Sci-Fi / Drama / Thriller

USA, 1971, 86 min (Director's cut: 88 min)

Vizuální a vůbec celková stylizace filmu je naprosto perfektní a nadčasová. Tenhle film, podobně jako Kubrickova Odyssea přes svoje stáří i dnes působí poměrně moderně. Utopický odlidštěný svět, nepochybně inspirovaný Orwellovým 1984, je nesmírně působivý v tom nejnepříjemnějším slova smyslu - bezútěšný, sterilní, odlidštěný, prostě žít byste v něm asi nechtěli ani za nic. Bohužel z mého pohledu vizuální stránka (a také zvuková, která je úmyslně hooodně depresivní a nepříjemná) přebíjí všechno ostatní - příběh mi přišel strašně banální, přestože se tváří, že řeší strašně zásadní problémy. Je těžko stravitelný, ale v podstatě "o ničem", nedokáže udržet tempo ani napětí a ta již zmíněná vizuální stránka tenhle nedostatek bohužel nedokáže zachránit.(9.2.2007)

• JohnnyD

Kto by veril, že tvorca úžasných jemne brakových Hviezdnych vojen začínal pri takomto artovom pseudointelektuálnom "vizionárskom" blábole. Je to 86 minút plných nudy, pípania, nezmyselných dialógov a ultra-naivných posolstiev ("Štát ti žehná! Masy ti žehnajú! Nech žije komercia! Nakupujte veľa!"). Síce audio-vizuálna stránka je na svoju dobu vynikajúca a Lucas je bezpochyby talentovaný režisér, ale celé je to tak nehorázna otravná nuda, že nič viac ako odpad si to nezaslúži.(22.7.2008)

Veľmi náročný film na hodnotenie v päť hviezdičkovom intervale. Lucas podobne ako jeho súputníci z novej vlny dobre poznali históriu americkej kinematografie, invenčné prvky i myšlienkové pochody a samozrejme i nevyhnutné minimum z iných druhov svetového umenie (poslúžilo mu ku koncepcii niektorých originálnych spisovateľských vízií, ktoré do diela zapracoval). v THX 1138 - funkčnej podobizni ľudskej jednotky využil jednak orwellovský modelový svet (ktorý v roku 1971 nebol žiadnym obohratým klišé), zaforsíroval bezútešný vizuálny a bludiskový orient, ktorý mu na lineárnu schému poslúžil a podaktoré technické parametre, ktoré obkukal od konkurencie (spovedník, ktorý spĺňal funkciu fiktívnej spriaznenosti s civilizačným priemerom, na ktorý mal neskoršie poslúžiť trebárs palubný počítač HAL 9000 vo Vesmírnej odysey pre masy). Viditeľná obsesia nad miestom, najintímnejšími partiami a myšlienkovými prúdmi je správne pedantne voyeurská, ako to v dystopickom filme očakávate, ale priebeh neponúka konkluzívne ponor do duševného sveta, ktorý prezentuje THX v obeti celoplošného trýznenia konfrontovaného stranou, ani napokon tie rozvetvené koncepcie, ktoré divákovi môžu pre viacúčelový výklad dohnať nad domýšľavými úvahami, ako čeliť morálnej devastácii. Aj napriek tomu, že mám radšej depresívne science fiction takéhoto razenia (myslené formou), ako ľahko ironické a odbočkové varianty (Brazil či nebodaj Total Recall), u THX zatiaľ zostávam pri silnejších troch hviezdičkách, pretože mi nepriniesol toľko, ako som možno v kútiku dúfal.(17.6.2016)

V průběhu sledování byl můj dojem čistě dvou hvězdičkový. Oceňoval jsem herecké výkony Roberta Duvalla a Donalda Pleasence, také vizuální efekty, hudbu a vykreslení sterilního prostředí tajemného labyrintu. Často mi snímek připomínal svoji atmosférou známý film 1984, který však proti THX 1138 působil "špinavým" dojmem, nikoliv tak sterilním. Tomuto pocitu zde napomáhá všudypřítomná bílá barva. Posledních pár minut však bylo značně napínavých a svižně se přibližovala závěrečná pointa, která se dala sice očekávat, ale zapůsobila, byť zcela jasně neodpověděla na otázky, které divákovi vyvstanou na mysli. Za závěrečnou pasáž přidávám třetí hvězdičku.(5.2.2014)

Velice mě překvapil hodně nadčasový vizuál navozující hutnou orwellovskou atmosféru prostředí dystopické budoucnosti, kterou paradoxně kazí některé nezapadající zastaralé CGI scény přidané v Director's Cut edici z roku 2004. Film působí dostatečně divně, ale zároveň ne natolik, aby nedokázal pohltit. Problém vidím spíš v tom, že je THX 1138 film až příliš nedějový, ústřední postavy neosobní (což byl tentokrát asi i záměr) a i přes kratší stopáž má velké problémy udržet si tempo. Prostě takový ten nešvar starých filmů.(15.5.2017)

• - Mnoho komparzistov pochádzalo z liečebného centra (neskôr cirkvi a kultu) Synanon, keďže jeho stúpenci si museli povinne holiť hlavy. (BUBO26)

• - Bílý automobil, který řídí THX (Robert Duvall), je upravený závodní vůz Lola T70 MKIII. (Saur.us)

• - Po dotočení THX 1138 v listopadu 1969 se věnovali Lucas, jeho žena Marcia a Walter Murch skoro šest měsíců střihu a pracovali prakticky bez přestávky sedm dní v týdnu. „Filmové pásy se odvíjely čtyřiadvacet hodin denně“ - poznamenal Murch. [Zdroj: kniha George Lucas: Život stvořitele Star Wars - Brian Jay Jones] (phoenixer)