poster

Amundsen

 • Norsko

  Amundsen

 • Švédsko

  Amundsen

 • Slovensko

  Amundsen

Drama / Dobrodružný / Životopisný

Norsko / Švédsko / Česko, 2019, 125 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • misterz
  ***

  Škoda. Veľmi sa mi tu páčil rozobraný a rozpitvaný Amundsenov charakter a vývoj jeho postavy. Ani udalosti okolo neho a následné skutky neboli zlé. No ten spôsob podania všetko do veľkej miery zabíjal. Nudné, nezáživné, rozťahané, ospalé.... akoby tam všetko bolo bez života. Na lepší priemer to však stačí. 65/100(26.11.2019)

 • EastWicka
  ****

  Nejde o klasický "životopis průkopníka" - na to je do filmu propašováno příliš mnoho diverzantských témat. A právě ta jsou nejzajímavější. Tedy, vedle úžasné výpravy, díky níž uvidíte i verneovský přelet severního pólu ve vzducholodi... Jak často jsou osobnosti, které dosáhnou prvenství v něčem pro lidstvo zásadním, vlastně sobečtí sociopati? A jaká je role těch, kdo jim dělají zázemí? PS: Cizinci zabloudivší do českých kin musí při projekci Amundsena kroutit hlavou, páč sál propuká v smích v naprosto nevhodných momentech, třeba, když se jedí psi, nebo když se dojde na pól... ;)(9.1.2020)

 • cheyene
  ****

  O Amundsenovi jsem ledacos věděl (a teď nemyslím tu vodku) a mnohé si pamatoval ještě ze základní školy. Tento film však mé spíše povrchní znalosti o dost rozšířil a ukázal osobu tohoto dobrodruha i v jiném světle. O expedici Italia jsem se už jako dítě dočetl v knize Fr. Běhounka, tudíž jsem věděl, jak film dopadne. I přes to však je tento snímek přínosný a dobře zpracovaný.(6.2.2020)

 • JASON_X
  ****

  Na důkladné poznání Amundsenovy osoby/osobnosti je tenhle životopisný film samozřejmě nedostačující, protože povrchní, zkratkovitý, dost možná i tendenční a dost určitě divákem manipulující (ostatně jako asi úplně každý historický film). Ale na zběžné seznámení se s tímhle rozporuplným chlapem je dostačující víc než dost a nakolik jsem si ověřoval na netu, tak základní fakta by měla sedět, scénáristi nic výrazně "nevylepšili". Jen ten kýčovitý, stádu průměrných diváků poplatný závěr s Aurorou Borealis, si mohli tvůrci odpustit. A taky bych uvítal mnohem víc scén z Amundsenových výprav (ale to by samozřejmě chtělo výrazně vyšší rozpočet). Pro mě byla daleko nejzajímavější pasáž (bohužel hodně krátká) o Amundsenově dobytí jižní točny, protože jsem kdysi jedním dechem zhltnul deník jeho konkurenta a poraženého rivala kpt. Scotta, který považuju za jednu z nejsilnějších (a tím nemyslím nejtlustších) mnou dosud přečtených knih žánru "literatura faktu". Vychutnával jsem si i polární exteriéry (i když sporadické a samozřejmě natáčené všude možně jen ne na pólech) a zasnil se při tichém a vznešeném letu vzducholodi Norge nad Arktidou - taky bych takhle rád letěl...(19.11.2019)

 • M.i.k.e
  ***

  Amundsen nabízí spoustu společných znaků s předchozím tématicky podobným Sandbergovým kouskem - Kon Tiki.Nejen,že jde o dílo stejného režiséra,kde hraje hlavní roli stejný herec,ale zároveň jde o příběh člověka,který svému cíli podřídil úplně všechno a rozhodně by nevyhrál miss sympatie.Bohužel pro diváka ovšem Amundsen ani zdaleka nenabízí tak poutavou podívanou jako jeho starší bratříček.Přitom Amundsenovo "dobrodružství" bylo minimálně stejně poutavé a rozhodně by si zasloužilo i podobný film,který diváka strhne.Po technické stránce sice nejnovějšímu Sandbergovu kousku není moc co vytknout,ale bohužel mu ubližuje skákání v čase a fakt,že některé důležité momenty jsou pouze naznačeny a jsou upozaděny na úkor rozhovorů Amundsenova bratra s jeho snoubenkou a tím je tak rozbíjeno už tak pomalé tempo...60%(1.1.2020)

 • - Na vzducholodi Italia, která se stala díky pátrací akci Amundsenovi osudnou, byl i známý český fyzik a spisovatel František Běhounek. Ten havárii přežil a zážitky z výpravy popsal ve své knize „Trosečníci na kře ledové“. (mnx)

 • - Když se Pål Sverre Hagen (Amundsen) připravoval na svou roli, tak zhlédnul film Červený stan (1969). (Duoscop)

 • - Espen Sandberg prohlásil, že kvůli filmu přečetl o Amundsenovy asi dvacet knížek a že se úzce spolupracovalo s muzeem v Oppegårdu, ve kterém je vystavena Amundsenova loď a jiné artefakty. (Duoscop)