Poslední cesta mezi Bratislavou a Prahou je pro jednoho ze strůjců „pražského jara 68“ rekapitulací jeho nadějí i vzpomínkou na zoufalý boj s představiteli sovětské komunistické moci. Dubček je portrétem muže, který věřil, že se v roce 1968 napraví chyby minulosti a tehdejší Československo se změní v demokratickou zemi... Příběh filmu se odvíjí ve třech rozhodujících fázích života A. Dubčeka, a on sám je na své poslední cestě z Bratislavy do Prahy jejich vypravěčem. Je to období jara a léta 1968, v čase nadějí a následné okupace vojsky „spřátelených armád“, období, kdy byl Dubček s ostatními členy vlády zadržovaný v Moskvě a kdy se rozhoduje o podepsání tzv. moskevských protokolů, a pak další období vykreslující život ve společenské izolaci, atmosféru špehování a ponížení. Film o Dubčekovi je historický videofilm realizovaný digitální filmovou technologií, kombinující dokument s hranými situacemi a pasážemi. „Bez idealizovania je akousi historickou milosrdnosťou, v ľudsky presvedčivom portréte človeka, ktorý uveril v možnosť demokratizácie totalitného režimu a tak ho nevyhnutne musel stretnúť osud Ikara svojej doby“, říká o svém filmu režisér Laco Halama. Tragická a nikdy neobjasněná Dubčekova autohavárie jako by byla i koncem utopistické iluze o společnosti s lidskou tváří. (Česká televize)

BigJohn02

Působilo to jako poněkud didaktický polodokument. Ukazuje Dubčeka jako naivního komunistu, který chtěl reformovat to, co se reformovat nedá. Ale je jen dobře, že je na plátně zachováno, jaká svině byl Vasil Bilak a jeho kolaborantská banda. Nejkřivější oportunistický zmrd byl ale jednoznačně Gustav Hnusák, který zkurvil život celé generaci. Jen poznámka: prostřihy ukázaly, že skutečný Brežněv byl daleko hnusnější gorila než herec, co ho hrál - ale aby tu jeho držku zachovali, museli by částečně oholit Richarda z pražské ZOO. ()

pido73

Nakolko je to televízny film mne osobne pripada fajn . Čo sa týka striedanie autentických a hraných scén vôbec mi to neprekážalo dokonca sa mi to niekedy páčilo. A čo sa týka príbehu nemôžem sa ktomu vyjadrovať nakolko som sa narodil 5 rokov po vstupe vojsk do ČSSR . No pripada mi že väčšina ludí mala Dubčeka v Československu rada a film to viac - menej potvrdzuje ()

caj2014

naivná divadelná mystifikácia (tedy snaha o mystifikáciu) jednej osoby - nakoniec je to iba plochý dojem a nepravdivý obraz udalostí ... slabota - takmer amatérske šaškovanie ()

maros612

Veľké sklamanie. Filmu sa síce podarilo vysvetliť situáciu a priblížiť kľúčové udalosti, ale urobil to prakticky inscenačným spôsobom. Keďže tento film zjavne nemal rozpočet na to, aby sa pustil do scén s tankami i rekonštrukciami konfliktov v uliciach, používal prestrihy s autentickými zábermi. Z tohto pohľadu by bolo možno lepšie urobiť nový, kvalitný dokument s hranými časťami tak, ako to robia niektoré produkcie káblových dokumentárnych TV staníc. Vzhľadom na to, že v tomto filme bol zvolený opačný postup je potrebné povedať, že výsledok pôsobil lacno. Oceniť možno pekné využitie dobových vozidiel, ale veľkým mínusom je ten neštastný selektívny dabing, ktorý je zle urobený - nie je synchrónny. (videl som slovenskú verziu). Vnútorné monológy hlavnej postavy sú zaujímave, ťažko však povedať, do akej miery svojím obsahom osobnosti Dubčeka sedia. ()

