• Norsko

• Švédsko

Drama / Dobrodružný / Životopisný

Norsko / Švédsko / Česko, 2019, 125 min

Skvělý životopisný film Amundsen patří mezi největší překvapení této sezóny. Film, na který nikdo nečekal, je naprosto strhující. Výtečná koprodukce severských zemí přijala mezi sebe také filmové dělníky z Česka (protože tady už se jinak ani o té spolupráci hovořit nedá, nabízíme služby, komparzisty, ale žádné umění) a vznikl pozoruhodný film. Kdo byl stejně jako já unaven novým stylem životopisů, ve kterých prožíváme se sledovanou osobností jen miniaturní výsek z jejího života, může být nadšen. Protože tady prožijeme s Roaldem Amundsen celý jeho bohatý život. Tento legendami ověnčený průkopník mezi polárníky zažil mnoho vrcholů i pádů, jinak je jeho život vykládán z pohledu Norů, jinak z pohledu Angličanů. My si můžeme naštěstí doplnit zážitek plný nekonečných ledových plání četbou některých z Amundsenových vzpomínek. K výběru jsou předválečná vydání: Severozápadní průjezd, Letadlem k severní točně, Amundsen objevitel nebo Člověk objevitel.(12.1.2020)

• chelseaman22

Největším úspěchem Amundsena je asi to, že po něm nese název nejmenovaný alkohol. Z filmu si divák odnese maximálně to, že mít za sourozence neurotika Amundsena je za trest největší. Divák trpí pohledem na tuto pochybnou existenci, která jde přes mrtvoly jen proto, aby se na bárce dostala co nejblíže pólu. Vydržet celou metráž filmu je náročnější, než večer zabít a sníst psa, který vás přes den táhl na saních po ledových pláních. 38 % Celosvětový příjem k 13. 12. 2019: $3,096,389(17.12.2019)

Ísť na podobný životopisný film tesne po prečítaní biografickej knihy (A. Jakovlev) o tomto bádateľovi je úplne iný zážitok, než ísť na film ako na neprebádaný kontinent, ako učinil Amundsen napríklad v prípade Antarktídy. Amundsen je totiž životopis ako z rýchlika, ako to už v takýchto prípadoch býva a to najväčšie potešenie mi práve poskytovalo prekrývanie prečítaných faktov s obrázkami na plátne. No ale keď sme na jednom či druhom póle a v jeho okolí, tak sa skutočne je na čo v kine pozerať. Menej logické je už zarámovanie rozprávania do rozhovorov Roaldovho brata s jeho milenkou a trochu zbytočné filozofovanie nad samotnou osobnosťou polárnika, aj tak bol stále niekde v snehu a na ľade. Samozrejme ide o materiál na niekoľkosériový seriál, kde by jedna expedícia v pohode vykryla celú sériu a bola by napínavá od začiatku do konca. Dúfam, že sa raz podobného projektu dočkáme.(16.12.2019)

„JE TU JEŠTĚ NĚKDO, KDO NECHÁPE, CO TADY DĚLÁME?…“ /// Film protkanej norským patriotismem (poraženým je zde totiž podobnej blázen, a to Britskej polárník Robert Falcon Scott) o magorovi hledajícím ego v tunách ledu a v kose, ve který se i sáně těší na oheň. Film není oslavnou ódou na norskýho hrdinu, ale jde o pohled na obyčejnýho člověka, který všechno obětoval svýmu snu. Snímek se jmenuje AMUNDSEN, protože vypráví také o bratrovi Leonovi. Můžou vám chybět zažitý hollywoodský postupy. Skutky, které Roalda proslavily, jsou předvedeny důkladně, ale je to většinou stejně chladný, jako místa, kde se odehrávají. Strhujícího dobrodružství se prostě nedočkáme. To, že na těchto výpravách o dramatický momenty nebyla nouze, je pouze naznačeno. Film nenabízí tolik zvratů, aby mohl pohrdnout (a nevyužít) zážitky z expedic. I za cenu drobnýho přikrášlení skutečnosti. Je fajn dozvědět se, jak se plánovaly expedice v časech, kdy každý objev byl hrdinsky oslavován, dostat základy historické geografie, dozvědět se, jakých poznatků od Eskymáků bylo využíváno (v samotném snímku je kladen velký důraz na to, aby bylo používáno autentické vybavení, ošacení a rekvizity)… ale já se ptám, jestli to není málo, Antone Pavloviči? Vlastně Espene Sandbergu? /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jedu jen kusy podle skutečnosti. 2.) Dobytí severního pólu jsem už viděl, ale jak se dobýval ten jižní… 3.) Zajímá mě počasí na Mount Wisting. 4.) Thx za titule „pozorovatel“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(26.12.2019)

Amundsen, príbeh o polárnom objaviteľovi, o jeho živote, o jeho úspechoch a útrapách. Všetko super, všetko pekné, len veľmi nudne podané. Dlhé dialógové pasáže, hudba pre uspávača hadov a rozoberanie, či to je sebestredný zmrd alebo nie. Na druhej strane, keď sú zábery z tých ľadových pláni, je zima aj vám. Amundsen má preto veľmi silný dej a príbeh, ktorý by Hollywood rozcupoval a spravil z toho dvojhodinovú nervy drásajúcu drámu, niečo ako Everest. Pieskový kopec to len rutinérsky natočil, rozvláčil to na dve hodiny a diváka trochu unudil. Venovať sa jeho osobnosti skr celý film je zbytočné, keďže už od začiatku je jasné, ako rozmýšľa a čím sa riadi. Nie je to zlý film, len to chytil rutinér, čo z toho nevytrieskal maximum. Informačne ale veľmi bohatý. Mierne nadhodnotené 3 z 5 ( Kino Dukla Svidník )(27.12.2019)

• - Espen Sandberg prohlásil, že kvůli filmu přečetl o Amundsenovy asi dvacet knížek a že se úzce spolupracovalo s muzeem v Oppegårdu, ve kterém je vystavena Amundsenova loď a jiné artefakty. (Bioscop)

• - Espen Sandberg prohlásil, že Jiří Mach (norský král) byl pro tuto roli první volba i proto, že se králi skutečně fyzicky podobal. (Bioscop)

• - Když se Pål Sverre Hagen (Amundsen) připravoval na svou roli, tak zhlédnul film Červený stan (1969). (Bioscop)