Mazací hlava

• Česko Eraserhead (více)

Vojcl

Joj, tohle byla vážně síla!!!! Jsem příznivcem psycho-filmů a po schlédnutí Mullholand Drive jsem si velmi oblíbil režiséra Davida Lynche.. Jenže tenhle snímek je už vážně moc!!! Kdyby někdo pochopil alespoň něco z toho co nám autor chtěl říct, ať mi dá vědět.. Já jsem od první do poslední minuty nechápal vůbec nic!!! Jako výplach mozku je to vážně geniální, požít před tím ještě nějaké omamné látky tak to musí být zážitek na celý život.. Na druhou stranu pro normálního diváka to je jen 90 minut nudy, ze kterých si absolutně nic neodnese.. ()

Spike17

Mazací hlava je bezesporu jedním z interpretačně nejnáročnějších filmů, na stranu druhou o tom nemá cenu příliš polemizovat a je prostě nutné nějakou interpretaci zastávat. Podle mého názoru je hlavním významem filmu strach, který je ukryt v každém z nás a který se snažíme porazit. Mazací hlava je vlastně film o naději, i když v něm mnoho divákovu uvidí čistý depresivní výplach. To je dáno stylistickou složkou, která se celá podřizuje právě výše naznačené tematické rovině díla. Ať jsou to stísněné prostory, statické rámování či nepříjemně vtíravý zvuk, vše spoluvytváří negativní, úzkostnou atmosféru. Více ZDE (FILMOGRAFIE DAVIDA LYNCHE) ()

MajklCZsk

Lynch zde ukázal svůj neskonalý talent. To umění vás naprosto rozcupovat na malinké atomy a zase vás dohromady na konci filmu poskládat. Jen to není úplně přesně. Něco ve vás přebývá. A možná to ,,nadbytečné" je ve vás právě to nejúžasnější. ()

IllIlIlIIl

O tom, že Lynch netočí normální filmy, jsem se přesvědčil už dávno. A toto jen podepřelo mou nedůvěru v tohoto režiséra, kterému bych chtěl vidět do hlavy, když točí filmy jako Mazací hlava. Tento film je naprostá snůška nesmyslů, které působily několikrát velmi legračně, což zřejmě nebyl účel (vyobrazení potvory; guma z mozku,...). Pokud jde o navození ponuré atmosféry plné zmaru, úzkosti a trudomyslnosti, tak to se chvílema daří a právě za toto dávám tu jednu jedinou hvězdičku. Pokud by u tohoto filmu nebyl podepsán D.Lynch, tak jsem přesvědčen, že drtivá většina lidí dá velmi nízké hodnocení.....ale on tam ten Lynch podepsanej je, takže hodnocení podle toho taky tak vypadá a procenta, která překračují 70%-ní hranici mi nepřipadají absolutně relavantní.... ()

K.I.N.G.

"No reviewer or critic, or viewer, has ever given an interpretation that is my interpretation" řekl David Lynch o tomto snímku a těmito mistrovými slovy hasne všechno bádání, o čem že tato jeho temně industriální, děsivá vize je. I přes neustálý nedostatek finančních prostředků nakonec mohl spatřit světlo světa jeden z nejoriginálnějších, nejtěžších a nejlepších filmových snímků historie - Eraserhead. Kolik režisérů se svou prvotinou zapíše do dějin? Jedná se o obrovsky propletenou, surrealistickou noční můru, ve které jednoznačně vítězí cit nad rozumem. Je to hledání krásy z uměleckého dojmu ve snůšce depresivních obrazů a odkazů na věci minulé nebo budoucí. Je to jako sen, o kterém nevíte nic, který nechcete zažít, ale přáli byste si, aby váš život byl tak nádherný a opravdový jako každý další pocit z onoho snu. V tomto filmu zazní také několik legendárních vět. Na některé ani nelze zapomenout a často se člověku znenadání vrací. Za všechny: "Well Henry, what do you know?" "Oh, I don't know much of anything." / "Mother, they're still not sure it is a baby!" / "Oh! You are sick!" / "Okay Paul!" ***** ()

topi

"Vy jste Henry? Volala nějaká Marry, že Vás její rodiče zvou na večeři." To je asi po deseti minutách první dialog v debutním celovečerní filmu Davida Lynche, vymykající se všem "normálním" režisérským postupům. Abstraktní, temné, bizarní, depkoidní, experimentální, surrealistické, halucinogenní, neuchopitelné. Přesně tak, jaká je i osobnost Davida Lynche. ()

decouble

Film se jmenuje podle efektu, ke kterému dojde u diváka po shlédnutí tohoto díla. Velmi zábavná scénka "rodinné" večere. ()

