Butch a Sundance: Začátky

• slovenský

Butch a Sundance: Kedysi dávno

Western / Dobrodružný / Krimi

USA, 1979, 107 min

Je to vlastně jako klasický prequely o dětských letech a mládí oblíbených hlavních hrdinů. Trochu akčnější, trochu humornější, trochu dětinštější a trochu míň dospělý. Dalo by se to přirovnat třeba k nějaké trochu míň zábavné epizodě Brisco County Juniora. Herci byli už původně obsazení proto, že byli podobní Redfordovi a Newmanovi, aby to vypadalo autentičtěji. Jenže se to celkově nijak moc nepovedlo. Je to takový nedovařený, občas to člověka chytne a zabaví, ale většinou se tam nic moc neděje. Navíc dějový nedotaženosti ve vztahu k filmu s Redfordem a Newmanem to absolutně stahují na dno k ostatním rejžařským filmům (a není to od režisér, ale od rejžovat). Posledních třicet minut se sice snaží ukázat, že se něco děje, ale to tu první nudnou hodinu a půl prostě nezakryje. Nebýt staršího snímku, dávno by na tento film všichni zapomněli.(29.8.2006)

• PinokKio

Lehkovážně pojaté vyprávění o slavné dvojici psanců z divokého západu. Ačkoliv je to detailnější, co se týče reálných osudů Butche a Sundance, než byla známější filmová verze s Newmanem a Redfordem, tak je výsledek spíše o ničem. Těžko říct, jestli jsou na vině oba hlavní představitelé, kteří nepředvedli zrovna nic oslnivého nebo samotný příběh, který si z dané doby spíš utahoval než aby ji vykreslil v temnějších, tedy přirozenějších barvách ..(19.8.2014)

Filmu môžeme dodať výchovnú hodnotu premostením na podobenstvo O nepoctivom správcovi z Evanjelia: Je obdivuhodné, čo všetko dokážu ľudia vymyslieť a uskutočniť pre získanie pominuteľného bohatstva. Iste, samotná krádež, či lúpež sú zlé veci. My si tu chceme všimnúť vynaliezavosť a nasadenie s akým synovia sveta myslia na svoju budúcnosť. O čo viac by sa mali synovia Svetla usilovať konať dobro, aby tak pomáhali sebe, aj ostatným ľuďom získať oveľa väčší poklad - večné šťastie - nebo! ODPORÚČANÁ PRÍSTUPNOSŤ: Od 15 rokov.(3.2.2009)

Beru tohle jako předkrm k Redfordovi a Newmanovi. Rozhodně bych nedával výraznější herce, myslím, že by se to začalo míchat a to by byla škoda. Z tohoto pohledu je to celkem sympatický snímek. Je tam humor, který je mi více než blízký. Není to samozřejmě taková kvalita jako v podání již zmíněných pánů herců, na druhou stranu jde o úplně něco jiného.(13.9.2008)

• slovan1

Na slavnější western to nema ani omylem. Je to spiš pokus navázat na úspěšný film, s jinými herci, který se ale bohužel moc nepovedl. Dívat se sice na to dá, ale nic světového v tom člověk hledat nemůže. Určitě se zde najde zajímavá scéna, či hláška ale v porovnání se slavnějším Butchem a Sundencem to u mě moc nezabodovalo.(18.5.2010)

• William Katt

• - Sundance (William Katt) ve filmu říká Butchovi (Tom Berenger), že se jemenuje Longbow. Stejnou informaci obdrží Butch i ve filmu Butch Cassidy a Sundance Kid (1969), avšak je z ní překvapený. (JohnSmith)