Ať žijí duchové!

• Slovensko Nech žijú duchovia! (více)
Z natáčení  - Dana Vávrová, Lubomír Lipský st., Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř
Rodinný / Komedie / Muzikál / Fantasy
Československo, 1977, 80 min

Kamera:

Jan Němeček

Dana Vávrová, Jiří Procházka, Jiří Sovák, Vlastimil Brodský, Lubomír Lipský st., Věra Tichánková, Petr Starý, Igor Nachtigal, David Vlček, Tomáš Holý (více)

Kluci z městečka pod zříceninou hradu Brtník se rozhodnou vyzkoušet svou odvahu a vydají se o půlnoci do hladomorny. Nevysvětlitelné události, které přitom zažijí, dávají tušit, že objekt není tak opuštěný, jak by se na první pohled zdálo. Druhý den se děti účastní na městském výboru jednání o budoucnosti hradu. Přestože mají na své straně předsedu i ředitele školy Vávru, skončí jednání remízou. Proti se totiž postaví ziskuchtivý vedoucí samoobsluhy Jouza, který chce v hradním sklepení pěstovat žampióny. Podpoří ho i jeho švagrová, zvaná Černá kronika. Jedné noci však děti na svou stranu získají nečekané spojence. Při další ze svých nočních návštěv hradu se seznámí s dvojicí sympatických strašidel, půvabnou dívenkou Leontýnkou a jejím otcem, rytířem Brtníkem z Brtníku. Společně se postaví Jouzovým intrikám a s pomocí nadšených rukou i kouzel hrad opraví. (TV Nova)

Miroslav.Zac

U tohohle filmu nemůžu přimhouřit oči z nostalgie, protože na film koukám pravidelně každý rok minimálně jednou a pořád se bavím. Dát míň než pět hvězd by byla urážka filmu a pan Sovák by mě chodil v noci strašit. ()

Rankir

Vynikající záležitost, která ani po letech nezestárla a hlášky a písničky z ní se stále drží v povědomí lidí. "Jaký "I" ve Tvrdá pomsta Jouzovi?" "Tvrdá pomsta, tak tvrdy!" ()

FireFox

V porovnání se včera shlédnutým "Hollywoodským muzikálovým trhákem" Mamma mia!, křičím: Díky bohu za český dětský film semdesátých let!. Ční nad zmíněným dílkem filmově i muzikálově. Pane Lipský, děkuji. ()

Anakikin

Úsměvný a kouzelný příběh nejen pro děti, ale i dospělé. Mimo jiné i jedna z prvních rolí Tomáše Holého, která mu přinesla účast v nejznámějších filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Za trnkovým keřem. Nepřekonatelně udělaná kouzla s trpaslíky, která i po třiceti letech nemají chybu. Zábavné písničky, které se nesmazatelně navždy vryly nejednomu člověku do mozku a půvabně zakomponované reklamy na Alpu a Pribináčky. Taky ale možná i prazáklad populace sádrových trpaslíků blízko našich státních hranic... No prostě film, který se v mnohém proslavil. Co více dodat... Snad jen, že pramen zdraví z Posázaví. ()

T369

Ať žijí duchové je jedna z těch pohádek, kterou si nezamilují pouze děti. Ten film je zkrátka hezký a když k tomu připočtu úžasného Vlastimila Brodského, Jiřího Sováka a Lubomíra Lipského a milé písničky jako Hajný je lesa pán nebo Pramen zdraví z Posázaví (Posázaví jako stavení!), zkrátka mi vychází pět hvězdiček! ()

Boris18

Komedie pro děti, u které se pobaví nejen oni, ale i ledajaký dospělý. Mě se nejvíce líbíl Lubomír Lipský st. a Tomáš Holý. Nezapomentulná hláška "Posázaví, podle vzoru stavení, Jouzo" a samozřejmě písničky, bez kterých by film možná nebyl takový jaký je. ()

corax8

Nejsilnější zážitek mám z hudby a textů. Prosto jsou písně, které se dají zpívat pořád. Myslím, že hudby ve filmu hodně přispívá k jeho rychlému tempu to musí bavit všechny, kdo se koukají. I Když jsem skoro stejně starý jako tento film, rád se na něj zase podívám. ()

sirnene

Pohádka z doby mého mládí. Jako dítě jsem záviděl a chtěl mít kamarády jako je Leontýnka. Zajímalo by mne kolik pak Leontýnek díky tomuto filmu vzniklo. Nemohu dát pět hvězdiček, a to ani za skřítky z mechu, neboť Včelí medvídci jsou lepší. ()

dINsA

Až se mne někdo zeptá, jaký je můj nejoblíbenější žánr, řeknu mu, že muzikál. A až se mne někdo zeptá, jaký je můj nejoblíbenější muzikál, řeknu mu, že "Ať žijí duchové". A-a až se mne někdo zeptá, proč tenhle klenot není v první minimálně 100 nejlepších filmů na csfd... smutně pokývu hlavou a pokrčím ramena. ()

TOMASINI

Hajný je lesa pán... Pro děti před 30 lety, 20 lety, 10 lety, dnes ... pořád stejně kvalitní a divácky atraktivní film. ()

Věra Tichánková 1920 - 2014

Věra Tichánková 1920 - 2014