Bývalý vyhazovač a drobný podvodníček Tony „Pysk" Vallelonga (Viggo Mortensen) má mezi newyorskými Italy pověst chlápka, který dokáže vyřešit každou šlamastyku. Slavný černošský klavírista Dr. Don Shirley (držitel Oscara® Mahershala Ali) si ho proto najímá jako řidiče a bodyguarda na turné po divokých státech amerického Jihu 60. let. Tony je horkokrevný, ne moc vzdělaný, ale o to mazanější. Nade vše miluje svoji ženu (Linda Cardellini) a smažená kuřata. Dr. Don je jeho protikladem: kultivovaný génius jemných mravů a pevných zásad. Aby společně překonali nástrahy, musí si k sobě oba tvrdohlaví muži najít cestu skrz předsudky a humorné přešlapy. Originální komedie Zelená kniha získala získala tři Oscary včetně sošky pro Nejlepší film. Režisér Peter Farrelly (Blbý a blbější; Já, mé druhé já a Irena; Něco na té Mary je) se inspiroval příběhem skutečného přátelství a natočil jeden z nejdojemnějších i nejvtipnějších filmů roku 2018. (Aerofilms)

majesty

Aaa toto sadlo.. 5* ultra vyborne s mnozstvom drobnych scen ktore znejuuu dodnes.. usmev vigga pri pohlade ako si shirley dava whisky z piana dole atd atd.. abnormalne prijemny film.. toto je fakt kvalitka. ()

winstonik

Buď odpustené, že veľmi dôležitá téma je v tomto filme podávaná jemne prvoplánovo, pretože veľmi dôležitá je a vystihuje podstatu. S vynikajúcou gradáciou deja a skvelými dialógmi. ()

wege

Nějak nechápu to nadšení z filmu, přišlo mi to strašně prvoplánové. Jasně herecké výkony super, zejména Viggo byl skvělý. Ale ani to nenahradí, že se vlastně v tom filmu nic neděje, vlastně je o ničem, nezajímavý, ani moc vtipné to nebylo. Celé to bylo takové utrápené. ()

MFloyd

Je to milé, takové hladivé. V podstatě podle receptu “Jak dostat Oscara”. Nemůžu proti tomu nic říct, nemůžu ale ani vypíchnout cokoliv, co mě na filmu zaujalo. Například Nedotknutelní jsou na stejné brdo, akorát za mě mnohem vtipnější. ()

Ex_Machina

Road movie o rasizme, ktorý s jemným pôvabom a dokonalou precíznosťou hovorí o tom, že pokiaľ strenete v USA v 60 tych rokoch distingovaného virtuóza čiernej pleti v klasickej hre na klavír, tak si môžete byť istý, že určite zasvetil celý svoj život drilu, štúdiu a tažkému odriekaniu. Jedno sa mu však nedoporučuje. Koncertná šnúra po južných štátoch. Pri jeho krehkosti by ďaleko nezašiel a preto potrebuje niekoho ako je pán Mortensen. Podarí sa dvom úplne odlišným mužom spriateliť a úspešne zvládnuť cestu plnú nástrah a dobrodružstiev? ()

papadoce

Veľké sklamanie. Opäť Oscarový film, ktorý je podľa mňa veľmi preceneným. Akože chémia medzi Viggom a Mahershalaom fungovala, ale to bolo asi aj to jediné čo tu stojí za zmienku. Je to proste príbeh o priateľstve v ťažkých dobách rasovej diskriminácie v Amerike. To je asi to, čo ľudí zaujalo, lebo inak si taký úspech neviem vysvetliť. Nechytilo mi to srdiečko a to v takýchto prípadoch je to najdôležitejšie. ()

Hans.Gruber

bavilo mě koukat na VIgga jak neustále něco žere a ikdyž bych to radši nepřiznal, tak jsem se na konci usmíval jak nějakej levičák. ()

