Sci-Fi / Drama / Thriller

USA, 1971, 86 min (Director's cut: 88 min)

Na tohle jsem se tesil uz dlouho, protoze Lucas sice vytvoril Star Wars, ktere mam rad, ale ktere jsou zaroven stale spise pohadka, nez seriozni sci-fi. THX poskytuje naopak prave hardcore sci-fi bez prikras. Depresivni vize digitalne chladne budoucnosti, ktere vladnou roboticke entity dohlizejici komplet na vsechno. Uniformita a co nejefektivnejsi pracovni vyuziti bezneho obyvatelstva ve prospech celku. Vlastne se jedna o technologicke "1984" ve sci-fi podobe, dokonce ten vnitrni silne neprijemny pocit z prostredi a nastaveneho rezimu byl velmi podobny. Zatimco 1984 ten negativismus dokazalo transformovat v epicky vysledek, z THX mi v zaludku zustala jen ta depresivni digitalni pachut jakobych bezmyslenkovite lizal mikrocip. Zasadni nevyhoda THX je, ze Lucas nedokazal vytvorit prilis silnou (skoro zadnou) konektivitu s charaktery a pri tvorbe sveho sveta zapomel na udrzovani alespon nejakeho tempa, takze se casto nudne utapite v pohledech na bile sci-fi prostory plne uniforme bilych nonameaku. A ta sex scena s LUH 3417, to byl hnus. Nastesti je cely film napumpovan cool zvuky zvocodovanych hlasek robotu a vsemozneho pipani (to bude zlaty dul pro samplovani) a excelentnim akcnim zaverem. Kazdopadne velmi unikatni kousek, skoda, ze Lucas pozdeji totalne zastagnoval na Star Wars. 7/10(23.8.2009)

v podstatě 1984 v podání George Lucase, ale je tu daleko více otázek, takže člověk musí neustále dumat nad tím, co to vlastně sleduje.. zaujala mě především vizuální stránka a celkové navození atmosféry onoho tísnivého prostředí, ale příběh samotný je vcelku o ničem a postavy jsou dost nezajímavé.. takže 3*(13.4.2010)

Director´s cut. Úplna bomba! Trochu oneskorene som vážne pochopil, že Lucas je génius (zbohom SW). Minimalizmus, komornosť, sila... Predloha všetkého od SEXMISIE po EQUILIBRIUM. Klaustrofobická atmosféra, kritika totality a komercie, ktorá sa právom radí medzi najväčšie klenoty SF...(14.1.2008)

Rozpočet $777,000Tržby USA $2,437,000Tržby Celosvetovo $-║ Ľudia či skôr figúrky sa v tomto skoro bezcitne chladno zahranom filme prejavujú len ako mátohy chodiace skoro bez života, bývajúce v podzemnom komplexe strážením policajnou hliadkou = aby som bol presný ak niekomu niečo hovorí výrobné robotické číslo z filmu T2 , čiže T-1000 policajti v helmách ako strážcovia poriadku boli s určitosťou inšpiráciou pre Camerona , neverím tomu že nie, veď len vďaka Lucasovím Star Wars sa pustil do režisérskeho remesla ... Takže nikto to nemá v tak obmedzenom svete ľahké a tak sa THX 1138 pokúša dostať na povrch zemský a nadýchnuť sa konečne čerstvého vzduchu ... Tento film som túžil už dlho vidieť , hlavne kvôli zvedavosti čo to len George Lucas stvoril za sci-fi a šok bol hneď od začiatku , presný opak jeho Star Wars úplne chladná futuristická dráma, až človek nemal chuť sa na to pozerať, podobná obdoba ale omnoho konzumnejšia je film Ostrov /The Island, 2005/ a Equilibrium /2002/ ktoré sa zaoberajú podobnou tematikou , keď sú ľudia sami sebou väznení na malom obývateľnom priestranstve so zákazom či prejavom emócií, no nič pekné si len na to pomyslieť a len dúfam že takéto filmy upozornia ľudstvo čo nás asi nezadržateľne čaká o pár desiatok rokov. THX 1138 bol mojím záverom na Art filme 2006 čím skončila Bezstarostná filmová noc a viac menej aj keď som už mierne podriemkaval , dobojoval som to a ráno v čase 3:30 som konečne po 10hodinách strávených v kine so spokojnosťou mohol zamieriť domov :) /videl v kine: 60%/(18.1.2008)

Velmi znepokojivá vize George Lucase vypadá jako naprostý protiklad jeho pozdějších Star Wars. Do filmu je obtížné proniknout a klíčovou větou zůstává: „Co se děje?“. Tenhle film totiž nevypráví příběh, on hlavně pokládá otázky. Výsledek je rozhodně pozoruhodný a rozebírat se dá prakticky donekonečna.(23.3.2006)

• - Mnoho komparzistov pochádzalo z liečebného centra (neskôr cirkvi a kultu) Synanon, keďže jeho stúpenci si museli povinne holiť hlavy. (BUBO26)

• - Po dotočení THX 1138 v listopadu 1969 se věnovali Lucas, jeho žena Marcia a Walter Murch skoro šest měsíců střihu a pracovali prakticky bez přestávky sedm dní v týdnu. „Filmové pásy se odvíjely čtyřiadvacet hodin denně“ - poznamenal Murch. [Zdroj: kniha George Lucas: Život stvořitele Star Wars - Brian Jay Jones] (phoenixer)

• - Väčšina filmu sa nakrúcala v San Franciscu. Filmári plánovali snímku natočiť behom 35 až 40 dní, čo sa im prakticky podarilo, keďže filmovanie odštartovalo 22. septembra 1969 a skončilo v novembri toho istého roku. (classic)