„Marečku, podejte mi pero!“

• angličtina Marecek, Pass Me the Pen!
TV spot
Československo, 1976, 96 min (Alternativní 91 min)

Kamera:

Jiří Macák

Jiří Sovák, Václav Lohniský, Iva Janžurová, Míla Myslíková, Josef Kemr, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, František Kovářík, Josef Abrhám, Jiří Schmitzer (více)

Jiří Kroupa, mistr v továrně na zemědělské stroje, je závodní radou donucen zasednout do lavice večerní průmyslovky. Potřebuje si totiž zvýšit kvalifikaci, aby mohl zůstat ve funkci i po chystané modernizaci podniku. S ním do lavic usedá pestrá směsice studentů - šplhoun Hujer, koketní paní Týfová, třídní rošťáci Tuček a Šlajs, zmatkář Plha nebo věčný ospalec Dudek. Zkrátka chybí jen Hliník, který se odstěhoval do Humpolce. Přestože jsou to vesměs lidé středního věku, znovu se mění ve školáky. Opisují, žalují, zdržují vyučování a na zvonění čekají jako na vysvobození. Lžou, že nedostali domácí úkol, tropí si žerty ze sebe i z učitelů. Stejně osobitými postavičkami jako žáci jsou i jejich učitelé, mezi nimiž vyniká svérázný chemikář, češtinář Hrbolek nebo třídní Janda, který si musí během školního roku se svými odrostlými žáky vytrpět řadu obtíží, jako třeba nečekané třídní schůzky s hojnou účastí, zejména rodiny Hujerovy. (TV Nova)

RedEagleSK

Podle data natočení filmu a rovnež z názvu filmu ,,Marečku podejte mi péro,, jsem si dosti nerozumně odvodil myšlenku že se jedná o první natočený gay porno film v socialistickém československu. Ano byla to osudová chyba ze které se dosud nemůžu vzpamatovat né jenom já ale také moje libido které po pár úvodních minutách filmu kleslo ze 100 na nulu během dvou sekund. A né na gay porno nekoukám nejsem žádne prase spičený, jsem vcelku slušnej a těžce konzeravativní člověk s intelektuálním přesahem, a koukám jenom na shemale porno, projevy Miloše Zemana a Soukupovy pořady. Ač jsem večné nadržený pičus ktery disponuju intelektuální hravostí a smyslem pro absurditu, nadreálné prvky celého filmu a rovněž zasazení a děj filmu ve mne vyvolalo náhlé deprese hraničící až s existenciální krizí. ()

ostravak30

Jedna z nejlepších a nejlegendárnějších českých komedií. Nedávno jsem dokonce od nějakých mladých slyšel v tramvaji jistou hlášku z tohoto filmu, což o něčem svědčí, vzhledem k roku natočení. Smoljak a Svěrák byli naprostí géniové a jejich komedie prostě dokonalé. Legendární hlášky, gagy, scény, zápletky a konečně postavy jsou prostě zapsané v historii českého filmu. Víc netřeba dodávat. ()

adamix

Toľko hlášok, príhod a karikaturistických postáv v jednom filme, to snáď ani nie je možné. Stráviť školské časy s touto partiou by bola riadna zábava. Nič viac sa o tomto nedá napísať, je to proste dokonalosť, ktorá zostane navždy večnou. ()

helrohir

Ďalšia z radu klasických českých komédií, ktorú viac docení človek, keď už nie je v pubertálnom veku. Vtedy ma totiž vôbec nebavila, ale teraz s odstupom času si trampoty pána Kroupu vo večernej škole dokážem náležite užiť. 75%. ()

DearS

Hliník má v Humpolci svou pamětní desku, což mluví za vše...Jenom tiše doufám, že takové komedie (které může člověk vidět stokrát) budou u nás natáčeny i v dnešní době. Zatím doufám marně. Chce to víc cimrmanovského či svěrákovského humoru :) ()

Marg

Tohle je film, který můžou dávat v TV pořád a pořád a pokaždé se zasmějete a skvěle pobavíte. Neokoukatelné. ()

dejv01

Duo Svěrák - Smoljak stejně jako Tuček - Šlajs nemá chybu, vynikající scénář. V každé postavě se někdo sám musí vidět a kdo říká, že se nevidí v Hujerovi, tak kecá (o tom, jak může být člověk malý, se přesvědčte sami). Jiří Kroupa, ten se s nikým nepáře. "Já vím. Mohu prozradit?!": Je to prostě jedna z nejlepších českých komedií. Sejdeme se na hřbitově. ()

rafix

Nezapomenutelné hlášky této bravůně natočené komedie. Výborná plejáda známích herců. Film patří mezi klenot české kinematografie. ()

SKA

Naprosto dokonalá komedie s vynikajícím obsazením, já se vždy bavím od první až do poslední minuty celého filmu. Mnoho skvělých hlášek z tohoto snímku zlidovělo (Hujer, metelesku blesku ! atd.). Prostě klasika která se snad nikdy neokouká. 100% ()

moviepill

"Všimněte si prosím, že se muj syn schází se svou spolužačkou mezi hroby!" Pri tejto hláške vždy vybuchnem. Nesmrteľná komédia, čo veta, to hláška. A neodolateľný pán Kovářík. ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám