Childhood's End (TV seriál)

Sci-Fi / Mysteriózní

USA, 2015, 3x90 min

Letos si Syfy připravila hned několik zajímavých projektů a po prvních trailerech se u mě mezi ně zařadilo i sci-fi drama Childhood's End, které vzniklo na motivy známé knihy od Arthura C. Clarka. S tou jsem nikdy neměl tu čest a tak jsem vlastně nevěděl, co čekat. To je však možná plus, neboť se nemusím rozčilovat nad provedenými změnami. Jak už jsem říkal, tak trailer mě zaujal a na sledování minisérie mě nalákal. Jenže, výslednou podobou jsem spíš zklamán. Musí se nechat, že první část je zajímavá a představí otázky na které chce znát odpovědi. Dokáže nalákat na sledování pokračování ale odhalením podoby "vládců" to tak nějak končí. Problém totiž je, že druhá část už tolik nefunguje (nejspíš nejvíce změn oproti knize) a závěr se mi pak taky nejeví jako uspokojivý. Čekal jsem víc z Utopistické společnosti, čekal jsem víc otázek a odpovědí ohledně dětí, jejich schopností a jejich zmizení, ale nedočkal jsem se. To je hlavní důvod proč odcházím zklamaný. Trochu mi vadí i obsazení Mika Vogela, kterého prostě pořád vidím jako Barbieho z Under the Dome a tak jsem mu farmáře úplně nevěřil. Childhood's End tak pro mě zůstane průměrnou záležitostí na kterou brzy zapomenu, protože nenabídla nic oslnivého...(23.12.2015)

Nemůžu se ubránit pocitu, že kdyby to dostal do rukou zkušenější režisér a obsazení by nebylo plné céčkových herců, mohl by být Childhood's End sci-fíčkem desetiletí. Těží totiž z božské knižní předlohy a obsahuje velké množství myšlenek a otázek. Důležité však je, že se tomuto zpracování povedlo scénář příliš nepodělat. Na televizní poměry a obzvlášť stanice Syfy je to velmi dobře napsané, luxusně vygradované (byť místy možná trochu natahované), má to parádní efekty a jednoduše to v divákovi něco zanechá a nemá nutkání to po pár minutách vypnout, protože se cítí trapně (zdravím Dark Matter a Killjoys). Závěrečná pointa by ale zasloužila trochu rozvést, stejně tak bych více kladl důraz na celkový biblický podtón. Působilo to na mě trochu nedořečeně a nevím, jestli je to předlohou nebo scénářem. A konec? Tak depresivní avšak originální konec jsem už dlouho neviděl.(28.2.2016)

Tak trochu bílá vrána mezi dnešními televizními scifíčky, které jsou prakticky do jednoho akční, hororové nebo jinak ulítlé. Childhood's End je pomalá filozofická záležitost, která navíc ani nemá happy end (přinejmenším ne jednoznačně jásavý). Za tuhle odvahu a ambici má u mě obrovský napuchlý palec nahoru. Ale pět hvězd dát nemůžu. Filozofická sci-fi by sice asi měla být pomalejší než akční trhák, ale nikdo mi nenamluví, že musí mít nutně tempo kontinentálního driftu. Bez těch nekonečných zahloubaných pohledů a zasněných záběrů krajin a tváří mohli tvůrci smrsknout celý seriál ze tří na dva díly. A o nic bychom nepřišli.(12.9.2016)

Těžko se dá hodnotit seriál složený z tří hodinu a půl dlouhých dílů. No vzal jsem to tím nejjednodusším způsobem.... Pokud budu mít po prvním díle nutkání vidět hned pokračkování, bude to v pořádku. Pokud se to samé bude dít i po druhém díle, tak to bude super. Díky tomu, že jsem nevydržel, a vsechny tři díly zkouknul za jedno odpoledne a celé 4hodiny jsem byl k tv v podstatě přikován. Nemohu hodnotit jinak než 5slunci.(7.10.2017)

Part 1 = 4* (8/10) / Part 2 = 3* (6/10) / Part 3 = 3* (6/10) / Syfy ma konečne niečím potešil. Keď som nedávno v komentári pri The Expanse vyhlásil, že už s touto televíznou stanicou nadobro končím a nemienim sa trýzniť pri ďalšom lacnom sci-fi seriálovom C-éčku s nezaujímavými postavami, lacným vizuálom a hlúpym príbehom, to som ešte nevedel, že trojdielna mini séria Childhood's End bude predsa len predstavovať pozdvihnutie kvality v rámci ich televíznej tvorby. V prípade, že by sa to naťahovalo na celú sezónu by z toho vznikla s najväčšou pravdepodobnosťou rovnaká slabota, ale koncept troch častí tomu tak akurát sadne. Má to zaujímavé postavy, slušných hercov (hlavne Mike Vogel z Under the Dome), pútavý hudobný doprodvod od Charlieho Clousera, ako podklad si to berie skvelú predlohu od A. C. Clarka, na pomery Syfy aj slušné efekty a hlavne v prvej epizóde skvelú znepokojivú atmosféru, či už pri prvotnom príchode vesmírnej lode alebo v závere pri odhalení jej rezidentov. Prvá časť tak zároveň predstavuje pomyselný vrchol celej mini série, pretože tá prostredná už nie je nič iné ako obyčajnou výplňou a posledná sa utápa v množstve tém, ktorý by látka chcela spracovať, ale každú iba jemne nakusne (napríklad biblický podtón celého príbehu by si zaslúži väčšia rozpracovanie a priniesť do toho aj tu skrytú kontroverziu), no nijako nerozpracuje. Mám tomu chuť dať „iba“ tie tri hviezdičky, ktoré by si po práve Childhood's End zaslúžil, ale zato, že ma Syfy po veľmi dlhej dobe konečne niečím ako tak potešil a nechcel som to vypnúť po pätnástich minútach, budem tentoraz ohľaduplnejší (imho hlavne za tú Part 1). Snaha tu totiž je vidieť. Na inej televízii by z toho síce dokázali urobiť omnoho ambicióznejší projekt, ktorý by si ten príbeh zaslúžil dostať, no na pomery Syfy sa tomu aj tak dostalo dôstojného spracovania.(23.12.2015)

• - Natáčelo se v Austrálii. (Martrix)

• - Spoiler: Původně měl Charles Dance, který představoval Karellena, nosit kompletní kostým i s křídly, ocasem a kopyty, ale nakonec od toho tvůrci museli upustit, protože by kostým muselo obsluhovat pět lidí a navíc bylo herci nesnesitelné teplo. Kostým tedy musel být odlehčen a křídla a kopyta byly přidány v postprodukci počítačově. (Martrix)

• - Film je na motivy knihy "Konec dětství", která byla byla nominována prestižním časopisem "Locus" v roce 1987 na nejlepší sci-fi román všech dob a v roce 2012 na nejlepší sci-fi román 20. století. (Martrix)