Sci-Fi / Drama / Thriller

USA, 1971, 86 min (Director's cut: 88 min)

George Lucas

George Lucas, Walter Murch, George Lucas (původní scénář)

Lalo Schifrin

Veľmi osobitý, vizuálne pútavý obraz neveselej budúcnosti, v ktorej mikročipy preberajú velenie nad ľudskými pocitmi, potrebami a túžbami. Spočiatku vám možno všadeprítomné pípanie, robotické hlasy a displeje budú liezť na nervy, ale keď sa vám podarí naladiť na príbeh, čaká vás strhujúci zážitok so silným záverom. I keď dnes už možno nie tak šokujúcim, akým bol v 71-om.(17.4.2003)

Velice mě překvapil hodně nadčasový vizuál navozující hutnou orwellovskou atmosféru prostředí dystopické budoucnosti, kterou paradoxně kazí některé nezapadající zastaralé CGI scény přidané v Director's Cut edici z roku 2004. Film působí dostatečně divně, ale zároveň ne natolik, aby nedokázal pohltit. Problém vidím spíš v tom, že je THX 1138 film až příliš nedějový, ústřední postavy neosobní (což byl tentokrát asi i záměr) a i přes kratší stopáž má velké problémy udržet si tempo. Prostě takový ten nešvar starých filmů.(15.5.2017)

Na tohle jsem se tesil uz dlouho, protoze Lucas sice vytvoril Star Wars, ktere mam rad, ale ktere jsou zaroven stale spise pohadka, nez seriozni sci-fi. THX poskytuje naopak prave hardcore sci-fi bez prikras. Depresivni vize digitalne chladne budoucnosti, ktere vladnou roboticke entity dohlizejici komplet na vsechno. Uniformita a co nejefektivnejsi pracovni vyuziti bezneho obyvatelstva ve prospech celku. Vlastne se jedna o technologicke "1984" ve sci-fi podobe, dokonce ten vnitrni silne neprijemny pocit z prostredi a nastaveneho rezimu byl velmi podobny. Zatimco 1984 ten negativismus dokazalo transformovat v epicky vysledek, z THX mi v zaludku zustala jen ta depresivni digitalni pachut jakobych bezmyslenkovite lizal mikrocip. Zasadni nevyhoda THX je, ze Lucas nedokazal vytvorit prilis silnou (skoro zadnou) konektivitu s charaktery a pri tvorbe sveho sveta zapomel na udrzovani alespon nejakeho tempa, takze se casto nudne utapite v pohledech na bile sci-fi prostory plne uniforme bilych nonameaku. A ta sex scena s LUH 3417, to byl hnus. Nastesti je cely film napumpovan cool zvuky zvocodovanych hlasek robotu a vsemozneho pipani (to bude zlaty dul pro samplovani) a excelentnim akcnim zaverem. Kazdopadne velmi unikatni kousek, skoda, ze Lucas pozdeji totalne zastagnoval na Star Wars. 7/10(23.8.2009)

Je pondělí večer, smráká se k bouřce, začíná být cítit hlína, ale ten název THX 1138 na plakátě láká, takže usedám do letního kina a... padá mi čelist. Prší čím dál víc, komáři uzavřeli sázky, kdo vysaje nejvíc, ale nic z toho nevnímám, protože jsem na jiném místě - na místě, jehož sterilní prostředí působí velmi depresivně; na místě, kde se lidská individualita vytratila; na místě, kde emoce tlumí sedativa; na místě, kde z lidských bytostí zůstaly jen "součástky" mašinérie; na místě, v němž elektronická zpovědnice nabádá k "be happy"; na místě, kde je zautomatizované bytí pravidlem a pravidlo zákonem. Postava THX 1138 je součástí zaběhnutého systému a neodporuje mu, něco s ním ale cloumá: city. Je zmatený. Velmi zmatený... George Lucas natočil jednu z nejlepších a nejpůsobivějších vizí, jaké jsem kdy měla možnost zhlédnout. Je to odosobněné, chladné, prosté, depresivní... a dokonalé, po všech stránkách dokonalé. Tenhle boj za svobodu mě hodně oslovil, snad také proto, že ke mně promlouval jinak - bez velkého humbuku a naléhavě. A ta hmatatelná atmosféra je nezapomenutelná.(14.7.2009)

• swamp

V první polovině filmu na nás George Lucas připravil uniformní bílé prostředí..v té druhé naprosto vymakaný hi-tech svět. Tento kontrast pro mě asi není tím pravým ořechovým. I přesto, co jsem právě napsal a jaký počet hvězdiček jsem tomuto filmu věnoval, vás můžu uklidnit, že se jedná o film zhlédnutelný. "Blessings of the state, blessings of the masses."(9.5.2006)

• - Film bol inšpiráciou pre skladbu „99“ od soft rockovej kapely ToTo. K pesničke bol natočený aj videoklip, ktorý mal pripomínať celkovú "sterilnú" atmosféru filmu. (Hudino)

• - Některé z filmových dialogů jsou převzaty z projevu amerického exprezidenta Richarda Nixona. (Listeroman)

• - Průměrná délka jednoho záběru je 6 vteřin. (Listeroman)