Martin.Stein

S filmu Dubček - Krátka jar, dlhá zima je cítiť strašne nedostatok financií.celý dej sa odohráva v dvoch až troch hlavných interiérových miestach. Film neobsahuje žiadne exteriérové miesta (keď nerátam vložené autentické archívne závery). kvôli tomu stráca po čase film dynamiku a diváka začne trochu nudiť. Na druhej strane sú pomerne dobré výkony hercov a skvelé dialógy. Tvorcovia pekne zakomponovali autentické zábery do filmu aj keď si myslím že ich tam bolo až priveľa. Film o takejto vážnej téme by si zaslúžil oveľa viac financií ktoré by pomohli k oveľa väčšej kvalite filmu. Zakomponovanie poslednej jazdy Dubčeka sa mi vo filme strašne páčilo. Zhrnem to: Film je s celkového hľadiska dobrý a keď vás zaujíma táto téma tak si to pozrite. Verím že film použije aj veľa učiteľov dejepisu a z atraktívna hodiny dejepisu keďže väčšina dnešnej mládeže nemá vôbec žiadny záujem o históriu Slovenska. ()

ciapok

Tento film by sme asi zaradili medzi "politické trilery"... atraktívna kategória, kde (nielen) americký divák napevno očakáva konvoj pancierových limuzín, prepadnutý motorkármi s bazukami, oceľové lanká v hodinkách, kozaté agentky, pekelné naháňačky, horiaci New York atd... Toto tu nie je ale je to sakra pútavé (pre ročníky pod 90) a že toto dali slováci ma posadilo na riť ! Howk. ()

kamziksvk

Skvelé herecké výkony a snaha zachytiť Augustové udalosti z politického pohľadu a z pohľadu hlavných aktérov Pražskej jari. Po desiatkach rokoch si tak ľudia môžu aspoň čiastočne predstaviť, čo všetko zažívali počas okupácie naši politici, ako niektorí (Husak), rýchlo zmenili kabát a ako mal až do posledných momentov pred okupáciou Dubček vierubv zdravý rozum a socializmus s ľudskou tvárou. Vo filme neuvidíte samotný akt okupácie, ktorý mohol byť podľa mňa spracovaný aj trochu lepšie, no napriek tomu dávam 5 z 5. A hlavne nezabudnime, aká je dnešná sloboda dôležitá a ako za ňu museli ľudia bojovať. Pre mladých by som to zaradil na zoznam povinnej filmografie. ()

TWANG1977

Dalši sracka ktera si mysli ze kdyz Cech mluvi s Rusem musi to byt rusky s titulkama xtejna idiocie jako v Masarykovi kde to byla anglictina PROC ? ()

andydufrsn

Mě se to líbilo, kdo čekal, nějakou kontroverzi bude asi zklamanej, ale jako příběh jedné z ikon naší historie to bylo super! Jastraban rozhodně nezklamal. Za mně fakt dobrý! ()

NikoKovac

Nabízí se srovnání s podobným tématem v cyklu České století. Tomu dílu jsem vyčítal nepřesvědčivou roli prezidenta Svobody, který si sice byl podobný, ale bylo poznat, že ho hraje Slovák, ten akcent prostě Horváth nezakryl. Tady sice Svobodu hraje Čech, ovšem, a to je podle mě daleko radikálnější chyba, Brežněva nehraje Ukrajinec. Brežněv byl Ukrajinec, což se pozná na výslovnosti, jelikož Ukrajinci nemají G, ale H. Nejsem rusista, ale tady tahle amatérská a z mého pohledu fatální faktografická chyba poznat byla. Za to hvězda dolů, druhá za takové méně záživné zpracování. ()

moshe

Určitě stojí za to tento film vidět, i když asi jednou stačí. Dobře zahrané, celé to trochu působí jako hraný dokument, ale tady to nevadí, do jaké míry se to drží historické skutečnosti nebudu komentovat, protože nevím ... 6/10 ()

20. Kino na hranici má ve znaku hvězdy

20. Kino na hranici má ve znaku hvězdy