Mkartaylas56

Tak tohle mě opravdu pohladilo po duši. A to nejen proto, že film vypráví mnou oblíbený styl příběhu o vzniku neobvyklého přátelství mezi dvěma naprosto odlišnými lidmi, ale také díky následujícím věcem, které teď vypíši. Zaprvé se snímek může naplno pochlubit hereckými výkony ústřední dvojice Viggo Mortensen a Mahershala Ali, protože zde předvádí opravdu působivý herecký koncert plus se doplňují takřka ve všem a tak všechny nominace a s trochou štěstí i výhry napříč všemi galavečery s předáváním cen jim z celého srdce přeji. Dále musím pochválit soundtrack, u jehož poslouchání jsem se nejednou přistihl při prozpěvování, což dozajista značí, že se mi opravdu líbil. No a dle mého nezklamala ani samotná pointa snímku, která stejně jako spousta dalších filmů této doby poukazuje na problematiku rasismu, ale je podána lehce odlišným stylem plným nejen potřebných "bolestných" scén, které ukazují, jak je rasismus špatná věc, ale hlavně plným scén překypujících optimistickým pohledem na věc (což obstarávala postava Vigga Mortensena) a nejednou komediální situací, které zde byly podány naprosto přirozeně a vtipně zároveň. Ostatně celý film Green Book působí velmi přirozeným dojmem, který svým způsobem dozajista pohladí po duši nejednoho filmového fandu. 90% ()

bludr

Šablonovitá, neoriginální, kýčovité, ale výborně napsaná road movie. Nutno ovšem vidět zejména kvůli výkonu Mortensena. Ten naprosto exceluje, a to i v úplně obyčejných situacích. Ono, jedna věc je sehrát dobře emotivní scénu hádky, úplně něco jiného je ale zahrát poutavě obyčejnou věc jako je třeba típnutí cigára do popelníku. Je to koncert a i když vás třeba téma rasismu zavánějící kalkulem odrazuje, kvůli božímu Mortensenovi to rozhodně dejte.80 % ()

darthvader77

"Ty jsi nevzal žehličku, jak si vyžehlíš kalhot? Dám si je do matrace." Natočit film bez rasismu a bez politické korektnosti, to je v dnešní době umění. Oba pánové předvádějí parádní herecké výkony, Viggo Morstensen po Tohle je náš svět a LOTROVI ukazuje, že jeho herecký repertoár opravdu má velmi širokou škálu. To stejné platí pro přísného Maherala Ali, který také dokázal prodat všechno od škádlení s kamenem po emocionální scénu v dešti. Velice milý a těším se na Aragornův další snímek. ()

boombang

Nepřesvědčivý, leč sympatický Viggo a přesvědčivý, leč nesympatický Mahershala v docela přeceňovaném filmu. Můj největší obdiv má v tomto případě rejža. ()

makakus

Řidič slečny Daisy naopak, ovšem bez původního humoru, nadhledu a naopak s průhlednou vypočítavostí lidsky emotivního a "správně vyváženého" příběhu, kde nic nepřekvapí a vše se odehrává v bezpečných mantinelech politické korektnosti. Jinými slovy - představte si nejrůznější rasová příkoří a ano - film vám je postupně naservíruje bez jakékoliv invence (zatracený Jih, kladnou postavu tam nenajdete, v Hollywoodu ho musí přímo nenávidět, obzvláště když jim teď zvoliliTrumpa :-) Za výsledek ale nese vinu především slaboučká režie. Proč to dostal na triko zrovna "blbý a blbější" je ve hvězdách a dopadlo to podle toho. Samotné situace a dialogy totiž mohly určitě vyznít vtipněji, silněji a opravdověji, kdyby to celé mělo aspoň trochu formanovský styl a vyškrtaly se nejkřiklavější situační banality. A kdyby se pro roli italského řidiče našel někdo jako zesnulý Gandolfini a nikoliv chladný poloseveřan, kterému nelze věřit ani to přejídání hotdogy. Pokud jde o jeho protihráče, Ali je úžasný v True Detective, kde je nulový prostor pro humor a půvabné člověčenství, tady mu to ale v mimickém výrazu docela schází (na rozdíl třeba od Willa Smithe, který by tomu dal úplně jiný šmrnc). Stačilo se inspirovat reálnou podobou obou aktérů... Mimochodem - Vallelonga byl ve skutečnosti nejen chvilkovým řidičem Dona Shirleyho, ale známý je především jako herec, například mafiánský boss v Sopránech - a tím se kruh od vzpomínky na Gandolfiniho uzavírá... Škoda nevyužitého potenciálu námětu. ()

