Mazací hlava

• Česko Eraserhead (více)

fmash

Dodnes si vzpomínám, jak v Kině 64 u hradeb blahé paměti, na balkóně, pod kterým zelo prázdné hlediště, vedle mne sedící prapodivný párek s dle počínající módy ohavně páchnoucím kelímkem kukuřice po několika minutách znechuceně opouštěl své stanoviště. Eraserhead je možná jen ipsace režiséra, ke které se někteří diváci rádi připojí (jako já), ale málokterý film se do mě zažral tak hluboko, abych jej po desetiletích měl (skoro) pořád v hlavě. Ať už se jedná o absurditu plodů života nijakého týpka, šíleného demiurga za pákami z kloubů vymknutého stroje, nebo ať je v tom zašifrováno cokoli dalšího, to se mi líbilo. ()

d-fens

ste z toho zmätení? ponúkam vám taký filmový "cheat" ..... mne to prišlo dostatočne logické;) .... + zistiť si niečo z Lynchovho osobného života v tých rokoch....... a celkovo, ten autor Tomcat má k Lynchovym filmom skvelé výklady, odporúčam... na filmových stretkách môžte zamachrovať ;)).... ale aby to zase nebolo také jednoduché, tak podľa Lyncha je odpoveď na film v samotnej Biblii .... takže príjemnú zábavu pri čítaní :) ()

SgtPepper

Od začátku do konce jsem nevěděl, na co že se vlastně dívám, ale stejně jsem od toho nemohl odtrhnout oči. PS: Nedoporučuji pouštět před spaním. ()

GILLWANDER

Každý nejak musel začínať. David Lynch trošku podcenil širšie obecenstvo, keď si myslel alebo si v sebe domýšľal, že sa im prvotriedny hnus bez hlavy a päty bude náramne páčiť. No nebude. Režisér ako keby chcel vniesť do tohto zrovna nie vydareného filmu akúsi autorskú hĺbku, ktorá sa osvedčila až v jeho neskorších filmoch (Mulholland Drive). No tuto skôr vydesil diváka a prinútil ho aby si film aj pretáčal. Bohužiaľ, musel som, nedalo sa na to vždy s vycereným faceom pozerať. Ale vždy lepšie ako jeho neskoršia Duna, ktorá bola otrasná od úplných základov. 60% ()

Scylla

Lynch a jeho chorobná mysl se v tomhle filmu pořádně vyřádili. Těžko říct, jestli má každý záběr hlubokou symboliku a skryté poselství, nebo se jedná o pouhý rozmar režisérovy imaginace. Je to snímek originální, působivý, děsivý a pro mě zcela nesrozumitelný. (Ale řekněte sami, copak vaše sny vždy dávají smysl... ?) ()

gumli

Niektorí hovoria že je to úžasné,tajomné dielo,niektorí hovoria o odpornom,zlom filme.Ale rozhodne to nie je film pre každého.A koľko ľudí mu bude rozumieť?No,ja si myslím že takmer nik.Možno keby sa ten film pozeral opakovane,snáď na niečo by sa prišlo.Všetky Lynchové filmy sú ťažké,ale toto je absolútne nestraviteľné.Toto zrejme funguje zrejme úplne ináč,ako jeho ostatné filmy.Ten svet v tom filme je pochmúrny a dokonalé bizárny,ale ktovie čo tým Lynch chcel povedať.Lenže Lynch sa už vyjadril,že on nebude dávať žiadne vysvetlenia.Ideájny film pre psychiatrov,tí by to mali mať povinne.Určite by to nemali pozerať ľudia so sklonom ku depresiám,lebo mi mohli skončiť veľmi zlé.No nič,za dva,ale len preto že je to Lynch. ()

kagemush

Seděl jsem v kině a hrozně se nudil. Byl jsem tam s buchtou která to prostě MUSELA vidět. Já ji chtěl jen sbalit. Navíc to tehdy bylo mé teprve druhé setkání s Lynchem a po Modrém Sametu se k nudě přidalo zklamání. Jenže, když jsem se ten film doma pokusil vymazat z hlavy, nešlo to, a tak jsem si ho v hlavě pustil znova. Nakonec jsem si slíbil, že až ho budu za osmnáct let hodnotit na csfd tak mu dám 80%. A třeba trochu kecám a třeba to nedává moc smysl. No a? (nedávno jsem to po letech viděl znovu, a zřejmě si to pustím za čas zas,-zřejmě jsem našel svou Bílou Velrybu, a tak jako tuhle knihu si tohle budu čas od času interpretovat jinak a furt dokola) ()

Lord.Jim

Některé momenty filmu byly úchvatné – po vizuální stránce nádherné. Úzkost hlavního hrdiny téměř hmatatelná. Hudba – dá-li se to tak říct – zcela dokreslovala marnost celé té podivné existence. Avšak! Ono bizarní divadlo by mi přišlo milejší bez jistých nechutných momentů – to bych si s dovolením odpustila. __Rubikovu kostku jsem nikdy složit neuměla a v tomhle případě jsem se o to ani nepokoušela (teda uměla, vlastně). Mně ale nic nikam nezapadlo. ()

honajz2

Lynch umí vytvořit atmosféru, ale neumí ji více budovat, gradovat nebo s ní nějak víc pracovat. Naprosto tu chybí nějaký moment, kdyby si člověk řekl "No jo, ty vole...". Naprosto chybí nějaká mystika. Pak se to ještě snaží zhnusit, ale umět s tím pracovat tak, aby to na atmosféře přidalo a nebylo to jen jako doplněk, je sakra těžké a Lynch to nezvládl, aspoň tady ne. Co se mu musí nechat je to, že vytvořil psycho horor, kde sledujeme muže, pronásledovaného halucinací podivného a nejspíš i zlého paralelního vesmíru v jeho bytě. O dost horší je, že jeho přítelkyni Mary se narodilo dítě, které je nedonošené, z toho důvodu to není žádné roztomilé miminko. Ovšem ale není ani tak ohavné, jak ve filmu vypadá. Halucinace Henryho se dost prolínají do reality a jelikož Mary není připravená starat se o dítě, uteče. Jenže Henry má stále halucinace a jelikož je čím dál tím více šílenější, nemůže to dopadnout dobře. Příběh sám o sobě není špatný, kamera a hudba je totálně psycho a dokáže v diváku na chvilku probudit Henryho situaci. Jenže to je vše. Ten film je strašně pomalý, negraduje, nenapíná, je vám v něm všechno jedno, prostě je tu nějaká situace, ta se děje celý film a vlastně se nic zajímavého nestane. Jenom halušky. Nebo aby ty výjevy nebyly jenom výjevy a třeba rozvíjely mystiku. Ne, to se tady neděje. Pár výjevů hloubku ale má, abych nehanil - třeba ta zpěvačka, ta něco málo zazpívá, je to divné, je to děsivé, je to psycho a text písně v sobě má nějakou myšlenku, co tomu filmu víc přidá. Pak snad ještě to nechutné finále, výrazy rodičů Mary při večeři a víc mě nenapadá. Jo, ještě bych napsal, že ty kusy plodu (?), co tam v jedné scéně padají na zem, rozvíjí teorii, že dítě je právě z onoho vyhalucinovaného světa Henryho. Přiklání se k tomu i výjev umírajícího muže v onom světě, bylo snad dítě jeho reinkarnací? EDIT: Včera jsem si to díky ČT Art znova připomenul a až tentokrát si uvědomil, jak skvělé a sofistikované podobenství to je. Jen je třeba vědět (ale to u Lynche vždycky), co přesně je hlubší symbol a co přesně jen oživení všeho. Je to sice zbytečně dlouhé, graduje to málo a atmosférou to na 90 minut taky zrovna nevystačí, ale docela mě to vtáhlo a propracovanost jsem tam vnímal větší než prvně. Takže i o hvězdičku navyšuji hodnocení. Slabé 4* ()

raffspIn

Och. Mrazení vzádech nevylučujte. Za sebe bych to přirovnal třeba k Picassovi - když se podíváte na jeho obraz je to v podstatě nesmysl, a přesto se nemůžu nedívat. ()

roorybacky

Psychárna nejtěžšího kalibru. Dějově nepochopitelná, atmosférou mocná. Nejsilnější moment filmu je skladba In Heaven (ještě spolu s Well Henry, what do you know?) ()

(mOnkey)

Obsahově jednoznačně jedna z nejzvláštnějších věcí, jakou jsem měl tu čest kdy vidět. Nikoho asi nepřekvapí, že za Mazací hlavou stojí zrovna David Lynch. Film obsahuje plno podivných obrazů a nejasných scén, hrůzostrašnou hudbu a zvuky, prakticky se v něm nemluví a to umocňuje pocit stísněnosti a deprese. Netuším, co tím chtěl Lynch říct, netuším, proč to natočil, netuším už vůbec nic. Hvězdičkově se zatím (a kdo ví jestli vůbec někdy) neodvažuju hodnotit. ()

Martin741

Reziser David Lynch natocil tazko uchopitelny a dost tazko pochopitelny film zvany Eraserhead, po nasom Mazaci Hlava. vyborna je periferia akejsi priemyselnej stvrti, a namiesto klasickeho dietata prisiel na svet jednej dvojici monstrum. A moze sa rozbehnut film a pribeh. Jasny je surrealisticky zaklad filmu a hoci som ho cely nepochopil, jasna kostra mi neunikla. Jack Nance /Twin Peaks 1992, Lost Highway/ hral vyborne, a Charlotte Stewart /Mestecko Twin Peaks, serial Matlock/ bola proste skvela, dobri vsak boli aj dalsi herci, namatkovo spomeniem len Allen Joseph /Maratonec, Raging Bull 1980 s istym De Nirom/. A rozlucte sa s tym, ze Eraserhead je normalny film, rozhodne sa normalnosti vymyka, a to ja rad : 89 % ()

Malkel

Název nelže, jelikož se jedná skutečně o mazání hlavy. Té vaší. Dovolím si to nazvat nejděsivějším a nejznepokojujícím filmem, jenž jsem měl zatím tu čest spatřit. Zda je to symbolem geniality nebo šílenství nechám na vás - pravděpodobně kombinací obojího. Nenapodobitelný zážitek, ale brrrr... Tohle už nikdy vidět nechci. *** ()

MrPierc

Jsem hodně znechucený z filmu, ale ne kvůli tomu, že by byl špatný, ale právě naopak. Byl až moc sugestivní a měl jsem během filmu hodně nepříjemný pocit. Protahování čekání v rozhovoru dělá atmosféru ještě více napjatou. Děj je napochopitelný, nevysvětluje ani nenavazuje. Vše je zde úchylné: rodina, sousedka, dítě, sny, manželka, okolí. Velký filmový zážitek ! ()

ad

naprosto nepochopitelné. - Naprosto dokonalé.ˇUlet všech úletů, který mě ani na chvíli nenudil, ba dokonce naopak, závěrečný hrdinův zoufalý čin považuju za jeden z nejpůsobivějších filmových mordů vůbec...A abysta věděli, tak "V nebi je všechno fajn..." ()

Trainspotter

Černobílá kamera + deprimující ruchová stopa zvuku + abstraktní scenérie + předvedení těch nejbizarnějších zákoutí lidské duše v té nejbrutálnější alegorické formě + jedinečný účes Jacka Nance = nezapomenutelný zážitek na celý život, který mi splnil ty nejtajnější filmové sny.AR: 1,85:1 (1,37:1) - Spherical ()

cubajz

film který se vyžívá v deprimující atmosféře, pocitech úzkosti a nepochopitelných symbolech - čímž se upozadňuje již tak dost nepoutavý a jednoduchý příběh. Nic moc - v depkách si nelibuju a jedinou zajímavou scénou filmu pro mě byla snová vize s vyráběním gum na tužky, zbytek celkem nuda. ()

Lanark

Moc už si ten film nepamatuju, ale vim že mi po něm dost dlouho v hlavě hučelo. Jo a taky jsem ho promítal v kině, které bylo napojené na takovou soustavu sklepů, jejichž interiéry vypadaly přesně jako ty ve filmu...psycho. ()