharka.68

v kolikáté minutě jste zapomněli,že je to film? V kolikáté minutě jste se stali účastníky děje? V kolikáté minutě vám zaskřípal prach v zubech a zalehly Vám uši po výstřelech z koltů? Snad stokrát jsem viděla zemřít Jasona Robardse (Cheyen) a stokrát to hodně bolelo. ()

Jochys

Jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděla. Hudba, jež zní ve filmu je ikonická ... dokonalá. Miluji závěrečnou scénu, ale i dokonalý úvod. Nemám co bych tomuto filmu mohla vytknout. ()

Plague.

Kdybych hodnotil film až dnes a neznal jej předem, asi hodně bodů strhnu za jeho rozvláčnost a asi bych o něm říkal, že je nudný. Vzhledem k roku natočení je ale jeho rychlest v normě. Jinak režie, herci, dialogy, hudba a výprava, vše naprosto skvělé. ()

Zemřel Ennio Morricone

Zemřel Ennio Morricone