Tajemství hradu v Karpatech

The Mysterious Castle in the Carpathians

Komedie / Sci-Fi

Československo, 1981, 97 min

Hrabě Teleke z Tölökö a lesník Ilja Dézi versus baron Gorc z Gorců a z Čórtova hradu Čachtice s jeho osobním vynálezcem Orfanikem a sluhou Tomou Hluchoněmcem, vše v režii mistra Oldřicha Lipského. "Je to šílenec. Nicméně geniální."... - "Karbonizujte koksohydráty,.., ohřejte mi párek." - "Vy jste poslouchal za dveřmi? - Samozřejmě, je to velmi praktické."..."Pólicija, pólicija, Sálašáry, práha Jóva. Z césty príva, z césty práva, sympatica korpora. Populari karpatula ljubi svojho policara." ... "Co mohu očekávat od člověka bez plnovousu? Přilož ho k náložím." - "Božský Beethoven beranidlem? Konečně, napsal jenom jednu operu."- "Tak, a sme v pérdeli." A tak z Čórtova hradu "nezbylo ani zblo". Ukázka: http://www.youtube.com/watch?v=AtZFO8g7Clg(31.12.2013)

• Marek1991

Od filmu s vynikajúcim hercom Michalom Dočolomanským by som čakal viac, ale na druhej strane, on si svoju postavu zahral výborne, len ten dej mi prišiel hlúpy, nelogický a jednoduchý. Na komédiu ma to teda veľmi nepobavilo, snáď až na tie mená ako Felix Teleke z Tölökö, či barón Gorc z Gorcov. Ten sci-fi príbeh bol šialený. Z filmu si najvýraznejšie pamätám bicyklujúceho obludného starého pomocníka, vlastne neviem, či sa to dalo nazvať bicyklom ten prístroj, ale pobavil a zaujal. Taktiež si zapamätám asi hrad a ženu, čo bola v obloku, teda vlastne iba jej nahrávku na film. Inak to nebolo veľmi zaujímavé. Dosť slabý film.(31.3.2012)

• Frajer42

Škoda, že mi nebylo tajemství hradu v Karpatech na věky věků utajeno. Příběh je naprostou debilní záležitost, kterou drží nad vodou snad jen občasná solidní hláška. Ani se mi nějak nechce věřit, že by něco takového mělo mít na svědomí péro pana Vernea. Spíš mám pocit, že vše, co mohlo být na knize dobré poslali tvůrci do kopru a nahradili to hromadou vlastních píčovin. Dočolomanský mě celý film neskutečně iritoval. Stejně tak mě iritovalo, že značné části herců kmitaly držky naprosto jinak než z nich vycházel hlas. Tohle tvůrci řádně posrali. Oldřich Lipský už mi párkrát ukázal, že umí natočit dobrý film. Tohle tedy budu považovat za takové menší selhání. Velmi slabé dvě hvězdy za solidní úvod. S přibývající stopáží bohužel snímek namířil střemhlav do žumpy.(12.12.2017)

• sidzej

Nechápem také vysoké hodnotenie. Absolútne nudný a nezáživný film ktorému dominuje Dočolomanského vražedný spev. Oceňujem zaujímavú technickú stránku no podobne ako v prípade Adely mi chýbal príbeh. Takáto "Gilliamovská" štylizácia ma vážne irituje. Lipský rozhodne natočil vydarenejšie a vtipnejšie kúsky(5.1.2009)

• boshke

Hned po Adéle jsem si naočkoval Tajemný hrad v Karpatech. A bylo to hořké zklamání. Vše, co fungovalo tam, nefunguje zde. Místo skvělého detektiva Ledviny hraje Hrušínský pro mne zcela nepřitažlivého Orfanika. Místo charismatického Cartera je operní zpěvák Teleke se stupidní parukou. Horácký dialekt mne přestal bavit (a začal iritovat) tak po patnácti minutách, Kopeckého nechutný plnovous se mi příčil už od počátku. Operní čísla mi spíše rvala uši, udělátka, která mne tak bavila v Carterových rukách, mne zde nebrala vůbec. Ženský faktor, v Adéle ztvárněný rozkošnou Naďou Konvalinkovou, zde chyběl zcela. Salsu nepočítám. Bohužel, vše špatně... 20%(9.7.2012)

• Jan Hartl

• - Oblíbenou zábavou Miloše Kopeckého, Vlastimila Brodského a Rudolfa Hrušínského bylo ve volných večerech hraní mariáše. (carott)

• - Salsu Verde (Evelyna Steimarová) nazpívala světoznámá operní zpěvačka Gabriela Beňáčková. Hraběte Telekeho z Tölökö (Michal Dočolomanský) nazpíval sólista Národního divadla v Praze a Ostravě Jaroslav Hlubek a zpěvačku (Helena Růžičková) nazpívala pěvkyně Vlasta Mlejnková. (alanwilder)

• - Ústredná melódia, ktorá vo filme niekoľkokrát zaznie, pochádza z opery „Hoffmannove poviedky“ od Jacquesa Offenbacha. Vo filme je použitá aj populárna melódia z tejto opery „Barkarola (Barcarolle)“. (Babulik)