„Marečku, podejte mi pero!“

• angličtina Marecek, Pass Me the Pen!
TV spot
Československo, 1976, 96 min (Alternativní 91 min)

Kamera:

Jiří Macák

Jiří Sovák, Václav Lohniský, Iva Janžurová, Míla Myslíková, Josef Kemr, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, František Kovářík, Josef Abrhám, Jiří Schmitzer (více)

Jiří Kroupa, mistr v továrně na zemědělské stroje, je závodní radou donucen zasednout do lavice večerní průmyslovky. Potřebuje si totiž zvýšit kvalifikaci, aby mohl zůstat ve funkci i po chystané modernizaci podniku. S ním do lavic usedá pestrá směsice studentů - šplhoun Hujer, koketní paní Týfová, třídní rošťáci Tuček a Šlajs, zmatkář Plha nebo věčný ospalec Dudek. Zkrátka chybí jen Hliník, který se odstěhoval do Humpolce. Přestože jsou to vesměs lidé středního věku, znovu se mění ve školáky. Opisují, žalují, zdržují vyučování a na zvonění čekají jako na vysvobození. Lžou, že nedostali domácí úkol, tropí si žerty ze sebe i z učitelů. Stejně osobitými postavičkami jako žáci jsou i jejich učitelé, mezi nimiž vyniká svérázný chemikář, češtinář Hrbolek nebo třídní Janda, který si musí během školního roku se svými odrostlými žáky vytrpět řadu obtíží, jako třeba nečekané třídní schůzky s hojnou účastí, zejména rodiny Hujerovy. (TV Nova)

Krahulda

Tato komedie se stala nesmrtelnou legendou ze které si pamatuji mnoho slavných hlášek. I když jsem tuto komedii viděl, již mnohokrát, rád se podívám znovu. ()

GordonCZ

Narozdíl od asi drtivé většiny zdejšího osazenstva prostě a jednoduše plný počet dát nemůžu. Zkrátka a dobře mi tato normalizační komedie k srdci nikdy nepřirostla. Špatná v žádném případě není, zpousta hlášek z ní za tu dobu už zkultovněla, ale i tak mi film jako celek připadá takový mdlý a nevýrazný. ()

anyonecek

Není to jedna z mých oblíbených Československých komedií, ale pořád je to něco speciálního a vynikajícího. Spousta velice dobrých hlášek a Jiří Sovák zaslouží za tenhle film velikou pochvalu. ()

darthvader77

"Cože jak, to že neumíš česky?" "Nepotěšil jste mně ani já vás nepotěším" Vynikající mezigenerační humor se skvělým scénářem pana Smoljaka a Svěráka jedna z nejlepších českých komedií. ()

kaktusacek13

Česká klasika která se neomrzí. A JAK VIDÍM, HLINÍK JE STÁLE NEPŘÍTOMEN. HLINÍK SE ODSTĚHOVAL DO HUMPOLCE! MĚ ALE NEZAJÍMÁ, KDE JE, TO AŤ SI POTOM VYŘÍDÍ S KOLEGOU TŘÍDNÍM. JÁ MU PÍŠI NEPŘÍTOMEN. ()

bohhous22

Tak Oldřich Lipský byl génius,o tom beze slov.Co se komedií týče,tvorba tohoto režiséra je u mne na prvním místě v žebříčku českých režisérů!Spojení génia Smoljak-Svěrák-Lipský nemůže ani dopadnout hůře(či lépe) než mistrovsky,dokonale.Zkrátka jsem si tento film (a podobné filmy ze stejných per či stejné režisérské židličky) označil nálepkou Generační Génius jako subžánr geniálních českých komedií!!! ()

MFloyd

Další výborná klasika. Zase ten Svěrák. Jeden z mála lidí, co dokážou napsat něco, co je v hlavě nadosmrti a každý si ty hlášky pamatuje. ()

makakus

Skvělý námět. Část odehrávající se ve škole je výborná - dialogy, herci, hlášky... Část ve fabrice je pro změnu velmi slabá a nudná, snad až na "schůzi studijního výboru". Úděsná je například zdlouhavá sekvence, kdy Lohniský sleduje novou mistrovu velící kabinu na jeřábu, ale podobně trapných je tam více (pokus o vtip s novinami atd.). Také motiv s Janžurkou je dost nesmyslná a křečovitá karikatura. Takže za školní část 70%, za pracovní 30%, průměr 50%. ()

kubilov

Když se v legendární české normalizační komedii setká vynikající kreativní dvojice Smoljak-Světák, skvělý režisér Oldřich Lipský a plejáda herců a hlášek tolik, že by stačily na tlustou knihu, není co řešit. ()

johnny01

Povedená komedie se spoustou skvělých hlášek a komických nedorozumění, kde je výtečně zahrán Hujer. Některé scény mi přišly navíc, mimo téma filmu (secí stroj, hřbitov, některé v továrně) ()

PAVLIS

Možná kdybych to neviděl už dříve po kouskách, ale až nyní prvně, hodnotil bych lépe. Takhle jsem se sice párkrát zasmál, časteji se ale už téměř nudil. Zase zjišťuji, že mi nějak Svěrákovy bezdějové scénáře, poslepované z více či méně milých scének a hlášek nedostačují. ()

Tominni

Komedie, která se stala legendou, byly doby, kdy jsem uměl celý film takřka zpaměti a mohli jsme s kamarády trávit spoustu času, kde hláška střídala hlášku. Máte úhel beta. No to nemám! Hliník se odtěhoval do Humpolce, Hujerovi, hrdobci atd. ()

PlayEasy

Debaty o vůbec nejlepší české veselohře jsou všudypřítomné a názory se obecně velmi liší. V naší rodině ovšem nikdy nic nemělo proti “Marečkovi” šanci (alespoň na něčem jsme se vždy shodli :). Tolik zlidovělých hlášek a inteligentní zábavy člověk nikde jinde nenajde! 100% ()

Gamekeeper77

Naprostá klasika, která nemá šanci zestárnout ani omrzet. Výborná zábava, skvělí herci a přehršel hlášek, které zlidověly. Teď si uvědomuju, že vlastně ani nevím, jak se to líbí mladším generacim, které na tom nevyrůstali tak jako my. Je třeba udělat průzkum :-). 95%. ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám