Sci-Fi / Drama / Thriller

USA, 1971, 86 min (Director's cut: 88 min)

To bylo tak... George Lucas se Spielbergem a Coppolou někdy počátkem sedmdesátých let založil produkční společnost American Zoetrope a jal se natáčet svůj první celovečerní film. Měl hrst dolarů, Roberta Duvalla a ideu na antiutopistickou vizi budoucnosti vycházející z jeho studentského filmu. Z Roberta Duvalla udělal plešouna, z idei zajímavý příběh a za pár dolarů natočil nevídané věci. Desítky lidí chodí neuvěřitelně sterilními chodbami, berou drogy a pronášejí magorské věty – takhle vypadá budoucnost bez wookies. Těžko uvěřit, že podobnou depresárnu vymyslel a zrealizoval autor Hvězdných válek. Jsou tu sice znát neduhy jeho pozdějšího hitu – např. dialogy plné technofilních výmyslů, kterým nerozuměli herci natožpak diváci – , ale vizuální stránka zachraňuje mnohé. Některé triky navíc ani dnes nezestárly. THX 1138 ukazuje Lucasovo vizionářství v plné kráse, ačkoliv film u kritiků i diváků propadnul a American Zoetrope pohřbil. 80% Zajímavé komentáře: Vitason, Cornon(14.2.2006)

Podle krátkého studentského snímku THX1138:4EB rozvádí Lucas svou vizi budoucnosti. Pro mnohá sci-fi sedmdesátých let jsou typické lokace v nekonečných, sterilních prostorách. Podnětný a vizuálně atraktivní film, v prokreslení společnosti budoucnosti jsou však lepší (např. Westworld). Scénář spolu s Lucasem napsal vyhlášený střihač (Apokalypsa, Kmotr, Anglický pacient) a režisér (Return to Oz) WALTER MURCH. Všimněte si specifického humoru filmu (např. policejní mise ukončená pro překročení rozpočtu). Jak bylo již mnohokrát napsáno, je tento "strojový" film šokem pro (řadové) diváky, kteří znají Lucase jen skrze "lidské" Hvězdné války.(18.12.2004)

Dějově rozhodně není THX nic extra. Do povídky stavěný příběh by se hodil spíše na krátkometrážní film. V dlouhé stopáži mu místy dochází dech. Na druhou stanu je zde zcela evidentní, to co někdy hlavně v nových Star Wars vidět už tolik není a to, že George Lucas má opravdu talent. I s poměrně nevelkými finančními prostředky, dokázal vytvořit naprosto věrohodné prostředí, takové do kterého není problém se i přes naprostý minimalismus ponořit.(26.8.2010)

Film, ktorý pripomína mne ako divákovi, ku ktorému sa skôr dostali súčasné filmy, skôr filmy Ostrov, 1984, Brazil, no záverom najmä film Sexmisia, ktorý z tohto zrejme čerpal. Toto je taký predchodca sci-fi filmov o antiutópii, ktorý však pútavosťou veľmi nezaujal, snažil sa byť umelecký, ako určité znázornenie budúcnosti používal čísla, no napriek nie veľkej dĺžke bol nudný. Vo svojom čase to bol možno významný film, no keď si zoberiem Orwellov román 1984, tak ten ako skoršia vec bola neskôr spracovaná lepšie. Lucasovi tento film nie úplne vyšiel, no má veľkú historickú hodnotu v súvislosti s realitou.(25.6.2013)

Hodně deprimující podívaná a první celovečerní počin ikony jménem George Lucas. Triky a efekty filmu jsou na výborné úrovni a nemusel by se za ně rozhodně stydět ani nějaký dnešní sci-fi snímek. Robert Duvall a Donald Pleasence, jsou naprosto skvělí a my můžeme jen litovat, že celý film není tak strhující, jako jeho závěrečná půlhodina. Hodnocení by bylo možná maximální.(20.9.2010)

• - Väčšina filmu sa nakrúcala v San Franciscu. Filmári plánovali snímku natočiť behom 35 až 40 dní, čo sa im prakticky podarilo, keďže filmovanie odštartovalo 22. septembra 1969 a skončilo v novembri toho istého roku. (classic)

• - Bílý automobil, který řídí THX (Robert Duvall), je upravený závodní vůz Lola T70 MKIII. (Saur.us)

• - David Ogden Stiers v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)