Na začátku sedmdesátých let minulého století se Spojené státy vařily v záplavě demonstrací za lidská práva. V téže době se jeden mladý černý kluk s gigantickým afrem (John David Washington, syn Denzela Washingtona) rozhodl rozšířit řady coloradské policie. Ron Stallworth byl první Afroameričan v tomhle sboru. Jeho přijetí mělo zacpat pusu čím dál naštvanější černošské komunitě. Aby těch změn nebylo zase příliš, šoupli nadřízení Rona do archivu (= oddělení evidence důkazů), kde měl co nejméně překážet. Jenže Ronovy ambice byly o poznání větší. Soustavným tlakem na nadřízené se mu nejdřív podařilo svléknout uniformu a v civilu infiltrovat politické mítinky „černých bratrů“. Protože se mu nechtělo donášet na bližního svého, zvednul sluchátko, vytočil číslo Davida Dukea (Topher Grace), místního předáka Ku-klux-klanu, a omotal si ho kolem prstu. Naprosto přesvědčivým způsobem se prezentoval jako fanatický vyznavač bílé rasy a David Duke mu to spolknul i s navijákem, jelikož ho po pár telefonátech vtáhnul do struktur klanu. Když pak bylo potřeba nasadit do akce zapáleného rasistu Rona Stallwortha i fyzicky, ujal se té role Ronův kolega Flip Zimmerman (Adam Driver), který s nadšením docházel na tajná i veřejná setkání členů klanu s cílem získat co nejvíc informací a překazit plánované násilné operace. Zní to neuvěřitelně, zní to komicky, skutečně se to však stalo. (CinemArt)

hazdrova

Naozaj zábavná prvá polovica sa prekrúti na vážnu realitu v druhej polovici. Neviem, trošku sa mi to zdalo nekompatibilné navzájom a skôr som odchádzala z kina zmätená. Hlavne tým, že sa film končí asi 15 sekundovým tichom, kde svieti americká vlajka, sa človek dostane do depky a neodnáša si komediálny podtón, ktorý sa filmu bravúrne podarilo vytvoriť. Viem, že sa tvorcovia snažili vyvážiť fakt, že si z toho v prvej polovici robia srandu, ale myslím, že sa to dalo urobiť trochu viac komplexnejšie. Každopádne je to veľmi vydarená komédia (celé kino sa smialo) s neobohratými žartami. Mňa to bavilo. 4,2* ()

Terminer

Film, který ukazuje krutou, občas mírně propagandistickou pravdu. To, že v 70. letech byli černoši oběťmi rasových útoků není nic moc nového, ale že v roce 2017 někdo bude přejíždět lidi kvůli jejich barvě pleti, to by mě napadlo jenom v hodně pesimistickým snu. Každopádně film poměrně dobrý, poučný, Washington s Driverem skvělý, není moc na co si stěžovat. Jenom doufám, že těch "klansmenů" nebude za chvíli přemnoženo. ()

Shitonit

Dopredele, jsem nevěděl že existuje i black power. Fuck. Kurva. Z filmu mu utkvělo pouze.. zabij je, zabij je všechny. Kurva to je nějakej rasistickej film ,? Já nejsem nic takového, já vyznávám multikulturalistický píčoviny! :-) nebo ne ?? Tak tento film má tolik procent, že jsem se odhodlal to sjet a vychutnat, ale bylo to mega černý a plný hodně tmavýho potenciálu, stačilo by kdyby to mělo 4 procenta a bylo o pěknejch bílejch, běloučkech zadečkách, no víte jak ?? Jako že černá prdel není to co hledám, a už vůbec ne černý afro. Kurvadrát, kdo to jako natočil ?? Černej Ježíš ???? Ježíš... ()

misar3

Je to fajn, sálá z toho kritika, problémy společnosti tu máme na zlatém podnose a pokud by to někdo nepochopil, v závěrečných autentických záběrech to snad už dojde každému. Adam Driver zde nachází vykoupení ze své milované i proklínané role ve Star Wars. Fajne jednohubka na dlouhý zimní večer. ()

