Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Do amerických prezidentských voleb zbývají jen dva týdny a Conrad Brean, specialista na problematiku médií, je narychlo povolán do Bílého domu. V podzemní zasedačce se dozvídá o hrozícím sexuálním skandálu mezi prezidentem a nezletilou skautkou, celou kauzu totiž plánuje několik stanic ještě ten večer odvysílat v hlavních zprávách. Breanovým úkolem je zastavit blížící se mediální bouři a zároveň prezidentovi napomoci k jeho znovuzvolení na další funkční období. V tak krátkém čase je jedinou možností odvrátit pozornost veřejného mínění jiným směrem. Brean se proto spojí s hollywoodským producentem Stanleym Motssem a společně vymyslí absurdní plán: nejdříve jsou zveřejněny falešné zprávy o neexistujících bombardérech B-3 a vzápětí USA musí čelit nečekanému útoku albánských radikálů. To je však jen počátek neobyčejně věrohodné hry s fakty a iluzemi, která s každým dalším dnem do voleb nabírá co do absurdity na obrátkách... Americký film natočil úspěšný režisér Barry Levinson (Rain Man, Dobré ráno, Vietname, Bugsy), který satiricky laděné komedii vtiskl dostatek věrohodnosti, humoru a nadsázky. Postavu chladnokrevně a cynicky uvažujícího Conrada Breana si zahrál Robert De Niro (Taxikář, Zuřící býk, Irčan), zatímco velikášsky a furiantsky vystupujícího producenta Motsse představuje Levinsonův dvorní herec Dustin Hoffman (Absolvent, Hrdina proti své vůli, Smrtící epidemie). Autory promyšleného scénáře se skvěle napsanými dialogy jsou pak scenáristka Hilary Henkinová a známý dramatik David Mamet, zároveň jde však o volnou adaptaci knihy Americký hrdina Larryho Beinharta. Ani jeden z tvůrců ovšem nemohl tušit, jak rychle a blízko se přiblíží skutečnosti. V lednu roku 1998, pouhý měsíc po premiéře propukl sexuální skandál prezidenta Billa Clintona, který vzápětí nařídil bombardování v Súdánu. Situace se pak opakovala ještě dvakrát: během projednávání Clintovova impechmentu bombardovaly Spojené státy Irák a pár měsíců na to také Jugoslávii. Název filmu se pak na dlouho dobu ustálil jako označení pro mediální čachry a odvádění pozornosti od klíčových problémů. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (490)

Renton 

všechny recenze uživatele

Scénář: Hilary Henkin, David Mamet .. Je to přitažené za vlasy anebo dotažené k (absurdní) dokonalosti? Žánr komedie může působit velmi matoucím dojmem - úsměvů na tváři děj mnoho neudělá a spíše mrazivě baví díky několika výtečným dialogům a popisům, jak je (asi) snadné manipulovat s davem s pomocí masmédii. ()

GilEstel 

všechny recenze uživatele

Slabý film, nedůstojný dvojice Hoffman De Niro. Komediální nadsázka, beroucí si na paškál manipulovatelnost politického veřejného mínění, zde vyznívá příliš suše. Vše se tváří až příliš vážně. Na jednu stranu je to příliš málo absurdní, na druhou stranu příliš málo realistický než aby šlo o skutečnost. Vtip se ztrácí a dialogy jsou o ničem. Přitom téma jako hrom. Asi si každý pamatuje na imaginární jaderné, chemické a další balistické střely, které Američané sledovali ve hlavním zpravodajství, než Bush vlítnul do Iráku, aby zastavil zlého teroristu Saddáma Husajna, jenž jeho předchůdci tak neprozíravě vyzbrojili. 41% ()

Reklama

Omnibus 

všechny recenze uživatele

Dustin Hoffman jako Stanley Motss to myslel dobře (a ve filmu to zahrál více než dobře). Byl to ve svém oboru profík a tak to i dotáhnul k vítěznému konci. Prodal neprodejné zboží - v druhém volebním období kandidujícího prezidenta, který se konečně projevil taky trochu lidsky... Naneštěstí právě tím, že „neudržel zapnuté kalhoty“ (jak kdysi řekla Hillary Clinton o svém drahém prezidentském choti ohledně kouřící baculky Moničky Lewinsky) a zprznil nám školačku. Tedy ne nám, jim... To by ještě nemusel být žádný problém, kdyby se to ovšem neprovalilo. Samozřejmě - jak jinak - načasováno politickými protivníky na tu nejméně vhodnou chvíli. Ale Dustin to zvládnul bravurně, a kdyby poslechl Roberta De Niro (ve filmu excelentního), mohl to i přežít. Jo, taková ješitnost, to je mrcha... A já končím komentář a jdu si zjistit, jak dnes dopadlo první kolo NAŠICH prvních prezidentských voleb. To nekecám, všimněte si, kdy tohle píšu! ;-) ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Neskutočne zaujímavá mrazivá komédia. Potvrdila mi pravdivosť bonmotu, že mnoho múdrych slov sa vysloví s úsmevom, ale tisíckrát toľko hlúpostí s vážnou tvárou. A pasáž, v ktorej Brean presviedča o svojej pravde agenta CIA som si zapísal celú. Až v súčasnosti je možné oceniť, aká prorocká bola vo svojej dobe: „Budoucnost má jen jaderný terorizmus. Boj se vede s malou skupinou disidentů, kteří jednají bez vědomí vlády. A bla, bla, bla. A na takovou válku musíte být připraveni. Buďte ostražití. Zapojte veřejnost. Takhle se povede válka v budoucnosti. A pokud vy na ni nejste dostatečně vyzbrojeni, tak nakonec spadne klec. Budete bez práce. Říkejte tomu dril, nebo zajištění bezpečnosti, říkejte tomu, jak chcete. A jestli ty vaše satelity neobjevili válku, tak jděte domů a věnujte se golfu příteli, poněvadž jste zbytečný“. Vôbec ma neznepokojuje, že film je v komentároch označovaný za bokovku, že je nepravdepodobný a v Amerike nezožal úspech. Vychvaľovať DeNira s Hoffmanom je úplne zbytočné. Tvorili zohraný dvojtakt. Lepší než v Trabante. ()