Kortexo

Film, který jako mnoho jiných svůj pomyslný úspěch staví na neznalosti tématu segregace.Pokuď máte základní znalosti tohoto tématů což je rozdělení autobusů pro barevné, rozdělené stravování a bydlení a nezájem úřadů a jasné porušování zákonů a práv s fatální nečinností policie.Je tento film pro takové diváky zcela zbytečný. ()

PAVLIS

70% Miliontá variace na vyrovnávání se s americkou segregující minulostí. Tentokrát ale v mírně vlezdoprdelkovském, hořko sladkém stylu. Překvapivě s ním ale nemám problém, vzhledem k množství vtipu a kvalitám ústřední dvojice. Kdo by to čekal, že Oskara někdy dostane režisér bláznivých komedií... ()

Jeremiasz

kdyz jsi v sedesatych letech v americe teplej negr, pardon afroamerican, mas to dost na kokot. Zvlast kdyz jsi hudebnik a prijde ti jako super napad udelat turne po jizanskych plantazich, to je pak dobry si s sebou jako ridice vzit nabusenyho vyhazovace z baru, trochu blby je, kdyz je to talianskej xenofob. No proste je to moc dobrej film, trosku analogie k francouzskym Nedotknutelnym. Je to vtipny, ale ne komedie, je to k zamysleni, ale nepoucuje, je to docela dlouhy, ale rozhodne nenudi. na 5 star to asi uplne neni, ale jen vo fous. Jen doufam, ze Viggo Mortensen byl hodne namaskovanej a aktualne takhle hrozne nevypada a Mahershala Ali vystrihl po hlavni roli ve 3. rade True Detective dalsi peknou hereckou etudu. ()

george82

Tohle byla naprostá paráda. Interakce těch dvou světů byla fascinující a celé podložené příběhem podle skutečnosti. Bravo. Tohle byla nádhera sledovat a herecké výkony na jedničku. ()

adamix

Tento rok je bohatý na antirasistické snímky, čo nie je na veľkú škodu, pretože väčšinou ide o kvalitu a dnes je to v Hollywoode ,,in''. Za začiatku to má pomalší rozbeh a trvalo pár chvíľ, kým som si na pribratého Vigga zvykol. V druhej tretine však film naberie svoje grády a vtiahne Vás do svojho diania. Prvýkrát tom mal tú česť spoznať herca Mahershala Aliho, ktorý si ma svojím výkonom získal (žeby nový Morgan Freeman?). Záver mi trošku pripomenul starú americkú klasiku ŽIVOT JE KRÁSNY, kde sa všetci šťastne zišli doma na Vianoce. GREEN BOOK čerpá námet zo zaužívaného story stavanom na nadobúdaní vzťahu dvoch odlišných osôb, zato ale predstaví oldie príbeh o zaujímavých ľuďoch, ktorý vyčarí úsmev na tvári a zároveň nás donúti zamyslieť sa. Oscary zaslúžené. Za mňa 80%. ()

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

18.08.2022

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

13.06.2020

Po kontroverzní, ale jinak úspěšné výhře Oscara za nejlepší snímek pro Zelenou knihu se herec Viggo Mortensen a režisér Peter Farrelly rozhodli pro další spolupráci. Farrelly už nějakou dobu chystá… (více)

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

16.09.2019

Další Oscarový adept je na světě. Diváckou cenu na festivalu v Torontu si totiž čerstvě odnesl snímek Jojo Rabbit režiséra Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok). Snímek se odehrává v nacistickém Německu a… (více)

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi