Sonny (Al Pacino) a Sal (John Cazale), dvě nuly, které hnány životní nouzí vstupují do banky, aby ozbrojené uzmuly kus svého štěstí. Než se stačí vůbec zorientovat a zjistit, že bankovní trezor zeje prázdnotou, jsou nezkušení zlodějíčci v hledáčku policejních složek a dravých médií. Sonny a Sal mají náhle na krku z jedné strany rukojmí, z druhé strany, vedle dozorující policie, širokou veřejnost, v jejíchž očích zosobňují lidové hrdiny. S tím, jak se zvyšuje napětí, dochází v bance čerstvý vzduch a spolu s ním také veškeré legrácky a čepýření. Situace se pomalu, ale neúnosně blíží ke svému konci… 22. srpna 1972 byla v Brooklynu naplánována bankovní loupež, která neměla zabrat více jak dvacet minut. Nakonec John S. Wojtowicz, ozbrojený nejen palnou zbraní, ale především znalostí mafiánského filmu Kmotr (1972; účinkoval v něm právě Al Pacino), s psychicky nevyrovnaným kumpánem Salvatorem A. Naturalem, drželi rukojmí po čtrnáct hodin. Jedním z hlavních motivů k loupeži bylo pro Wojtowicze získání finančních prostředků na chirurgickou přeměnu pohlaví svého transsexuálního partnera, Elizabeth Edenovou. Netradiční kriminální událost mistrovským způsobem převedl o tři roky později na stříbrné plátno režisér Sidney Lumet (Dvanáct rozhněvaných mužů, Sestup Orfeův, Zastavárník, Vražda v Orient expresu). Společensko-kritickému dramatu nelze upřít jak nadsázku, s níž se umně líčí absurdní charakter celé loupeže, tak přesnou psychologickou drobnokresbu všech zúčastněných vystavených nezměrnému tlaku. Velkou zásluhu na tom nesl strhující scénář Franka Piersona, jenž za něj získal oborovou cenu Writers Guild of America i Cenu Akademie. (Česká televize)

mh.mail

80% - Snímek bych rozhodně nenazval komediálním (to mi evokuje filmy typu "Bezva finta" a "Prachy v prachu", a to jsme v tomto případě úplně jinde). Film realisticky vykresluje chování jednotlivých postav (mám teď na mysli především chování rukojmích, hlavně pak ředitele banky, který i přes zdravotní potíže odmítne propuštění, ale nikoliv ze sympatií se zločinci, ale protože cítí zodpovědnost za své zaměstnance - něco jako kapitán na lodi) a Al Pacino je opravdu skvělý. A i konec byl trochu překvapivý (i když vlastně by překvapivý být neměl). Líbilo. ()

Wild_man

Mě to zaujalo podobný film jsem nikdy neviděl :) Myslím tím tak spackaná loupež a totálně psycho vyjednávání, ale čekal jsem, že se jim podaří utéct. Zvrat s Sonnyho homesexualitou mě dostal ()

KOZEL84

Šáhnout do Pacinovy filmografie je většinou sázka na jistotu.Skoro až komediální začátek přepadení byl úžasný a pak sem už nevěděl jestli se jim mám smát,fandit jim nebo je litovat.Pacino válel už za mlada a filmu není co vytknout.Možná mohl být kratší. ()

grerar

Rozhodně to není špatný film. Jen je to ale takový lepší průměr... na imdb bych tomu dal 7, tady, dejme tomu, 3,5*. Jak už bylo několikrát napsáno - možná mohl být o půl hodiny kratší - pak by to bylo na plné hodnocení. 4* ()

sebo9629

Dostal som presne to čo som očakával. Skvelý film o prepadnutí banky s vynikajúcim Al Pacinom. Filmu len v závere chýbala väčšia gradácia...Hodnotenie: 8.2/10 ()

solid

Takhle by nemělo vypadat opravdové přepadení banky. Filmově však zvládnuté parádně. Když jsem se koukal měl jsem za partnera mladší sestru své holky a přirovnal jsem to, aby to bylo pro ni lákavější, k Dannyho parťákům=D. Víc jsem se mýlit nemohl. A když pak ještě vyšlo najevo že hlavní hrdina je gay nebo bisexuál tak jsem už raději zbytek snímku mlčel=D. Klasika s Al Pacinem, před kterým tímto smekám. 88% bez řečí. ()

Rokle

Začíná to zprvu parádně. Al Pacino vejde se svými kumpány do banky a chce ji vykrást. Jaká to ale náhoda, když zrovna ten den ráno odvezli peníze a tudíž je v sejfu pouze 1100 dolarů. A co teď? Do této doby moc dobré... jenže pak nastává více jak 1,5hod nekonečně nezajímavých nudných dialogů, kde postava Al Pacina vymýšlí, co by pro ně policie mohla udělat, aby jim na oplátku dali jednoho rukojmí. Ano, film si chce pohrávat s myšlenkou moci médií, homosexualitou, ale dělá to tak nudně, že jsem měl opravdu obrovský problém udržet otevřené oči. Velké zklamání. ()

agassi68

Naprosté sklamanie. Al Pacino ako mladučký zajac ešte na opačnej strane zákona síce robí čo môže, no viem si na jeho mieste predstaviť lepšie Dustina Hoffmana. V tých časoch zahral týchto looserov s väčším prehľadom. A vôbec celý ten cirkus s policajtmi pred bankou mi pripadal ako komédia. Navyše sa do toho zamiešala homosexualita a to som už len zbožne čakal na koniec. Teraz sa zamýšľam nad tým, či som videl ten istý film ako množstvo erudovaných hodnotiteľov s 5*.. ()

Adm.Nelson

Al Pacinove herectvo, výborná režisérova práca s atmosférou a štokholmský syndróm - všetko v plnej paráde. Miestami síce trochu rozvláčne, ale kvalitu filmu to nijak výrazne nezráža dole. A na konci Sonnyho telefonátu so svojou ženou som sa musel smiať. 8/10 ()

merigieren

loupež která se hatí ještě před svým začátkem. Pak zůstanou dva borci uvnitř a nastane vyjednávání. Uhlazenej skoro nemluví a jen míří samopalem. Extrovert pořád běhá a křičí. Ty jeho scény venku mě moc nebavily, mohli se vklidu vzdát hned na začátku a ušetřili by mi čas. Rozebírání rodinky a manželek taky moc záživný není. tak dávám slabší 3*. ()

sadlokan

Vobjednat si při loupení v bance pizzu a zalepit jí označenejma prachama je bezesporu majstrštik.Ale..Naštěstí nastoupil android a utnul tu šarádu! ()

GOREGASM

Velmi originální a fantasticky zahraná bankovní loupež. Lumet dobře věděl, že s hereckým Bohem s tváří Al Pacina nemůže šlápnout vedle. Ta energie, která z něj na plátně doslova sálá, je obdivuhodná. Naprosto opačným projevem disponuje minimalistický John Cazale, ale perfektně tím doplňuje nezastavitelného Pacina. Po dynamickém rozjezdu Dog Day Afternoon zhruba od poloviny ztratí tempo a trochu i na zajímavosti (vedlejší dějovky jsou nezajímavé). Konec ale vše bohatě vynahrazuje a uzavírá můj verdikt nad touhle nadprůměrnou "vykrádačkou :-)" v libově staroškolské režii Sidneyho Lumeta, který nechává vyniknout vynikající ústřední dvojku. 80% ()

GMVajgl

Film divadelního rázu - odehrává se skoro výhradně na jednom místě, podobně jako třeba 12 Rozhněvaných Mužů. To jsou oba filmy, které používají kinematografii k vyprávění příběhu. Spousta dnešních filmů to má obráceně a potřebuje příběh, jen aby se mohlo něco natočit, pokud možno 2 hodiny dlouhého (např. filmy se superhrdiny). ()

mi-ib

"Spolupracujete výborně. Nemůžu si na Vás stěžovat." Tatíček Corleone by měl ze svých hochů radost. Jdou do banky a vyloupí ji... teda skoro. Ze začátku film disponuje vtipem, jenže postupem času vtip mizí a mizí, až nakonec úplně zmizí. Mě se film zdál zbytečně moc dlouhej. Kdyby měl o půl hodiny méně, možná bych dal 4*. ()

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

15.12.2023

Zatímco jiní v jeho věku řeší nejšetrnější pleny, Ridley Scott si ke svým sedmaosmdesátým narozeninám nadělí další režijní počin. Tahle legenda se totiž rozhodla, že nepoleví v každoročním nadělování… (více)

Sidney Lumet: 1924 – 2011

Sidney Lumet: 1924 – 2011