„Marečku, podejte mi pero!“

• angličtina Marecek, Pass Me the Pen!
TV spot
Československo, 1976, 96 min (Alternativní 91 min)

Kamera:

Jiří Macák

Jiří Sovák, Václav Lohniský, Iva Janžurová, Míla Myslíková, Josef Kemr, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, František Kovářík, Josef Abrhám, Jiří Schmitzer (více)

Jiří Kroupa, mistr v továrně na zemědělské stroje, je závodní radou donucen zasednout do lavice večerní průmyslovky. Potřebuje si totiž zvýšit kvalifikaci, aby mohl zůstat ve funkci i po chystané modernizaci podniku. S ním do lavic usedá pestrá směsice studentů - šplhoun Hujer, koketní paní Týfová, třídní rošťáci Tuček a Šlajs, zmatkář Plha nebo věčný ospalec Dudek. Zkrátka chybí jen Hliník, který se odstěhoval do Humpolce. Přestože jsou to vesměs lidé středního věku, znovu se mění ve školáky. Opisují, žalují, zdržují vyučování a na zvonění čekají jako na vysvobození. Lžou, že nedostali domácí úkol, tropí si žerty ze sebe i z učitelů. Stejně osobitými postavičkami jako žáci jsou i jejich učitelé, mezi nimiž vyniká svérázný chemikář, češtinář Hrbolek nebo třídní Janda, který si musí během školního roku se svými odrostlými žáky vytrpět řadu obtíží, jako třeba nečekané třídní schůzky s hojnou účastí, zejména rodiny Hujerovy. (TV Nova)

matt85

Nejlepší český film vůbec. Nejlepší je v tom, že se vůbec nesnaží o hloubku či výraznou pointu, jen nabízí průzračnou a čistou zábavu s humorem chytrým a zároveň atraktivním pro všechny. Tohle umí jen češi. ()

PedroPo

Dvě věci si vždy připomenu v souvislosti s tímto filmem - svého otce, který SŠ studoval také večerně, a pak mistra Sováka, jak jde po ulici se svým synem, potkají je dvě babky a následuje: Dobrý den. NAZDAR! ()

marusaj

Smršť vtipů, hlášek, legračních absurdit a gagů. Barvitá eskadra postaviček, které mezi sebou háží jeden joke za druhým. Jasných pět, ale stejně si neodpustím rýpnutí, a to k režii a střihu - několik situací, které ač brilantně vtipné postrádají rytmus a přesný timing, což ruší (viz např. scény "meteleskum bleskum", "jako ďas", no napočítal jsem jich cca pět). Prosím, nekamenovat, ale zavání mi to zbrklostí. ()

Martin79

Nestárnoucí komedie s celou plejádou vynikajících herců té doby v čele s mistrem Sovákem. Bohužel, nebo bohudík, jsem tento film viděl tolikrát, že lehce sráží mé hodnocení. Proto dávám ****. Ale jinak samozřejmě klasika. ()

Armin82

Bezchybná česká komedie se zajímavým nápadem poslat důchodce zpátky do školy,vynikajícím Jiřím Sovákem a spoustou luxusních hlášek--->stejné chyby,stejné známky---->100% ()

Doski

Klasika Lipského a Svěrák/Smoljak. A hlavně klasika české filmografie. Nevím, proč komentuji až někdy teď. Snad jen proto, že tenhle film pořád žije a bude žít ještě dlouho. 90% ()

Pathrose

Scénář od dvojice Svěrák & Smoljak je záruka výborné zábavy. A tohle je jeden z jejich největších skvostů na plátně. ()

Blondpipi

Tenhle film mě sice už dávno nedojímá až k slzám, už vyvolá spíš úsměv, nicméně si stále pamatuji první, druhé, třetí zhlédnutí, kdy mi tekly nejen slzy smíchu, ale i maskáro tvořící s make-upem zvláštní abstraktní mazanici na mém ksichtíku. Filmy s typicky českým, trošku obhroublým, a přesto milým humorem, ocení má bránice vždy, když si dopřeje takovou několikahodinovou masáž. Dá se říct, že někteří herci, dávají filmu punc kvality..., a to jistě herci formátu Sováka, Zázvorkové, Janžurové a dalších co se ve filmu vyskytují jsou, a to i přesto, že se jedná jen o lehčí nenáročnou komedii. Člověk se až diví, že se dá z poměrně nezajímavého námětu, jakým je dálkové studium přestárlého tatíka z fabriky, vytřískat tolik vtipných situací a hlášek. Musím říct, že coby laborantka jsem nejvíc ocenila hlášku...Hliník se odstěhoval do Humpolce, na laborkách byla kupodivu ke slyšení častěji než pubertální hlášky typu....ty voe, ta je má co? No a film prostě zkouknu ráda zas a znovu, co dodat, snad jen, že jsem nakonec odmaturovala i bez švestiček :) ()

ZnalecH

Bylo tam tolik scén, u kterých jsem se smál, že ani nedokážu zhodnotit, která z nich byla nejlepší. A když jsem se zrovna nesmál a mohl se soustředit na děj, tak mi došlo, že je to česká klasika, u které nemůžu ani přemýšlet o méně než 5* ()