ANTYCHRYST

Rozhodně zajímavé téma..a neskrývaná kritika Trumpa.. to jsou prvotní sympatie.. chvíli to je komedie ...pak drama.. pak dokument.. vskutku originální pojetí.. obsazení nemá chybu.. závěr hodně dobrej.. prej já jsem polda v utajení...plesk tady máš obuškem.... Jako poslední.. znepokojivé šokující skutečné záběry.. či komediální vyjeb černého fizla po telefonu .. dobře mu to dal tomu vůdci homokukluxklanu :) 85% ()

Lavinia

Ač se zdá, že je ve filmu hojně vtipu, vlastně tomu tak není, jedná se o kritické drama s policejním dějem antirasistickým nábojem, jehož konec mě dost znechutil. ()

boo-boo

Prevelice pohodová záležitosť, ktorá sa (miestami možno až príliš okato) snaží o štipľavý politický komentár a zároveň totálne absurdno. Samotná zápletka je slušný bizár, Spike Lee má našťastie všetko pod kontrolou a vo výsledku vysústružil superzábavný film, ktorý je dejovo prakticky nepredvídateľný, ale vo výsledku tak akurát uspokojivý. ()

simi78

Hodnotím tolik, kolik hodnotím spíše kvůli kontextu příběhu a ne kvůli tomu jak byl odrežírovaný. Spike Lee se dobře držel toho příběhu kvůli tomu že to je o rasismu, ale chtělo by to nějaké scéníristické nakopnutí od Tarantina. ()

elimS

50% - komentář 20ti slovy: Dobré téma a herci, ale takové zmatené. Rasistické "drama" s "vtipem" bojujíci proti rasismu. Film si děla ze všeho "srandu" a na konec dá "teroristické" záběry. +++ SPOILER 20ti slovy: Černoch se vydává za bělocha, aby se dostal do KKK. Nastrčí za sebe bělocha, všichni z toho mají velkou srandu a překazí bombový útok. ()

ŠpetaMarek

Spike Lee je známá firma, takže když si pustíte jeho film, asi víte, co bude následovat. Ten zbytečně doslovný závěr by chtěl ale 2021 update. Každopádně celkově to rychle odsýpá, Washington je sympaťák po fotrovi (v Tenetu je prázdná schránka) a občas se tam povede velmi silná scéna. ()

wege

Je to strašná agitka, ale zároveň to je neskutečně silné. Skvěle natočené, skvěle odehrané, hlavně mladej Denzel a Adam úplně koncertují. Z perspektivy České republiky mám s BLM velký problém, ale asi jiný než ostatní. Chápu, že nedokážeme dost dobře chápat celou situaci, protože tam nežijeme. Mě nevadí BLM obecně, protože uznávám, že prostě se na ně nahlíželo a nahlíží odlišně. Vadí mi jejich metody a hlavně neuznávání historických skutečností (knih, děl a lidí, kteří prostě žili, rozhodovali a tvořili v dané době), které nejsou špatně! Pokud by snahy BLM byly nastaveny formou jako je tento film, bylo by to v pořádku. Ten závěr zasazený kontextu dnešní doby, je snad ještě silnější než film a Donald je fakt ko…., ale to všichni víme ne? ()

milwaukee

Na Hořící Mississippi to nemělo, ale určitě to nebylo špatný. Adam byl vybornej a nejvíc pobavila ta prasnice s prdelí jak štýrskej valach, když vyrazila do akce. ()

papadoce

Asi po prvýkrát mi mladý Washington nevadil, alebo nevadil až tak, ale kto bol ozaj výborný bol Adam Driver. Jemu som to zožral celé. Spike Lee je u mňa režisérsky babrák, ktorý točí na kvalitatívnej hojdačke. Navyše téma utlačovanej čiernej komunity je uňho pomerne častým javom. Tentokrát ale uznávam, že mu to vyšlo. Veľkú zásluhu na tom majú herci, vcelku dobrý scenár a asi aj fakt, že ide o skutočné udalosti. Scenár bol aj ocenený zlatou soškou, ale škoda, že práve Driver takú nedostal. Dávam slabšiu päť hviezdu. PS: Priznávam, že ma ovplyvnila aj úžasná melódia počas záverečnej akcie. ()

Bazinga2563

kazdy clovek s pristupem na internet by to mel videt. byt se nas to v Evrope tyka mnohem mene, je to genialne zpracovana retardovana problematika na ktere USA stoji. V ostatnich komentarich vidim hejty na posledni sekci filmu. mne se to naopak libilo, proc taky nekomunikovat svuj nazor pomoci filmu? proc nepouzit filmove dilo jednou taky mnohem uceloveji? jak jinak, nez filmem? (videno na KVIFF) ()

horor2

Film o něčem jiném než nám trailer ukázal. Spike je Spike a kdo zná jeho tvorbu, ví, co má od něj očekávat. Libí se mi na něm, že i přesto, že je černoch - bere věci tak jak jsou. Nebere si s ničím servítky ve snímku, kde kraluje J.D.W + Kylo Ren :-D a rozjíždí ironii samou slov říkajíc N... a narážející se do židů. Po skončení filmu člověk odchází z kina a říká si, to snad není možné, co se dělo a děje dodnes! ()

MyrnaAlec

FINALLY Spike natočil MASTERPIECE. A nic tu nepřebývá, je to sranda i děs, minulost se snoubí s přítomností. Tolik afro účesů nikdy nikde nebylo k vidění. KKK je banda hloupých bílých chlápků, jako všichni rasisti, který si uměle vytvoří nějakou ideu, proč jsou zrovna oni lepší. Obvykle tím maskujou jen svůj strach a nejistotu. No a teď už ho tam mají, Velkýho Čaroděje v Bílým domě. Pro zájemce velmi doporučuji skvělou reportážní knihu KKK- Tady bydlí láska. Brilantní popis současnosti KKK, kde jim už nejde o zapalování křížů, ale o přímé ovlivňování politiky. https://www.databazeknih.cz/knihy/ku-klux-klan-tady-bydli-laska-354390 ()

DominikCZ

Filmu bych dal i 4*, ale ten agitační a těžce zavádějící konec s Charlotesville to kazí. Sugerují v něm, že Charlotesville jsou stejní "primitivní" KKK kteří jsou jen o slepém rasismu, jako byli ve filmu. Jenže ten rostoucí extremismus a Charlotesville je i důsledkem opačného trendu - sílícího rasismů vůči bílým, což je, záměrně, ignorováno. ()

Film Christophera Nolana našel hvězdu

Film Christophera Nolana našel hvězdu

20.03.2019

O novém filmu Christophera Nolana (Interstellar, Dunkirk) až doposud nebylo moc co psát. Některé zdroje snímek přirovnávaly duchem k Na sever severozápadní linkou a Počátku, tahle porovnání už ale… (více)

Oscarové nominace 2019

Oscarové nominace 2019

22.01.2019

Po Českých lvech tu máme konečně také nominace na 91. ročník Oscarů. Těm pro změnu vévodí osobní výpověď režiséra Alfonso Cuaróna Roma a pak kostýmní dobové drama Favoritka od Yorgose Lanthimose, oba… (více)

Favoritka vede seznam nominací BAFTA

Favoritka vede seznam nominací BAFTA

10.01.2019

Nominace na britské filmové ceny jsou již od včerejška známy a do čela se dostal film, který s Velkou Británií úzce souvisí. Snímek Favoritka režiséra Yorgose Lanthimose (Humr), vyprávějící o… (více)

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz