Na začátku sedmdesátých let minulého století se Spojené státy vařily v záplavě demonstrací za lidská práva. V téže době se jeden mladý černý kluk s gigantickým afrem (John David Washington, syn Denzela Washingtona) rozhodl rozšířit řady coloradské policie. Ron Stallworth byl první Afroameričan v tomhle sboru. Jeho přijetí mělo zacpat pusu čím dál naštvanější černošské komunitě. Aby těch změn nebylo zase příliš, šoupli nadřízení Rona do archivu (= oddělení evidence důkazů), kde měl co nejméně překážet. Jenže Ronovy ambice byly o poznání větší. Soustavným tlakem na nadřízené se mu nejdřív podařilo svléknout uniformu a v civilu infiltrovat politické mítinky „černých bratrů“. Protože se mu nechtělo donášet na bližního svého, zvednul sluchátko, vytočil číslo Davida Dukea (Topher Grace), místního předáka Ku-klux-klanu, a omotal si ho kolem prstu. Naprosto přesvědčivým způsobem se prezentoval jako fanatický vyznavač bílé rasy a David Duke mu to spolknul i s navijákem, jelikož ho po pár telefonátech vtáhnul do struktur klanu. Když pak bylo potřeba nasadit do akce zapáleného rasistu Rona Stallwortha i fyzicky, ujal se té role Ronův kolega Flip Zimmerman (Adam Driver), který s nadšením docházel na tajná i veřejná setkání členů klanu s cílem získat co nejvíc informací a překazit plánované násilné operace. Zní to neuvěřitelně, zní to komicky, skutečně se to však stalo. (CinemArt)

Ombak▼Penari

Lehce nadprůměrný snímek se zajímavým tématem a zbytečně přestřelenou délkou. Nejvíce zaujal Jasper Pääkkönen ve vděčně násilnické negativní roli. ()

GOREGASM

Z Washingtona Džuniora unešený nejsem a od Spikea už jsem viděl lepší kusy. Na druhou strunou pořád je to Spike Lee Joint pro jehož popsání stačí anglické slovíčko "smooth". Přesně takový pocit z tohoto precizně odsýpajícího kusu budete mít. Spike opět tepe své srdeční téma rasismu, které proplouvá na povrch průběžně během celé detektivní story, která umí pobavit, stejně jako svěsit ústa nad tím, že tohle se nikdy nezmění, ať chceme nebo ne. Tenhle joint sděluje vážné věci s nadhledem Spikeovi vlastním, ale stejně nejsilněji zapůsobí dokumentární smršť na konci, a i proto jsem z BlacKkKlansman tak dojmově rozpolcený. Adam Driver jako vždy výbornej :-). 75% ()

strikeman

Typická angažovaná linie tvorby Spikea Lee. Tentokrát to nebylo špatné, bylo to i vcelku vtipné, ale mohlo se více přitlačit na pilu, více stříhat a přidat na dynamice. Oscar za scénář, přestože nebyl nekvalitní, mi přijde tak trochu jako politická objednávka ... 70% ()

Rathalos

Rasizmus bol,je a bude,nikdy to neskonci,vzdy sa najde niekto,kto bude vidiet svet ciernobielo,bohuzial,ale tento film bol velmi zaujimavy uz len tym,ze bol inspirovany skutocnymi udalostami,to ako ten policajt vy*ebal s klanom,to bola parada,inteligent ako sa patri,pacilo sa mi to po kazdej stranke,bez vyhrad...:-) ()

