Sci-Fi / Drama / Thriller

USA, 1971, 86 min (Director's cut: 88 min)

George Lucas

George Lucas, Walter Murch, George Lucas (původní scénář)

Lalo Schifrin
  • Chrustyn

Ještě než se Lucas proslavil nezapomenutelnými Hvězdnými válkami, natočil tuto chladnou sci-fi s Robertem Duvallem v hlavní roli. Chladné bílé místnosti, holé hlavy a extrémně pomalé tempo. Nevím, jak film působil v době vzniku ale na dnešní poměry se jedná po všech směrech o absolutně nezajímavý a nudný film.(5.2.2013)

Na tohle jsem se tesil uz dlouho, protoze Lucas sice vytvoril Star Wars, ktere mam rad, ale ktere jsou zaroven stale spise pohadka, nez seriozni sci-fi. THX poskytuje naopak prave hardcore sci-fi bez prikras. Depresivni vize digitalne chladne budoucnosti, ktere vladnou roboticke entity dohlizejici komplet na vsechno. Uniformita a co nejefektivnejsi pracovni vyuziti bezneho obyvatelstva ve prospech celku. Vlastne se jedna o technologicke "1984" ve sci-fi podobe, dokonce ten vnitrni silne neprijemny pocit z prostredi a nastaveneho rezimu byl velmi podobny. Zatimco 1984 ten negativismus dokazalo transformovat v epicky vysledek, z THX mi v zaludku zustala jen ta depresivni digitalni pachut jakobych bezmyslenkovite lizal mikrocip. Zasadni nevyhoda THX je, ze Lucas nedokazal vytvorit prilis silnou (skoro zadnou) konektivitu s charaktery a pri tvorbe sveho sveta zapomel na udrzovani alespon nejakeho tempa, takze se casto nudne utapite v pohledech na bile sci-fi prostory plne uniforme bilych nonameaku. A ta sex scena s LUH 3417, to byl hnus. Nastesti je cely film napumpovan cool zvuky zvocodovanych hlasek robotu a vsemozneho pipani (to bude zlaty dul pro samplovani) a excelentnim akcnim zaverem. Kazdopadne velmi unikatni kousek, skoda, ze Lucas pozdeji totalne zastagnoval na Star Wars. 7/10(23.8.2009)

Dějově rozhodně není THX nic extra. Do povídky stavěný příběh by se hodil spíše na krátkometrážní film. V dlouhé stopáži mu místy dochází dech. Na druhou stanu je zde zcela evidentní, to co někdy hlavně v nových Star Wars vidět už tolik není a to, že George Lucas má opravdu talent. I s poměrně nevelkými finančními prostředky, dokázal vytvořit naprosto věrohodné prostředí, takové do kterého není problém se i přes naprostý minimalismus ponořit.(26.8.2010)

Zapomeňte na Star Wars, George Lucas nás tentokrát bere na výlet do emocionálně pustého světa, kde chladná a sterilní konformita vítězí s nemalým přispěním masové drogové závislosti nad rozmanitostí obyčejného života. Místo jmen změť písmen a čísel, místo lásky "uklidňující" medikamenty. A uprostřed toho Robert Duvall jako někdo, kdo chce vyměnit úlohu pouhé výrobní jednotky v zářivě bílé totalitní kleci za něco víc... Zajímavý film, sice ne zrovna lehce stravitelný, ale za pozornost určitě stojí, už jen proto, že tu nepochybně hledaly (a našly) inspiraci filmy jako Ostrov, Matrix nebo Equilibrium.(30.5.2007)

Director´s cut. Úplna bomba! Trochu oneskorene som vážne pochopil, že Lucas je génius (zbohom SW). Minimalizmus, komornosť, sila... Predloha všetkého od SEXMISIE po EQUILIBRIUM. Klaustrofobická atmosféra, kritika totality a komercie, ktorá sa právom radí medzi najväčšie klenoty SF...(14.1.2008)

• - Väčšina filmu sa nakrúcala v San Franciscu. Filmári plánovali snímku natočiť behom 35 až 40 dní, čo sa im prakticky podarilo, keďže filmovanie odštartovalo 22. septembra 1969 a skončilo v novembri toho istého roku. (classic)

• - Některé z filmových dialogů jsou převzaty z projevu amerického exprezidenta Richarda Nixona. (Listeroman)

• - Průměrná délka jednoho záběru je 6 vteřin. (Listeroman)