Vampireman

Už z Lynchových krátkometrážních snímků bylo nad slunce jasné, že ten člověk bude buď šílenec nebo génius. Zajímalo by mne ovšem, co si tehdy lidé mysleli, když viděli Mazací hlavu. Jestli zvraceli nechutí, nebo Lynche milovali za to, že jeho pomatená mysl dokázala mistrně přenést na filmové plátno ty nejhorší noční můry. ()

stration

Snad nejhnusnější Lynchův film. Bída, zmar, deprese a hnus čiší z každého záběru. Nechtěl bych vidět Lynchovi do hlavy. ()

Aiax

Většina filmů Davida Lynche "není o smyslu", řečeno moderním newspeakem. Je o navození nálady, pocitů, emocí, v drtivé většině temných, zoufalých a hlubokých jako propast. Eraserhead je mistrovským dílem filmového surrealismu, kinematografický obraz namalovaný samotným Satanem. Tady však Lynch narozdíl od pozdějších Lost Highway nebo Mullholand Drive jde za svou šílenou vizí daleko soustředěněji, cílevědoměji a nápaditěji a nerozmělňuje ji falešným zdáním smyslu či reality, aby měli inťouši nad čím diskutovat. Kdo chce spáchat sebevraždu a stále slabošsky pochybuje, ten bude mít po shlédnutí Eraserheada naprosto jasno. ()

Gianni_B

První Lynchův celovečerní film se od ostatních velmi liší, zároveň se jim však v mnohém podobá. Už zde můžeme vysledovat spoustu prvků, se kterými bude Lynch pracovat ještě ve svých pozdějších filmech, ať už tématicky (např. pro Lynche typické téma nevěry) či vizuálně. Mazací hlava se odehrává ve světě, který svou atmosférou jen málo připomíná cokoli známého - pokud nepočítáme ty nejhorší noční můry. Lynch zde pracuje se spoustou symbolů, používá freudovské motivy vedle odkazů na motivy náboženské. Nejdůležitějším základním kamenem Mazací hlavy však zůstává režisérova fantasie - právě v tomto filmu jí nechal největší prostor a vzniklo dílo, které zatím nemá ve světové kinematografii obdoby. ()

AlistairMir

No filmy Davida Lynche osobně moc nemusím jasně má svůj styl kterej je i originální ale mě moc nebere druh filmu kterej je o všem a o ničem a pro mě osobně celkem blbost. Ale dusnou atmosféru to má je to úchylně ponurý a celkově hnusný takže za zvrácené řemeslo hodnotím jak hodnotím každopádně dle mého jsou lidi z Lynche posazení na zadek protože je prostě jinej. No a mně je fuk že je jinej když je jinej pro mě ne moc záživně takže fanclub mu moc nerozšířím každopádně kdo je zvědavej na maníka Henryho s šíleným účesem šílenou přítelkyní co má šílenou rodinu pak narozeným šíleným dítětem a šíleným dějem o všem a ničem tak mrkněte jako já ve 2h ráno a pak jděte spát a mozek vám ze spánku vyprodukuje o čem že to vlastně bylo a vy to pochopíte jako první na zemi. PS : Osobně podezírám Lynche že sám neví co píše a vím proč lidi vzývá ať ho pochopí...já ho totiž pochopil...chvilka napětí.... Je to reklamní tah aby si namastil kapsu a udělal ještě větší jméno tím jak každej rádoby znalec se pohrne do kina aby vše rozluštil :D A u většiny to funguje ale u mě nee já do kina na Lynche fakt nepůjdu :D ()

JohnMiller

Z môjho iracionálneho pohľadu to bol iba sen (nočná mora)..... iba Lynchov nepríjemný sen, nič viac.... Bola to jedna obrovská groteska na nepresné a nehmotné snové tajomno. Pripadal som si ako vo svojich záludných polosnoch, ktoré som si, na moje nešťastie, pamätal.. Nie že by ich obsah zdieľal rovnaké prvky to nie, ale atmosférou sú totálne rovnaké. Ono tu dokopy nedáva zmysel nič, a možno je pravdou presný opak. Cítim sa ako vo sne. Deja vú s ktorým som si na 100% istý sa po zobudení rozplynie ako prach za Henryho hlavou. Zážitok zo snímky ešte viac umocnilo premietanie v kine Lumiére v malej útulnej sále, z malou skupinkou ľudí, ktorí pravdepodobne vedeli do čoho idú, okrem môjho parťáka, ktorý sa nestihol čudovať tomu, na čo sa práve díva. Film bol pustený na filme, normálne na páske, žiaden digitál. Praskanie zvuku ako z poctivo prehrávanej vinylovej platne a zvuk chodu premietačky boli neskutočné aspekty. Doteraz to je môj najobľúbenejší film od tohoto neskutočného tvorcu ()

Derek

chapem hodnotenie "odpad" ako i za plny pocet, tak davam priemernu trojku, ale eraserhead je vsetko len nie priemerny film... ()

willow666

Wow... jedinou hvězdičku jsem musela ubrat za ty chvíle, kdy jsem se odvracela. Bylo to znervózňující, traumatizující, děsivé, zvláštní, šílené... A přesto nezbývá než se opět klanět panu Lynchovi. ()

L_O_U_S

Trošku tady špojleruju. Musím říct, že jsem čekal daleko větší sodu a výmaz, ale nakonec jsem byl překvapen, že jsem se poměrně chytal. Pokud si člověk během sledování vytvoří určitý interpretační rámec, tak mu pak jednotlivé jevy lépe zapadají do zdánlivě zmatečné mozaiky. Samotné symboly tím možná trpí a jsou nuceny podřizovat se, ale to je daň za až chorobnou touhu člověka porozumět dílu. Od té doby, co se o filmové umění zabývám hlouběji, jsem ještě nikdy nezkoušel proplout filmem tak, abych si odmítl položit otázku, co chtěl básník říct. Pokud jde o Mazací hlavu, moje interpretace může přijít leckomu nesmírně plochá a příliš jednoduchá, nicméně v tomto filmu vidím protipól k Murnauově němému Faustovi. V něm se člověk v závěru vykoupí skrze lásku. V Mazací hlavě člověk stvořil ďábla (stejně jako veškerý hnus kolem sebe, zde nádherně stylizovaný do depresivního industriálu), ten jej zkazil a stvořil zrůdu (oplodnění jakožto zvrácený akt plesknutí jakési hadice představující spermii do bahna představující vajíčko). Ďábel tak nějak vsadil na lidskou lásku a nepočítal s tím, že by člověk mohl zrůdě, která je jeho potomkem, ublížit. Ale přepočítal se... Závěrečným aktem zabití zrůdy člověk ve své vlastní hlavě vymazal ďábla a přiblížil se nebesům. A v nebi, tam je všem hej. Vykoupení skrze zabití. No, netvrdím, že tahle úvaha je kdovíjak revoluční nebo se snad přibližuje Lynchově záměru (který zůstává skrytý), ale přece jen je to pro mě určité schéma, s pomocí kterého se orientuju ve filmu, k němuž si každý může vytvořit své schéma vlastní. (630., 15. IV. 2011) ()

Laurent

Když jsem sledoval tento snímek, tak mě napadlo, že je to v základě spojení dvou forem. >>>> Připomenulo mi to následující dvě věci => filmeček na kazetě z Kruhu + Švankmajerovy „nechutné“ animované filmy. V dalším pořadí je pro tento film charakteristická inspirace v němých hororech a groteskách. Za celých 90 minut se v něm objeví pouze několik vět, vše ostatní je vyjádřeno obrazem a zvukem. ()