Inozuka

Myslím, že úspěšnost komedie by se měla poměřovat počtem zlidovělých hlášek. Pak nemůžu opravdu chápat, proč před lety nevyhrál pochybnou anketu "Komedie století" některý ze Svěráko-Smoljakovských filmů. Mezi nimy je Marečku podejte mi pero opravdový klenot, který dal vzniknout i popisu charakterového archetypu patolízala.... Hujer. Měl tak na sto procent vyhrát, ale co dělat: "Nám se tady holt nevěří Hustoles!" Jak již je u tandemu S-S zvykem, bezkonkurenčně jsou tady zvládnuté vedlejší postavy.... ing. Týfa, Plha, Fanfula, třídní atd. ()

Mouchal

Další z legendárních českých komedií ze školních lavic, ikdyž už postarších "pilných" studentů. Kdo jiný, než právě Svěrák se Smoljakem, dokáží vzít pár historek ze svých školních dnů a nabalit je do takovéto líbivé formy s velkou fůrou hlášek. Asi každému z nás se při vzpomínce na tento film na mysl dostane především hláška "no nepotěšil jste mě, a ani já vás nepotěším" nebo dohadování o významu slova hrdobec (nebo hrdobce?). Sovák skvěle ztvárnil tak trochu ignorantského a pořádně tvrdohlavého pana Kroupu, který chce přesvědčit své kolegy o své pravdě i za cenu toho, že ze sebe vlastně udělá úplného blbce. Každopádně potěšila premiéra před kamerou Tomáše Holého a postava natvrdlého tajtrlíka P(/M)lhy. Jen by to možná sneslo i nějakou tu minutku navíc (především ke konci to působí dost narychlo), ale to je jen malá vada na kráse. 80% ()

Likan7

Přestože jsem to teď viděl poprvé, jednotlivé scény, hlášky a vtipy zlidověly natolik, že je zná snad každý, kdo vyrůstal v naší malé kotlině. Pokud bych to měl brát čistě jako film, tak se jedná o prostinkou, vtipnou komedii, která se nejvíce opírá o herce, jako ostatně většina českých filmů, protože tam, kde český film končí, herci svými kvalitami ho ženou ještě daleko dopředu. Přesto mi k úplně dokonalosti něco chybí... ()

boni

Nesmrtelná klasika, která se asi nikdy neokouká, a dost možná nejlepší česká komedie vůbec. Snad každá druhá věta z Marečka zlidověla a najde se asi jen velmi málo "našinců", kteří by tenhle klenot domácí kinematografie nezbožňovali. Ono asi nebude náhoda, že i při průměrné kadenci čtvrtletního opakování v hlavním vysílacím čase to má vždy nejvyšší sledovanost. Až je mi líto jiných národů, že jsou o takové filmy ochuzeny, případně že je moc nechápou, takový Hungaristi z Nitranského knížectví by mohli vykládat. ()

Nix

Tenhle film znám nazpaměť a pořád mne baví. Sovák ve formě a legendární třída s ještě lepšími žáky, tohle prostě musí každý vidět, takhle se dělají legendární filmy. ()

GTS_PUNK

Film Oldřicha Lipského z roku 1976 s autorským podpisom dvojice Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák patrí k oným povestným klasikám česko(slovenskej) kinematografie. Príbeh o automatizácii jedného závodu na výrobu poľnohospodárskych strojov a navštevovaní večernej školy nie je sám o sebe zrovna atraktívny, ale bodovať sa mu darí predovšetkým vďaka hláškam postáv, ktoré v českom a slovenskom prostredí od vydania filmu už stihli zľudovieť. Podobne ako v prípade iných snímok-klasík, ani tu sa netreba nechať zbytočne uniesť popularitou filmu v radoch radového diváka, ale pristupovať k nemu s chladnou hlavou. Práve vtedy najlepšie vidieť, že Lipského snímka síce dokáže pobaviť hláškami a postavami, ale okrem toho nič navyše neponúka. A diváka, ktorý od filmu všeobecne očakáva aj čosi viac, núti pýtať si, či to naozaj stačí. Ak hľadá iba komédiu, v ktorej ide všetko ostatné na druhú koľaj, potom áno, stačí. Snímka režiséra Lipského nie je ani zďaleka zlým filmom, ale okrem humoru, ktorý je prezentovaný prostredníctvom hlášok a postáv, v sebe nemá nič iné, čím by dokázala výraznejšie zaujať. Akokoľvek sa v ňom divák snaží niečo nájsť, nedarí sa mu to. „Marečku, podejte mi pero!“ je hlavne preto snímkou, na ktorej v podstate ani niet čo poriadne hodnotiť. Sčítané a podčiarknuté - dobrý humor, dobre napísané svojské postavy, kvalitatívne priemerný počin. Ešte raz a naposledy - Lipského dielo baví, ale to je tak akurát všetko. ()

rivah

Film pro znalce i méně znalé, pro vzdělance i prosté, pro starší i mladé (A skvěle obsazený.) To se každému nepovede. ()

Appleboy

Vynikající čeká komedie, která neustálým omíláním na všech televizních stanicích bohužel ztratila hodně ze svého kouzla... Základem je tradičně výborný scénář pánů Svěráka a Smoljaka (kteří si navíc s chutí zahráli role recesistů Šlajse a Tučka), doplněný skvělými hereckými výkony (zejména Iva Janžurová v roli Týfové je neodolatelná). Pomalu z každé druhé věty filmu se stala hláška. Jednu hvězdičku ubírám za "budovatelský nádech", který je viditelný zejména v závěru filmu. ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám