• Norsko

• Švédsko

Drama / Dobrodružný / Životopisný

Norsko / Švédsko / Česko, 2019, 125 min

Konečne už viem prečo po ňom pomenovali vodku. Človek má chuť sa pri tomto príbehu niečoho teplého napiť. Príbeh sa mal viac sústrediť na jeho subjektívny svet, jeho motívy a hodnoty, hlavne v expozícii sa zbytočne veľa venovalo času bezvýznamný a nevýrazným charakterom ktoré na príbeh a jeho hlavnú postavu nemali zásadný dopad. Každopádne niekde okolo -75-80 °C teda percent samozrejme. Zamrzol mi smartfón.(5.1.2020)

Nejde o klasický "životopis průkopníka", na to je sem propašováno příliš mnoho diverzantských témat. A právě ta jsou nejzajímavější. Tedy vedle úžasné výpravy, díky níž můžete zažít třeba verneovský přelet severských plání ve vzducholodi... Jak často jsou osobnosti, které dosáhnou prvenství v něčem pro lidstvo zásadním, vlastně sobečtí sociopati? A jaká je role těch, kdo jim dělají zázemí? PS: Cizinci musí při českých projekcích kroutit hlavou, páč sál propuká v smích v naprosto nevhodných momentech, jako třeba, když se jí psi, nebo když se dojde na pól... ;)(9.1.2020)

Škoda. Veľmi sa mi tu páčil rozobraný a rozpitvaný Amundsenov charakter a vývoj jeho postavy. Ani udalosti okolo neho a následné skutky neboli zlé. No ten spôsob podania všetko do veľkej miery zabíjal. Nudné, nezáživné, rozťahané, ospalé.... akoby tam všetko bolo bez života. Na lepší priemer to však stačí. 65/100(26.11.2019)

Životopis muže, který jako první stanul na jižním pólu a kvůli svým objevitelským cestám kašlal i na svoje nejbližší. Spíš než dobrodružnou podívanou ale čekejte drama, jehož hrdinou je bohužel nepřístupný paličák, se kterým se ta dvouhodinová stopáž celkem táhne. Cestu k němu si nenašla ani jeho rodina, ani režisér.(27.12.2019)

• chelseaman22

Největším úspěchem Amundsena je asi to, že po něm nese název nejmenovaný alkohol. Z filmu si divák odnese maximálně to, že mít za sourozence neurotika Amundsena je za trest největší. Divák trpí pohledem na tuto pochybnou existenci, která jde přes mrtvoly jen proto, aby se na bárce dostala co nejblíže pólu. Vydržet celou metráž filmu je náročnější, než večer zabít a sníst psa, který vás přes den táhl na saních po ledových pláních. 38 % Celosvětový příjem k 13. 12. 2019: $3,096,389(17.12.2019)

• - Když se Pål Sverre Hagen (Amundsen) připravoval na svou roli, tak zhlédnul film Červený stan (1969). (Bioscop)

• - Espen Sandberg prohlásil, že kvůli filmu přečetl o Amundsenovy asi dvacet knížek a že se úzce spolupracovalo s muzeem v Oppegårdu, ve kterém je vystavena Amundsenova loď a jiné artefakty. (Bioscop)

• - Espen Sandberg prohlásil, že Jiří Mach (norský král) byl pro tuto roli první volba i proto, že se králi skutečně fyzicky podobal. (Bioscop)