Sonny (Al Pacino) a Sal (John Cazale), dvě nuly, které hnány životní nouzí vstupují do banky, aby ozbrojené uzmuly kus svého štěstí. Než se stačí vůbec zorientovat a zjistit, že bankovní trezor zeje prázdnotou, jsou nezkušení zlodějíčci v hledáčku policejních složek a dravých médií. Sonny a Sal mají náhle na krku z jedné strany rukojmí, z druhé strany, vedle dozorující policie, širokou veřejnost, v jejíchž očích zosobňují lidové hrdiny. S tím, jak se zvyšuje napětí, dochází v bance čerstvý vzduch a spolu s ním také veškeré legrácky a čepýření. Situace se pomalu, ale neúnosně blíží ke svému konci… 22. srpna 1972 byla v Brooklynu naplánována bankovní loupež, která neměla zabrat více jak dvacet minut. Nakonec John S. Wojtowicz, ozbrojený nejen palnou zbraní, ale především znalostí mafiánského filmu Kmotr (1972; účinkoval v něm právě Al Pacino), s psychicky nevyrovnaným kumpánem Salvatorem A. Naturalem, drželi rukojmí po čtrnáct hodin. Jedním z hlavních motivů k loupeži bylo pro Wojtowicze získání finančních prostředků na chirurgickou přeměnu pohlaví svého transsexuálního partnera, Elizabeth Edenovou. Netradiční kriminální událost mistrovským způsobem převedl o tři roky později na stříbrné plátno režisér Sidney Lumet (Dvanáct rozhněvaných mužů, Sestup Orfeův, Zastavárník, Vražda v Orient expresu). Společensko-kritickému dramatu nelze upřít jak nadsázku, s níž se umně líčí absurdní charakter celé loupeže, tak přesnou psychologickou drobnokresbu všech zúčastněných vystavených nezměrnému tlaku. Velkou zásluhu na tom nesl strhující scénář Franka Piersona, jenž za něj získal oborovou cenu Writers Guild of America i Cenu Akademie. (Česká televize)

J.Bourne89

Můj nejoblíbenější film o bankovní loupeži. Po onom chaotickém začátku, kdy cool vypadající Pacino vypustí kouř z ventilace na ulici a zjistí, že trezor je prázdný, jsem se nemohl odtrhnout. O to více, při přísunu informací o jeho životě, nabývá film až úchylných rozměrů. Konec jsem nějak tak očekával, ale byl jsem nad míru spokojen. Skvělý herecký výkon obou lupičů. Cazale bohužel moc dalších šancí, díky nemoci, nedostal. ()

Aranel

Krimi není úplně můj nejoblíbenější žánr. Tomuhle filmu ale nemám co vytknout. Poctivě dvouhodinová gradace napětí a nedočkavosti, jak to celé dopadne, výborný herecký výkon Al Pacina v hlavní roli, dobře vykreslené policejní metody přes vyjednávání až po citový nátlak, překvapivý konec Sala (s tím se možná ještě mělo pracovat!)... Nemám za co ubrat ani hvězdu. 5* ()

Shaman::..

Kdo by řekl, že přepadení banky se dá natočit tak výborným, nezapomenutelným způsobem. Lze to! Výborné drama, ve kterém opět ukazuje Al Pacino své herecké umění. Tohle chci vidět někdy znovu, protože takové filmy se bohužel už netočí... ()

RoyBatty444

Obdobie podmanivého thrilleru s výraznými hereckými výkonmi zberajúci široko vrstvené osudy. To je trochu dlhšia kategorizácia, ktorá vystihuje film ako je tento. Pacino sa musí vysporiadať s postavou, ktorá je pod nesmiernym tlakom a rieši životné rozhodnutia spojené ako s rodinným tak aj s mileneckým životom na druhom brehu. Komplexnosťou zatieňuje statickú, ale o to agresívnejšiu postavu Cazela jeho komplica. Dlhé prestrihy a pozorovanie vypätých situácií ale aj kľudných pasáži uberá z tempa a netrpezlivejší divák sa môže začať nudiť. Kto vytrvá je odmenený hlbokým zážitkom. ()

langja

Chvilku mě zaráželo, že Pacinův protivník bude přihlouplej městskej pojda Durning a celé Psí odpoledne bude souboj slibů. Ale s nástupem chladného Charlese Brodericka od FBI, který se s ničím určitě nemaže a nebýt médií, šel by přes mrtvoly, to celé zhoustne, dostane grády a Sonny (Pacino) si uvědomí, že není cesty zpět. Jeho parťák John Cazale, kterého jsme mohli vidět po boku Al Pacina v Kmotrovi, je zpocený čím dál víc, prohodí pár vět ale jeho nevinný výraz a mladická naivita se vám dostane do hlavy. Armáda poldů versus dva lupiči, Stovky zbraní a pouze dva výstřely. Drama jak prase. ()

gurmanfilmu

Dokonale natočená zpackaná loupež, která je povětšinu délky i dost vtipná a satirická. Pak, ale nutně musí přijít následky. Al Pacino i ostatní předvádí skvělé výkony. Šílenství a hloupost lidí je zde dobře znázorněna. Taky má film rychlý střih, který postupně zvolní, když film začne být vážnější a to se zde přesně hodí. ()

olgab

Do poloviny filmu jsem si myslela, že se dívám na francouzskou komedii z roku 1982 Prachy v prachu. Druhá polovina už byla ale odlišná. Na rozdíl od francouzského filmu tento končí tragicky. Ale hlavní představitelé, kteří si spolu zahráli i v Kmotrovi - John Cazale a především Al Pacino - byli skvělí. Jsem trochu ovlivněná filmem Prachy v prachu a proto dávám jen 65%. ()

Dr.dogous

scénář 4 režie 4 herci 5 výprava 2 celkem 15 hodnocení 75 % Hlupák (Al Pacino), který navíc neměl ani štěstí. Packal to je hotová katastrofa i pro jeho okolí. Herecký výkon Al Pacina vynikající, v hlavě mi utkvělo, profusní pocení Al. Pacina, doslava se koupala ve vlastním potu. ()

Cesty timem

Někdy už to bylo zdlouhavé a málem to skočilo u mne na 3*. Ale pro mne je naopak plus, že je to dle skutečné události. Pak herecké výkony. Takže za 4* ()

gizi

Dobrý režisér se pozná zrovna na takovémto snímku. Ne, výborný režisér. Samozřejmě i herci a to vše okolo tvoří tento téměř dokumentární film, který vás nejednou řádně rozesměje, i když tušíte, že konec asi nebude happy. 85%. ()

marcg

Režisér jakoby se nemohl rozhodnout jestli chtěl točit komedii nebo drama. Jinak ale skvělí herci, a z tohoto filmu čerpali tvůrci komedie Bezva finta s Belmondem. ()

DFA

Fantastický výkon Al Pacina, možno najlepší, aký kedy vo filme nejaký herec predviedol. Skvelý príbeh. ()

Flashheart

Tak to je neskutečná bomba. Ty fiktivní části filmu tam vůbec nevadily, padly tam dobře a pozvedly to na vyšší umělecký zážitek. Jen by bylo fajn to zmínit v závěrečných titulkách, jeden by takhle řek, že to tak fakt bylo (i když je to dost těžko uvěřitelné). Pacino podal vyčerpávající a legendární výkon. Jedno mínus bych mu ale přičetl - to, že byl na kluky, jsem mu vůbec nedokázal uvěřit. I tak zahrál výjimečně i na svoje poměry. Broderick vzhledem a tím, jak zahrál, mi hrozně připomněl Fondu, ten by tam sedl náramně - ačkoliv ta role by ne něj byla asi moc malá. Geniální film. ()

mysakli

Mistrovsky zvládnuté dílo režiséra Sidneyho Lumeta s Al Pacinem v nejlepší formě. Lumet si dal záležet, aby scény vyzněly co nejrealističtěji, protože scénář je napsaný podle skutečné události. Přizpůsobil tomu osvětlení i hudbu a tentokrát se nebál použít i improvizaci herců. Al Pacino (Sonny) to podtrhává svým neuvěřitelně uvěřitelným herectvím, doprovázen skvělými výkony Penelope Allen (Sylvia) či Johna Cazaleho (Sal). ()

Nomád

První hodinu jsem si tenhle film užíval jako už dlouho nic. Al Pacino je prostě vynikající a poprvé jsem ocenil i herectví Johna Casaleho, kterého jsem doposud vnímal jenom jako účelově zvolenou figurku pro roli staršího bratra z Kmotra. Zápletka se zločineckou trojicí, ze které se hned v úvodu přepadení banky stane dvojice, protože si to nejmladší „gangster“ rozmyslí, a ještě se pak dohaduje o tom, jestli si může vzít auto nebo ho nechá ostatním na odvezení lupu, je nepřekonatelná. Snímek má od začátku prima atmosféru amerických bijáků zhruba ze 70. let. Spousta zdánlivě plonkových záběrů na jezdící auta, ruch na ulicích, detaily náhodných tváří... Člověk ale díky tomu mimoděk parádně nacucne atmosféru. A k tomu samozřejmě skvělá hudba. Casting k filmu je výborný, početná skupina rukojmích představuje pestrou škálu povah předvedených s grácií - je vidět, že si to herci užívali a možná leckde sáhli i k improvizaci. Asi po hodině ale film bohužel ztrácí tah, děj ve vedrem rozpálené bance stagnuje a člověk místo tísnivé nejistoty, která by z příběhu měla vyzařovat, spíš vnímá, jak ho pomalu začíná nahlodávat nuda. Ta sice před dramatickým koncem zase spolehlivě vymizí, ale stejně to nevyváží ty desítky minut tápání v prázdnu předtím. Byla to moc dlouhá pauza na to, abych ji přešel mlčením. ()

JoudaCZ

Dobře natočené, dobře zahrané drama o chlapovi, jenž rozehrál příliš vysokou hru, kterou musí, zčásti z frajeřiny, zčásti proto, že už to zašlo tak daleko, hrát až do konce. Přesně obsazené hlavní role - Pacinův "taliánskej skrček" i Cazaleho nervově labilní srab jsou zahraní výborně. Předvídatelnost bych filmu nevyčítal, jiné vyústění takovéhoto příběhu by nepůsobilo věrohodně. Spíš mi tam vadila uměle naroubovaná gay dějová linka - myslím, že motivace Pacinovy postavy by fungovala i bez toho. ()

PRASÁK

"To, co uvidíte, se opravdu přihodilo...Stalo se to v Brooklynu, v New Yorku 22. srpna 1972." Těmito větami začíná snímek amerického režiséra Sidneyho Lumeta "Psí odpoledne", na jehož počátku byl koncem léta 1972 článek v časopise Life "The Boys in the Bank", jehož autory jsou dva američtí novináři Paul Frederick Kluge a Thomas Moore. O stejné události napsal chicagský rodák, spisovatel Leslie Waller pod pseudonymem Patrick Mann svůj román "Dog Day Afternoon", vydaný v roce 1974. Avšak ten není uveden coby "inspirační zdroj pro vznik filmu". Celý příběh je o bankovní loupeži v Brooklynu, která měla dost zajímavý průběh. Hlavními lupiči a loupežníky tu jsou Sonny Wortzik (opět vynikající Al Pacino) a jeho parťák Salvatore "Sal" Naturile (John Cazale), na straně druhé vidíme policejního detektiva Eugena Morettiho (Charles Durning), jehož vyjednávání se Sonnym pak převezme agent FBI Sheldon (James Broderick). Navíc tu máme jistou manželku jménem Leon (Chris Sarandon) a další manželku jménem Angie (Susan Peretz). A divák už se může kochat pestrou paletou scenérií, jakými tato hlavní čtveřice projde celé odpoledne a večer onoho dvacátého druhého srpna. Zkrátka a dobře, jde o velmi dobře zpracované kriminální drama, bravurně zvládnuté režisérem Sidney Lumetem a hlavně opět výtečně zahrané Al Pacinem. Na takových filmech si divák pošmákne ani nemrkne! ()

elgato

úplně jsem na tehle film zapoměl, ale cca po 20 letech jsem si zas hodně rychle vzpoměl že už jsem ho jako dítě viděl, tehdá ještě na obrazovce socialistické televize. Stejně tak si vybavuju jak sem uprosil rodiče aby mě ho nechali dokoukat, boužel si i po těch letech pamatuji jak to dopadne ( sakra ta dětská paměť, škoda že už tak neslouží, nebo naštěstí). Pětatřicetiletý Al Pacino coby Sonny si v pokusu o vyloupení banky skvěle zahrál na Sonnyho Wortzika, který se skutečně se svým komlicem Salem 22.8.1974 pokusili vykrást Brooklynskou banku. Mám slabost pro americké 70. z prostředí New Yorku ap. Zkrátka nebýt jakési sociálně-politické agitace kterou se nám snaží režisér Pahorku servírovat, tak sáhnu po plném knedlíku. Jinak parádní kriminální dílo. Nevím proč distributor píše že se jedná o komedii, já se tedy vůbec nesmál. ()

Daviidesek

Filmy podle skutečné události mám rád, jsou to nejlepší zápletky a absurdity. Al Pacino mě nikdy nebral, ale v tomhle filmu je to jeho koncert. Sonny s manželkou a dvěma dětmi plus ještě homosexuální manžel do toho. Druhá půlka filmu už nemá ten drive jako první, ale i tak je to celkem nadprůměrný snímek. ()

Rangerek

Skvělá podívaná o tom, jak by se neměla provádět bankovní loupež, s fascinujícím hlavním hrdinou, v jehož roli exceluje Pacino. ()

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

15.12.2023

Zatímco jiní v jeho věku řeší nejšetrnější pleny, Ridley Scott si ke svým sedmaosmdesátým narozeninám nadělí další režijní počin. Tahle legenda se totiž rozhodla, že nepoleví v každoročním nadělování… (více)

Sidney Lumet: 1924 – 2011

Sidney Lumet: 1924 – 2011