MickeyStuma

Příběh volně upravený na základě skutečných událostí. Zní to neuvěřitelně, ale údajně se tak opravdu stalo. Afroameričan a Žid se v roli tajných policistů infiltrují do komunity Ku Klux Klanu. Tak tomu se říká odvaha. Středem pozornosti je hlavně onen Afroameričan, neboť byl svého času historicky prvním policejním detektivem své rasy. Snímek je plný odkazů, myšlenek a filozofie, které jsou nedílnou součástí celého vyprávění k dosažení svého cíle. Nic naplat, je to vlastně taková umělecká protirasistická agitka na dnešní dobu setsakramentsky se hodící. To dokazuje i samotný závěr poukazující na dnešní dění jak v ulicích, tak i na politické scéně. Znepokojivé téma však ale není záměrně není tlačeno do popředí v rámci závažnosti. Na to byl režisér Spike Lee opatrný. Celý rozměr snímku, i přes svůj informační a v podstatě moralizační obsah, klasicky pojal v zábavné formě, což udělal jedině dobře. Lépe se téma a obrazotvornost po divácké stránce může uchopit. Spike Lee a jeho tvůrčí rukopis je prostě nezaměnitelný. Jenomže to je asi tak všechno. Snímek neříká nic jiného, než to, že američtí běloši jsou ti zlí a ostatní jsou ti dobří. Nic proti ničemu, historie je daná a příkladů je v tomto snímku uvedeno více něž dost, aby citům a pochopení bylo učiněno za dost, ale nic naplat, celkově to vyznívá úplně stejně, jako české agitky z padesátých let, které stejným způsobem očerňovaly imperialisty a vychvalovaly komunisty. Zkrátka a dobře, v celém tom protirasistickém zápalu se nějak v rámci politického rozhraní zapomnělo na známé Ježíšovo prohlášení: "Kdo z vás je bez hříchu, ať první hodí kamenem." Snímek je natočen velice dobře, ale svým jednostranným pohledem na danou problematiku v rámci současné politiky za použití historie z dob 70. let prostě nedělá dobrotu. ()

helloween93

Dobře zahrané postavy jak od Washingtona, tak od Drivera, story mi extra nechytla, ale nebylo to zlé. Co však bylo zlé, byla ta závěrečná agitka od ukřivděného rasisty Spika Leeho, jehož tvorba mě vesměs míjí. Kasovně se asi čekalo trochu víc. 3* ()

PEZ

Spike Lee vie jak na to. Tentokrát sice natočil odľahčenú takmer komédiu s pár dramatickými scénami, avšak nie je to len také plácanie po povrchu. Už úvod s Alecom Baldwinom a jeho fanatickým Trump-like prejavom veľa napovie, avšak úplny záver dá filmu naozaj silnú a vážnu bodku, ktorá nikoho nemôže nechať chladným - hrá sa tu totiž naozaj o veľa. Inak perfektný výkon Johna Davida Washingtona, jeho talent je do neba volajúci, očividne ho zdedil po tatkovi, ktorým nie je nikto iný ako Denzel Washington. :) A som ešte rád, že sa Spike Lee vrátil po 4 rokoch k natáčaniu na film - dobre sa na to pozeralo. Je vážne vtipné a smutné zároveň vedieť, že až na pár rozdielov sa daný príbeh skutočne stal. Film získal Hlavnú cenu poroty ako aj cenu Ekunemickej rady na festivale v Cannes. [#39/2018] ()

TheSompeque

Lituju toho, že jsem se na to podíval až teď. Atmosféra tehdejší vypjaté společnosti z pohledu KKK a strany černochů je až dechberoucí. Zároveň to mělo takový tarantinovský nádech, což nebylo rozhodně na škodu. Adam Driver a John Washington byli úžasní. Jediná chybka, která mi na filmu vadila, byl závěr. Ten spíš vyvolal jiné pocity, než by v poměru s filmem celkově měl. Nehodilo se to k tomu. ()

HenryIvan

Či už ste zástanca akejkoľvek rasy, jedno je isté, toto nebola len sonda do problémov dnešnej a minulej Ameriky. Téma rasovej neznášanlivosti a antisemitizmu panuje v takmer všetkých kultúrach. Smejeme sa alebo nadávame Američanom, že sú rasisti a že medzi sebou vedú žabo-myšie vojny, ale pravdou ostáva, že my sa od nich, v tomto ohľade, vôbec nelíšime. Poňatie filmu je však veľmi dobré a herci robia všetko čo dokážu, aby nám to podali najlepšie ako vedia. Od Johna Davida Washingtona, cez Adama Drivera, Tophera Gracea až po Jaspera Pääkkononena a ostatných sa nám dostáva to pravé herecké potešenie. 85 %. ()

Kingjiri

Telefonický hovory mezi Ronem a KKK mě fakt hodně bavily, jenže problém je, že jich na dvouhodinovou stopáž zase tolik nebylo. Zbytek pro mě tvořil nezajímavou vatu z prostředí černošskýho hnutí (velice uspávací scény) a KKK (sem tam zajímavej moment, jinak spíš nudnější scény). Herci, filmařina nebo dobová atmosféra velice fajn, ale stopáž byla prostě příliš dlouhá a taky jsem postrádal víc napínavejch i akčních scén. Měl jsem v plánu dát třetí hvězdu za hezky vypointovanej závěr, jenže dojem z něho nakonec pokazila politická agitka v uplnym závěru a občas až křečovitá snaha trefit se do Trumpa - timhle způsobem se ho opravdu v Americe nezbavěj, naopak. Kromě toho asi na tyhle životopisný filmy z prostředí utlačovanejch komunit fakt nejsem. ()

Torgal

Páčilo sa mi, akým spôsobom tento film skritizoval všetkých rasistov, či už bielych alebo čiernych. Z Ku Klux Klanu urobil riadnych blbcov (nič iné nezaslúžia) a z černošských aktivistov fanatikov zaslepených horkosťou a nedôverou voči bielym. Vážna téma je podaná s ľahkosťou a brilantnou réžiou, takže sa na to celé pozerá veľmi dobre. Kritika Donalda Trumpa included. 7+/10 ()

tomik99

Povedená komedie plná černého humoru, kdy jsem se hned několikrát upřímně zasmál. Začátek rozhodně o dost lepší než konec, ale nakonec jsem se bavil po celou dobu stopáže. Když si černoch dělá srandu sám ze sebe, je to fakt prča to sledovat, o to více vtipy vyniknou. John David Washington byl skvělý a Adamu Driverovi vždy sluší hrát takové trouby, už to několikrát dokázal. Humor byl trefný a přesný, jen ten konec byl trošku na mě zbytečný, kdy jsem si říkal, zda poslední pasáž byla opravdu nutná do filmu dávat. Za mě to tam nemělo co dělat. ()

Dogfish

Americké dějiny, které mě nijak zvlášť nezajímají. Čená síla, bíla síla, sem tam se to semele. Naivní náckové a kupa beranic. ()

Haide

Film naprosto nevhodně zvolený jako promítání před firemním vánočním večírkem. Párty náladu rozhodně nenavodil, což se bohužel negativně projevuje na hodnocení. ()

kilobyte

Ten závěrečný "dokument" už byl trochu navíc. Bohatě by stačili narážky ve filmu, které by nepochopil snad jen člen KKK hraný Paul Walterem Hauserem. Jinak je to dobrá komedie s malou kriminální zápletkou. PS: Americký sen je stěžování si utlačované bílé menšiny na ukradené indiánské půdě, obdělané černými otroky, v oblečení vyrobené asijskými dětmi. ()

tranquill

Kvalitní antirasistická krimi s parádními hereckými výkony. Člověka jen utvrdí v tom, jak jsou Američani pokrytečtí... Fuck off jejich demokracii! ()

chrispe

Nemůže se tomu upřít téma a silný závěr, ale já se prostě většinu času děsně nudila. Bavil mě Adam Driver. Moc. A taky se pěkně dívalo na Lauru Harrier. ()

DAPDO

Za mě teda zklamání, čekal jsem daleko víc, ale zítra už si na tenhle film ani nevzpomenu. Některý pasáže byly dobrý, měly dobrou myšlenku, ale v celým filmu převládaly dialogy, kterejch bylo tolik a jak z ráže kulometu, takže je i celkem problém sledovat to s titulkama a stíhat sledovat, co se vlastně děje - 55%. ()

Film Christophera Nolana našel hvězdu

Film Christophera Nolana našel hvězdu

20.03.2019

O novém filmu Christophera Nolana (Interstellar, Dunkirk) až doposud nebylo moc co psát. Některé zdroje snímek přirovnávaly duchem k Na sever severozápadní linkou a Počátku, tahle porovnání už ale… (více)

Oscarové nominace 2019

Oscarové nominace 2019

22.01.2019

Po Českých lvech tu máme konečně také nominace na 91. ročník Oscarů. Těm pro změnu vévodí osobní výpověď režiséra Alfonso Cuaróna Roma a pak kostýmní dobové drama Favoritka od Yorgose Lanthimose, oba… (více)

Favoritka vede seznam nominací BAFTA

Favoritka vede seznam nominací BAFTA

10.01.2019

Nominace na britské filmové ceny jsou již od včerejška známy a do čela se dostal film, který s Velkou Británií úzce souvisí. Snímek Favoritka režiséra Yorgose Lanthimose (Humr), vyprávějící o… (více)

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz