Childhood's End (TV seriál)

Sci-Fi / Mysteriózní

USA, 2015, 3x90 min

Velice pěkná TV minisérie podle knihy slavného A. C. Clarka, kterou jsem ale nečetl. Nicméně celý film mi přišel přehledný, v postavách jsem se vyznal, jejich konání chápal a čekal na ono rozuzlení, které ač nebylo šokující, mě potěšilo a musím uznat, že repliky zde nenudily, efekty byly kvalitní standard a ač uvěřitelnost reálného světa občas drhla, vydržet se to dalo. Doporučuji všem fanouškům sci-fi kteří netouží po akci, ale po inteligentním ději a dávám palec vzhůru k Vládcům. 80%(9.10.2017)

Váhal jsem mezi 4-5 hvězdami, mně se to fakt líbilo. Nemůžu hodnotit, jak moc je to podle knihy, protože jsem ji nečetl, ale myšlenka byla absolutně famózní. Až tak famózní, že v podstatě všechno kolem byla jenom omáčka, která pro mě byla absolutně nepodstatná, i když i ty utahané scény bořící se v minulosti a myšlenkách, nakonec spadaly do celkového kontextu a myšlení. Jsem rozhodnut to přečíst a nakonec budu děkovat tomuto seriálu, že mi dal knihu.(16.2.2016)

Konec dětství byla po Měsíčním prachu moje druhá Clarkova kniha a myslím, že právě díky ní jsem tomuto vynálezci komunikační družice zcela čtenářsky propadl. Inu zaradoval jsem se, když jsem zjistil, že SYFY se pustil do adaptace tohoto klenotu tvrdé sci-fi pro televizní obrazovku. Sice jsem nepochopil, proč některé vděčné scény byly vynechány (jaderný útok na Vládce, scéna s věšteckým stolkem) a jiné naprosto nevděčné byly připsány, ale přesto jsem po třetí osmdesátiminutovce byl venkoncem spokojen. Jsem rád, že se Clarkova tvorba takto dostává do povědomí diváků a snad i čtenářů. Takže teď už je na řadě Ráma?(3.3.2016)

Part 1 = 4* (8/10) / Part 2 = 3* (6/10) / Part 3 = 3* (6/10) / Syfy ma konečne niečím potešil. Keď som nedávno v komentári pri The Expanse vyhlásil, že už s touto televíznou stanicou nadobro končím a nemienim sa trýzniť pri ďalšom lacnom sci-fi seriálovom C-éčku s nezaujímavými postavami, lacným vizuálom a hlúpym príbehom, to som ešte nevedel, že trojdielna mini séria Childhood's End bude predsa len predstavovať pozdvihnutie kvality v rámci ich televíznej tvorby. V prípade, že by sa to naťahovalo na celú sezónu by z toho vznikla s najväčšou pravdepodobnosťou rovnaká slabota, ale koncept troch častí tomu tak akurát sadne. Má to zaujímavé postavy, slušných hercov (hlavne Mike Vogel z Under the Dome), pútavý hudobný doprodvod od Charlieho Clousera, ako podklad si to berie skvelú predlohu od A. C. Clarka, na pomery Syfy aj slušné efekty a hlavne v prvej epizóde skvelú znepokojivú atmosféru, či už pri prvotnom príchode vesmírnej lode alebo v závere pri odhalení jej rezidentov. Prvá časť tak zároveň predstavuje pomyselný vrchol celej mini série, pretože tá prostredná už nie je nič iné ako obyčajnou výplňou a posledná sa utápa v množstve tém, ktorý by látka chcela spracovať, ale každú iba jemne nakusne (napríklad biblický podtón celého príbehu by si zaslúži väčšia rozpracovanie a priniesť do toho aj tu skrytú kontroverziu), no nijako nerozpracuje. Mám tomu chuť dať „iba“ tie tri hviezdičky, ktoré by si po práve Childhood's End zaslúžil, ale zato, že ma Syfy po veľmi dlhej dobe konečne niečím ako tak potešil a nechcel som to vypnúť po pätnástich minútach, budem tentoraz ohľaduplnejší (imho hlavne za tú Part 1). Snaha tu totiž je vidieť. Na inej televízii by z toho síce dokázali urobiť omnoho ambicióznejší projekt, ktorý by si ten príbeh zaslúžil dostať, no na pomery Syfy sa tomu aj tak dostalo dôstojného spracovania.(23.12.2015)

Těžko se dá hodnotit seriál složený z tří hodinu a půl dlouhých dílů. No vzal jsem to tím nejjednodusším způsobem.... Pokud budu mít po prvním díle nutkání vidět hned pokračkování, bude to v pořádku. Pokud se to samé bude dít i po druhém díle, tak to bude super. Díky tomu, že jsem nevydržel, a vsechny tři díly zkouknul za jedno odpoledne a celé 4hodiny jsem byl k tv v podstatě přikován. Nemohu hodnotit jinak než 5slunci.(7.10.2017)

• - Natáčelo se v Austrálii. (Martrix)

• - Spoiler: Původně měl Charles Dance, který představoval Karellena, nosit kompletní kostým i s křídly, ocasem a kopyty, ale nakonec od toho tvůrci museli upustit, protože by kostým muselo obsluhovat pět lidí a navíc bylo herci nesnesitelné teplo. Kostým tedy musel být odlehčen a křídla a kopyta byly přidány v postprodukci počítačově. (Martrix)

• - Film je na motivy knihy "Konec dětství", která byla byla nominována prestižním časopisem "Locus" v roce 1987 na nejlepší sci-fi román všech dob a v roce 2012 na nejlepší sci-fi román 20. století. (Martrix)