Sonny (Al Pacino) a Sal (John Cazale), dvě nuly, které hnány životní nouzí vstupují do banky, aby ozbrojené uzmuly kus svého štěstí. Než se stačí vůbec zorientovat a zjistit, že bankovní trezor zeje prázdnotou, jsou nezkušení zlodějíčci v hledáčku policejních složek a dravých médií. Sonny a Sal mají náhle na krku z jedné strany rukojmí, z druhé strany, vedle dozorující policie, širokou veřejnost, v jejíchž očích zosobňují lidové hrdiny. S tím, jak se zvyšuje napětí, dochází v bance čerstvý vzduch a spolu s ním také veškeré legrácky a čepýření. Situace se pomalu, ale neúnosně blíží ke svému konci… 22. srpna 1972 byla v Brooklynu naplánována bankovní loupež, která neměla zabrat více jak dvacet minut. Nakonec John S. Wojtowicz, ozbrojený nejen palnou zbraní, ale především znalostí mafiánského filmu Kmotr (1972; účinkoval v něm právě Al Pacino), s psychicky nevyrovnaným kumpánem Salvatorem A. Naturalem, drželi rukojmí po čtrnáct hodin. Jedním z hlavních motivů k loupeži bylo pro Wojtowicze získání finančních prostředků na chirurgickou přeměnu pohlaví svého transsexuálního partnera, Elizabeth Edenovou. Netradiční kriminální událost mistrovským způsobem převedl o tři roky později na stříbrné plátno režisér Sidney Lumet (Dvanáct rozhněvaných mužů, Sestup Orfeův, Zastavárník, Vražda v Orient expresu). Společensko-kritickému dramatu nelze upřít jak nadsázku, s níž se umně líčí absurdní charakter celé loupeže, tak přesnou psychologickou drobnokresbu všech zúčastněných vystavených nezměrnému tlaku. Velkou zásluhu na tom nesl strhující scénář Franka Piersona, jenž za něj získal oborovou cenu Writers Guild of America i Cenu Akademie. (Česká televize)

ratpile

Film zestárl, o tom žádná. Herecké výkony dnes působí místy vtipně(bankovní úřednice) a scénář si v druhé polovině také vybral slabší chvilky. Hodnotit snímek dnešní optikou ale není tak snadné. Dog Day Afternoon dnes zkrátka ani nemůže mít sílu, jakou ve své době disponovalo. Témata homosexuality, dozvuků války ve Vietnamu i sílící moci médií dnes nepůsobí tak úderně, jako v roce 1975. Brutálně potlačená vězeňská vzpoura v Attice není pro našince, čtyřicet let poté, také žádnou velkou bolístkou. Atmosféru zmatení společnosti a sílu zmíněných témat ale snímek vystihuje znamenitě - docenit je v plné síle může možná jen pamětník, ocenit je může i dnešní divák. Nakonec, vyjma silných témat, pořád je tu ještě více než solidní drama o bankovní loupeži. Tempo vyprávění sice občas hapruje, ale ta upocená, dusná atmosféra, místy skvěle absurdní nádech a především úžasný, živočišně hrající Al Pacino, tomu bez problému přiklepnou štempl výjimečného. Závěr a titulky (bez hudby, jen za zvuku sirén a motorů letadel) jen podtrhly bezvýchodnou situaci bezradného Sonnyho Wortzika. p.s. Al Pacino je svému předobrazu Wojtowiczovi neskutečně podobný, stejně tak i filmové reálie a okolnosti celého přepadení. ()

PaulCZE

Druhá půlka filmu je teda už slabší, ale hlášky jsou super, stejně tak různý charaktery a jejich vykreslení. ()

MirkaP

Dotrpěla jsem do nástupu agenta FBI a pak jsem nekompromisně usnula, vzbudila jsem se asi minutu před titulkama. Zpočátku to bylo dobrý, ale prostě mě to unudilo ke spánku. ()

Nefaria

Báječný Al, ktorému sa v tej dobe darilo asi všetko, do čoho sa pustil. John Cazale nezaostáva a myslím, že keby neochorel, bola by tu popri Alovi a Robertovi de Nirovi ďalšia mafiánska hviezda. Film má všetko, čo má mať, od napätia, humorných prvkov cez dramatickosť. A pritom spracovali takú jednoduchú tému ako je prepad banky. Škoda len toho záveru, mám radšej happyendy. :) ()

dejv01

Když jednoho dne nevstanete správnou nohou a jdete vyloupit banku, tak to nedopadne dobře. Al Pacino jako sympatický lupič, který by si rád zachránil kůži. John Cazale jeho psychopatický soudruh, který nechce do vězení a je schopen čehokoli. Film, který řeší sociální témata. Nejen důsledky činu, ale i jeho příčiny. Doporučuji shlédnout, když máte rádi Al Pacina zamlada. ()

moviepill

Môj obľúbenec Al Pacino opäť boduje. Neviem čo konkrétne napísať, je to celé tak napínavé a výborne napísané (samotným životom), že sa nedá od toho odtrhnúť. Rozhodne možno povedať, že tieto vintage filmy majú niečo do seba - na jedničku tu totiž hrajú aj také vedľajšie postavy ako napríklad Sonnyho manželka (tá s deťmi) alebo sekretárka...všetci. Uvidíme sa znova, Sonny, nepochybne. ()

Honzus

Zpočátku strhující, později uvadající a ke konci opět nervydrásající. Ve své době nepochybně průlomový a kontroverzní film, dnes nadprůměrná podívaná s jako vždy dokonalým Pacinem. ()

psychohippo

Zklamání. První půlka má rozlet, výborné dialogy i gagy, vypadá to na výbornou krimikomedii. V druhé části se přimíchává žánr dramatu se sociálními motivy, téma homosexuality, všechno se najednou začne roztahovat, jakoby Sidney Lumet okoukával ruskou režisérskou školu. Pro mě za 3. I přes výborné výkony herců. ()

pollstro

Detailní rozbor lidí v krizové situaci, konkrétně během bankové loupeže, inspirováno skutečným příběhem, zachycující tehdejší společnost a obraz doby 70. let, spojený s problematikami pomalu končící války ve Vietnamu, vlivem médií na společnost, homosexualitou, policejní brutalitou a vlivem odborů na finanční stav. Na jednu stranu lehce nasáklé černým humorem skrz absurdní momenty během přepadení, na druhou stranu podrobná analýza člověka ve svízelném okamžiku, který svádí souboj s vlastním osobním životem a policejní armádou v ulicích. Sidney Lumet na to jde systematicky a chytře, bez jakékoliv nutné znalosti pozadí příběhu nás okamžitě v samotném úvodu tlačí do akce a bez jakéhokoliv zaváhání si získává naši pozornost, začíná rozehrávat psychologickou válku plnou emocí, reprezentující klasiku amerického filmového naturalismu v nejčistší podobě, která je svojí atmosférou natolik působivá, že ani na chvíli nepochybujete o její realističnosti. Bez použití hudebního podkladu, plně založené a postavené na hereckých výkonech, které byly z větší částí zcela improvizované. Al Pacino předvádí jedinečnou hereckou one man show. Veškerou pozornost strhává na sebe, s naprostou lehkostí, úderností a působivou autentičností se ponořuje do své role. Navíc se znatelně podílí na finální podobě celého filmu a zároveň se zasloužil o obsazení fantastického, těžce čitelného Johna Cazaleho do vedlejší role, jehož přítomnost neustále vzbuzuje pocit nejistoty a ztráty kontroly nad veškerým děním. Psí dny, horké, žhavé a parné dny plné nezvladatelného horka, neštěstí a strnulých stavů, které se s blížícím se závěrem stávají těžko stravitelné a zvládnutelné. Nebýt Formanovo Přeletu, odnesl by si Dog Day Afternoon mnohem víc Oscarových sošek. Ačkoliv je samotná bankovní loupež vedlejší prvek, stále se jedná o jeden z nejlepších filmů z tohoto prostředí. "Is there any special country you wanna go to? - Wyoming." ()

muti

Škoda že to bolo také strašne ukecane a plne nezmyselných dialógov. Miestami som mal pocit že sledujem nejakú nepodarenu komédiu a nie rukojemnícku drámu. Film bol navyše strašne roztahany, kľudne by som sekol pol hodiny dole ()

Elessar.

Pamätihodné dielo s vynikajúcim výkonom Al Pacina, príbeh ktorý sa odohráva v horúce letné popoludnie nám ukazuje v prvých až tragikomických scénach lúpež banky, ktorá sa úplne nevydarí podľa ,,plánov" lupičov, Sonnyho a mlčanlivého Sala, ktorí nemajú žiaden plán, postupne však hustne atmosféra. Pociťujeme horúčavu. Obavy o životy rukojemníkov a zločincov, medzi ktorými vznikne akési "kamarátstvo". Podarené scény pred bankou attica! attica!, donáška pizzy, vzťahy medzi postavami. Strhujúce stiahnuté finále, kedy zločincom proste fandíte. Do poslednej chvíle.. . Ako bonus film podľa skutočnej udalosti. ()

old salt

Skvělé drama ze sedmdesátých let s narážkami, které k této dekádě patřily. Al Pacino a Cazale jsou vynikající. ()

Ajay

Zpackaná bankovní loupež Sonnyho (Al Pacino) a Sala (John Cazale). U Sala to vedlo k smrtelné bolesti hlavy a Sonny dostal 20 let na přemýšlení o tom kde udělal chybu. ()

Elsinor

Škoda jen, že snímek nedokáže udržet tempo z první poloviny a v té druhé se na vlně přepáleného sociálního dramatu často zbytečně vleče... ()

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

15.12.2023

Zatímco jiní v jeho věku řeší nejšetrnější pleny, Ridley Scott si ke svým sedmaosmdesátým narozeninám nadělí další režijní počin. Tahle legenda se totiž rozhodla, že nepoleví v každoročním nadělování… (více)

Sidney Lumet: 1924 – 2011

Sidney Lumet: 1924 – 2011