Bývalý vyhazovač a drobný podvodníček Tony „Pysk" Vallelonga (Viggo Mortensen) má mezi newyorskými Italy pověst chlápka, který dokáže vyřešit každou šlamastyku. Slavný černošský klavírista Dr. Don Shirley (držitel Oscara® Mahershala Ali) si ho proto najímá jako řidiče a bodyguarda na turné po divokých státech amerického Jihu 60. let. Tony je horkokrevný, ne moc vzdělaný, ale o to mazanější. Nade vše miluje svoji ženu (Linda Cardellini) a smažená kuřata. Dr. Don je jeho protikladem: kultivovaný génius jemných mravů a pevných zásad. Aby společně překonali nástrahy, musí si k sobě oba tvrdohlaví muži najít cestu skrz předsudky a humorné přešlapy. Originální komedie Zelená kniha získala získala tři Oscary včetně sošky pro Nejlepší film. Režisér Peter Farrelly (Blbý a blbější; Já, mé druhé já a Irena; Něco na té Mary je) se inspiroval příběhem skutečného přátelství a natočil jeden z nejdojemnějších i nejvtipnějších filmů roku 2018. (Aerofilms)

jayman

Nuž, je mi celkom jasné, prečo má Green Book sošku. Ale ten scenár je vetchý, dostaneme postupne niekoľko momentov, ktoré majú dej posúvať dopredu, ale je to celé také roadtripové: akosi to spolu nelepí. Posolstvá sú banálne a divák veľmi nechápe, kde sa dramatický oblúk láme, a ak aj chápe, tak ten konflikt je taký automatický, rýchly a rozuzlenie nepôsobí katarzne ale tak... no, ako reklama na Coca Colu. Feel-good movie, no asi som už za tým. ()

tombarider

Když dva dělají totéž, není to totéž. Stejně, jako mnoho dalších, i já už jsem přesycený nekonečnou písničkou o zlých bílých a trpících černých. Proto jsem se toho filmu docela bál. Miluju Vigga, na co sáhne, to mu jde. A naštěstí to tady není jiné. Očekávaný vývoj nepůsobí kýčovitě, hercům věřím a aktivně anti-rasistický film jako celek působí celkem nevtíravě. A zábavně. Po rytířovi, baseballistovi a rusovi tu máme taliána Vigga s výstupem a akcentem mistra. ()

Tominni

Krásný film. Chcete vědět, jaké to je být skvělým, ale černošským klavíristou na turné po státech amerického jihu koncem šedesátých let? Viggo Mortensen má příležitost to se svým novým zaměstnavatelem prožít. A jde o herecký koncert, jaký jsem už delší dobu neviděl a soška Oscara je jenom logickým vyústěním a Vigga je mi trochu líto, že ve stejném roce se musel utkat s Rami Malekem. Film, který nepotřebuje složité triky, ale stačí si se sílou příběhu, scénáře a hereckých výkonů. Jako by se film tak trochu začal vracet ke svým dobrým kořenům...... ()

Kimkong

Rasista a buran dělá sluhu Černému pracháči a muzikantovi. Postupně oba opouští své předsudky a stávají se příteli na hudebním turné po rasistické jižní části Ameriky. ()

Mykhaluu

Kdyby se rovnání historických stereotypních pohledů ukončilo na úrovni porozumění, že všichni jsme nakonec lidé (a je to na světě komplikované), bylo by na světě fajn jako na oslavě Vánoc v závěru Zelené knihy. Žel, valí se to dále a dále, takže jeden musí filtrovat, číst mezi řádky, aby nebyl infikován jedem úpadku, který je zde namíchán naštěstí poměrně prvoplánově (přinejmenším na diváka alespoň trochu cvičeného totalitou), takže si můžeme užít prostý a milý příběh, kde se od sebe učí dva odlišné typy, jak se dívat na svět, aby byl tak příjemný jako oslava Vánoc u Vallelongů s překvapením v podobě nečekaných hostí, včetně Dr. Shirleyho. Příběh v balení tak hezky natočeném a s výkony hlavních hrdinů, tak suveréními, až jeden dá plný počet, ani neví jak. ()

geo311

Tak jednoduchý příběh o přátelství ... a tak dokonale zpracovaný. Nebudete zatajovat dech, ale nebudete si chtít nechat uniknout ani vteřinu. Nebudete se popadat za břicho, ale bavit se budete výborně. A není to film na jedno použití.Rád se k němu budu vracet. ()

laardlad

Čekal jsem na konci nějaký plot twist anebo tragédii, nic z toho nebylo. A na to, že road movie mám rád, tak tenhle film mě tedy nijak extra neoslovil. A to rasistické chování vůči Doctorovi na jihu se dalo čekat, takže bohužel Green Book mě vůbec ničím nepřekvapil, čekal jsem od toho daleko víc ()

donnovann

Za mě velmi milé překvapení. Viggo Mortensen, kterého ze škatulky Aragorna nikdy nedostanu tady předvádí opravdu skvělý výkon, jen je škoda, že ve stejném roce vyšel Bohemian Rhapsody, Rami Malek se dal jen těžko porazit. I tak 3 sošky jsou na místě a za mě opravdu velice zajimavý snímek a pohled na člověka, který vybočoval snad ve všech směrech, přidejte k tomu nelehká 60.léta v Americe a námět je na světě. ()