StarsFan 

všechny recenze uživatele

Moc hezká politická satira, která na aktuálnosti neztrácí ani po Clintonově éře, pravda už tu nejde o nějakou světlušku (stážistku), ale o Albánii (Irák), která v příběhu (ve světě) hraje snad ještě větší roli. Stejně jako ona manipulace médii a falšování války, no neproběhla celým světem nedávno zpráva o falšování války mezi Palestinou a Izraelem? Ano, nebyla sice "až takhle vymyšlená", na druhou stranu média hodně ráda vsázejí na ony srdcervoucí výjevy, které z jinak normálně myslících lidí udělají stádo volů. A tahle komedie přesně taková je: kousavá, štiplavá s mimořádně dobře napsanými dialogy. De Niro a Hoffman tradičně skvělí, myslím, že si tenhle film (i díky mý posedlosti americkou politikou) dám v budoucnu ráda znovu, mám totiž pocit, že by mohl být na druhý pohled ještě lepší. Dodatek 14. září 2008 Podobně jako u Zuřícího býka, i u Vrtěti psem platí, že jeho genialitu doceníte až ho uvidíte poněkolikáté. Dialogy plynou jeden za druhým a napoprvé snad ani nejde všechny ty geniální narážky pochytit. Člověka, který dokázal tohle vymyslet a napsat, upřímně obdivuju. Prezidentův štáb si vymyslí válku s Albánií ("Co nám kdy udělali?" "A co kdy udělali pro nás?") a najme si producenta, který ji v Hollywoodských studiích natočí ("Během natáčení The Four Horsemen of the Apocalypse tři jezdci zemřeli dva týdny před natočením finálního záběru. Tohle není nic. Je to jako první dějství: Válka."). K tomu všemu vzniká oslavná píseň na americké hrdiny ("Na Albánii se blbě vymýšlejí rýmy."), nastrčený americký hrdina se vrací do vlasti ("Když jsme říkali, že chceme někoho ze speciálního programu, poslali nám speciálního zločince."), CIA odhaluje, že je celá zápletka kolem války vymyšlená ("Žádná válka není." "Je, vy se nedíváte na televizi?"), prezident si přeje na válečných záběrech pouze a jedině bílou kočku... Neuvěřitelné. Nadčasové. Nestárnoucí. "Prezident bude hrdina. Přinesl nám mír." "Ale vždyť nikdy nebyla válka." "Tím lépe." ()

Galerie (16)

Zajímavosti (17)

  • Název pro lék Schumanna "Prozalium" je kombinací skutečných léků Prozacu a Valia. (don corleone)
  • Krátce po uvedení filmu, kdy se provalila aféra Billa Clintona s Monikou Lewinskou, se USA zapojily do tří vojenských operací. Operace Desert Fox – několikadenní bombardovací kampaň v Iráku, která se odehrávala během toho, co se Clinton zpovídal z obžaloby ve Sněmovně reprezentantů. Operace Infinite Reach – dvojí raketový útok proti objektům v Súdánu a Afghánistánu, které byly podezřívány za teroristické základny. Útok následoval pouhé tři dny poté, co Clinton přiznal, že měl s Lewinskou nemístný vztah. Operace Allied Force – první fáze Války v Kosovu, 78 dní dlouhé bombardování vedené vojsky NATO proti Svazové republice Jugoslávie. Operace začala jen několik málo týdnů poté, co byl Clinton zproštěn obžaloby. (Zdroj: wikipedia.org) (dinamit_1)
  • Ve 46. minutě při debatě v nahrávacím studiu si Fad King (Denis Leary) rukou mne prsty na pravé noze, ale v následujícím záběru je obutý a teprve si rozvazuje tkaničku. Ve 47. minutě si pro změnu v jednom záběru pravou botu nazuje a v následujícím tutéž botu zvedne ze země a opět si ji nazuje. (Korsak)

Související novinky

Zemřela herečka Anne Heche

Zemřela herečka Anne Heche

12.08.2022

Kdo sledoval zprávy ze světa posledních několika dnů, zřejmě tušil, že smutná novina se nevyhnutelně blíží. Před necelým týdnem totiž americká herečka Anne Heche během fatální autonehody v Los… (více)

Reklama

Reklama