Butch a Sundance: Začátky

• slovenský

Butch a Sundance: Kedysi dávno

Western / Dobrodružný / Krimi

USA, 1979, 107 min

Beru tohle jako předkrm k Redfordovi a Newmanovi. Rozhodně bych nedával výraznější herce, myslím, že by se to začalo míchat a to by byla škoda. Z tohoto pohledu je to celkem sympatický snímek. Je tam humor, který je mi více než blízký. Není to samozřejmě taková kvalita jako v podání již zmíněných pánů herců, na druhou stranu jde o úplně něco jiného.(13.9.2008)

• Radek99

Nový pokus o reinkarnaci filmové slávy legendárního dua pistolníků je prospěšný především v jedné věci - názorně a zjevně divákům ukazuje, jak velký a jedinečný byl původní film Butch Cassidy a Sundance Kid a jak nedostižní byli oba jeho charismatičtí herečtí představitelé - Paul Newman a Robert Redford. William Katt a Tom Berenger jim totiž nesahají ani po kolena...(15.10.2007)

Jakoby autoři už dopředu počítali s tím, že legendárnímu filmu z roku 1969 s Robertem Redfordem a Paulem Newmanem v hlavních rolích se mohou jen velmi těžko vyrovnat. A tak se rozhodli pro jinou cestu. Vede sice do určité míry ve stopách původního snímku, ale zároveň daleko zřetelněji uhýbá do odlehčených, osvobozujících končin parodie a bezstarostné nadsázky, které nabízejí bezpočet možností, jak obstát v každé situaci a neztratit přitom tvář. A tak vznikl po všech stránkách pozitivní, svěží snímek nezatížený nostalgií, který po svém vzdal poctu dvěma pozoruhodným chlápkům: Psancům, kterým sice nepatřil celý svět, ale měli k dispozici širé pláně Divokého západu, žili pro pocit svobody - rychle a naplno … a měli to štěstí, že potkali jeden druhého. Pokud nebudete paličatě trvat na poměřování obou filmů, budete se docela dobře bavit … Slabší 4*(31.1.2011)

Je to vlastně jako klasický prequely o dětských letech a mládí oblíbených hlavních hrdinů. Trochu akčnější, trochu humornější, trochu dětinštější a trochu míň dospělý. Dalo by se to přirovnat třeba k nějaké trochu míň zábavné epizodě Brisco County Juniora. Herci byli už původně obsazení proto, že byli podobní Redfordovi a Newmanovi, aby to vypadalo autentičtěji. Jenže se to celkově nijak moc nepovedlo. Je to takový nedovařený, občas to člověka chytne a zabaví, ale většinou se tam nic moc neděje. Navíc dějový nedotaženosti ve vztahu k filmu s Redfordem a Newmanem to absolutně stahují na dno k ostatním rejžařským filmům (a není to od režisér, ale od rejžovat). Posledních třicet minut se sice snaží ukázat, že se něco děje, ale to tu první nudnou hodinu a půl prostě nezakryje. Nebýt staršího snímku, dávno by na tento film všichni zapomněli.(29.8.2006)

• slovan1

Na slavnější western to nema ani omylem. Je to spiš pokus navázat na úspěšný film, s jinými herci, který se ale bohužel moc nepovedl. Dívat se sice na to dá, ale nic světového v tom člověk hledat nemůže. Určitě se zde najde zajímavá scéna, či hláška ale v porovnání se slavnějším Butchem a Sundencem to u mě moc nezabodovalo.(18.5.2010)

• William Katt

• - Sundance (William Katt) ve filmu říká Butchovi (Tom Berenger), že se jemenuje Longbow. Stejnou informaci obdrží Butch i ve filmu Butch Cassidy a Sundance Kid (1969), avšak je z ní překvapený. (JohnSmith)