PlysovyMacko

Viggov hruby talian je genialny, hocico zadrel, musela som sa smiat. Je tu aj rasizmus a homosexualita a vo vysledku je to komedio - drama o priatelstve dvoch odlisnych muzov. ()

maoc

Před pár lety bych tomu asi dal odpad. Teď už jsem přece jen klidnější, smířenější s věcmi, které nezměním. Ne tak pianista doktor Shirley. Ten chtěl věci měnit, proto přece vyjel na turné na jih. Asi se to na začátku šedesátek jako fakt stalo. Odvaha slušná, mohl být dalším černým mučedníkem. Zůstal jen evangelistou, jen bílou vránou. Nebo černým sněhulákem, jak chcete. Prostě jeden z velmi mála kultivovaných černochů té doby, který chtěl věci posouvat. Předsudky ale nejsou jen tak, ony vychází z reálných zkušeností. Koneckonců před barem Orange cosi doktorovi i jeho řidiči Tonymu předsudky zachránili kejhák nebo aspoň fasádu a peněženku. Dokud se osobně nepřesvědčím o morálním a jiném kreditu konkrétního člověka, budu vždycky nejprve podezřívavější vůči cikánovi, černochovi, přistěhovalci, dredatému, potetovanému, ... Statistika je neúprosná. Takže je dobře, že se věci posunuly, že lidé dostávají možnosti se vytáhnout nahoru ze srabu slumů, že se příležitosti narovnávají pro všechny menšiny. Ale glorifikace umělé multikulti diverzity, to jako fakt ne. A film to dělá a dělá to tak okatě oskarovitě, že je mi z toho šoufl. Dělá to řemeslně velmi dobře, ale s realitou se příběh potkává asi jako agent 007. Je to krásné, ale mimo. Jeden sluníčkový příběh interakce ras mezi tisícovkami, co skončily špatně. Není špatné si jej odvyprávět, ocenit, co ti lidi dokázali, ale vnímat jej v kontextu. Ale to snad kromě naivků a aktivistů, kteří z toho mají prachy, vliv nebo příjemný pocit z páchání dobra asi všichni chápou. Černí i bílý, homo i hetero i ti na lustry, chytří i blbí. ()

DJ Kritik

Nie vždy tí slušní sú tou najlepšou voľbou. Nie vždy inakosť je príjemná a nie vždy si opačne strany nájdu k sebe cestu. Tu je to však inak. Celý film nám ukazuje priamočiarosť prostého človeka, ktorý rozozná lotpu od lopaty alebo klavíra, ale nezamýšľa sa nad nesmrteľnosťou chrústa. pretože má peňazí akurát tak na prežitie a na druhej strane človeka, ktorý má všetko až nad rámec, ale vlastne nemá nič, iba veľké ideály. Jednoducho čierny a biely svet. ()

solisoli

Pomaly, ale isto sa rozbiehal úžasný dej, ktorý svojou prirodzenosťou gradoval, až do úplného konca a bol zakončený pravou čerešničkou na torte. Hlboký príbeh o ľudskej múdrosti, jednoduchosti a hlúposti v tom najpôsobivejšom vnímaní. Len dolu klobúk nad réžiou, scenáristami, castingom, hlavnými postavami a úžasnou hudbou. Škoda, že v tom Jazzovom klube toho neponúkli viac. Tak povznesený s príjemným pocitom som už dávno neodchádzal od plátna. ()

Karlos8

Těžko poznatelný Viggo Mortensen a zlatá soška v kategorii hlavní herec? Nemyslím si! Lehce vycházející hvězda Mahershala Ali a zlatá soška v kategorii vedlejší herec? Souhlasím! Tohle byla oskarová jízda se vším všudy. Ačkoli první polovina žádné dech beroucí záběry nepřináší, s přibývajícím časem a hlavně cestou blíží se k jihu, se začne projevovat skutečná Amerika minulého století. Neskutečná nenávist, která nebere konců a která nebude pravděpodobně nikdy vyřešena. Stupňující se problémy sebou přinášejí krásné vykreslení jednotlivých postav, jejich postojů, nálad a v neposlední řadě úctu a kamarádství k tomu druhému. Green Book je příručka, nebo chcete-li kniha, jež by si měl každý přečíst. ()

AndrewNewman

Nič prelomové. Len dobrí herci v úlohách na mieru. Réžia priemerná, pochvalu si naopak zaslúži scenár. Ale výkon burana s dobrým srdcom bol naozaj skvelý a toho Oscara mu prajem ()

Mikecat

Úvod filmu veľmi dobre rozbehnutý, potom zatiahnutá ručná brzda na 2 zuby. Pomaly sa odvíjajúci nereálny príbeh Tonyho, ktorý robí šoféra černochovi a učí ho správnym spôsobom, správaniu a vyjadrovaniu, každý večer sám s pohárikom v ruke a hošíkom na dohľad nás drží trocha v napätí, pridal by som viac problémov počas turné. Úžasne tu zahral "Tony Držka" - Viggo Mortensen, možno v budúcnosti porozmýšľať obsadiť ho v nejakom krimi snímku z prostredia mafie. ()

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

18.08.2022

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

13.06.2020

Po kontroverzní, ale jinak úspěšné výhře Oscara za nejlepší snímek pro Zelenou knihu se herec Viggo Mortensen a režisér Peter Farrelly rozhodli pro další spolupráci. Farrelly už nějakou dobu chystá… (více)

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

16.09.2019

Další Oscarový adept je na světě. Diváckou cenu na festivalu v Torontu si totiž čerstvě odnesl snímek Jojo Rabbit režiséra Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok). Snímek se odehrává v nacistickém Německu a… (více)

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi