Sonny (Al Pacino) a Sal (John Cazale), dvě nuly, které hnány životní nouzí vstupují do banky, aby ozbrojené uzmuly kus svého štěstí. Než se stačí vůbec zorientovat a zjistit, že bankovní trezor zeje prázdnotou, jsou nezkušení zlodějíčci v hledáčku policejních složek a dravých médií. Sonny a Sal mají náhle na krku z jedné strany rukojmí, z druhé strany, vedle dozorující policie, širokou veřejnost, v jejíchž očích zosobňují lidové hrdiny. S tím, jak se zvyšuje napětí, dochází v bance čerstvý vzduch a spolu s ním také veškeré legrácky a čepýření. Situace se pomalu, ale neúnosně blíží ke svému konci… 22. srpna 1972 byla v Brooklynu naplánována bankovní loupež, která neměla zabrat více jak dvacet minut. Nakonec John S. Wojtowicz, ozbrojený nejen palnou zbraní, ale především znalostí mafiánského filmu Kmotr (1972; účinkoval v něm právě Al Pacino), s psychicky nevyrovnaným kumpánem Salvatorem A. Naturalem, drželi rukojmí po čtrnáct hodin. Jedním z hlavních motivů k loupeži bylo pro Wojtowicze získání finančních prostředků na chirurgickou přeměnu pohlaví svého transsexuálního partnera, Elizabeth Edenovou. Netradiční kriminální událost mistrovským způsobem převedl o tři roky později na stříbrné plátno režisér Sidney Lumet (Dvanáct rozhněvaných mužů, Sestup Orfeův, Zastavárník, Vražda v Orient expresu). Společensko-kritickému dramatu nelze upřít jak nadsázku, s níž se umně líčí absurdní charakter celé loupeže, tak přesnou psychologickou drobnokresbu všech zúčastněných vystavených nezměrnému tlaku. Velkou zásluhu na tom nesl strhující scénář Franka Piersona, jenž za něj získal oborovou cenu Writers Guild of America i Cenu Akademie. (Česká televize)

Evbad

Takový celý nějaký utahaný. Al Pacino jako slušňáckej zloděj, který byl na dráhu zločinu dohnán snad proti své vůli, jeho parťák John Cazala se sice celou dobu tváří jako psychopat, ale dohromady řekne snad jen dvě vety a ještě navíc dostane kulku mezi oči. O půl hodiny kratší stopáž by nebyla na škodu. ()

milhouse86

Veľmi zaujímavý film o bankovej rukojemníckej dráme, kde hlavnými postavami sú nezvyčajne únoscovia. Pacino s Cazalom ich podávajú tak, že im človek začne fandiť. K tomu kvalitne prepracovaná psychológia postav a dostatočne objasnené motívy ich správania. ()

gezper

Netradiční přepadení banky, natočeno se vší vážností a reličností, ač hodně momentů je zde absurdně komických. Al Pacino je skvělý a některé scény jsou opravdu vypečené a upamatovatelné - např. jeho poskakování před bankou a adorace davem. V druhé půlce to ale ztrácí na několika místech na dechu. I tak ovšem stále vysoce nadprůměrná záležitost. Jestli se scéna z Heat ukazuje jako instruktáž, jak vypadá přepadení banky, tak zde úvodní pasáž by mohla být ukázkou toho jak se to rozhodně nemá dělat. Jo a prý se to opravdu stalo .. [80%] ()

Marty_cihi

Jeden s nejlepších herců všech dob. 90% filmu se odehrává v bance, a rozpočet taky asi nebude bůhví jak závratný. Ale je tam Al Pacino, který z toho udělá naprostou pecku. ()

r007

Výborně natočený netradiční film o vyloupení banky. Určitě patří k mým oblíbeným, protože hlavní hrdinové nejsou žádní supermani s nadlidskými schopnostmi, ale obyčejní lidi s chybami jako všichni ostatní. Je tam toho tolik nad čím se pak přemýšlí jako v málokterém filmu. Každá postava má něco do sebe, každá je něčím výjímečná a mistrně zahraná. Když je u filmu Pan režisér, pak není malých rolí... ()

HellsAngel

Že sa "heist" filmy točia iba okolo geniálne prepracovaného a do puntíku vykonaného plánu? Sidney Lumet nám v tejto kultovej klasike dokazuje opak. Na 125 minút rozohráva brilantné a sofistikované psychologické divadlo a nastavuje zrkadlo nielen kriminálnym činom (ukazuje ich prostoduchosť hraničiacu so zúfalstvom), no nastavuje ho aj vtedajšej dobe. To umocňuje aj fakt, že sa jedná o portrét skutočnej udalosti. Fantastický Al Pacino hrá ako o dušu, veríte mu každé slovo, každý pohyb brvou, každý jeho prenikavý pohľad. Dog Day Afternoon je prvotriedny zástupca svojho žánru. ()

Lukys

Scenáristická hořko sladká lahůdka, která sice ke konci začne zpomalovat, vše to ovšem vynahrazuje nepřekonatelný herecký talent Al Pacina. ()

Radek273

Nevšední legrace to vskutku je, leč po odhalení "manželky" to dost slábne, vtip se ztrácí a Al Pacino bez klímy je notně unaven. Co víc, trapný konec nasazuje všemu korunu a škrtá tak těžce nabyté hvězdy! Děsivější je snad už jen skutečnost, že tak neschopná policie skutečně někdy existovala... Jinak ale ámen uživateli "Mol", ámen !!! ()

daleba

Jak mi tenhle skvost mohl unikat?! To nechápu! Každopádně díky ČT jsem to dnes mohl vidět, a jsem unešen! Skvělé!!! ()

zigy

Prazvláštní věc: úvod na výtečnou, tři blbci přepadnou banku a nevědí si moc rady, dobrodružná komedie, paráda!! jenže pak už jsou to jen kecy a ještě nudnější kecy, které mají asi cosi vypovědět o společnosti či co, ale ve skutečnosti jen nudí. Na poslední půlhodinu už jsem neměl sílu. ()

PanPyzamo

Jakmile někde hraje Al Pacino, tak to hned beru za kvalitku. Tím pádem, když jsem se dozvěděl o tomto filmu, kde má hlavní roli a ještě jde o loupež, tak jsem si řekl sakra, proč ne. Al Pacino je prostě nejlepší filmový gangster/mafián/lupič. Prostě kriminalitu hraje na jedničku. To už je můj názor na herce. Zpět k filmu. Ten vás dlouho čekat nenechá a hned v prvních minutách se ocitneme na místě činu a loupež začíná. Tempo rychlé. Žádné plánování. Ze začátku se furt něco děje. Po nějaké době už ale film zpomalí a tak pokud vás toto téma či celkově tato událost, která se točila podle pravdy nezajímá, tak nejspíše nebude moc pro vás záživná sledovat. Za mě ale skvělý film, který doporučuji. 8/10 ()

mottleone

Musím říct, že sem byl objevením tohoto snímku příjemně překvapen a při závěrečných titulcích sem koukal s otevřenou hubou, že je to film už z roku 75.. Jednoznačně nejlepší film o přepadení banky, kde můžeme sledovat psychologický souboj Al Pacina s policií, který musel mít ve své době atmosféru, co by se dala krájet.. Film (Pacino) vás zvládne připoutat k židli během úvodních 10minut a jentak vás nepustí; druhá polovina filmu už je spíše slabší a kratší montáž by určitě prospěla, nicméně jako celek to funguje perfektně a hlavnímu hrdinovi budete fandit do poslední chvíle.. +body za trans tématiku ve filmu už v roce 75 = u mě má film jasných 90% a krásných 5* ()

F2003F

SPOILERY! V sedemdesiatompiatom vidieť takýto lgbt zvrat musel byť ale brutálny úlet. Rovnako aj vidieť Pacina v polohe homo zvrhlíka, čo vylúpi banku aby mohol manželovi zaplatiť operáciu na zmenu pohlavia je dnes stále zaujímavé, najmä keď sa toho nahral viac než oscarovom Scent of a Woman. Škoda, lebo ďalší plný by som dal kvôli nemu odhodlane rád, keby film neprestával stíhať svoje tempo. Približne hodinu sa dej drží vo výšinách vynikajúcej zábavy s mierne komickým podtónom až kým nezačne trepať spomínaný zvrat. Ten totiž tempo výrazne spomalí, začne sa v ňom ťahať a tým aj strácať na atmosfére. Samotný zvrat by totiž absolútne nevadil, veď je to podľa skutočnej udalosti, ak by sa k nemu nepridal další bizár v podobe ženy, tentokrát vymyslený (v realite ju 2r pred tým opustil). Okrem toho tomu venuje príliš veľa priestoru, aj keď oba telefonáty fungovali výborne, čím pozornosť odbáča od hlavných postáv a navádza na zdanlivú zmenu podoby charakteru. A tak záver zostal zvrhlé odfláknutý lebo naň nezostal čas. Ešteže som vopred nečítal recenzie. ()

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

15.12.2023

Zatímco jiní v jeho věku řeší nejšetrnější pleny, Ridley Scott si ke svým sedmaosmdesátým narozeninám nadělí další režijní počin. Tahle legenda se totiž rozhodla, že nepoleví v každoročním nadělování… (více)

Sidney Lumet: 1924 – 2011

Sidney Lumet: 1924 – 2011